Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΥΣΤΥΧΩΣ.........


Recommended Posts

Κι όμως κορίτσια μου!!!!!!!!!!!

Είμαι φαινόμενο……………….σπάνιο!!!!!!!!!!!!!!

Το ξέρω ότι περιμένατε νέα μου και είπα να σας τα πω……..

Χθες που πήγαμε στο γιατρό όλα πήγα ΣΚΑΤΑ…….

«ΔΥΣΤΥΧΩΣ» είπε «είσαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση, είναι σπάνιο αλλά υπάρχει…….(παύση)…..» «ΔΥΣΤΥΧΩΣ το μόνο που μπορεί να γίνει και πάλι με πιθανότητα 50% να πετύχει είναι να κυοφορήσεις ένα έμβρυο με σπέρμα του άντρα σου και ωάριο της αδερφής σου ή κάποιου συγγενικού σου προσώπου…..έχεις αδερφή?????» ΝΑΙ του είπα και εγώ και εκεί πάγωσα και μούδιασα και δεν ήξερα τι να κάνω…..δεν μου έφτανε ο αέρας βρε κορίτσια μου………

Και συνεχίζει…. «όταν είμαστε στην κοιλιά της μαμάς μας έχουμε μέσα μας περίπου 7.000.000 ωάρια. Μέχρι να γεννηθούμε έχουν μείνει περίπου 2.000.000 ωάρια. Όσο μεγαλώνουμε αυτά μειώνονται….. εσένα έχουν μειωθεί τόσο ώστε να μπεις σε αυτή την ηλικία στην εμμηνόπαυση…… Το ξέρω ότι ακούγετε τρελό αλλά ναι ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτσι έχουν τα πράγματα»

Τι να περιγράψω πως ήμουνα εγώ εκείνη την ώρα??????? ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ……

Και παίρνω το θάρρος – θράσος (η χαζή) και ρωτάω: την προηγούμενη φορά που μου κάνατε υπέρηχο γιατρέ μου βρήκατε 3 ωάρια (ήμουν και στην 13η μέρα)-αυτό τι σημαίνει????

Και μου λέει: «μπορούμε αν θέλεις να κάνουμε μια προσπάθεια να γονιμοποιήσουμε το δικό σου ωάριο ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ αλλά το πιο πιθανό με αυτά τα αποτελέσματα που έχουμε εδώ είναι να μην είναι καλά τα ωάριά σου…..»

Τον ρώτησα μετά τι πιθανότητες έχω να πετύχει η εξωσωματική με δικά μου ωάρια και μου είπε 3-4%!!!!!!

Κορίτσια μου τι να πω??????? Δεν υπάρχει να κρατήσω την ψυχραιμία μου…

Ο αντρούλης μου, μου κρατούσε συνέχεια το χέρι και πάλι καλά ήταν εκεί…….προσπαθεί – και τα καταφέρνει – μπορώ να πω να κρατήσει την ψυχραιμία του……

ΑΥΤΑ………… :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλημέρα! Δεν έχει τύχει βέβαια να γνωριστούμε, αλλά διάβασα όσα περιγράφεις με προσοχή. Ταπεινή μου γνώμη πάντως είναι να επισκεφτείτε όπως και δήποτε άλλον ή άλλους γιατρούς, να ζητήσεις γνώμη, να επιβεβαιώσεις καταστάσεις και τρόπους αντιμετώπισής τους. Μην καταθέτεις - εννοείται - τα όπλα, διότι δεν ξέρεις τι μπορεί πλέον να κάνει η επιστήμη.΄πολλά φιλάκια, μια όμορφη καλημέρα και πολλή δύναμη και αποφασιστικότητα να κοιτάξεις περισσότερο το θέμα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην το βαζεις κατω υπαρχουν πιθανοτητες...ξεκινα με τα δικα σου ωαρια και βλεπεις...πολλα φιλια και ευχομαι γρηγορα με το πολυποθητο θετικο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου καλημερα, δεν εχουμε ξαναμιλησει, αλλα μ'αυτα που διαβασα μου ηρθε καπως.. :ohmy::huh: αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι; σε ρωταω γιατι εγω ειμαι στα 37 κ μολις περυσι εκανα το μικρο μ'εξωσωματικη...η γνωμη μου θα ηταν να δειτε κ αλλο γιατρο, κ να μην τα παρατησεις... ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tzoutzouka καλημέρα!

Καταρχήν ψυχραιμία!! Μη σε πιάνει απελπισία, δεν έχουν τελειώσει όλα!

H Rubela, παλιό μέλος εδώ στο μάμι, έχει το ίδιο πρόβλημα. Πρόωρη εμμηνόπαυση από πολύ νεαρή ηλικία. Και τώρα, κυοφορεί το πρώτο της παιδάκι, από δικό της ωάριο, μετά από εξωσωματική. Και μάλιστα μετά από την πρώτη προσπάθεια!

