Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ-ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ


NTINAS

Recommended Posts

Kαλως σας βρηκα εδω, ειμαι η Ντινα 30 ετων απο Αθηνα. Εδω και 23 μηνες προσπαθουμε για εγκυμοσυνη αλλα τιποτα. Πριν λιγο διαστημα πραγματοποιησαμε εγω και ο αντρας μου 32 ετων, ολες τις απαραιτητες εξετασεις για να εστιασουμε που υπαρχει το προβλημα. Απο μεριας μου ολα καλα, ομως υστερα απο ενα σπερματοδιγραμμα που εκανε ο αντρας μου εδειξαν τα εξης........ο αριθμος σπερματοζωαριων ειναι 107.500.000. ο συνολικος αριθμος 332.500.000 σε ογκο 3ml .το προβλημα ειναι στην μορφολογια που εκει μολις το 3 τις εκατο ειναι φυσιολογικα . οι ανωμαλιες εντοπιζονται κυριως στην κεφαλη καθως ακομα η κατατμηση dna ειναι 35 τις εκατο, ενω θα επρεπε να ειναι κατω απο 29 τουλαχιστον. Η κινητηκοτητα ειναι στο 47 τις εκατο, σχετικα καλο.Ενω στις παρατηρησεις αναφερει για παρουσια βλεννας και debris. Θα θελα να σας ρωτησω αν με αυτες τις τιμες υπαρχει περιπτωση να ερθει μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη,αν αξιζει λιγο ακομα να περιμενουνε και αν υπαρχει καποια αγωγη θεραπεια ωστε να βελτιωθει καπως η μορφολογια του σπερμτζ. Ξεχασα να γραψω πως οι εξετασεις εδειξαν κ μια μετρια κιρσοκιλη στον αριστερο.Επισης αν μπορειτε να μου προτεινεται καποιον ανδρολογο. Ευχαριστω πολυ και περιμενω συντομα απαντησεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελιτσα μου,εγω ειμαι η ζουμπι που μολις εχτες εμαθα οτι ειμαι εγγυος κ ενω ο αντρας μου εχει ολιγοασθενοσπερμια κ πριν 6 μηνες ειχε εγχειριστει για κυρσοκηλη.

Στα λεω ολα αυτα για να καταλαβεις,οτι ειμαι μεσα στο προβλημα και το γνωριζω καλα.

Εγω γιατρος δεν ειμαι,μονο απο την εμπειρια μου μπορω να σου πω καποια πραγματα κ αυτα με επιφυλαξη γιατι οποσδηποτε καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Καταρχας θα πρεπει οπωσδηποτε να επισκεφτειτε ουρολογο,αν θελεις μπορω να σου στειλω στοιχεια για τον ουρολογο που πηγαμε εμεις με π.μ,αν ενδιαφερεσαι πες μου.

Ο αριθμος κ η κινητικοτητα του αντρα σου ειναι μια χαρα,επισης ειναι κ αρκετα νεος οποτε πιστευω πως αυτο το προβλημα θα ειναι παροδικο,ειτε θεραπεια με ορμονες κανει,ειτε επεμβαση για την κυρσοκηλη,νομιζω πως θα τα καταφερετε πολυ ευκολα.

Οσο μπορειτε να ειστε χαλαροι κ οχι αχγος.Σημερα πια με τη βοηθεια της επιστημης,ολα γινονται!

Ξεκινηστε με μια επισκεψη σε εναν ουρολογο κ ακολουθειστε οτι σας πει.Ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερετε συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλώς ηρθες δεν χρειάζεται να ανησυχείς !

Το ποιο πιθανό είναι όλο το πρόβλημα να δημιουργείται απο τη κυρσοκύλη.

Και εμεις εχουμε παιδευτεί αρκετά . Καλό είναι να πάτε σε εναν ανδρολόγο και να σας κατευθύνει αυτός. Εγω ξέρω στη Θεσσαλονίκη εναν πολύ καλό, αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου στείλω τα στοιχεία του με πμ.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας,με ενδιαφερει η αποψη σας καθως επισης αν υπαρχουν πιθανοτητες μετα απο καποια αγωγη να βελτειωθει η μορφολογια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia SOY NTINA!!!EYXOMAI SYNTOMA NA GINEIS MANOYLA KAI OLO AYTO NA TELEIWSEI GIATI TO KSERW EINAI PARA POLY KOYRASTHKO!!!!!!!!!!!!!!!!

