Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ?


ΑΡΤΕΜΗ

Recommended Posts

Ωραία, ας το πάρουμε αλλιώς. Λέω εγώ: "Είδα ένα βρωμοαλβανό να κλέβει μια γριά σήμερα". Αυτό τι σημαίνει; Τι θα καταλάβει ο συνομιλητής μου; Ότι αναφέρομαι στο συγκεκριμένο άνθρωπο ή γενικά στους Αλβανούς; Ποιο είναι τ πιθανότερο από τα δύο; Ή πιο από τα δύο θα πιστέψει ο συνομιλητής μου;

Όταν χρησιμοποιούμε χαρακτηρισμούς για μια ομάδα ανθρώπων (οι βρωμοπαπάδες, οι βρωμομαύροι, κ.λπ.) ο χαρακτηρισμός τους περιλαμβάνει όλους.

Οπότε, καλύτερα οι χαρακτηρισμοί να αποφεύγονται, γιατί τελικά εξαντλείται η συζήτηση σε αυτούς και χάνετε η ουσία (όπως κάνω εγώ τώρα...!).

Κι εγώ αγανακτώ πολλές φορές όταν πηγαίνω στην εκκλησία. Με το κήρυγμα, που συχνά φανερώνει άγνοια της θεολογίας, ηθικισμό, ακόμα και φανατισμό. Με τους δίσκους που γυρίζουν, περιμένοντας εμάς να ταΐσουμε τα παιδάκια στην Αφρική, ενώ ο μητροπολίτης μας πηγαίνει τα ταξιδάκια του στη Μαδαγασκάρη, μεταφέροντας υποτίθεται τα λεφτά μας (μέρος αυτών, σιγά μην τους τα πάρει όλα), μη δίνοντας ο ίδιος ούτε ένα λεπτό του ευρώ. Με την υποκρισία μερικών, που κάθονται μπροστά για να τους δουν όλοι, κάνουν μεγάλους σταυρούς και εκνευρίζονται όταν ένα παιδάκι κλαίει. Με τους επιτρόπους που μετράνε τα λεφτά και τα ακούμε όλοι να κουδουνίζουν, πριν τελειώσει η λειτουργία. Για να μην πω για τα μεγάφωνα που ξεκουφαίνουν τη γειτονιά (στην οποία μπορεί να μη μένουν μόνο Ορθόδοξοι), για τα δυνατά μικρόφωνα μέσα στην εκκλησία που ξεκουφαίνουν τους πιστούς. Είναι πολλά αυτά που μπορεί να μας κάνουν να αγανακτήσουμε, και δεν αδικώ πολλούς που δε θέλουν να πηγαίνουν στην εκκλησία.

Όσο για τις αμφιβολίες, όλοι τις έχουμε, όλοι αναρωτιόμαστε, αμφιβάλλουμε, παλεύουμε. Αν δεν έχουμε αμφιβολίες και είμαστε γεμάτοι βεβαιότητες, τότε κάτι δεν πάει καλά, κάτι δε λειτουργεί!

Η Εκκλησία, όμως, δεν είναι ηρεμιστικό χαπάκι. Οι περισσότερες γράφετε ότι πηγαίνετε στην εκκλησία επειδή νιώθετε γαλήνη, ηρεμία, προτιμάτε να πηγαίνετε όταν δεν είναι κανείς εκεί. Αυτό είναι απλά συναισθηματική φόρτιση. Δεν είναι πίστη. Η Εκκλησία είναι αγώνας, όχι ψυχικο βόλεμα, όχι γλυκανάλατη ησυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω πιστευω στο θεο κ προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω για να ειμαι αρεστη στα ματια του...για να ειναι καθαρη η ψυχη μου...για να μπορω καποια στιγμη οταν ερθει η ωρα να τον κοιταξω στα ματια!

σχεδον καθε κυριακη πηγαινουμε εκκλησια κ κοινωνουν τα παιδακια μας!κ 1-2 φορες το χρονο εξομολογουμαστε!αν ηταν κοντα ο πνευματικος μας θα πηγαιναμε πολυ συχνοτερα!!

τωρα κ μενα καποια πραγματα της εκκλησιας δεν μου αρεσουν,αλλα δεν θελω με τιποτα να στερησω το ακουσμα των θειων λογων κ της κοινωνιας απ'τα παιδια μου!!

