Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΚΑΦΕ...HELP


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΩ ΚΑΦΕΘΑ ΣΚΑΣΩΩΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ 0,001 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΑΕΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΚΡΑΖΑ ΤΙΣ ΕΓΚΥΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΕΧΩ ΕΛΛΑΤΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ....... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια γειααααααα...και καλη εγκυμοσυνη...δεν ειμαι εγκυος αλλα με το τσιγαρο εχω και εγω θεμα...δεν κοβεται το ατιμο...πηρα κομπολοι αλλα δε βοηθαει... :):):) υπομονη και θεληση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι μου..Ένα καφεδάκι τη μέρα δεν πειράζει,εμένα ο γιατρός μου δεν είχε κανέναν ενδοιασμό γι αυτό...

Αλλα όσον αφορά το τσιγάρο ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ..Μπορεί να επιτρέπονται εως 4 τσιγάρα τη μέρα στην εγκυμοσύνη,μπορεί να καπνίζεις "αέρα" όπως λες,μπορεί να μη κάπνισα ποτέ,αλλα εδώ πιστεύω οτι δεν υπάρχει δε μπορώ,αλλα δε θέλω!!!!Ξεκάθαρα!!!

Με το καλό το νινί σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από εμένα.

Απλά πρέπει να σκέφτεσαι ότι κάθε φορά που ανάβεις ένα τσιγάρο, μαζί σου το καπνίζει χωρίς να το θέλει και το αγέννητο παιδί σου και συνεπώς του κάνεις κακό εσύ η ίδια του η μάνα.

ΝΟμίζω ότι αν επιχειρήσεις να σκέφτεσαι αυτό κάθε φορά που κρατάς στα χέρια σου ένα τσιγάρο, δεν θα το ανάψεις.

Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι σου.

Υ.Γ: Όσο ελαφρύ και να είναι ένα τσιγάρο, δεν παύει να είναι ότι χειρότερο για ένα αγέννητο παιδί. Δεν ξέρω αν ο γυναικολόγος σου σε αφήνει να καπνίζεις, αλλά πιστεύω απόλυτα ότι γυναικολόγος που επιτρέπει το κάπνισμα είναι επιοικώς απαράδεκτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki έγραψε:

καλησπέρα και από εμένα.

Απλά πρέπει να σκέφτεσαι ότι κάθε φορά που ανάβεις ένα τσιγάρο, μαζί σου το καπνίζει χωρίς να το θέλει και το αγέννητο παιδί σου και συνεπώς του κάνεις κακό εσύ η ίδια του η μάνα.

ΝΟμίζω ότι αν επιχειρήσεις να σκέφτεσαι αυτό κάθε φορά που κρατάς στα χέρια σου ένα τσιγάρο, δεν θα το ανάψεις.

Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό το μωράκι σου.

Υ.Γ: Όσο ελαφρύ και να είναι ένα τσιγάρο, δεν παύει να είναι ότι χειρότερο για ένα αγέννητο παιδί. Δεν ξέρω αν ο γυναικολόγος σου σε αφήνει να καπνίζεις, αλλά πιστεύω απόλυτα ότι γυναικολόγος που επιτρέπει το κάπνισμα είναι επιοικώς απαράδεκτος.

Λιλάκι συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasiaaέ , καλησπέρα!

Σου εύχομαι να έχεις μια ήρεμη εγκυμοσύνη και έναν πανεύκολο τοκετό!

Με τον καφέ, γιατί έχεις πρόβλημα???? Η γυναικολόγος μου, μου είχε πει ότι μπορώ να πίνω έναν καφέ την ημέρα, χωρίς πρόβλημα...

Όσο για το τσιγάρο σε καταλαβαίνω απόλυτα! :(

Είμαι καπνίστρια (1 πακέτο την ημέρα).....

Όλη την εγκυμοσύνη την έβγαλα καπνίζοντας ΣΒΗΣΤΟ τσιγάρο... :silly:

Το κράταγα στο χέρι (φυσικά δεν το άναβα), και έκανα όλες τις κινήσεις σαν να .......κάπνιζα! :laugh: :woohoo: :woohoo:

Εμένα με βοήθησε πολύ αυτό! Τουλάχιστον δεν μου έλειπαν οι ...κινήσεις!

