Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συγκαμα και αίμα στα κακάκια :(


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Έχω ένα αγοράκι 3 εβδομάδων και θηλάζω αποκλειστικά.

Γεννήθηκε 3.830γρ με ύψος 53εκ.

Όταν ήταν 10 ημερών πήγαμε 1η φορά στον παιδίατρο όπου και είχε βάλει 120γρ, ήταν δηλαδή 3.950γρ. Πως θα γνωρίζω οτι παίρνει ικανοποιητικό βάρος;;;

Μας ενημέρωσε σχετικά με τον θηλασμό και με τα κακάκια του. Είπε οτι αν δω λίγο αίμα στα κακά του σημαίνει πως έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά που τρώω εγώ και θα πρέπει να τα κόψω.

Πρίν μια εβδομάδα ο πωπός του μπέμπη κοκκίνησε και έβγαλε σαν σπυράκια - φουσκάλες. Νόμιζα πως ήταν σύγκαμα αλλά με προβλημάτησε γιατί πάνα αλλάζω συχνά (κάθε 2-3 ώρες), τον πλένω πάντα και πάντα βαζω κρεμούλα (sudocream) στον πισινούλη του. Έχει επουλωθεί αρκετά αλλά είναι ακόμα εραιθισμένος. Γιατί δεν φτιάχνει;;;

Επίσης είδα 2-3 φορές (σε διαφορετικές μέρες) μιά κουκίδα αίμα στα κακάκια του. Αυτό σημαίνει πως έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά που καταναλώνω;;;

Τι πρέπει να κάνω;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μαριλου...λοιπον προφανως η μπεμπουλα σου εχει αλλεργια(να την χαιρεσαι :) )το αιμα στα κακα ακομα και το επιμονο συγκαμα φανερωνουν αλλεργια...

πρεπει να κοψεις τα γαλακτοκομικα αλλα και διαφορες τροφες που ειναι αρκετα αλλεργιογονες....

να κοιτας παντα τα συστατικα ενος τροφιμου πριν το φας γιατι πολλα απο αυτα εχουν γαλα οπως η γαλοπουλα,το ψωμι του τοστ και αλλα πολλα....

αν θες εχουμε ανοιξει ενα θεμα οι ομοιοπαθουσες πηγαινε να το διαβασεις θα σε βοηθησει πολυ...ειναι στο θεμα θηλασμος και διατροφη με τιτλο αλλεργια..τι τρωει η μαμα...

πρεπει να οπλιστεις με υπομονη και επιμονη....καθως και να πας σε ενα ειδικο γιατρο για τις αλλεργιες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!

1)αν οι βρεγμενες πανες ειναι 6-8 τη μερα σημαινει οτι το αγορακι σου τρωει καλα,αρα παιρνει και βαρος!!

2)τα ιδια ακριβως ειχε βγαλει και η δικια μου στον πισινουλη.τα εδειξα στο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι επειδη κανει συνεχεια κακα της και αν δε δω βελτιωση να την παω σε δερματολογο...χρησιμοποιουσα αλλη κρεμα και οταν τελειωσε ξεκινησα τη sudocream.τωρα εχει σχεδον περασει αλλα καπου-καπου ερεθιζεται περισσοτερο...μην ανησυχεις λοιπον...σιγα σιγα θα επουλωθει!!!!

3)λογικα καποια αλλεργιουλα θα ειναι.σου κανει και εμετους????βλεννη με αιμα ειναι???απ οτι ξερω κοβεις τα φαγητα που μπορει να τον πειραξαν και σιγα σιγα τα προσθετεις ενα ενα για να δεις ποια ηταν η τροφη που εχει αλλεργια και να την κοψεις!!!

αυτα!!!

φιλακια!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 σε ευχαριστώ πολύ! Είδα το θέμα σας και θα μπω κατευθείαν να ενημερωθώ.

grousi μου σ'ευχαριστώ και εσένα! Οι πάνες που του αλλάζω είναι μέσος όρος 7 την ημέρα οι οποίες είναι πάντα βρεγμένες με τσισάκια αλλά και πάντα λερωμένες με κακάκια 1-2 φορές με μεγάλη ποσότητα και τις υπόλοιπες σαν μια κουτσουλιά. Δεν είδα βλέννη στα κακά του μόνο μια σταγονίτσα αίμα. Δεν κάνει κανονικούς εμετούς αλλά συνέχεια βγάζει γουλίτσες που αρκετές φορές είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα και ορισμένες φορές το γάλα που βγάζει είναι σαν κομμένο.

Στεναχωριέμαι με το θέμα της αλλεργίας γιατί εγώ έχω τροφική αλλεργία από 5 χρονών σε διάφορες τροφές (όπου τις έμαθα όχι με τεστ σε αλλεργιολόγο αλλά με δοκιμή και δυστυχώς παθαίνω αλλεργικό σόκ και πρέπει να μου κάνουν ένεση κορτιζόνης και αδρεναλίνης :( ) Το παιδάκι μου έπρεπε να πάρει αυτό από εμένα;;;; δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί....

Την ερχόμενη Δευτέρα έχω ραντεβού με την παιδίατρο και θα συζητήσουμε σχετικά. Ως τότε μου είπε και εκείνη να κόψω τα γαλακτοκομικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου!

κατα πασα πιθανοτητα εχετε αλλεργια στο αγελαδινο,η στην πρωτεινη, παιζει ομως και το θεμα της ραγαδας,δοκιμασε με μια μπατονετα να δεις αν εχει αιμα στο πωπω!

αλλαξε μαρκα πανας!(η κορη μου εχει σε αρκετες αλλεργια)

αφαιρεσαι απο την διατροφη σου τα γαλοκτομικα αλλωστε δεν τα χρειαζεσαι και οτι αλλο μπορει να τα περιεχει... κεικ, γλυκα, σιοκολατες, ξηρους καρπους, προσοχη στα κρυμενα συστατικα!(πχ μωμι του τοστ)

ισως χρειαστει να αφαιρεσεις απο την διατροφη σου και το μοσχαρι!

αυτα θα πρεπει να τα κανει για 1 μνα σιγουρα!

τα παιδια που οι γονεις τους εχουν αλλεργια εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να εμφανησουν και εκεινα!

η αλλεργεια στο αγελαδινο ξεπερνιεται γυρω στα 3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...