δεν μ'αρεσει που πληρωνουμε τα παντα,γαμους,βαφτισεις,κερια,μνημοσυνα...που υπαρχουν παπαδες που μιλανε στο κινητο,πινουν καφεδακι κ καπνιζουν... :(

προτιμω εκεινη την εποχη που η εκκλησια ηταν η ανυψωση της ψυχης προς το θεο,την εποχη που εσκυβες το κεφαλι απο ντροπη οταν σε κοιτουσε ο πνευματικος σου απο την αγιοτητα που εβγαζε,την εποχη που δεν χρειαζοταν να πληρωσεις τον παπα για να σε παντρεψει η' να βαφτισει το παιδι σου η' να μνημονευσει την ψυχη καποιου δικου σου ανθρωπου!

αλλα οσο κ να μην μου αρεσουν αυτα τα δεχομαι κ συνεχιζω να πηγαινω εκκλησια κ να εξομολογουμαι...τωρα το τι ειναι ο καθε παπας κ ο καθε πιστος το ξερει μονο ο θεος!δεν μπορω εγω να τους κρινω κ να γυρισω την πλατη μου στην εκκλησια.

αυτα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ValentinaGiannis έγραψε:

Οταν ειστε εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λετε εχετε αναρωτηθει το κερι που περνεται εστω και αυτα τα 30 λεπτα που μπορει να βαζετε ποσο εχει???? Γιατι πας στην εκκλησια για τους ιερεις εσυ τι κανεις για την δικη σου ψυχη και αυτοι ανθρωποι ειναι με πειρασμους με προβληματα.......γιατι εξομολογησε στις εικονες και οχι στον ιερεα γιατι φοβασαι το εμψυχο και οχι το αψυχο σανς του καθολικους που βαζουν ενα παραβαν και τελειωσε τα λενε και ξεμπερδευεοουν πως θα ερθει η ταπεινωσει θα φυγει ο εγωισμος........Δεν ειπαμε να ειμαστε θρησκοληπτες και να ειμαστε πισω απο ρασσα η μ ενα μαντιλη στο χερι η ενα κερι.....

Ο θεος μας εφερε για να μπορεσουμε να γινουμε μικρη θεοι να φτασουμε στην θεωση.......Γιατι εσυ κοιταζεις την διπλανη σου οταν πας στην εκκλησια και δεν κοιταζεις εσενα.......δεν με απασχολει τι θα φορεσω η πως θα με κοιταξει η γρια η νεαρος απο απεναντι παω στην εκκλησια γιατι το θελω θελω να προσευχηθω για την ψυχη μου και μονο οχι για την ψυχη των αλλων για τον συναθρωπο μου λεω καλη φωτισει

Ο πατερας μου εγινε ιερεας οταν εγω ημουν ηδη 11 ετων οταν με ρωτησαν θες να γινει του ειπα εαν πατερα αυτο σ ευχαριστει καντο αλλα να ξερεις οτι την ζωη που θα ακολουθησω εγω δεν θα παρεις μερος......

Ζω κοσμικα δεν πηγαινω συχνα εκκλησια οχι γιατι δεν το θελω οχι γιατι θα δωσω 3 ευρω στο κερακι ναι θα τα δωσω γιατι ξερω πως συντηρουνται και αυτα.......

Δεν θα με επιρρεασει εαν ο ιερεας ππου θα λειτουργησει μαθω οτι ειναι ο μεγαλυτερος μοιχος θα πω μονο ο θεος να τον φωτισει να βρει τον δρομο του

Κοινωναω αιμα και σωμα χριστου για την δικη μου καθαρση της ψυχης.....

Τελικα ολοι μας βλεπουμε την αγγιδα στο ματι του αλλου αλλα δεν βλεπουμε το παλουκι στο δικο μας ματι

βαλεντινα πραγματικα υποκλινομαι!διαβαζα καθηλωμενη την απαντηση σου!!σε βρισκω ολοσωστη!!μπραβο σου για τις αποψεις σου!!!συμφωνω απολυτα!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΑΜΑ συμφωνώ απόλυτα σε ό,τι είπες....

Γενικώς, έχω βαρεθεί να ακούω το γνωστό

"εγώ δεν πάω στην εκκλησία γιατί όλοι εκεί σε κρίνουν, σε στραβοκοιτούν αν δεν ανάψεις κερι, κάνουν μεγάλους σταυρούς αλλά είναι οι χειρότεροι .....

Δεν πας αλλά έχεις κάνει όλα αυτά που στους άλλους κατηγορείς, αφού κ εσύ τους κρίνεις!!!!! "

"και εγώ δε φιλάω χέρι παπα που την προηγουμένη έκανε αυτό ή το άλλο....."