Ίσως να βοηθήσει και σένα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΜΕΣΩΣ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΟΨΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ....ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ...

ΑΛΛΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ????

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΞΑΝΑ ΠΑΚΕΤΟ,ΕΙΠΑ ΜΑΡΙΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΜΩΡΑΚΙ ΞΕΚΟΛΑ!!!

ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ,ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!

ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΠΩΣ 9 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΑΛΕΙΜΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!

ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΣΕΙΣ....ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΜΑ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΡΧΙΣΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟΤΣΙΓΑΡΟ...ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ :angry: ΛΕΩ ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΤΩΡΑ !

ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!!

ΦΙΛΑΚΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σκεψου ποσο κακο μπορει να κανεις στο μωρο σου και αν βρεις δικαιολογια για αυτο καντο δεν εχεις δικαιωμα να παρεις στο λαιμο σου μια ζωουλα δεν σου φταιει τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egv pali sthn egkymosynh eκανα 2-3 μισα τσιγαρα..τον πρωτο καιρο δε το ηθελα.κατα τον 5ο μηνα ομως το αναζητουσα.και ρωτησα και τη γυναικολογο μου και με αφησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια επειδη καποια απο εσας η καποια γνωστη καπνιζε στην εγκυμοσυνη και το μωρο δεν "επαθε τιποτα" δε σημαινει οτι δε θα παθει κ καποιο αλλο μωρο η οτι δε θα παθει κατι καθως θα μεγαλωνει. Το τσιγαρο ειναι υπευθυνο για πολλες αλλεργιες, ασθμα κλπ. Ειναι ΚΡΙΜΑ να επιβαλλετε στο μωρο σας κατι που αυτο το καημενο ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για να αμυνθει. Ειναι δικη μας επιλογη το τσιγαρο οχι του μωρου. Ειδικα κατα το πρωτο τριμηνο το τσιγαρο ειναι πολυ επικινδυνο!!

Και εγω καπνιστρια, και μιλαμε για πολυ φανατικη!! Εκανα στριφτα και το ενα πακετο το εκανα μεσα σε δυο μερες το πολυ! Και παρολο που δε με πειραζε καθολου το τσιγαρο το εκοψα με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος. Μαχαιρι. Ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο για πολλες κοπελες, αλλα στην τελικη ειναι η το τσιγαρο η το μωρο.

Οσο για τον καφε, ενας καφες τη μερα δεν ειναι θεμα, αλλα υπαρχουν και οι ντεκαφεινε!

Να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k ego etsi ekana otan dn imoun egkios stin egkimosini mou to kathariza pantos to paketaki kako poly kakos alla einai ethismos to atimo me ton kafe dn exo toso thema!!koita na kapnizeis ligo k na pineis mono ena kafe ti mera k min xehnas dn paizei rolo poso elafri einai to tsigaro alla o tropos pou to kapnizeis paizei rolo k aytos!!na exeis mia kali egkimosini gemati igeia gia esena k to sporaki sou:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δική μου γνώμη είναι πως αν δε μπορείς να εκμεταλλευτείς την εγκυμοσύνη σαν μια ευκαιρία να κόψεις το τσιγάρο, τουλάχιστον περιόρισέ το μέχρι 5 την ημέρα. Δε θα είναι τραγικό, αρκεί να το ελέγχεις και αν μπορείς μη καπνίζεις ολόκληρο το τσιγάρο.

Και εγώ καπνίζω, αλλά πιστεύω πως όταν μείνω έγκυος, θα το κόψω. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ο καφές. Η απόλυτη εξάρτηση. Ευτυχώς δεν απαγορεύεται από τους γιατρούς. Ξεκίνα (αν δεν πίνεις ήδη) τα διάφορα αφεψήματα (τίλιο, τσάι του βουνού, φασκόμηλο. κτλ). Υπάρχουν πολλά και είναι απολαυστικά και υγιεινά. Πάντως το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι το πιο ευαίσθητο, γιατί τότε μπαίνουν τα θεμέλια και αναπτύσονται όργανα και συστήματα του μωρού. Προσοχή λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να πινεις εναν καφε την ημερα δεν κανει κακο απ οσο ξερω (ελληνικο η φιλτρου κατα προτιμηση).