Στείλε της ένα μήνυμα για να σου πει την εμπειρία της και να σου πει περισσότερες λεπτομέρειες για το που πήγε, τι έκανε κλπ.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,tzoutzouka ψυχραιμία και κυρίως ΜΗΝ ΕΓΚΑΤΛΕΙΠΕΙΣ!!!!!!

Δες το κ με άλλους γιατρούς κ σίγουρα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την Rubela. Θα συμφωνήσω με την crazy.

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΕΛΙΩΣΕ ΑΚΟΜΗ!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά! Μην το βάζεις κάτω έτσι εύκολα και ξεκίνα να διαστραυρώνεις γνώμες γιατρών!!

Ρώτα και την RUBELA που είπε η crasy..είμαι πολύ αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρεις! Μόνο μην μείνεις εκεί, ψάξε το!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουτζούκα,σου προτείνω ανεπιφύλακτα να επισκεφθήτε τον κ.Σπύρο Μηλίγκο ο οποίος είναι top υπογονημότητας και στειρότητας, πολλά χρόνια καθηγητής και υπεύθυνος του τμήματος στειρότητας του Αλεξάνδρα.Συνταξιοδοτήθηκε τον Αυγουστο και είναι πλέον στο Μητέρα.Με έχει ξεγεννήσει από τη μάνα μου και μέχρι τώρα έχω διαπιστώσει ότι όλοι οι γυναικολόγοι τον σέβονται και τον έμπιστεύονται. Επίσης καλός άνθρωπος.Εγγυώμαι.Τηλ.2106424725

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την ΓΕΩΡΓΙΑ Χ.! Είναι πάνω από όλα άνθρωπος ο συγκεκριμένος γιατρός! Ξέρω 4 ζευγάρια που του εμπιστεύθηκαν το πρόβλημά τους και όλα πήγαν καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου μην καταθετεις ακομα τα οπλα. Παρε δυναμη και ψαξτο γρηγορα. Μην αφηνεις ετσι τις μερες να περνανε με στεναχωρια. Βασισου στα ποδια σου και πηγαινε αμμεσα να το ψαξεις για να κανεις εξωσωματικη με δικο σου ωαριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tzoutzouka καλημέρα και από μένα.

Μην απογοητεύεσαι κορίτσι μου, απλώς επισκέψου και κάποιον άλλο γιατρό (που να έχει εμπειρία) για να διασταυρώσεις γνώμες! Θα συμφωνήσω με τη Ninina. Υπάρχουν πολλές γυναίκες που είναι πάνω από 36 (μεταξύ αυτών και εγώ) που προσπαθούν με ένα ή δύο ωάρια σε εξωσωματική και τελικά έχουν επιτυχία! Εξάλλου, ένα ωάριο είναι αυτό που θέλουμε!!

Ψάξτο, μην το αφήνεις, οπλίσου με υπομονή και θα δεις! Όλα θα πάνε κατ' ευχήν!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουτζούκα μου μην απογοητεύεσαι, δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γιατροί γαϊδούρια στο χώρο. Νομίζω ότι πρέπει να φύγεις μακριά από αυτόν γιατί όσο και καλός να είναι μόνο το ψυχολογικό και την απογοήτευση που σου δημιουργεί πιστεύω πραγματικά θα σε επηρεάσουν στην προσπάθειά σου. Πρέπει να βρεις ένα γιατρό που πραγματικά να ασχοληθεί και θα σε κάνει αισιόδοξη. Να σε ρωτήσω, έχει υψηλή FSH? Περνάνε μήνες που δεν έχεις καθόλου περίοδο? Πως κατέληξε ο γιατρός σε αυτό το συμπέρασμα όταν είχες στον προηγούμενο υπέρηχο ωάρια? Εγώ θα σου πρότεινα και τον τωρινό μου γιατρό που είναι κορυφή στο είδος και πρωτοπόρος ακόμα και σε μητέρες πολύ μεγάλης ηλικίας. Υπάρχουν λύσεις. Σίγουρα πρέπει να οπλιστείς με πολύ κουράγιο και θέληση, ο δρόμος δεν είναι εύκολος όπως και για πολλές από εμάς με χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Πιστεύω όμως ότι η τύχη χαμογελάει σε αυτούς που πραγματικά θέλουν και προσπαθούν για κάτι. Σίγουρα δεν θα εγκαταλήψουμε τη προσπάθεια. Μακριά από απαράδεκτους γιατρούς, και με πολύ αγάπη με τον άντρα σου, και θα τα καταφέρετε. Πολλά φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kali dinami kai apo mena...min ta paratiseis kai mi vasisteis se mono ena giatro..panta otan iparxei ena provlima sovaro min akous mono enan..eimai sigouri ki ego me ti seira mou oti iparxei lisi..den iparxei ginaika simera pou na min katafernei na ginei manoula..sou stelno oles mou tis euxes na pane ola kala..kai sintoma na eisai me osa morakia oneireuesai..tha pane ola kala eimai sigouri..ehei pollous kalous giatrous..kai efoson to thes ki esi tha ginei.min apogoiteuesai..filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι εγω θελω μονο να σου πω να μην τα παρατησεις, αυτο να σε κανει πιο δυνατη και θα τα καταφερετε με τον αντρουλη σου, ειναι σιγουρο!ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι κανενας δεν μενει το 2010 χωρις παιδακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΨΗΛΗ FSH!!!!!!!!! ΑΥΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.ΚΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ FSH ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΕΞΕΤΑΣΗ. Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΗΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΗ ΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΓΕΙΣ Η ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΑΡΙΩΝ ΣΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΤΟΜΑ!!!!!!!!!!!!! ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ!! ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 7!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου μην απογοητευεσαι, εγω οταν μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες εψαχνα για νεο γιατρο, επισκευτηκα διαφορους μεχρι να καταληξω, ο ενας απο αυτους μου ειπε οτι η αριστερη μου ωοθηκη εχει φτασει στο τελος της, δεν μπορει να παραγει πλεον ωαρια. Αυτα που μου ειπε ηταν εντελως λαθως και ασχετα με την πραγματικοτητα. Για να καταλαβεις τωρα ειμαι στην τριτη εξωσωματικη και η αριστερη μου ειχε περισσοτερα απο την δεξια. Παρε κι αλλες γνωμες. Οι γιατροι κανουν συνεχεια λαθη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η FSH μου ήταν 84,89..................

