Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοριτσακια....για πειτε μου....


Recommended Posts

Καλημερα φιλεναδες,θα σας ζαλισω το ξερω...αλλα δειξτε κατανοηση...ξερεις πως ειναι απο εκει που εισαι πεπεισμενη οτι μωρο δεν μπορεις να συλλαβεις,ξαφνικα να γινετε πραγματικοτητα...;

Μην νομιζετε,ακομα δεν μπορω να το πιστεψω...τοσες μερες που γραφω ολα αυτα που μου συμβαινουν,νομιζω πως τα γραφω για αλλη κοπελα...

Ναι...ενταξει,εχω αγωνια...δεν ειναι ακομα και 100% σιγουρο οτι ολα θα πανε καλα,ειναι κ τοσο αρχη ακομα...δεν ξεκινησα κ μια εγκυμοσυνη "δυνατη",δηλ.να εχω μια χοριακη 1000-1500 μοναδες,οσο να'ναι οσο αισιοδοξη κ να ειμαι...φοβαμαι...

Ηθελα να σας ρωτησω...καποια πρωινα ξυπναω κ νοιωθω οτι ειμαι εγκυος,δηλ.ποναει τρομερα το στηθος,μου΄ρχονται ψιλοαναγουλες,αισθανομαι το σωμα μου βαρυ...ξερετε,κ αλλα πρωινα σηκωνομαι κ νοιωθω πως πεταω!Δηλ.ουτε το στηθος ποναει τοσο(ποναει αλλα πολυ ελαφρα) κ γενικα νοιωθω καλα.

Καποιες φορες εχω ταχυκαρδιες,λαχανιασμα,καποιες οχι...

Δεν μπορω να συγκρινω με την 1η μου εγκυμοσυνη γιατι τοτε ολα ξεκινησαν πολυ διαφορετικα γιατι ειχα παει στο γιατρο μετα απο σχεδον 2,5 βδομαδες καθυστερηση,οποτε η εγκυμοσυνη ηταν δεδομενη,αν κ αυτο που θυμαμαι απο τοτε ηταν οτι το στηθος δεν με ενοχλουσε ιδιαιτερα.

Εχω αγχος...το ξερω...φοβαμαι...εσεις νοιωθετε ετσι;Σας εχει συμβει αυτο;

Συγνωμη ρε κοριτσια που σας ζαλιζω αλλα αν δεν ειχα κ εσας να λεω οτι αγωνια εχω...θα εσκαγα...

Εχτες το βραδυ με επιασαν κ κατι πονακια σαν να μου ερθει περιοδος κ χ.....α πανω μου!Λεω,παει αυτο ηταν...ομως μετα απο κανα 20'σταματησαν.Τωρα νοιωθω μια χαρα...

Ουφ!Αντε να κανω κ αυριο τη χοριακη παλι,να δουμε.Ο γιατρος μου ειπε πως θα πρεπει να ειναι απο 200 μοναδες κ πανω για να πουμε οτι ολα ειναι ενταξει...τι αγωνια ειναι αυτη... :unsure:

Εντωμεταξυ δεν μου εχει ανοιξει κ η ορεξη καθολου...στην κορη μου απο την αρχη ετρωγα για 5!οχι για δυο...τωρα δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη...

Πειτε μου αν εισαστε κ εσεις ετσι γιατι μεχρι αυριο το πρωι...θα σκασω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ζουμπι ζουμπι....εκτος απο το συνηθησμενο οτι καμια εγκυμοσυνη δεν μοιαζει θα σου πω την δικη μου περιπτωση.

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα συνεχεια πονους περιοδου!! και περιμενα να αδιαθετισω(τρομαρα μου)λεω να τωρα θα ερθει..το στηθος τουμπανο και κανενα μα κανενα συμπτωμα εγκυμοσυνης!!!

στην δευτερη με την μια απο πολυ πολυ χαμηλη χοριακη γιατι το καταλαβε με την μια οτι ημουν εγκυος...ειχα αναγουλες,περιεργες λιγουρες,νυστα,κουραση,μερικες φορες καποια ελαφρια τσιμπιματακια χαμηλα,το στηθος σε καλυτερη κατασταση και γενικα μερικες μερες ενιωθα εντονα οτι ημουν εγκυος και αλλες οτι οχι..η χοριακη μου δεν ηταν μιας 'δυνατης' εγκυμοσυνης ηταν μονο 315μοναδες!!!!!!!!!!!