ΕΛΕΟΣ!!! Είδε κανείς τον παπά να κάνει αυτό για τον οποίο τον κατηγορεί ή απλά το άκουσε από άλλους κακόβουλους;;;; Κ ακόμα και αν τον είδε... αν είναι διαπιστωμένο, εκείνος θα δώσει λόγο στο Θεό όχι σε εμάς και τον καθένα! Κ εμείς του φιλάμε το χέρι και τον σεβόμαστε γιατί όσο φοράει το πετραχηλι έχει εξουσία!!!

Οσο για τα άτομα που είπαν ότι εξομολογούνται και σπίτι τους, στην εικόνα κλπ... ΣΕΒΑΣΤΟ!! Είναι ένας τρόπος προσευχής ίσως, επαφής με το θεό και την πίστη... ή ό,τι άλλο!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ! Γιατί όπως και να το κάνουμε η εξομολόγηση είναι ένα από τα 7 μυστήρια και φυσικά δεν τελούνται σπίτι μας ούτε από έμάς τους ίδιους! Αν ήταν έτσι να παντρευτούμε σπίτι μας, να βαφτίσουμε τα παιδιά μας μόνοι μας ...!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Ωραία, ας το πάρουμε αλλιώς. Λέω εγώ: "Είδα ένα βρωμοαλβανό να κλέβει μια γριά σήμερα". Αυτό τι σημαίνει; Τι θα καταλάβει ο συνομιλητής μου; Ότι αναφέρομαι στο συγκεκριμένο άνθρωπο ή γενικά στους Αλβανούς; Ποιο είναι τ πιθανότερο από τα δύο; Ή πιο από τα δύο θα πιστέψει ο συνομιλητής μου;

Όταν χρησιμοποιούμε χαρακτηρισμούς για μια ομάδα ανθρώπων (οι βρωμοπαπάδες, οι βρωμομαύροι, κ.λπ.) ο χαρακτηρισμός τους περιλαμβάνει όλους.

Οπότε, καλύτερα οι χαρακτηρισμοί να αποφεύγονται, γιατί τελικά εξαντλείται η συζήτηση σε αυτούς και χάνετε η ουσία (όπως κάνω εγώ τώρα...!).

............Η Εκκλησία, όμως, δεν είναι ηρεμιστικό χαπάκι. Οι περισσότερες γράφετε ότι πηγαίνετε στην εκκλησία επειδή νιώθετε γαλήνη, ηρεμία, προτιμάτε να πηγαίνετε όταν δεν είναι κανείς εκεί. Αυτό είναι απλά συναισθηματική φόρτιση. Δεν είναι πίστη. Η Εκκλησία είναι αγώνας, όχι ψυχικο βόλεμα, όχι γλυκανάλατη ησυχία.

Όπως είπες ας μην χάνουμε την ουσία αλλά και απ' την άλλη, επέτρεψε μου, όταν χρησι-μοποιώ χαρακτηρισμούς να εννοώ αυτό που γράφω(ότι δηλαδή αναφέρομαι σε όσους λει-τουργούν και συμπεριφέρνονται έτσι)και όχι όπως λες "ο χαρακτηρισμός περιλαμβάνει ό-λους". Ας μην παίζουμε με τις λέξεις, ας μην ερμηνεύουμε τις απαντήσεις του άλλου όπως θέλουμε. Άλλωστε δεν εννοούν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια πράγματα όταν χρησιμοποιούν τις ίδιες εκφράσεις.

Αναφορικά τώρα με τα όσα γράφεις για την εκκλησία γίνεσαι εριστική και απόλυτη. Για όποιον λόγο και να επισκέπτεται κάποιος την εκκλησία, είναι σεβαστός. Δεν ήξερα ότι η εκκλησία χρειάζεται προδιαγραφές ψυχολογικής διάθεσης για να πας. Η έννοια εκκλησία και ό,τι την περικλείει ερμηνεύεται διαφορετικά απ' τον καθένα, βιώνεται διαφορετικά και αυτό πρέπει να γίνει σεβαστό. Θα ήταν πολύ βαρετό άλλωστε να έχουν και να νιώθουν ό-λοι οι άνθρωποι το ίδιο πράγμα για την εκκλησία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη κρίνετε, ίνα μη κριθήτε......

«ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καὶ ἀκολουθείτω μοι».

