Μετάβαση σε περιεχόμενο

laparoskopisi, nai i oxi;


sandria

Recommended Posts

geia sas koritsia eimai k ego kainourgia sthn omorfi pareoula sas k tha ithela tin voitheia sas.prin ligo kairo anakalipsa oti exo endomitriosi k oti prepei na ginei laparoskopisi.ennoeitai oti den exo mpei pote xeirourgeio k fovamai polu . to thema einai omos an afairethoun oi kistes pou exo, tha epanelthei isos to provlima;epishs prepei meta thn egxeirisi na paro xapia i eneseis;kata poso epireazei thn gonimotita;axizei na to kaneis i na prospathiso prota me antis/ka (an k o giatros epimenei xeirourgeio,emena mou fainetai oti einai oikonomikoi oi logoi)pou omos xero oti den exaleifoun teleios to provlima .sas kourasa alla thelo thn gnomi sas...fovamai!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: euxaristo k sugxaritiria stis egkioules!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου,εμπειρια επι του θεματος δεν εχω.Αλλα απ'οτι ξερω η ενδομητριωση χωριζετε σε 3 βαθμιδες,αναλογως την περιπτωση,αλλες φορες χειρουργειτε,αλλες οχι,παρα αντιμετωπιζετε με αντισυλλιπτικα.Τωρα αν εσυ νοιωθεις διχασμενη κ δεν εμπιστευεσαι απολυτα αυτο που σου λεει ο γιατρος σου,γιατι δεν περνεις κ μια δευτερη γνωμη;

Εγω νομιζω,αυτο θα ηταν το καλυτερο,παρε αλλη μια γνωμη κ μετα δες τι θα κανεις.

Απ'οτι ξερω μετα την επεμβαση,θα πρεπει να κανεις καποια θεραπεια κ θα σου κοψουν την περιοδο για καποιους μηνες.Τωρα,οσον αφορα το ποσο εππηρεαζει τη γονιμοτητα...τι να σου πω;Οποσδηποτε ενα χειρουργειο ειναι,αλλα κ απο την αλλη αν εχεις ενδομητριωση σε μεγαλο βαθμο κ παλι θα δυσκολευτεις να μεινεις εγγυος,οποτε....

Τελος παντων,μη σε κουραζω,καλυτερα παρε αλλη μια γνωμη κ μετα επελεξε τι θεωρεις εσυ πως ειναι το καλυτερο να κανεις.

Και το χειρουργειο,μη το φοβασαι,θα συνελθεις πολυ γρηγορα,δεν ειναι επιπονο,σου ευχομαι καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα λαπαροσκόπηση πριν ένα χρόνο ακριβώς, γιατί είχα κύστες που έπρεπε να αφαιρεθούν. Τελικά βρήκαν ότι είχα και ενδομητρίωση, γι αυτό δεν μπορούσα να μείνω έγκυος. Μετά τη λαπαροσκόπηση χρειάστηκα περίπου 10 μέρες, για να πάω στη δουλειά. Σήμερα, ένα χρόνο μετά, είμαι έγκυος στον 5ο μήνα. Αν έχεις άγχος, ρώτα κι έναν δεύτερο γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμπειρία προσωπική δεν έχω αλλα η κολλητή μου που έκανε απαλλάχτηκε απο τις κύστες και σήμερα...έχει 1 κορούλα 3 ετών και είναι εγκυος και στο αγοράκι της!!!σου ευχομαι να σου πάνε ολα καλα... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σου.εγω εκανα πριν 2 χρονια περιπου.πρωτα ομωσ για να βεβαιωθω επερνα αντισυληπτικα κ αφου ειδα οτι μετα 4 μηνεσ δεν εφευγε η κυστη,προχωρησα σε λαπαροσκοπηση.μετα ο γιατρος μου εκανε μια ενεση και μου εκοψε την περιοδο για 3-4 μηνες(δεν θυμαμαι γιατι)επισης μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση μετα απο 5 χρονια να μου ξανα εμφανιστει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα και εγω ενδομητριωση και δεν μπορουσα να μεινω εγκυος. Εκανα λαπαροσκοπηση και μετα 6 ενεσεις για παυση της περιοδου. Οταν μου ηρθε κανονικα περιοδος εμεινα εγκυος φυσιολογικα μετα απο 2-3 μηνες!! Σημερα εχω ενα αγορακι 6 μηνων!! Καλη επιτυχια και ο,τι θελεις ειμαστε εδω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο μενα

