Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ 2010!!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα όμορφες μανουλίτσες!

fatsoulina μου περαστικούλια σου! Εύχομαι γρήγορα να γίνεις καλύτερα... Κι εγώ θα συμφωνήσω με την kassi... καλύτερα φυσικό ορό...

Εγώ χάθηκα σήμερα γιατί πήγα για την καμπύλη ζαχάρου.. αηδία είναι αυτό το πράγμα... αλλά έπρεπε να γίνει... τι να κάνεις; Αύριο θα βγουν και τα αποτελέσματα... άντε να δούμε... θα τα συνεχίσουμε τα γλυκά ή θα μας τα κόψουν μαχαίρι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περαστικα σου φατσουλινα μου, καταρχην πρεπει σε οποιαδηποτε μη φυσιολογικη κατασταση να ενημερωνεις το γιατρο σου και να σε συμβουλευει τι θα παρεις! εγω το μονο που μπορω να προτεινω χωρις να σε πειραξει πουθενα ειναι ο φυσιολογικος ορος οπως ειπαν και οι αλλες κοπελες!

για τα νεογεννητα υπαρχουν πολυ βολικα μακρυμανικα που στα ποδαρακια κλεινουν σαν σακουλακι, παρε 1-2 τετοια ελαφρυ υφασμα οχι βελουτε για 0-3μηνων. αν βρω φωτο θα σας ανεβασω, τωρα αν κανει κι αλλο κρυο του βαζεις και κουβερτουλα ;)

τα φανελακια το 1νουμερο ειναι μια χαρα θα τα φορεσει σιγουρα 2-3 μηνες αλλα να παρεις και κανενα μεγαλυτερο το 2 δεν υπαρχει προβλημα! μετα αναλογα την αναπτυξη του παιδιου κρινεις και το νουμερο!τωρα τα φορμακια τα καλοκαιρινα παλι το ιδιο 1 και 2 Νο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xanthippi έγραψε:

Καλησπέρα όμορφες μανουλίτσες!

Εγώ χάθηκα σήμερα γιατί πήγα για την καμπύλη ζαχάρου.. αηδία είναι αυτό το πράγμα... αλλά έπρεπε να γίνει... τι να κάνεις; Αύριο θα βγουν και τα αποτελέσματα... άντε να δούμε... θα τα συνεχίσουμε τα γλυκά ή θα μας τα κόψουν μαχαίρι;;

Ξανθιπη μου καλα αποτελεσματα και ευχομαι να μπορεις να απολαμβανεις κανα γλυκακι μεχρι να γεννηθει το αγγελουδι σου γιατι μετα θα ειναι αυτο τοσο γλυκο που θα σου ερχετε να το φας και θα παιρνεις τη δοση σου χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fatsoulina mou άστα και εμένα με περιτριγυρίζει κρύωμα.Μάλλον είναι ο περίεργος καιρός.Την είχα ξαναπατήσει πριν 1μιση μήνα και… έκανα υπομονή.Δεν ήθελα ούτε depon να πάρω(ευτυχώς δεν έκανα πυρετό).Περαστικά σου.

xanthippi η καμύλη ζαχάρου είναι στην 28η εβδομάδα?Την σκέφτομαι με τρόμο.Και για την αηδία και για τις ώρες που πρέπει να περάσω στο μικροβιολογικό.Καλά αποτελέσματα!

ZOGLAG είσαι θεά με τις φωτογραφίες σου! :) Στα φανελάκια και στο καλοκαιρινό φορμάκι για βολτίτσα που έβαλες δεν καταλαβαίνω εγώ κάποια διαφορά.Αν αν καλοκαίρι θα το πήγαινα βόλτα και με τα φανελάκια που έβαλες πρώτα.Αντε κιαν κάνει κρυάκι…όπως είπες καμιά κουβερτούλα. Ο υπνόσακος μου φαίνεται πολύ βολικός για νεογέννητα.Μου υποσχέθηκε η κουμπάρα μου να μου δώσει 1-2 που είχε στον γιό της (νομίζω ότι μου τα είπε "φουφούλια" :laugh: ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά σήμερα...

Εγώ τα πήρα τα αποτελέσματα...

Νηστική: 86

1η ώρα: 123

2η ώρα: 136

3η ώρα: 98

Η μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι καλά... η γυναικολόγο μου μου είπε πάλι ότι είναι καλά, απλά θα ήθελε την 2η ώρα να είχε κατέβει... χωρίς όμως αυτό να σημαίνει κάτι... καμία απαγόρευση λοιπόν... απλά να μην πέσω και με τα μούτρα... αυτό μου είπαν! :)

madrid05 εγώ την καμπύλη την έκανα στην 25η εβδομάδα... δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένη εβδομάδα... απλά να είναι στον 6ο μήνα.. αυτό ξέρω!