αλλα τωρα εχω ενα παλικαρακι 20 μηνων!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αστα μπεμπουλης.....τα'χω παιξει μου φαινετε....κανω χειροτερα απο πρωταρα,μεχρι να γεννησω...θα σας ξαναγκαστρωσω ολες με το αγχος μου!!!!! :P:P:P

Αλλα για αυτο δεν ειμαστε ολες εδω;;;να πρηζουμαι η μια την αλλη...;; :laugh:

Παντως να σου πω κατι...μολις παω να κανω καμια δουλεια...ξερεις να βαλω κανα φαι,να πλυνω κανα πιατο,οχι τιποτα ιδιαιτερο,αμεσως αρχιζουν σφιξιματα κ τεντωματα...αμαν πια τι σπορος ειναι αυτος!!!Θα με μουρλανει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι μου μην ανχωνεσαι κουκλιτσα μου!οπως βλεπεις κ γω με 88,4 ξεκιναω κ εχω ελπιδες πολλες!με το ανχος χειριτερευεις την κατασταση!!ολα καλα θα μας πανε!πιστεψε το κ λοα καλα θα πανε!Κ γω αρχισα να πιασω μωρακι κ τωρα να το!!!!!!!κ γω εχω πονακια χαμηλα αλλα ο γιατρος μου ειπε ειναι φυσιολογικα επομενως αυριο το πρωι παμε μαζι για χοριακη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κalli ναι αυριο μαζι θα κανουμε χοριακη....ρε κοριτσια ποσα λεφτα φυγαν αυτες τις μερες για χοριακες....τελος παντων...χαλαλι,δεν το συζηταω!!!!

Μπεμπουλης...λες;;;;να ζαλιζετε το καημενο;;;;ααααχ,Παναγιτσα μου θα τρελλαθω!!!!Καλε πως κανω ετσι...;;;; :blink::blink:

Παει τα παιξα τελειως κ που να γεννηθει !!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι καλημέρα!!!εμένα μου θύμισες!!!Τη μια μέρα ήμουν χάλια,να πέσω στα πατώματα και την άλλη σφύριζα ανέμελα και έλεγα μα είμαι έγκυος τώρα εγώ?Έτσι με πήγε μέχρι τον 4...ε μετά δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου απο την κούραση.Απο οτι έχω ακούσει εγκυμοσύνη με εγκυμοσύνη διαφέρουν.¨Εχω ένα μωράκι οπότε δε μπορώ να πω τη γνώμη μου πάνω σε αυτό.Όλα καλά θα πάνε!!!Αντε μπας και σας γνωρίσω και εγώ απο κοντά την Κυριακή. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΕΝΙΑ έγραψε:

Ζούμπι καλημέρα!!!εμένα μου θύμισες!!!Τη μια μέρα ήμουν χάλια,να πέσω στα πατώματα και την άλλη σφύριζα ανέμελα και έλεγα μα είμαι έγκυος τώρα εγώ?Έτσι με πήγε μέχρι τον 4...ε μετά δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου απο την κούραση.Απο οτι έχω ακούσει εγκυμοσύνη με εγκυμοσύνη διαφέρουν.¨Εχω ένα μωράκι οπότε δε μπορώ να πω τη γνώμη μου πάνω σε αυτό.Όλα καλά θα πάνε!!!Αντε μπας και σας γνωρίσω και εγώ απο κοντά την Κυριακή. :kiss::kiss:

Αααα,θα ερθεις;;;τελεια!!!!!!Ζενια μου,το ξερω οτι παραληρω αλλα...με καταλαβαινεις...μεσα μου το ενστικτο μου,μου λεει πως ολα ειναι οκ,αλλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zoumpi kalhmera kai apo emena....Ego sthn arxh ths egumoshnhs mou den etroga sxedon tipote eidika kreatika oute na ta moiriso den mporousa (sthn arxh ) meta omos tou edosa kai katalabe den afhna tipote...

(ola ta sfazo olata pirouniazo)...kai polla ponakia eixa se olh thn egumoshnh kai kapoies fores kai ligo aimataki.....alla opos blepeis edo exo to mikro taraksia kai eimaste mia xara!!! Mhn anxonese exe thetikh skepsh kai ola tha pane teleia!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι λέω και γώ να έρθω.Δύο φορές που το ξαναείπα κάτι στράβωσε άλλα τώρα είμαι αποφασισμένη.ΘΑ ΕΡΘΩ.-(αυτό ήταν τελεία και παύλα!!! :woohoo: :woohoo: )Ζούμπι αφού το ενστικτό σου λέει οτι όλα είναι οκ τότε όλα είναι ΟΚ!!!!Think positive!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekoliou έγραψε:

Zoumpi kalhmera kai apo emena....Ego sthn arxh ths egumoshnhs mou den etroga sxedon tipote eidika kreatika oute na ta moiriso den mporousa (sthn arxh ) meta omos tou edosa kai katalabe den afhna tipote...