Το τσιγαρο ομως κανει.Και απο νικοτινη, αν ηταν αερας οπως λες,θα το εκοβες ανετα. Κ εγω οταν καπνιζα light τσιγαρα εκανα σχεδον 2 πακετα, ενω κανονικα σχεδον ενα...ουσιαστικα δηλαδη την ιδια ποσοτητα νικοτινης επαιρνα και στις 2 περιπτωσεις..

Οκ, νιωθεις τυψεις αλλα αυτο δεν λεει και τιποτα! Το μωρο σου δηλητηριαζεται και θα εξακολουθησει να δηλητηριαζεται επειδη εσυ "δεν μπορεις"?

Καλα,οσο για τους γυναικολογους που λενε "καπνιζε" δεν το συζηταω...Περιμενουν οταν θα θηλαζει μια γυναικα να το κοψει τοτε?(πιες μωρο μου και λιγο τσιγαρακι!) 'Η να αλλαζει ρουχα και να λουζεται μετα απο καθε τσιγαρο για να πιασει το μωρο της? Η να μην αναπνεει κοντα στο προσωπακι του? Η να βγαινει στο μπαλκονι να καπνιζει εφ ορου ζωης? Η να μην καπνιζει ποτε στο αυτοκινητο? Χεστηκαν οι γυναικολογοι αυτοι αν πολλα απο τα παιδακια αυτα θα εχουνε ασθμα και θα κανουν μασκουλες? Η μηπως τους ενδιαφερει αν θα μεινουν ορφανα καποια στιγμη? Η αν θα γινουν καπνιστες μεγαλωνοντας? Η εστω, το ελαχιστο, οτι θα αναπνεουν αυτη τη βρωμα??????????

Σαν μαμα απο δω και περα, απειρα "δεν μπορω" σου θα γινουν "μπορω". Αναγκαστικα. Κανε και τη διακοπη του καπνισματος ενα απο αυτα! Για σενα και για το παιδι σου πανω απ ολα! Μια ιδεα ειναι!Αν το θελησεις πραγματικα θα το πετυχεις. Λες "το κοβω", πετας το πακετο στα σκουπιδια και τελος. Ετσι εκανα κι εγω. Και δεν εχω τιποτα παραπανω ουτε απο σενα, ουτε απο κανεναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΣΩΣ ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΣ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ?

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΛΕΙΤΕ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ!

ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 50€! :blush:

ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 50€! ;)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΣΩΣ ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΣ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ?

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΛΕΙΤΕ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ!

ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 50€! :blush:

ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 50€! ;)

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

Το να πινεις εναν καφε την ημερα δεν κανει κακο απ οσο ξερω (ελληνικο η φιλτρου κατα προτιμηση).

Το τσιγαρο ομως κανει.Και απο νικοτινη, αν ηταν αερας οπως λες,θα το εκοβες ανετα. Κ εγω οταν καπνιζα light τσιγαρα εκανα σχεδον 2 πακετα, ενω κανονικα σχεδον ενα...ουσιαστικα δηλαδη την ιδια ποσοτητα νικοτινης επαιρνα και στις 2 περιπτωσεις..

Οκ, νιωθεις τυψεις αλλα αυτο δεν λεει και τιποτα! Το μωρο σου δηλητηριαζεται και θα εξακολουθησει να δηλητηριαζεται επειδη εσυ "δεν μπορεις"?

