Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,ειναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum αυτό και γενικότερα πρώτη φορά που ασχολούμαι με το θέμα εγκυμοσύνη.

Εγώ απο τοτε που με θυμάμαι έχω πολυκυστικές ωοθήκες.Τις αντιμετώπιζα με αντοσυλληπτικά χάπια και ήτανε όλα ΟΚ.

Από τότε που παντρεύτηκα (Ιουνιο '09) αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για ένα μωράκι.

Επιδή εγώ είχα πολυ άστατο κύκλο πήγα στο γιατρό και μου πρότεινε να ξεκινήσουμε την κλομιφαίνη.Η πρώτη προσπάθεια απέβει άκαρπη γιατί την 26η μέρα μου ήρθε περίοδος για τρεις μόνο μέρες.Την δεύτερη μέρα τις περιόδου ξεκίνησα πάλι τα ίδια χάπια, όπως μου είπε ο γιατρός.

Σήμερα είμαι στην 25η μέρα και είδα κάποια μαυρακια όπως έρχονται όταν ακολουθεί η περίοδος, που μάλλον σημαίνει πως πάλι δεν έγινε τίποτα.

Τι λέτε να φταίει?Πόσες φορές να μπορώ να προσπαθήσω με τα χαπια αυτά?Έχω αγχωθεί αρκετά και άντρας μου περισσότερο...

Σας ευχαριστώ ακ των προτέρων.. :P

post-12123-13873934774914_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia sou koritsaki!!exo kai ego polikistikes ego pira klomifeni gia 5 kuklous den egine tipota kai exo kanei 1 spermatenxisi pali tipota kai tora ekana eksosomatiki giati den thelo na perimeno allo psaksto o antras sou exeikanei eksetasei;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλως μας ηρθες και γρηγορα με το μπεμπε...

λοιπον απο οσο γνωριζω αυτην αγωγη την δινουν για εξι μηνες...ομως καθε μηνα πας στο γιατρο για παρακολουθηση της ωορεξιας(εσυ πας;;;)αυτο πρεπει να γινεται γιατι πολλες φορες αυτα τα χαπια δημιουργουν κυστες..

αλλα ξερεις και ποτε ερχεσαι σε επαφη...

θα ερθει παντως το μωρακι λιγο υπομονη και οχι αγχος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια για την αμεση απάντηση!

Ο γιατρός δεν μας συνέστησε ακόμη να κάνει ο άντρας μου εξέταση...αν συνεχιστεί αυτό θα μας το πει σίγουρα.

Είμαι σε συνεχή επικοινωνία με τον γιατρό και μου είπε στο 2ο κύκλο να μην πάω για υπέρυχο γιατί στον πρώτο κύκλο αντέδρασε πολυ καλά ο οργανισμός μου στη ποσότητα τησ κλομιφαίνης...τώρα στον τρίτο ίσως μου πει κάτι άλλο.

Θέλει πολύ υπομονή!!Ελπίζω να πάνε όλα καλα...

Εύχομαι το καλύτερο σε όλες!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο μενα και εγω εχω πολυκυστικες και στην κλομιφενη και εγω δεν ανταποκριθηκα ο γιατρος μου ελεγε οτι αφου δεν τα καταφερα με αυτα τα χαπια η μονη λυση ειναι σπερματεγχυνση και μετα εξωσωματικη...ωσπου αλλαξα γιατρο.μου εδωσε το glucophage το χαπι για αυτους που εχουν ζαχαρο και ο κυκλος μου εφτιαξε εκανα και ωορεξια και ολα καλα..στους 3 μηνες εμεινα εγκυος!!!!!!!!!!!αυτο το χαπι λειτουργει το πολυ μεσα σε ενα εξαμηνο και η πιο δυσκολη περιπτωση μενει εγκυος.ελπιζω να σε βοηθησα για οτι θελεις ειμαι εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ GIOLEF ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΣΜΟΥ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΑΡΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΗΛ) ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΤΟΥ DNA ΟΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΙΚΤΗ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30% ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΩΑΡΙΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ. ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΔΕ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΑΠΛΑ ΑΡΓΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ. ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΠΑΙΔΙΑ... ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΤΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΡΦΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΣΤΙΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑ 90% ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ GLUCOPHAGE ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ...

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ...εμένα ανταποκρίθηκε ο οργανισμός μου στην πρώτη δόση της κλομιφαίνης αλλα δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος ακόμη...πάμε για τρίτη προσπάθεια και ελπίζω να είναι η τυχερη!!!

:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...