Δεν χρειάζονται περισσότερα λόγια.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα να παρακαλέσω πολύ να μην ανοίγετε τέτοια θέματα ή όταν ανοίγεται να μην μιλάτε με τέτοιους χαρακτηρισμούς...

Προσβάλουν ανθρώπους και κοπέλες μέσα από το mammy γιατί κάποιες μας αφορούν....

Εγώ είμαι Παπαδιά και παπαδοκόρη.... στο σόι μου έχουμε πάνω από 5 παπάδες...

Δηλαδή τώρα θα τσακωθούμε κια μεταξύ μας?????

Εδώ είμαστε να βοηθάει η μία την άλλη και όχι να κρίνουμε η μια την άλλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera kai apo emena ...Ego pistebo sto theo alla sthn ekklisia tha pao 2 fores to xrono kai auto den einai epidi den to thelo alla epidei edo pou brhskome den uparxh elliniki eklisia pou mporeis na pas opote theleia apla noikiazoun mia Souidiakia kai telounte ekei mono oi litourgies to pasxa!!!

Opote tha eimai antitheth me thn kopela pou eipe den ginete na pisteboume kai na mhn phgenoume sto spiti tou theou !!!

Ego pistebo oti ot heos einai pantou arkei na proseuxomaste kai na eimaste sosth anthropoi !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

niki.g Φαντάζομαι οτι καμία κοπέλα εδώ(έσχετα με την θέση που έχει στο θέμα) δεν ήθελε να σε προσβάλλει και δεν θεωρεί οτι ΟΛΟΙ οι ιερείς είναι ανάξιοι.Φαντάζομαι πάντως οτι με όλα αυτά που γίνονται από την "επίσημη" εκκλησία και από πολλους-δυστυχώς- παπάδες ο άντρας σου και ο μπαμπάς σου θα είναι οι πρώτοι που θα στεναχωριούνται και θα προσβάλλονται! Εμένα ας πούμε ικανοποιέι την ψυχή μου να ανάψω ένα κεράκι στην εκκλησία όταν δεν λειτουργεί , οι καλοι παπάδες δεν έχουν την επιλογή να κλείσουν τα μάτια και τα αυτία στα ασχημα που συμβαίνουν στον χώρο τους.

eva_25 Μιλάς για υποθετική περιπτωση που διαπιστωμένα παπάς κάνει ασχημίες(λέγαμε πριν για παιδιφιλίες,μοιχίες...)και καταλήγεις οτι πρέπει "Κ εμείς του φιλάμε το χέρι και τον σεβόμαστε γιατί όσο φοράει το πετραχηλι έχει εξουσία!!!" .Αλλοίμονο στην ηλικία μας και με μια στοιχειώδη μόρφωση και κρίση αν φιλάς το χέρι -εν γνώση σου- τέτοιου παπά.

Στον γάμο μου ο κουμπάρος έδωσε για την εκκλησία στον παπά 180€ και εκείνος του είπε οτι για γάμους παίρνει 350€.Να ξαναπάω στην εκκλησία του να τον ακούω υποκριτικά να μεταφέρει στον Λόγο του Θεού?Νομίζω οτι αυτό θα ήταν αμαρτία -δική μου!

Παλαιότερα είχαμε έναν άγιο παππούλη στην εκκλησία μας και υπάρχουν τέτοιοι αρκετοι αλλά δυστυχώς το ποσοστό των .."άλλων" είναι μεγάλο για έναν τέτοιο χώρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

niki.g Φαντάζομαι οτι καμία κοπέλα εδώ(έσχετα με την θέση που έχει στο θέμα) δεν ήθελε να σε προσβάλλει και δεν θεωρεί οτι ΟΛΟΙ οι ιερείς είναι ανάξιοι.Φαντάζομαι πάντως οτι με όλα αυτά που γίνονται από την "επίσημη" εκκλησία και από πολλους-δυστυχώς- παπάδες ο άντρας σου και ο μπαμπάς σου θα είναι οι πρώτοι που θα στεναχωριούνται και θα προσβάλλονται! Εμένα ας πούμε ικανοποιέι την ψυχή μου να ανάψω ένα κεράκι στην εκκλησία όταν δεν λειτουργεί , οι καλοι παπάδες δεν έχουν την επιλογή να κλείσουν τα μάτια και τα αυτία στα ασχημα που συμβαίνουν στον χώρο τους.

eva_25 Μιλάς για υποθετική περιπτωση που διαπιστωμένα παπάς κάνει ασχημίες(λέγαμε πριν για παιδιφιλίες,μοιχίες...)και καταλήγεις οτι πρέπει "Κ εμείς του φιλάμε το χέρι και τον σεβόμαστε γιατί όσο φοράει το πετραχηλι έχει εξουσία!!!" .Αλλοίμονο στην ηλικία μας και με μια στοιχειώδη μόρφωση και κρίση αν φιλάς το χέρι -εν γνώση σου- τέτοιου παπά.