Καλα,οσο για τους γυναικολογους που λενε "καπνιζε" δεν το συζηταω...Περιμενουν οταν θα θηλαζει μια γυναικα να το κοψει τοτε?(πιες μωρο μου και λιγο τσιγαρακι!) 'Η να αλλαζει ρουχα και να λουζεται μετα απο καθε τσιγαρο για να πιασει το μωρο της? Η να μην αναπνεει κοντα στο προσωπακι του? Η να βγαινει στο μπαλκονι να καπνιζει εφ ορου ζωης? Η να μην καπνιζει ποτε στο αυτοκινητο? Χεστηκαν οι γυναικολογοι αυτοι αν πολλα απο τα παιδακια αυτα θα εχουνε ασθμα και θα κανουν μασκουλες? Η μηπως τους ενδιαφερει αν θα μεινουν ορφανα καποια στιγμη? Η αν θα γινουν καπνιστες μεγαλωνοντας? Η εστω, το ελαχιστο, οτι θα αναπνεουν αυτη τη βρωμα??????????

Σαν μαμα απο δω και περα, απειρα "δεν μπορω" σου θα γινουν "μπορω". Αναγκαστικα. Κανε και τη διακοπη του καπνισματος ενα απο αυτα! Για σενα και για το παιδι σου πανω απ ολα! Μια ιδεα ειναι!Αν το θελησεις πραγματικα θα το πετυχεις. Λες "το κοβω", πετας το πακετο στα σκουπιδια και τελος. Ετσι εκανα κι εγω. Και δεν εχω τιποτα παραπανω ουτε απο σενα, ουτε απο κανεναν.

η αποψη σου μου ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ απολυτα! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα:-)

Με τον καφε τι προβλημα εχεις? Ποσους πινεις δηλαδη την ημερα? Ο καφες επιτρεπεται, ενα φλυτζανι την ημερα νομιζω. Αρχισε να πινεις ελληνικο να πινεις δυο φλυτζανακια και μετα βουρ στον ντεκαφεινε, μια δυο θα τον συνηθισεις αν δεν σαρεσει.

Οσο για το τσιγαρο, εγω ειχα πολυ μεγαλο προβλημα. Ξαφνικα απο εκει που εισαι καπνιστρια, κανεις ενα τεστ οτι περιμενεις παιδακι και ΠΡΕΠΕΙ να κοψεις το τσιγαρο. Το τσιγαρο ειναι εθισμος, εξαρτηση, δεν ειναι κατι που απλα μας αρεσει, δεν ειναι μια συνηθεια που μπορουμε να την κοψουμε ευκολα, γιατι δεν ειναι συνηθεια, ειναι εξαρτηση. Και εκτος της σωματικης εξαρτησης υπαρχει και η πιο μεγαλη η ψυχολογικη. Ζηλευω τις μανουλες που τους εκανε κλικ και το παρατησανε, παρα πολυ, ελπιζω αυτες οι μανουλες να μην το ξαναπιασουνε οταν γεννησουν η οταν σταματησουν να θηλαζουν.

Εμενα δεν με βοηθησε να το κοψω (και το εκοψα στον πεμπτο μηνα) ολη αυτη η φοβερα για το τι κακο κανω στο παιδακι μου, και ολη αυτη η ενοχη. Αυτο το ηξερα, παλευα με αυτο καθε φορα που αναβα τσιγαρο, εκλαιγα και καπνιζα. Αλλα αυτο δεν βοηθαει την εξαρτηση σου. Πρεπει να δεις οτι κοβεις ενα πραγμα το οποιο θα καλυτερεψει τη ζωη σου σε ολη της τη διαρκεια, θα εισαι ελευθερη απο αυτη τη σκλαβια, του θελω τσιγαρο, θα εισαι πιο καθαρη, δεν θα βρωμας, δεν θα ντρεπεσαι που καπνιζεις ενω εισαι εγκυος. Πιστευω οτι με το 4 τσιγαρα την ημερα απλα κανει πιο εντονη την εξαρτηση σου γιατι σε κανει να περιμενεις πως και πως για το επομενο τσιγαρο.Μολις σταματησεις να θηλαζεις θα το σκισεις παλι. Πρεπει να πατησεις την ψυχολογικη εξαρτηση, γιατι η σωματικη ειναι ευκολη, δυο εβδομαδες κραταει η στερηση. Η ψυχολογικη ειναι το παλουκι, πως θα αντιμετωπισω το αγχος μου χωρις τσιγαρο? Οπως το αντιμετωπιζει ενας μη καπνιστης, ισως και πιο ηρεμα.