ZOGLAG πραγματικά βοηθάς πολύ με τις φωτό σου... είναι πολύτιμη η συμβουλή σου... όπως καταλαβαίνεις με το καλό θα ξεκινήσουμε τις αγορές... οπότε... standby..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ κοριτσακια μου ειμαι καλύτερα σήμερα!την πηρα την γιατρό και μου έδωσε ronal για την μύτη και hexalen για γαργάρες και 1 αλλο trebon νομίζω για τα συγνώμη "φλέματα" αλλα δεν το πήρα αυτό γιατι ήταν πόσιμο αναβράζον και φοβήθηκα!!!2 μερες εκανα και παλι συγνώμη εμετό, εκανα απο την αρχη της εγκυμοσύνης αλλα σήμερα πέρασε ο λαιμος δεν μπορούσα να κοιμηθώ βρε κορίτσια καθόλου ειχα βουλωμένη μυτη !!!ηπια και τσαγακια!!!!

Σας ζαλισα!!!!

εγω δεν εκανα ακομα καμπύλη ζαχάρου κοριτσακια μου, ξέρω κοπέλες που το έκαναν και πολύ αργότερα !!!!βασικα το ζάχαρο μου ειναι 70 κάπου εκει δεν μου έχει πει τπτ ακόμα θα την ρωτήσω εχω ραντεβού 22/03!

xanthippi μου χαίρομαι μια χαρα ειναι τα αποτέσματα!!1την άμνιο πότε την παίρνεις?

zoglag σ ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!σημερα με πήρε η κουνιάδα μου η χαζοθεία και μου είπε απο ρούχα να μην πάρω τπτ μου τα πήρε όλα η τρελή!!!μέχρι και φουστανάκι απο Αγγλία παρείγγειλε απο μια φίλη της που εχει μαγαζι!!θα με τρελάνουν!!!!με κάνουν πολυ ευτυχισμένη όλοι τους!!!

madrid mou εύχομαι να μην σε πιάσει!!!κι εμένα ευτυχώς με αφησε το πρόσεξα λίγο ΄να μη με ρίξει πήρα depon όμως να προλάβω τα χειρότερα!!!να πίνεται πολλούς φυσικούς χυμούς κοριτσάκια να έχουμε άμυνες ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ "ΦΟΥΚΑΡΙΑΡΙΚΑ" ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!

ΤΕΛΕΙΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ZOGLAG!!!!EYXARISTOYME!!!TO ΜΩΡΑΚΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ???ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΜΑΝΟΥΛΙΤΣΕΣ! ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΥΚΟΖΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΠΟΛΥ ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ! ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΛΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..ΦΑΤΣΟΥΛΙΝΑ, ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΛΙΑ ΣΟΥ !ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ Ο ΛΑΙΜΟΣ ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ ΝΤΕΠΟΝ ΚΑΙ ΓΑΡΓΑΡΕΣ ΜΕ ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ, ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΕΣΩΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΕΣ!ΤΑ ΛΕΜΕ! ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα μανούλες!!!καλα αποτελέσματα ΜΙΚΑ moy.ειμαι τελείως καλα!!!!η μικρή πήρε τα πάνω της πάλι!!!εχει ωραια μέρα σήμερα λέω να βγώ λιγακι!!!!φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!! ΦΤΑΣΟΥΛΙΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ. ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΜΑΜΜΥ ΑΝ ΤΟ ΒΡΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ! ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΜΜΕΝΗ , ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.. ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ ΑΠ ΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ. ΔΕ ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ.. ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστώ mika μου!θα το ψαξω.εγω αλλες μερες εχω τρελή ενεργεια και αλλες καθόλου! η μέση δεν πονάει ακόμα μόνο όταν ξαπλώνω πολυ ώρα ανάσκελα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

ZOGLAG είσαι θεά με τις φωτογραφίες σου! :) Στα φανελάκια και στο καλοκαιρινό φορμάκι για βολτίτσα που έβαλες δεν καταλαβαίνω εγώ κάποια διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xanthippi μπραβο ευχαριστα τα νεα σου ευτυχως!

fatsoylina καταρχην περαστικα σου το συντομοτερο ευχομαι,πρεπει να σου πω οτι δεν κανουν ολες οι εγκυες καμπυλη ζαχαρου, ειναι αναλογα τι μπορει να δει ο γιατρος στις εξετασεις και κατα ποσο υπαρχει και ιστορικο κληρονομικοτητας! εγω δεν εκανα σε καμια απο τις 2μου εγκυμοσηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zoglag μου φαίνεται και στον μεγάλο υπέρηχο κάτι γιατι μου είπε οτι όλες οι μετρήσεις ήταν καλές? δεν εχω ιστορικο ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα σ ευχαριστώ για την απάντηση !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στις όμορφες μανούλες!