KAI EMEIS EXOYME TO IDIO PROBLHMA ,XAMHLH KINHTIKOTHTA KAI MOLIS 6% FYSIOLOGIKA ,.O ANTRAS MOY EXEI KYRSOKHLH SAN TH DIKH SAS KAI AYTO TO MHNA 8A KANOYME THN EPEMBASH.MH STENAXWRIESAI ALLA KALO EINAI AFOY EISTE APOFASISMENOI GIA PAIDAKI NA PATE NA KANETE THN EPEMBASH .AYTO TO LEW GIATI EAN THN AFHNOYME TH KYRSOKHLH ISWS DIHMIOYRGHSEI MEGALYTERO PROBLHMA ALLA MH SAS AGXWNEI GIATI OLA BELTIVNONTAI.EMEIS PROSPA8OYME GIA PAIDAKI KATI LIGO PARAPANW APO 1,5 XRONO.....

DEN EIXAME YPOPSIASTEI KYRSOKHLH MEXRI POY O XADELFOS TOY AMTRA MOY EKANE...EPEMBASH KAI TA KALA NEA EINAI OTI TWRA H GYNAIKA TOY EINAI EGKYOS.....!!!!!!!!KAI H DIKH TOY MORFOLOGIA SPERMATOS HTAN XEIROTERH APO TH DIKH MAS!!!!PHRA KOYRAGIO.OSO GIA TO GIATRO STH DIKH PERIPTWSH MAS TO IDANIKOTERO EINAI NA VREIS ENAN KALO XEIROYRGO OYROLOGO.EMEIS EIMASTE EYXARISTHMENOI SE AYTON POY PAME.KAI EXEW MA8EI POLY KALA LOGIA EXALLOY KAI O XADELFOS TOY ANTRA MOY SE AYTON THN EKENE KAI DE 8ELW NA PAW SE ALLON.EINAI KALOS XEIROYRGOS.STHN ARXH EIXA PELAGWSEI OLO RWTAGA ,EIXA AGXW8EI TWRA EIMAI PIO HREMH GIATI KSEROYME TH EXEI(kYRSOKHLH)KAI PWS ANTIMETWPIZETAI. O GIATROS MAS EINAI STHN AGIA OLGA STH N.IWNIA AN 8ELEIS NA PAREIS MIA GNWMH APO AYTON STEILE MOY NA SOY STEILW TA STOIXEIA TOY.OTI KAI NA KANEIS NA KSEREIS OTI PREPEI NA BREIS KALO XEIROYRGO,MH SAS TH KANEI O KA8E ENAS,FILAKIA KAI MAS EYXOMAI TO KALYTERO!!!O,TI NEOTERO EXW 8A SOY STEILW!!!!AX!!!GRHGORA NA GINOYME MANOYLES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!AMAN TOSO KAIRO PERIMENOYME!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ οταν αποφασισουμε για επεμβαση θα σε ενημερωσω. Προς το παρον δεν νομιζω !!! καποια αγωγη χωρις την επεμβαση κιρσοκηλης ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλημερα Ντινα,

καλως ηρθες στο site . Προβλημα ολιγο-ασθενο... εχομε και εμεις. Δε γνωριζω να σου απαντησω γιατις φυσιολογικες μορφες καθως δεν εχουμε τετοιο θεμα.

Οσον αφορα την κιρσοκηλη οι αποψεις διιστανται. Αν ο συζυγος ειναι πανω απο 30 (35-40) τα αποτελεσματα χειρουργιων ειναι απογοητετυικα καθως η βλαβη εχει ηδη γινει. Με θεραπεια (φαρμακευτικη αγωγη) απ οτι ξερω μπορεις να εχεις καλες πιθανοτητες. Εμεις κανουμε αγωγη το τελευταιο 2μηνο και περιμενουμε ακομα εναν, ηδη πραγματοποιησαμε μια σπερματεγχυση η οποία απέτυχε. Και γω εχω σουπερ ουρολογο στη Θεσνικη-για Αθηνα εχω ακουσει για καποιον Ματζαβινο αλλα προσωπικα δεν εχω ιδεα.

καλη συνεχεια στην πορεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΤΙΝΑ ΕΜΕΙΣ ΜΕ 36% ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΚΑΙ 45% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ 9% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ 2 ΕΤΩΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ 1ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ ΤΩΡΑ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...