(ola ta sfazo olata pirouniazo)...kai polla ponakia eixa se olh thn egumoshnh kai kapoies fores kai ligo aimataki.....alla opos blepeis edo exo to mikro taraksia kai eimaste mia xara!!! Mhn anxonese exe thetikh skepsh kai ola tha pane teleia!!!

Σε ευχαριστω κοριτσακι για τη συμπαρασταση!!!Εγω αυτο που νοιωθω ωρες-ωρες ειναι σαν να καιγομαι μεσα μου κ θελω να τρωω ετσι...δροσιστικα πραγματα,ελαφρια...Μαλλον το ανθρωπακι που μεγαλωνει εκει μεσα θα ειναι της υγιεινης διατροφης!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα ζαλαδες αναγουλες απεχθεια για φαγητα και φυσικα μυτη λαγωνικου πριν ακομα μαθω οτι ειμαι εγκυος...

στη δευτερη το καταλαβα πολυ νωρις γιατι ειχα απλα νευρα...εκανα τεστ 6 μερες πριν την περιοδο και βγηκε θετικο και την ημερα που περιμενα περιοδο εκανα την πρωτη χοριακη που ηταν 64 μετα τη δευτερη και αν δεν εφευγα για το χωριο μου θα εκανα και τριτη...ενω στη πρωτη εγκυμοσυνη εκανα μονο μια αφου ηταν ηδη 1000 μοναδες και....

παντως οι 2 εγκυμοσυνες μου ηταν η μερα με τη νυχτα σαν συμπτωματα....

στη πρωτη ξερναγα και μου βρωμαγανε ολα μεχρι να κλεισω τον τριτο στη δευτερη δεν καταλαβα τιποτα...αφου πολλες φορες αναρωτιομουν αν ειμαι οντως εγκυος...

ζουμπι μου να μην εχεις αγχος κουκλα μου,ηρθε για να μεινει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου ζουμπι μου!!Αρχικα θα σου πω το γνωστο!Μην συγκρινεις τις 2 εγκυμοσυνες.Οσο για τα υπολοιπα που περιγραφεις ειναι απολυτως φυσιολογικα....νομιζα σαν να διαβαζα αυτα που μου συνεβαιναν εμενα!Αληθεια ακριβως οπως τα περιγραφεις και ολα!Αλλα δεν αγχωνομουν ουτε με τα πονακια απου ακομα εχω που και που, οπως πολλες κοπελες!!Ειναι απολυτως φυσιολογικα!

Τα εντονα να σε τρομαζουν μιλαμε για πονους δυνατους και φυσικα αιμα....εγω μονο αυτα ειχα σαν κακο στο μυαλο.Να μην τρομοκρατεις τον εαυτο σου χωρις λογο βρε!Ολα θα πανε καλα μην φοβασαι!Να σκεφτεσαι θετικα!Ειδες τι ωραια ανεβηκε η χοριακουλα!Μια χαρα θα ειναι το νινακι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι καλημερα!!

η καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη στην αρχη να να βαζω κιλα ειχα χασει και 1-2 γιατι μονο που μυριζα το φαει που εφτιαχνα με επιανε καουρα! :x και ζαλαδες ειχα πολλες! αφου το πρωι που σηκωνομουν πηγαινα να φτιαξω κατι να φαω και ενιωθα πως δεν με κρατουσαν τα ποδια μου με τιποτα! και ετρεχα στον καναπε και ξαπλωνα! :S και τωρα παρ'ολο που ειμαι κινητικος ανθρωπος μου τι σπαει να καθομαι...αφου να φανταστεις εδω που ηρθε η πεθερα μου να με βοηθησει στις δουλειες αισθανομουν ασχημα και πηγαινα και εγω και στεκομουν ορθια διπλα της για συμπαρασταση! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: αλλα παρ'ολα αυτα οταν ανεβαινω σκαλες λαχανιαζω και μεχρι να ηρεμισω η καρδια χτυπαει πολυ πολυ γρηγορα!

