Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΙΠΙΛΕΣ 0-6 ΜΗΝΩΝ .........ΚΑΙ ΑΝΩ.....!


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα !

Εχω μια απορία και ελπίζω (ειμαι σιγουρη δηλαδή) πως εσεις θα μου βρείτε την λύση.

Ο γιος μου ειναι 1 ετους.Φοράει ακομα πιπίλα,στον υπνο κυρίως αλλα καμια φορα και κατα την διαρκεια της ημερας.(ειδικα σε στιγμες έντασης-γκρίνιας πατάω με την πιπίλα το "pause".

Επειδη τις χανουμε,γιατι τις πεταμε αριστερα κ δεξια,πηγα ν αγορασω μερικες επιπλέον,για να εχω αντι να σκυβω και να ψαχνω κατω απο καναπεδες (ποναει και η μεση μου..).Στο φαρμακειο οταν με ειδαν να αγοραζω τισ μικρες 0-6 μηνων μονο που δεν με κρεμασαν."ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ" εσκουζε η φαρμακοποιός."ειναι μεγαλος γι αυτες και θα χαλασουν τα δοντια του και θα στραβωσει η γνάθος του" μου ειπε.

Η αδελφη μου με την ιδια πιπιλα τον εφτασε τον γιο της εως 2 ετων.(τοτε την εκοψαν).Εχει δικιο η φαρμακοποιος? Τις μεγαλεσ δεν τις θέλει και χθες ειχαμε αυπνιες εξαιτιας της πιπιλας που δεν του αρεσε (μεχρι που κρυφα απο τον αντρα μου του εδωσα παλι μια απο τις παλιεσ,γιατι δεν αντεχα αλλο,επρεπαινα κοιμηθω!

Εσεις τι λέτε?Τι κανατε με το θεμα της πιπίλας?

Ευχαριστώ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε καλέ!!!! :huh::huh::huh::huh:

Κι εμένα η αδελφή μου μικρή της είχε και την έκοψε δυο ετών!

Μια χαρά είναι τα δοντάκια της!!!

Κι εγώ έτσι θα κάνω στο γίο μου!

Ηδη είναι 7.5 μηνών και ακόμη έχουμε τις μικρές πιπίλες της chicco!

Νομίζω πως θα είναι πιο εύκολο να την κόψει αν είναι μικρή

και δεν τον ευχαριστεί στο πιπίλισμα!

Βέβαια εγώ του τη δίνω μόνο στον ύπνο!

Οταν κλαίει προσπαθω να του αποσπάσω την προσοχη και να τον

ηρεμήσω με κάτι άλλο!

Προσπάθησε να του την αραιώνεις σιγά σιγά για να μπορέσει να την

κόψει ομαλά!Τα χουμε συνηθίσει να είναι με μια πιπίλα στο στόμα και

ξαφνικά τους την παίρνουμε και τα καημένα χάνουν το μπούσουλα!!!

Ελπίζω να μη παρεξηγηθείς,μια απλή γνώμη λέω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εμενα η δικια μου ειναι 21 μηνων και της αλλαξα πιπιλα μαζι με τις θηλες για το μπιμπερο οταν ηταν 1 ετους.Πιο πριν δεν ηθελε.Δεν το εχω ξανακουσει αυτο για τα δοντια.Συνεχισε να δοκιμαζεις μια τη μια και μια την αλλη και καποια στιγμη θα αποφασισει απο μονος του να αλλαξει.Δεν ειναι κατι που πρεπει να σε αγχωνει παντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την άποψή μου. :dry:

Εμένα ο γιός μου είναι 20μηνών και ακόμα χρησιμοποιούμε πιπίλα 0-6 μηνών. Έχει βγάλει όλα τα δοντάκια του και είναι μια χαρά, καθόλου στραβά. Επίσης όταν του πήρα μεγαλύτερο μέγεθος την έφτυνε, δεν την ήθελε καθόλου την πιπίλα.

Δεν έχω ρωτήσει αν μπορεί να στραβώσει η γνάθος από αυτό το πράγμα και ειλικρινά θα ήθελα να μάθω, αλλά εμείς τουλάχιστον μέχρις στιγμής δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα και ελπίζω να μην αποκτήσουμε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...