Τελος παντων για να μην πολυλογω, το τι θα κανεις με αυτο το θεμα ειναι δικη σου υποθεση, βαλτο κατω και οτι αποφαση παρεις σκεψου την καλα. Δεν υπαρχει καποιος που θα σου πει τι θα κανεις και θα το κανεις γιατι πρεπει, αν δεν θες κατι δεν θα το κανεις.

Ενα θα σου πω, ειμαι τρισευτυχισμενη τωρα, ατσιγαρη, οχι μονο γιατι δεν κανω κακο στο μωρακι μου πια αλλα επειδη ειμαι ελευθερη απο αυτη τη σκλαβια. Δοιμασε το, ειναι μια ελευθερια απιστευτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristinaki10 έγραψε:

Καλημερα και απο μενα:-)

Με τον καφε τι προβλημα εχεις? Ποσους πινεις δηλαδη την ημερα? Ο καφες επιτρεπεται, ενα φλυτζανι την ημερα νομιζω. Αρχισε να πινεις ελληνικο να πινεις δυο φλυτζανακια και μετα βουρ στον ντεκαφεινε, μια δυο θα τον συνηθισεις αν δεν σαρεσει.

Οσο για το τσιγαρο, εγω ειχα πολυ μεγαλο προβλημα. Ξαφνικα απο εκει που εισαι καπνιστρια, κανεις ενα τεστ οτι περιμενεις παιδακι και ΠΡΕΠΕΙ να κοψεις το τσιγαρο. Το τσιγαρο ειναι εθισμος, εξαρτηση, δεν ειναι κατι που απλα μας αρεσει, δεν ειναι μια συνηθεια που μπορουμε να την κοψουμε ευκολα, γιατι δεν ειναι συνηθεια, ειναι εξαρτηση. Και εκτος της σωματικης εξαρτησης υπαρχει και η πιο μεγαλη η ψυχολογικη. Ζηλευω τις μανουλες που τους εκανε κλικ και το παρατησανε, παρα πολυ, ελπιζω αυτες οι μανουλες να μην το ξαναπιασουνε οταν γεννησουν η οταν σταματησουν να θηλαζουν.

Εμενα δεν με βοηθησε να το κοψω (και το εκοψα στον πεμπτο μηνα) ολη αυτη η φοβερα για το τι κακο κανω στο παιδακι μου, και ολη αυτη η ενοχη. Αυτο το ηξερα, παλευα με αυτο καθε φορα που αναβα τσιγαρο, εκλαιγα και καπνιζα. Αλλα αυτο δεν βοηθαει την εξαρτηση σου. Πρεπει να δεις οτι κοβεις ενα πραγμα το οποιο θα καλυτερεψει τη ζωη σου σε ολη της τη διαρκεια, θα εισαι ελευθερη απο αυτη τη σκλαβια, του θελω τσιγαρο, θα εισαι πιο καθαρη, δεν θα βρωμας, δεν θα ντρεπεσαι που καπνιζεις ενω εισαι εγκυος. Πιστευω οτι με το 4 τσιγαρα την ημερα απλα κανει πιο εντονη την εξαρτηση σου γιατι σε κανει να περιμενεις πως και πως για το επομενο τσιγαρο.Μολις σταματησεις να θηλαζεις θα το σκισεις παλι. Πρεπει να πατησεις την ψυχολογικη εξαρτηση, γιατι η σωματικη ειναι ευκολη, δυο εβδομαδες κραταει η στερηση. Η ψυχολογικη ειναι το παλουκι, πως θα αντιμετωπισω το αγχος μου χωρις τσιγαρο? Οπως το αντιμετωπιζει ενας μη καπνιστης, ισως και πιο ηρεμα.

Τελος παντων για να μην πολυλογω, το τι θα κανεις με αυτο το θεμα ειναι δικη σου υποθεση, βαλτο κατω και οτι αποφαση παρεις σκεψου την καλα. Δεν υπαρχει καποιος που θα σου πει τι θα κανεις και θα το κανεις γιατι πρεπει, αν δεν θες κατι δεν θα το κανεις.