Τα τελευταία χρόνια έχω μόνιμα ανεβασμένη FSH

Σίγουρα θα πάω και σε άλλο γιατρό - γιατρούς αλλά συγχρόνος θα κάνω και αυτά που μου λέει ο δικός μου ο γιατρός

Πήγα σε αυτόν γιατί μου είπαν τα καλύτερα, και πιστεύω οτι είναι καλός.....

Θα δούμε......πλέον θα κάνουμε τα ΠΑΝΤΑ

Να ρωτήσω και κάτι???? πως θα βρώ την RUBELA?????

Που μπορώ να βρώ τα μέλη????? Δεν ξέρω αν μπορείτε.....

Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου...και εγω εχω να σου πω να παρεις μια δευτεερη και τριρη και 100 γνωμη!!!!

Να εχεις πιστη στο θεο και ολα καλα θα πανε!!!!

Ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα θα πανε!!!!!

ν Α ΕΙΣΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ....

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα βρεις κάποιο θέμα που 'χει γράψει.. κάτω από τη φωτογραφία αριστερά, θα πατήσεις το κουμπάκι που λέει ΡΜ. Αυτό θα σε οδηγήσει στη φόρμα που γράφουμε προσωπικά μηνύματα κι εκεί θα της γράψεις ό,τι θέλεις και θα το στείλεις! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου συμφωνώ κ εγώ με τα κορίτσια...να πάρεις γνώμη κ απο άλλους γιατρούς(με εγγυημένα αποτελέσματα στο ενεργητικό τους)!Σου έυχομαι να πάνε όλα καλά κ να βρείτε τη λύση!!!

κ όπως είπε κ σε εμάς ο γιατρός μας.......στη σημερινή εποχή,δεν υπάρχει κοπέλα που να μην κάνει παιδάκι!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzoutzoyka γεια σου και απο εμενα.λοιπον εγω πιστευω οτι και οι γιατροι κανουν λαθη και μεγαλα.εγω ξερω μια κοπελα που ειχε κανει 3 εξωσωματικεσ και ο γιατροσ την τελευται φορα που εκανε μαζι και εγω φυσικα σε αυτον τησ ειπε οτι τερμα τα δικα τησ ωαρια.θα πρεπει να παει για δανεικα.η κοπελα τρελαθηκε αλλα ηταν ετοιμη να το κανει.μεχρι που την σταματησε μια φιλη του για καλο βεβαια.ε σε πληροφορω οτι μετα την αποτυχημενη εξωσωματικη σε αυτον το γιατρο η κοπελα εμεινε εγκυοσ μονη τησ ουτε καν με εξωσωματικη και ολα πηγαν καλα.γιαυτο μην πιστευεισ τιποτα και πηγαινε και αλλου.ο θεοσ ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ.ο γιατροσ εντομεταξυ θεωρειται απο τουσ κορυφαιουσ αλλα αποδειχτηκε για αλλη μια φορα μαλακασ με αυτα που τησ ελεγε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας στον Παντο.Ξερω γυναικα που της κοπηκε η περιοδο, την ξαναεφερε μετα απο 2 χρονια με φαρμακα και εκανε παιδακι με εξωσωματικη μετα.Εγω αν δεν πετυχει η μεταφορα 2 κατεψυγμενων βλαστοκυστεων απο την τελευταια εξωσωματικη σε ασχετο κεντρο, το καλοκαιρι θα παω εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...