Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος...εγω θελω αλλα...


Recommended Posts

Δες και εδω τι γραφει http://www.thilasmos.gr/ligo%20gala.htm

Ναι μεν θα επρεπε να ανακτησει το βαρος γεννησης την δευτερη εβδομαδα ΑΛΛΑ το δικο σου μωρο εχασε πανω απο 10% του βαρους του στο μαευτηριο . Γιαυτα τα μωρα (συνηθως τα μωρα χανουν 5-7% ) περιμενουμε μεχρι τις 20 μερες . Το μωρο σου εβαζε το επιθυμητο (εστω ελαχιστο επιθυμητό) βαρος αφου εβαλε 350 γρμ .

Ποσα γευματα κανει την ημερα ?

Σε ποσα απο αυτα θηλάζει (ενα στηθος? για ποση ωρα?)

Ποσο συμπληρωμα παιρνει ?

Ποσες αντλησεις ?

Το θηλαστρο σου οχι δεν ειναι νοσοκομειακο , τα νοσοκομειακα θηλαστρα νοικιαζονται (νομιζω μπορεις και να αγορασεις αλλα η αξια τους ειναι γυρω στις 2000 ευρω )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσα γευματα κανει την ημερα ? 8-10

Σε ποσα απο αυτα θηλάζει (ενα στηθος? για ποση ωρα?) 6-7 10 λεπτα στο καθε ενα κ μετα της δινω μπιμπερο

Ποσο συμπληρωμα παιρνει ? 2 φορες

Ποσες αντλησεις ? 4

Το θηλαστρο σου οχι δεν ειναι νοσοκομειακο , τα νοσοκομειακα θηλαστρα νοικιαζονται (νομιζω μπορεις και να αγορασεις αλλα η αξια τους ειναι γυρω στις 2000 ευρω )

Ετσι μου ειπε η μαια να παρω αυτο που ειναι...ελεος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofoula81 έγραψε:

Ποσα γευματα κανει την ημερα ? 8-10

Σε ποσα απο αυτα θηλάζει (ενα στηθος? για ποση ωρα?) 6-7 10 λεπτα στο καθε ενα κ μετα της δινω μπιμπερο

Ποσο συμπληρωμα παιρνει ? 2 φορες

Ποσες αντλησεις ? 4

Το θηλαστρο σου οχι δεν ειναι νοσοκομειακο , τα νοσοκομειακα θηλαστρα νοικιαζονται (νομιζω μπορεις και να αγορασεις αλλα η αξια τους ειναι γυρω στις 2000 ευρω )

Ετσι μου ειπε η μαια να παρω αυτο που ειναι...ελεος!!

νομιζω οτι το λαθος :blush: ειναι οτι βαζεις το μωρο να θηλασει και απο τα δυο στηθη...συνηθως πρεπει να θηλασει απο το ενα στηθος σε καθε γευμα γιατι στην αρχη περνει το γαλα που το ξεδιψαει και μετα το λυπαρο γαλα(αυτο δηλαδη που το παχαινει)αν εσυ το βαζεις και στα δυο δεν περνει το λυπαρο γαλα και ισως γι αυτο δεν βαζει τοσο πολυ βαρος..

τελος εμενα ο μικρος ειναι 2 μιση μηνων τις δυο τελευταιες βδομαδες εβαλε 200γρ....η παιδιατρος μου ειπε να μην με ανυσηχει και οτι συμβαινει αυτο στο θηλασμο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μαευτηριο το μωρο πηρε συμπλήρωμα ?

Λοιπον ...

α) Θηλάζεις απο το ενα στηθος ΜΕΧΡΙ το μωρο να το αφησει μονο του . Αν αποκοιμηθει , την ξυπνας ειτε γαργαλοντας ειτε ξυνοντας το αυτακι και αν αυτα δεν πιανουν της βγαζεις την πανα .

Μολις αφησει το ενα στηθος την ρευεις αν θελει και την βαζεις και στο αλλο για οση ωρα θελει .

β) Ξεχασα να σε ρωτησω ποσο συμπληρωμα παιρνει και αν το δινεις ως ξεχωριστο γευμα ή συμπληρωνοντας το γευμα . Οπως και να χει καθε μερα θα μειωνεις το συμπληρωμα κατα 10 μλ . Φυσικά θα τηρεις τα παραπάνω .

γ) Μπορει να χρειαστει να εισαι για μερικες μερες αυτοκολητη με το μωρο . Να κοιμαται πανω σου να θηλαζει , να ξανακοιμαται κλπ . Αυτο χρειαζεται στην αρχη μεχρι να μαθει να θηλάζει καλα .

δ) Προσεχε πολυ τη σταση θηλασμου . Το μωρο να πιανει καλα την θηλαια αλω , οι κοιλιες σας να ακουμπουν και να το βλεπεις να καταπινει καλα .

ε) Μετρας πανες . Θελουμε 8 βρεγμένες καθημερινά . Απο δω και περα μπορει να μην κανει συχνα κακα ειναι φυσιολογικό .