Ενα θα σου πω, ειμαι τρισευτυχισμενη τωρα, ατσιγαρη, οχι μονο γιατι δεν κανω κακο στο μωρακι μου πια αλλα επειδη ειμαι ελευθερη απο αυτη τη σκλαβια. Δοιμασε το, ειναι μια ελευθερια απιστευτη

με κάλυψες ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristinaki10 έγραψε:

Οσο για το τσιγαρο, εγω ειχα πολυ μεγαλο προβλημα. Ξαφνικα απο εκει που εισαι καπνιστρια, κανεις ενα τεστ οτι περιμενεις παιδακι και ΠΡΕΠΕΙ να κοψεις το τσιγαρο. Το τσιγαρο ειναι εθισμος, εξαρτηση, δεν ειναι κατι που απλα μας αρεσει, δεν ειναι μια συνηθεια που μπορουμε να την κοψουμε ευκολα, γιατι δεν ειναι συνηθεια, ειναι εξαρτηση. Και εκτος της σωματικης εξαρτησης υπαρχει και η πιο μεγαλη η ψυχολογικη. Ζηλευω τις μανουλες που τους εκανε κλικ και το παρατησανε, παρα πολυ, ελπιζω αυτες οι μανουλες να μην το ξαναπιασουνε οταν γεννησουν η οταν σταματησουν να θηλαζουν.

Εμενα δεν με βοηθησε να το κοψω (και το εκοψα στον πεμπτο μηνα) ολη αυτη η φοβερα για το τι κακο κανω στο παιδακι μου, και ολη αυτη η ενοχη. Αυτο το ηξερα, παλευα με αυτο καθε φορα που αναβα τσιγαρο, εκλαιγα και καπνιζα.

Σεβομαι την αποψη σου(οπως κ ολων)!

η αληθεια ομως ειναι πως δεν καταλαβαινω αυτο το "εκλαιγα κ καπνιζα"! :blink:

σορρυ κιολα...μου φανηκε..."καπως"!

Θα δεχτω οτι αν η εγκυμοσυνη ειναι απροσμενη τοτε "πεφτουν" πολλες αλλαγες μαζεμενες στο κεφαλι μιας γυναικας!ισως τοτε παρει λιγο χρονο παραπανω... :huh:

Αν ομως γινονται συνειδητα προσπαθειες...αλλαζει το πραγμα...για μενα τουλαχιστον! ;)

Πως μπορει μια γυναικα να παρει την αποφαση οτι θελει να φερει στον κοσμο μια ζωη,αν πρωτα δεν μπορει να παρει μια τοοοοοσο υποδεεστερη οπως η διακοπη του καπνισματος??? :blink::blink::blink:

Προσωπικα εκοψα το καπνισμα(12-20 την μερα κ το γουσταρα τρελλα) 3 μηνες πριν αρχισουμε ελευθερα προσπαθειες για μωρακι! ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasiaagria έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΩ ΚΑΦΕΘΑ ΣΚΑΣΩΩΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ 0,001 ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΑΕΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΚΡΑΖΑ ΤΙΣ ΕΓΚΥΕΣ ΠΟΥ ΚΑΠΝΙΖΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΕΧΩ ΕΛΛΑΤΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΜΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ....... :blush:

Anastasiagria καλησπέρα!

Κι εγώ κάπνιζα (20-25 τσιγάρα, ελαφρά) πριν την εγκυμοσύνη μου! Μόλις όμως έμαθα ότι είμαι έγκυος (από τη χοριακή κιόλας) το έκοψα μαχαίρι, χωρίς να το σκεφτώ! Το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να πάει καλά η κύηση (διότι είχα περάσει δύσκολα, μέχρι να μείνω έγκυος). Και να σου πω κάτι?? Οι πρώτες 2-3 μέρες είναι οι δύσκολες! Αλλά είναι όλα στο μυαλό! Παύεις να το σκέφτεσαι, ασχολείσαι με το μωρό σου και με ότι το αφορά και πολύ απλά σε λίγο δεν θα το θέλεις! Πίστεψέ με! Προσπάθησέ το, αξίζει τον κόπο!! Όσο για τον καφέ, εμένα μου είχε επιτρέψει να πίνω έναν τη μέρα! Αλλά επειδή τον είχα συνδυάσει με το τσιγάρο, τον έφτιαχνα τόσο ελαφρύ (μπλιάχ) που μετά από λίγο καιρό, τον βαρέθηκα κι αυτόν! Κάνε μία προσπάθεια, σκέψου το νινάκι σου, δεν φταίει σε τίποτα και ξεκίνησε από σήμερα κιόλας!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sunonomath anastasia,o kafes epitrepetai!!1-2 thn hmera alla epeidh eisai sto prwto trimhno ths kuhshs kalutera na pineis enan ka8'oti h kafeinh prokalei apovoles.epishs einai polu shmantiko na pineis h' ellhniko h' galliko pou einai "ka8aroi" kafedes!o enas exei fitro kai o allos kataka8i.o frapes einai sketh vrwmia!auto 8a to diavaseis kai sto internet alla 8a sto pei kai o giatros sou!