Στον γάμο μου ο κουμπάρος έδωσε για την εκκλησία στον παπά 180€ και εκείνος του είπε οτι για γάμους παίρνει 350€.Να ξαναπάω στην εκκλησία του να τον ακούω υποκριτικά να μεταφέρει στον Λόγο του Θεού?Νομίζω οτι αυτό θα ήταν αμαρτία -δική μου!

Παλαιότερα είχαμε έναν άγιο παππούλη στην εκκλησία μας και υπάρχουν τέτοιοι αρκετοι αλλά δυστυχώς το ποσοστό των .."άλλων" είναι μεγάλο για έναν τέτοιο χώρο...

ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

niki.g πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενη που συναντώ μια πρεσβυτέρα εδω μέσα! :cheer::cheer:

Νόμιζα ότι ήμουν η μοναδική!και χαίρομαι διπλά γιατί ανακάλυψα βλέποντας το προφίλ σου ότι είσαι και μικρή ηλικιακά...like me! :P

είσαι μόλις 1 χρόνο μεγαλύτερη μου!

Πραγματικά είναι δυσάρεστο να λέγονται τέτοια πράγματα για τους ιερείς...πολλά αληθεύουν αλλά δεν είναι όλοι έτσι.Υπάρχουν και αυτοί που αποτελούν εξαίρεση!τώρα αν είναι μειονότητα ή όχι δεν μπορώ να το γνωρίζω όμως δεν είναι λόγος αυτός για να απομακρυνθούμε από την εκκλησία που είναι η στοργική μητέρα όλων μας!

Ο ξάδερφος μου είναι κληρικός και σε λίγο καιρό θα γίνει και ο αδερφός μου..δεν θα γίνει για οικονομικούς λόγους αλλά καθαρά για πνευματικούς!είναι άνθρωπος που σπούδασε και έχει ευκαιρίες εργασίας αλλά όνειρο του είναι να υπηρετήσει τον Θεό και να κάνει οικογένεια.

Ο σύζυγος μου δούλευε από τα 15 του και όταν πέρασε τα 20 είχε δική του δουλειά με πολύ καλούς πόρους..πάντα πήγαινε εκκλησία και από μικρός δήλωνε σε όλους στην κλασική ερώτηση:<<τι θα γίνεις όταν μεγαλώσεις?>>ιερέας θα γίνω για να προσεύχομαι για τους ανθρώπους,έλεγε!

Είμαστε από Θεσσαλονίκη,όλη μας η οικογένεια,όλοι μας οι φίλοι και οι γνωστοί είναι εκεί...αφήσαμε λοιπόν τα πάντα και μετακομίσαμε στην επαρχία για να την στηρίξουμε,διότι υπήρχε έλλειψη ιερέων,εκεί που ο κόσμος δεν ήξερε τι θα πει Πάσχα και Χριστούγεννα στην εκκλησία.Εκεί που η μοναδική μου συντροφιά είστε εσείς και η αγάπη σας! :)

Όλα αυτά σας τα αναφέρω για να καταλάβετε πραγματικά ότι υπάρχουν και ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ και να μην γενικέυετε το πρόβλημα που υπάρχει στον εκκλησιαστικό τομέα.

Φιλικά menoula21 :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πίστη στο Θεό είναι μεν προσωπική υπόθεση, αλλά στην Ορθόδοξη Εκκλησία υφίσταται ΠΑΝΤΟΤΕ μέσα στα πλαίσια της κοινότητας. Κανείς δεν είναι μόνος του, κανείς δε σώζεται μόνος του, αλλά πάντοτε εντός της λατρεύουσας κοινότητας.