πολύ περιληπτικά

φεβρουάριο του 2007 είδαμε μια κύστη στην αριστερή ωοθήκη, πήρα αντισυλληπτικά 3-4 μήνες, δεν έφυγε και τον ιούνιο έκανα λαπαροσκόπηση, βρήκαν ενδομητρίωση 3ου βαθμού

μετά 6μηνη θεραπέια με ενέσεις άρβεκαπ που κόβουνε την περίοδο

έκανα την τελευταία ένεση δεκέμβριο, μου ήρθε περίοδος μέσα φλεβάρη και τον απρίλιο του 2008 έμεινα έγκυος και τώρα έχω μία κόρη 14 μηνών

τότε το είχα ψάξει πολύ

είχα πάρει πολλές γνώμες και η πλειοψηφία έλεγε αυτό

1. αντισυλληπτικα

2. λαπαροσκοπηση

3. ενεσεις

4. εγκυμοσύνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia sas euxaristo gia tis plirofories.to thema einai oti den mou eipan se ti vathmo einai h endomitriosi aplos simperenoun exeis endomitriosi -pas laparoskopisi . fisika tha paro oses gnomes xreiastei gia na eimai sigouri gia to ti tha kano.tha to psakso poli sas euxaristo k pali...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ με την λαπαροσκόπηση ΣΩΘΗΚΑ κυριολεκτικά!!!

Κύστες δεν είχα όμως λόγω ενδομητρίωσης που ήταν σε αρχικό στάδιο και κάποιων άλλων προβλημάτων που δυστυχώς δεν φαινόταν στον υπέρηχο δεν μπορούσα να μείνω έγκυος για πολλά πολλά χρόνια.

Τελικά έκανα λαπαροσκοπηση, 3 ενέσεις αρβεκάπ και όταν ήρθε ξανά η περίοδος έμεινα έγκυος στον 2ο μήνα προσπαθειών φυσιολογικά!!!

Πολλές κοπέλες έχουν μείνει έγκυες μετά από παύση περιόδου γιατί υπάρχει κορύφωση της γονιμότητας!!!

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις και ότι χρειαστείς εδώ είμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou kai apo emena!

Exw kai egw endomhtriwsh kai mporw na sou pw ws o kalyteros

tropos na deis th akrivos paizei einai na kaneis laparoskopish.

H diadikasia einai paneykolh.Egw prin mia evdomada ekana thn 6 mou.

Emena mou dhmiourgise steirwtita kai anagastika na kanw ekswswmatikh

me thn opoia twra exw thn Eirhnoula mou sta xeria mou!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ap oti vlepo den to glitono to xeirourgeio! dil den mporoun na doun se poio stadio eisai an den ginei laparoskopisi;me tis periptoseis pou afairoun k oothikes ti ginetai;to apofasizoun autoi ekeini tin ora;exo akousei k tetoia... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sandria έγραψε:

ap oti vlepo den to glitono to xeirourgeio! dil den mporoun na doun se poio stadio eisai an den ginei laparoskopisi;me tis periptoseis pou afairoun k oothikes ti ginetai;to apofasizoun autoi ekeini tin ora;exo akousei k tetoia... :dry:

An xreiastei na kaneis laparoskopish tote arxika tha kaneis

mia diagnwstikh laparoskopish opws legete! Kai oxi den mporoun na doun se ti stadio vriskesai an prwta den kanoun laparoskopish. Sou anoigoune 2-3 mikres trypoules sthn koilia,mpainei mia camera mesa kai vlepei olh sou thn koilia.An tyxon exeis kystes oi kapoio allo provlima tote sou to diorthonoun amesws.Ola afta vevaia sta lene kai prin sou kanoun thn laparoskopish.Mhn fovasai gia tipota.Einai poly aplh epemvash kai mesa se 5 wres mporeis na pas spiti sou.Toulyxiston Germania pou menw etsi kanoun. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα sandria

εμενα η ιστορια μου ειναι ακριβως ιδια με της αννα-μαριας απλα εγω εκανα ανοιχτο χειρουργειο για αφαιρεση κυστης 7εκ στην αρ ωοθηκη.

μετα πηρα ενεσεις και σε λιγες μερες θα χτυπησω την 5τη ενεσα, τις ενεσεις τις δινουνε για καταστολη των ωοθηκων ετσι ωστε να μην εχουμε περιοδο γιατι ουσιαστικα η ενδομητριωση τρεφεται με την περιοδο, γιαυτο λενε οτι μετα τις ενεσεις το διαστημα ονομαζεται παραθυρο γονιμοτητας επειδη η γονιμοτητα της γυναικας ειναι στο ζενιθ της.