to tsigaro!megalo kefalaio!egw kapniza polu!den h8ela na to kopsw me tpt.den eixa kamia asxhmh egkumosunh prin kai den eixa tromokrath8ei me kati gia na mpw sth diadikasia na to kopsw(anaferomenh panta sta provlhmata pou epiferei to stigaro sth diarkeia ths egkumosunhs.genika ferei pampola provlhmata).wstoso to ekopsa 2 evdomades prin thn hmera pou perimena periodo kai telika 1h mera ka8usterhshs ekana to test kai ema8a pws eimai egkuoula!den duskoleuthka ka8olou giati hksera pws 8a dhmiourgousa polla provlhmata sto mwro mou an sunexiza,opws epishs eixa anagoules kai kaoures.twra omws pou niw8w polu kala pali ta idia niw8w.den to 8elw!elattwse to oso mporeis!otan 8'arxiseis na to vlepeis 8a to kopseis sigoura!den 8a sou paei h kardoula sou na kapnizeis..8a deis! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σε ολες τις μανούλες!λίγο αργά απαντάω αλλα έχω να φωναξω πόσο κακο κανει το τσιγάρο στα μωρακια μας!!!Εγω καπνιζα 1 πακετο την μερα σχεδόν οχι ολόκληρο!μου άρεσε πολυ δεν ήθελα να το κόψω!!!όταν έμεινα εγκυος με την χωριακή και για μια εβδομάδα αργότερα εκανα 1 το πρωι και 1 το βράδυ!μεχρι που είδα τι παθαίνουν τα μωράκια απο μια τζούρα όχι τσιγάρο ολοκληρο αλλα ΜΙΑ ΤΖΟΥΡΑ!το ειδα σε ντοκιμαντερ με μια τζούρα το μωρο πρήζεται και είναι σαν να το πνίγουν μόλισ η μαμά φυσούσε το μωρο ξεπρηζότανε στα φυσιολογικά του!απο το επομενο λεπτο δεν ξαναέπιασα τσιγάρο στα χέρια μου!!κοριτσια το πνίγει το μωρακι μας ο καπνός και αν δεν κάνουμε απο τωρα θυσίες για αυτα πότε θα κάνουμε??????εεεεεεεΕ?είμαι στον 6,5 μηνών και δεν με νοιάζει καθόλου το κάπνισμα επίσης και το παθητικο τα ενοχλεί!θα προσπαθήσω να μην το ξαναρχίσω γιατι το μίσησα!!!!!αυτα!!!!ελπίζω να βοήθησα!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίταξε το τικεράκι σου, δες σε τι στάδιο είναι το μωρό σου και εξήγησε σε αυτό ότι δεν μπορείς να κόψεις το τσιγάρο και τον καφέ. Προσωπικά δεν καπνίζω αλλά με ζόρισε που έπρεπε να σταματήσω τον καφέ. Ο καφές ευθύνεται το πρώτο τρίμηνο για αποβολές και το τσιγάρο πέρα από τους κινδύνους που έχει για το ίδιο το μωρό, μπορεί να βλάψει και την πορεία της εγκυμοσύνης.

Εσύ αποφασίζεις, αλλά σκέψου αν αξίζει τον κόπο ενα τετοιο ρισκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...