Η απομόνωση του πιστού, η ατομική σωτηρία είναι προτεσταντικής χροιάς. Κι ένας φίλος μου μουσουλμάνος πήγαινε σε ορθόδοξες εκκλησίες και καθόταν επειδή είναι ιερός χώρος και ήθελε να ηρεμήσει. Ποια η διαφορά του από έναν υποτίθεται ορθόδοξο που πηγαίνει στην εκκλησία απλά για να νιώσει όμορφα; Αν θέλουμε να κάνουμε έναν δικό μας, συγκρητιστικό χριστιανισμό, είναι δικαίωμά μας, αλλά δεν είναι ορθόδοξος. Είναι κάτι άλλο, κάτι που έχουμε φτιάξει εμείς. Δε νομίζω ότι είμαι εριστική! Λέω τι λέει η θεολογία, δε λέω την άποψή μου. Αν παίρνουμε όσα μας αρέσουν, αυτό δεν είναι ορθόδοξος χριστιανισμός, είναι συγκρητισμός.

Το χέρι του παπά δεν το φιλάμε επειδή έχει εξουσία! Ο παπάς δεν είναι εξουσία, δεν είναι αντιπρόσωπος του θεού, δεν είναι μεσίτης ανάμεσα στο Θεό και στους ανθρώπους. Είναι διάκονος του λαού του Θεού. Στην ορθόδοξη θεολογία υπάρχει το σχήμα της ανεστραμμένης πυραμίδας: ο πρώτος είναι ο έσχατος, αυτός που κουβαλάει πάνω του όλο το βάρος. Οι διακρίσεις "αξιωμάτων" στην Ορθόδοξη Εκκλησία είναι χαρισματικές και όχι εξουσιαστικές. Αυτά λέει η θεολογία, άλλο τι συμβαίνει και τι νομίζουν τις περισσότερες φορές οι ίδιοι οι ιερείς και κυρίως οι αρχιερείς.

Και δε νομίζω ότι έχει νόημα να ψάχνουμε τον "άγιο" παππούλη ή τον αφοσιωμένο κληρικό. Δεν είναι μόνο οι παπάδες Εκκλησία. Εκκλησία είμαστε όλοι, όσοι θέλουμε να είμαστε.

Σύμφωνα με τον άγιο Ιωάννη Χρυσόστομο, οι ανάξιοι κληρικοί τελούν τα μυστήρια με τη χάρη του Αγίου Πνεύματος και όχι φυσικά με τη δική τους αγιότητα, αλλά μιλάει πολύ σκληρά γι΄αυτούς, πολύ πιο σκληρά από όσα ακούστηκαν εδώ μέσα. Δηλαδή, δε σημαίνει ότι ένας γάμος ή μια βάφτιση που τελεί ένας ανάξιος, ακόμα και εγκληματίας, κληρικός δεν είναι έγκυρος! Ο ίδιος θα δώσει λόγο στο Θεό και στον εαυτό του για όσα έκανε, κι αν πρέπει, και στην πολιτεία και στην κοινωνία. Και φυσικά, η Εκκλησία οφείλει, όχι να τον αποβάλει, αλλά να τον τιμωρήσει, πρώτα απ' όλα για να κατανοήσει ο ίδιος το σφάλμα του και να μετανοήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρησιμοποίησα τη λέξη εξουσία σε λάθος σημείο ....

Οκ.. Μη φιλάτε το χέρι του παπά αν δε θέλετε, μην τον σέβεστε ως άνθρωπο αν πιστεύετε ότι δεν το αξίζει

Θα εξομολογηθούμε όμως σε αυτόν ανεξάρτητα από το τί κάνει στη ζωή του εκείνος! Δεν είναι δικό μας θέμα αυτό, δεν είμαστε εμείς που θα το κρίνουμε! Ο ιερέας όσο φοράει το πετραχήλι έχει την "εξουσία" να κοινωνάει, να εξομολογεί, να τελεί τα θεία μυστήρια! Αυτό ήθελα να πω. Το έθεσα λάθος!!!

Εμένα δε με πειράζει να εξομολογηθώ σε έναν ιερέα που στη ζωή του δεν είναι "σωστός" και πέφτει σε παραπτώματα. Εξάλλου, τις αμαρτίες μου δεν τις λέω σε αυτόν στην ουσία αλλά στον Κύριο και συγχώρεση δε ζητάω από αυτόν, φυσικά, αλλά από το Χριστό!! Ο ιερέας απλά είναι το μέσο, δεν είναι αντιπρόσωπος αλλά είναι εκπρόσωπος, είναι λειτουργός, αυτός που μεσολαβεί...

Οσο για τις αμαρτίες του, αυτός θα δώσει λόγο στο Θεό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύα, νομίζω με παρεξήγησες. Δε λέω ούτε να μη φιλάμε το χέρι του παπά, ούτε να μην εξομολογούμαστε. Λέω ότι ο παπάς δεν είναι εξουσία, δεν είναι εκπρόσωπος, δε μεσολαβεί. Είναι διάκονος, διακονεί το λαό.