οσο για την ενδομητριωση θα εξαφανιστει απο μονη της οριστικα μονο οταν θα μπουμε στην εμμηνοπαυση, γιατι στην ουσια σταματει εντελως η περιοδος και αρα σταματαει να τρεφεται η ενδομητριωση.

υπαρχουν 4 σταδια ενδομητριωσης και μονο το τονιζω μονο χειρουργικα μπορουν οι γιατροι να σου πουν σε ποιο σταδιο εισαι, ειτε με λαπαροτομη ( ανοιχτο χειρουργιο ) ειτε με λαπαροσκοπηση. και οχι μονο σε ποιο σταδιο εισαι αλλα και αν τελικα εχεις ενδομητριωση φαινεται μονο με λαπαροσκοπηση αν δουν εστιες η με λαπαροτομη οταν βγει η βιοψια. εγω εχω 3του βαθμου ενδομητριωση και αυτο ηταν το αποτελεσμα της βιοψιας.

αυτα...

αν σε κουρασα συγνωμη αλλα τραβηξα πολλαααααααααααααααα

για να φτασω σε αυτο το σημειο αλλαααααααααααααααα να ξερεις οτι οοοοοοοοοοοοοοοολα θα πανε καλαααααααααααααα.

οτι χρειαστεις εγω ειμαι εδω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filoudi mou s euxaristo k sena polu. telika poles talaipories emeis oi gunaikes! alla vre koritsia autoi oi giatroi den mporoun na ta eksigisoun ston kosmo i mipos ego epesa se viastikous k den eixan xrono na mou poun ti ginetai giati ousiastika apo esas ta ematha ola!gia na eimai eilikrinis thelo na paro mia teleutaia gnomi prin apofasiso gia otidipote :( elpizo na vgalo akri! :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα λαπαραροσκόπηση χωρίς να έχω συμπτώματα επειδή επί 2 χρόνια περίπου δεν έμενα έγκυος και όλες οι άλλες εξετάσεις δεν είχαν δείξει το γιατί. Βρέθηκαν 3 μικ΄ρές εστίες που τις καυτηρίασε ο γιατρός αλλά μου είπε ότι δεν πίστευε ότι αυτές εμπόδιζαν τη σύλληψη. Εφόσον δεν διαπιστώθηκε κάποιο σοβαρό πρόβλημα και επειδή δεν είχα καθόλου υπομονή πια (34 χρονών) δεν έκανα αυτή τη θεραπεία με τη διακοπή της περιόδου, αλλά προχώρησα μετά από 3 μήνες σε εξωσωματική και έμεινα έγκυος. Δεν ξέρω εάν βοήθησε το ότι την έκανα, αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων, γιατί όπως σου είπαν και οι άλλες κοπέλες, δεν μπορείς να μάθεις αν δεν την κάνεις. Εγω δεν ήθελα να ρισκάρω να κάνω την μια αποτυχημένη εξωσωματική μετά την άλλη επειδή θα είχα ενδομητρίωση που θα "σαμποτάριζε" την προσπάθεια. Προτιμούσα ή να το αποκλείσω (όωπς μάλλον έγινε) ή να το εντοπίσω και να προσπαθήσω να το "θεραπεύσω".

Ως επέμβαση πάντως είναι απλή. Στη δική μου περίπτωση που ήταν ελαφρώς επεμβατική βγήκα την ίδια μέρα και είχα ενοχλήσεις (ελαφρό πόνο) για 4-5 μέρες. Οι τομές πολύ μικρούλες.

Βέβαια για σένα έχει σημασία: α) αν πονάς πολύ στην περίοδο (εγώ όχι) και β) αν θέλεις να μείνεις γρήγορα έγκυος (εγώ ήθελα). Επειδή έχει την τάση να επανέρχεται όπως είπαν και οι άλλες, αν δεν επιθυμείς να μείνεις έγκυος σύντομα και αν τα συμπτώματά σου δεν είναι σοβαρά, ίσως πρέπει να την αναβάλεις για αργότερα. Αυτό όμως μόνο ένας καλός γιατρός που να τον εμπιστεύεσαι μπορεί να σου το υποδείξει. Οπότε, αν αμφιβάλλεις για τον τωρινό σου, πήγαινε και σε άλλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...