και τα πονακια περιοδου ειναι φυσιολογικα! μην σε αγχωνουν αυτα...εδω εμεις που ειμαστε σε καπως πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη και εχουμε ακομα πονακια μερικες φορες! ;)

σου ευχομαι αυριο να εχεις μια τερααααααστια χοριακη για να σταματησεις και εσυ να αγχωνεσαι λιγακι! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουμπι καλημέρα,

μην αγχώνεσαι!! όπως είπαν και τα κορίτσια κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Στο γιο μου δεν είχα κανενα σύμπτωμα εγκυμοσύνης, είχα πολύ ενέργεια, περπατούσα ασταματητα κτλ. Στη κόρη μου ήμουνα μονίμως ράκος! Ακόμα και στις διακοπές κουραζόμουνα να περπατήσω από την παραλία μέχρι το ξενοδοχείο είκοσι βήματα! όσο για την χοριακή, μη το σκέφτεσαι, οι τιμές μπορεί να είναι την ίδια εβδομάδα από πολύ χαμηλές έως πολύ υψηλές! Στη δευτερη εγκυμοσύνη μου αποφάσισα να γεννήσω στο νοσοκομείο. Μετά το τεστ έκανα και μια χοριακή γιατί ήξερα ότι θα την ζητούσε, παω λοιπον σε νοσοκομειακό γιατρό πρωτη φορά, με εξετάζει και μου λεει : "δεν είσαι εγκυος, δε βλεπω εγκυμοσύνn". :S Φρίκαρα!! Η χοριακή ήταν 189. Γυρνάω σπίτι, κλαμα, ασε δε σου λεω τιποτα με πήρε απο κάτω. Μετά απο δυο μέρες σκέφτηκα να κάνω και δευτερη χοριακή γιατί αισθανόμουνα ότι ήμουνα εγκυος. Την΄εκανα και ήταν 450! Ε, και τοτε πηγα στο δικό μου γιατρό ο οποίος και εγκυμοσύνη είδε και ψυχολογικά με εμψύχωσε! θετική σκεψη και όλα θα πάνε καλά!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zoumpi giati agxonese more?esy na skeftese oti eisai egkyoula me olh thn psixh soy kai ola kala tha pane...mhn anyshxeis kai ego etsi eimai thn mia egkyos thn allh oxi alla more den tha htan poli oraio na perasoyme tis egkymosynes mas xoris zalades anagoules kai emetoys?etsi nomizo tha to fxaristithoyme perissotero...an kai mporeis na to paikseis kai ligo ego gia paradeigma hthela na apofygo mia oikogeneiakh symazoksh poy den me endiefere kai ksafnika me piasan zalades kai anagoyles .... ;):P toys trexo ligo olous alla den peirazei...pantos na sou po kai kati mallon thelei na se paidepsei to mpempaki soy gia na exeis stramenh thn prosoxh soy pano toy ksereis poso ponhra einai ayta?mhn stenaxoriese ola kala tha pane to ksero... :):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η πρωτη εκγυμοσυνη με την δευτερη μπορει να μην εχει καμια σχεση το εζησα εγω γιαυτο στο λεω, και εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη ειχα πονακια περιοδου που νομιζα οτι απο στιγμη σε στιγμη θα αδιαθετησω και αλλοτε μου περναγαν, μην ανχωνεσαι καθολου βρε κουκλιτσα μου, δεν κανει και καλο ε; ολα καλα θα πανε αντε με το καλο και η αλλη χοριακη με τελεια αποτελεσματα, να σε βλεπουμε στις συναντησεις με φουσκωμενη κοιλιτσα, πολλα φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρέμησε!!! Δεν καταφερνεις κάτι με τόσο άγχος. Όλα καλά δεν πάνε μέχρι τώρα;

Στη Γερμανία δεν κάνουν χοριακή. Έχεις καθυστέρηση; Μετά τις 10 μέρες πας στον γιατρό αν δεν έχεις κάνει τεστ και το κάνεις στο ιατρείο του για να μην πληρώνεις. Αλλιώς αν ξέρεις ότι είσαι έγκυος πας μετά την 7η εβδομάδα για να υπάρχει καρδιακός χτύπος.

Δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε. Μια νέα ζωή μεγαλώνει μέσα μας και πρέπει να κάνουμε μόνο όμορφες σκέψεις και να έχουμε τρυφερά αισθήματα. Προσωπικά ανυπομονώ να παω για τον πρώτο υπέρηχο την Παρασκευή. Αυριο μπαίνω στον τρίτο μήνα και έχω καθημερινά πόνους περιόδου. Είναι η μήτρα που μεγαλώνει μάλλον!

Παίρνεις φυλλικό οξύ; Κάνεις καλή διατροφή; Φρονίζεις τον εαυτό σου; Αυτά χρειαζόμαστε οι εγκυες για να πάνε όλα καλά. Καλή ψυχολογία και κέφι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...