Τελεί τα μυστήρια με τη δύναμη του Θεού και με το δικαίωμα που του δίνει ο λαός. Πολύ σωστά λες ότι δε συγχωρεί ο ιερέας αλλά ο Θεός. Και φυσικά δεν έχει καμία σχέση αν ο ιερέας είναι αμαρτωλός (πώς θα μπορούσε να μην είναι;) ή όχι. Ο ιερέας δεν έχει την εξουσία, αλλά το χάρισμα που δίνεται μέσα από το μυστήριο της χειροτονίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Εύα, νομίζω με παρεξήγησες. Δε λέω ούτε να μη φιλάμε το χέρι του παπά, ούτε να μην εξομολογούμαστε. Λέω ότι ο παπάς δεν είναι εξουσία, δεν είναι εκπρόσωπος, δε μεσολαβεί. Είναι διάκονος, διακονεί το λαό.

Τελεί τα μυστήρια με τη δύναμη του Θεού και με το δικαίωμα που του δίνει ο λαός. Πολύ σωστά λες ότι δε συγχωρεί ο ιερέας αλλά ο Θεός. Και φυσικά δεν έχει καμία σχέση αν ο ιερέας είναι αμαρτωλός (πώς θα μπορούσε να μην είναι;) ή όχι. Ο ιερέας δεν έχει την εξουσία, αλλά το χάρισμα που δίνεται μέσα από το μυστήριο της χειροτονίας.

Και πάλι νομίζω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τί εννοώ λέγοντας εξουσία.Εγώ φταίω!! Δε βρίσκω και άλλη λέξη... :S

Αυτό που εννοώ πάντως είναι ότι από τη θέση που είναι μόνο ο ιερέας εχει το δικαιωμα να το πω;; Αυτός μονο μπορεί να τελέσει τα μυστήρια! Ο ρόλος των ιερέων, κατ' εμέ, και κατά τη θρησκεία μας νομίζω, είναι να κηρυττουν το ΄λόγο του Θεού, να προσπαθούν να φέρουν το λαό κοντά Του, και να τελούν τα μυστήρια! Δεν εννοώ ότι έχουν εξουσία με την ευρεία έννοια της λέξης! Ισα ίσα, είναι δούλοι του Θεού (όπως όλοι μας) και υπηρετούν το λόγο του! Το έργο τους είναι να το μεταφέρουν στο λαό!! Ο καλός χριστιανός, από την άλλη είναι αυτός που πηγαίνει στην εκκλησία, που νηστεύει και εξομολογείται έτσι ώστε να είναι άξιος να λάβει σώμα και αίμα Κυρίου! Αυτά είναι απαραίτητα στη θρησκεία μας αν θέλουμε να λεγόμαστε χριστιανοι και όχι απλά να αναγράφεται στην ταυτότητά μας (που πλέον ούτε εκεί αναγράφεται)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια μου είναι πολύ λεπτό το θέμα περί πίστης, εκκλησίας, θρησκείας κτλ...

Να πω την αλήθεια δεν μπορώ να συμμετάσχω στη συζήτηση ενεργά γιατί δεν γνωρίζω τι συμβολίζει κάθε πράξη, λέξη κτλ της εκκλησίας μας.... :unsure::unsure::unsure:

Για εμένα είναι λιγο πιο απλά τα πράγματα στο μυαλό μου.Εχω βαθια πίστη μέσα μου και προσπαθώ να κάνω πράξη αυτά που μας δίδαξε ο Κύριος στην καθημερινότητά μου(αγάπη, πιστη, σεβασμό κτλ).Κάποιες φορές έχω την ανάγκη να πάω στην εκκλησία για να ηρεμήσει η ψυχή μου, κάποιες άλλες όχι.

Δεν κατηγορώ σε καμία περίπτωση όσους πηγαίνουν συστηματικά στην εκκλησία αφού αισθανονται καλά έτσι αλλά ούτε ακυρώνω και αυτούς που έχουν επιλέξει να μην πηγαίνουν.

Οπως είπα είναι κάτι πολύ προσωπικό, πως μπορεί να επικοινωνεί κανείς με το θεό. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ έγραψε:

προσπαθώ να κάνω πράξη αυτά που μας δίδαξε ο Κύριος στην καθημερινότητά μου(αγάπη, πιστη, σεβασμό κτλ).

Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε όλοι πάνω απ όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η εκκλησια δνε ανηκει σε κανενα ιερεα Ναι μπορει εκεινος να λεει το λογο του ΘΕΟΥ αλλα αυτο δνε σημαινει οτι επειδη καποιος απο ατους εχει πααβατικη συμπεριφορα ππει εμις οιπιστοι αν μην πηγαινουε στην εκαστοτε εκκλησια .Εχω την αισθηση οτι αν το κανουμε αυτο γνομαστε χειροτεροι απο τον εκαστοτε ιερεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγαίνω συχνά στην εκκλησία...

Νιώθω απίστευτη ηρεμία και γαλήνη όποτε βρίσκομαι εκεί. Τώρα με την εγκυμοσύνη προσπαθώ να κοινωνήσω κάθε Κυριακή γιατί έτσι νιώθω οτι το Σώμα και το Αίμα του Χριστού περναει και στο μωράκι μου.Είναι οτι καλύτερο μπορώ να προσφέρω αυτό το διάστημα στο παιδάκι μου!!!

Στεναχωριέμαι που διαβάζω την κριτική μερικών κοριτσιών για την εκκλησία και περισσότερο για τους παππάδες...Μην γενικεύουμε όλους τους παππάδες...Δεν είναι όλοι ίδιοι...Το να κατακρίνει κάποιος ιερέα είναι μεγάλη αμαρτία...Μόνο ο θεός μπορεί να τους κρίνει.Οπώς μόνο ο Θεός μπορεί να μας κρίνει όλους.

Χθες συγκεκριμένα πήγα και εξομολογήθηκα στον πνευματικό μου και ανακουφίστηκα. Πήρα την ευχή και μια απίστευτη γαλήνη με κυρίευσε.Πήρα δύναμη για πολλά πράγματα που με απασχολούν.

Κάθε φορά που κάτι ευχάριστο συμβαίνει στην ζωή μου τρέχω κυριολεκτικά στην εκκλησία για να ανάψω το κεράκι μου και να ευχαριστήσω τον Θεό για όλα όσα μου προσφέρει! Οπως και όταν θέλω να προσευχηθώ και να παρακαλέσω για κάτι πάλι στην εκκλησία πηγαίνω.

Πηγαίνω και θα συνεχίσω να πηγαίνω στην εκκλησία, Θα προσφέρω την λειτουργιά μου στην εκκλησία, θα ανάβω το κεράκι ή την λαμπάδα μου, θα ρίχνω τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω στον δίσκο για μένα, για την ψυχή μου...Απο εκεί και πέρα στο που θα διατεθουν τα χρήματα δεν μ'απασχολεί.Εάν πάνε σε μη χριστιανικού περιεχομένου πράγματα αυτό είναι κάτι για το οποίο θα λογοδοτήσουν στον Θεό όταν έρθει η ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 Μου λες ότι δεν μιλάτε για όλους τους παπάδες και ότι δεν πρέπει να προσβάλομαι???? αν θες να μην προσβάλομαι ούτε εγώ ούτε άλλες κοπέλες που είναι εδω μέσα παπαδιές να γράφετε τη λέξη "μερικοί" ή "κάπιοι" τότε θα είναι όλα ΟΚ να το δεχτώ.... όταν παραλείπετε αυτές τις λέξεις τους παίρνει όλους η μπάλα..... Όπως και εγώ δεν προσέβαλα καμία τότε καμία δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει σε εμένα και όλες τις κοπέλες που είναι παπαδιές.... Γιατί ξέρω ότι εδω μέσα είναι πολλές.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

niki.g μιλάς σωστά. και επιτέλους ας σταματήσει εδω η κουβέντα ,(μέρες που έρχονται)!

Συμφωνω απολυτα!!!!!Διαβασα ολες τις απαντησεις των κοριτσιων..

Θελω να γινω μαμα και Νινινα με καλυψατε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Yparxoun kopeles pou pisteboun polu kai prospathoun na einai sosth antropoi kai na pereklinoun oso to dinaton ligotero apo to dromo tou theou eimai kai ego mia apo autes ....Tora an kapoia probata apsifoun ton poimena tous kai eggataloipoun to leibadi gia na pane se alo pou periexei kai aggathia ....auto den tha empodish thn pisth mou !!!!

Aloste se poio tomea den uparxoun kai kakoi ????

O Anamartitos to lytho protos valeto !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...