Έχει 3 μέρες τώρα που έχει φανταστικό καιρό και πάρα πολύ χαίρομαι... μου φτιάχνει τη διάθεση!!!! :woohoo:

Σας ευχαριστώ για τα αποτελέσματά μου όσον αφορά την καμπύλη ζαχάρου... πάντως όντως δεν κάνουν όλες οι εγκυμονονούσες... όσο για την άμνιο... την περιμένω πως και πως... σήμερα... αύριο... τώρα στα κοντά... άντε να βγει να ησυχάσουμε λιγάκι!!!!!

Χαίρομαι που είστε καλύτερα κοριτσάκια μου... εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάποιες φορές τα βράδια μπουκώνει η μύτη μου και ξυπνάω μέσα στη νύχτα... είναι πολύ εκνευριστικό! :angry: Τι να κάνω όμως;

Πολύ καλή μας μέρα εύχομαι και καλή εβδομάδα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

Άστα ,xanthippi, σήμερα έχω γιατρό και μάλλον θα μου πει να κάνω την καμπύλη.Τον βλέπω στον ύπνο μου να μου λέει οτι επειδή έβγαιναν καλές οι εξετάσεις σακχάρου όλους τους μήνες δεν χρειάζεται να κάνω καμπύλη ,αλλά μάλλον..στον ξύπνιο μου δεν πρόκειται να συμβεί... :S

Από τα αποτελέσματα καταλαβαίνεις οτι είναι ΟΚ ή πρέπει να μιλήσεις σε γιατρό(γράφουν δηλαδή την φυσιολ.τιμή δίπλα?)

(Καλέ, που έχει καλό καιρό?Εδώ Αθήνα ήταν ψιλοχάλια και έκανε κρύο...το πρωί τουλάχιστον γιατί τώρα έχω κλειστεί στο γραφείο και έχω χάσει επαφή με τον έξω κόσμο...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι Ξάνθη... και όλο το σκ ήταν τέλεια... με ήλιο... και ζεστούλα!

Στο χαρτί που μου έδωσε η μικροβιολόγος δεν είχε φυσιολογικές τιμές... αλλά μου είπε εκείνη ότι ήταν καλή η καμπύλη.. και μετά τα πήγα στη γιατρό μου... μπορείς να ρωτήσεις αν δεν σου πει... αν και σου εύχομαι να μην την κάνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!!Εμένα με έβαλε στην 24 εβδομάδα και έκανα τη μικρή καμπύλη με τα 50 ml και επειδή κάτι έδειξε, με έστειλε σε ενδοκρινολόγο, η οποία με έβαλε και έκανα αυτή με τα 75ml. Ευτυχώς δε3ν έδειξε τίποτα αλλά η ενδοκρινολόγος επέμενε να κάνω μετρήσεις ζαχάρου 6 φορές την ημέρα και μου έδωσε και μια δίαιτα για μια εβδομάδα!!!Οπότε καταλαβαίνετε!!!!

Να ρωτήσω και κάτι;Νιώθω χαμηλά πού και πού κάτι σαν χτυπήματα. Ρώτησα το γιατρό μου γιατί φοβήθηκα για συσπάσεις αλλά μου είπε ότι αυτές θα τις νιώθω σαν πέτρωμα κοντά στον αφαλό. Αν έχετε παρόμοια εμπειρία πείτε μου!!!Φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΣΣΙΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΣΟΥ?????ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΕΤΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΙΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΕΛΑΦΡΥ!!!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΧΩΡΙΖΩ......ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΣΟΥ .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά, όταν λες πέτρωμα εννοείς οτι θα είναι σαν να σκληραίνει η κοιλιά στο σημείο αυτό?Εγω είχα το σ/κ μια δυο φορες κάτι "χτυπηματάκια"μικρά,επαναλαμβανόμενα,χαμηλά(για μικρή διάρκεια) αλλα διάβασα σε ένα βιβλίο οτι αυτές τιε εβδομάδες έχουν αναπτυχθει οι φωνιτικές χορδές στα μωράκια και δοκιμάζουν διάφορα και είναι πολύ συχνό να έχουν λόξυγγα (ο οποίος λέει γίνεται αντιληπτός από την μανούλα συνήθως!! ) :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μαία του γιατρού μου, μου είχε πει ότι όταν πετρώνει ένα σημείο και η υπόλοιπη κοιλιά είναι μαλακή σημαίνει, ότι εκεί έχει μαζευτεί το μωράκι.ΧΑΡΑ2 έχεις δίκιο μάλλον ο μπεμπάκος ήταν!!!

Καλό μεσημέρι κοριστάκια, πάω σπίτι να μεγειρέψω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...