Ξεκινα να εφαρμοζεις αυτα και οτι χρειαστεις ειμαστε εδω . Το μωρο ξυπνα το βραδυ και ποσες φορες ? Καλο ειναι να κανει 2 γευματα την νυχτα και να μην μενει χωρις θηλασμο . Τα 8-10 γευματα ειναι τα λιγοτερο δυνατα για ενα μωρο που θηλαζει κανονικα θα επρεπε να κανει πανω απο 12 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα η αποψη μου ειναι να μην απογοητευεσαι... Εμενα η μικρη θηλασε αποκλειστικα. Δεν επαιρνε πολυ βαρος, να φανταστεις παρολο που απο 5,5 μηνων παιρνει κ κρεμα κ αργοτερα φρουτοκρεμα κ κρεατοχορτοσουπα ειναι 8.815 κ ειναι 12 μηνων... Η παιδιατρος που ειχα τοτε μου ειχε προτεινει να της εδινα κ ξενο γαλα αλλα εγω ημουν κατηγορηματικη στον θηλασμο. Η μαια μου ειχε πει οτι τα μωρα που θηλαζουν παιρνουν μικροτερο βαρος απο εκεινα που παιρνουν ξενο. Μπες στο site του θηλασμου κ δες πληροφοριες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Στο μαευτηριο το μωρο πηρε συμπλήρωμα ?

Λοιπον ...

α) Θηλάζεις απο το ενα στηθος ΜΕΧΡΙ το μωρο να το αφησει μονο του . Αν αποκοιμηθει , την ξυπνας ειτε γαργαλοντας ειτε ξυνοντας το αυτακι και αν αυτα δεν πιανουν της βγαζεις την πανα .

Μολις αφησει το ενα στηθος την ρευεις αν θελει και την βαζεις και στο αλλο για οση ωρα θελει .

μπορεις να μου πεις για να καταλαβω ενα καλο γευμα ποση ωρα διαρκει?

β) Ξεχασα να σε ρωτησω ποσο συμπληρωμα παιρνει και αν το δινεις ως ξεχωριστο γευμα ή συμπληρωνοντας το γευμα . Οπως και να χει καθε μερα θα μειωνεις το συμπληρωμα κατα 10 μλ . Φυσικά θα τηρεις τα παραπάνω .

συμπληρωνω γευμα οταν κοιμαται και σαν ξεχωριστο γευμα πολυ λιγες φορες

γ) Μπορει να χρειαστει να εισαι για μερικες μερες αυτοκολητη με το μωρο . Να κοιμαται πανω σου να θηλαζει , να ξανακοιμαται κλπ . Αυτο χρειαζεται στην αρχη μεχρι να μαθει να θηλάζει καλα .

Ετσι κι αλλιως αυτοκολλητες ειμαστε :)

δ) Προσεχε πολυ τη σταση θηλασμου . Το μωρο να πιανει καλα την θηλαια αλω , οι κοιλιες σας να ακουμπουν και να το βλεπεις να καταπινει καλα .

ε) Μετρας πανες . Θελουμε 8 βρεγμένες καθημερινά . Απο δω και περα μπορει να μην κανει συχνα κακα ειναι φυσιολογικό .

Ξεκινα να εφαρμοζεις αυτα και οτι χρειαστεις ειμαστε εδω . Το μωρο ξυπνα το βραδυ και ποσες φορες ? Καλο ειναι να κανει 2 γευματα την νυχτα και να μην μενει χωρις θηλασμο . Τα 8-10 γευματα ειναι τα λιγοτερο δυνατα για ενα μωρο που θηλαζει κανονικα θα επρεπε να κανει πανω απο 12 .

κανει ενα γευμα στις 22,30 περιπου την ξυπναω παλι στις 12,30 και μετα την αφηνω μεχρι τις 3,30-4,00 και την ξανα ξυπναω.Παλευω τοση ωρα στο στηθος που δεν ξερω αν μας φτανουν 24ωρες αυτη τη στιγμη για να κανουμε 12 γευματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...και μια ερωτηση ακομη πιστευεις οτι ειναι καλο να νοικιασω ενα θηλαστρο απο αυτα που ειδα στο site?Αν ναι πoιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε οπωσδήποτε μια συμβουλο θηλασμού. Εμείς δεν μπορούμε να σε κατατοπίσουμε όσο εκείνες. Εμένα με βοήθησαν πολύ. Πήρα όμως άμεσα και ήμουν σε συχνή επαφή. Κάντο όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofoula81 έγραψε:

ΦΤ Η ΚΤ? φτ

Εκανε ικτερο? ναι

αν ναι ποσο? 10,8

μπηκε μοναδα? οχι

τις ζυγίσεις του μωρού με ημερομηνίες 22/1-3150 26/1-2800 2/02-3000 11/02-3150 16/02-3350 19/02-3470

Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο? 8-10

τι μεσοδιαστηματα μεσολαβουν? 2-2.5 το πρωι ενα 4ωρο το βραδυ

ποσα θηλασμο ,ποσα ξενο? ξενο δινω το πολυ 2 φορες την ημερα

αλλα της δινω μπιμπερο με το δικο μου γαλα οταν την παιρνρι ο υπνος στο στηθος.

ποσο συμπληρωμα παιρνει ? σε ml? περιπου 150

καθε ποτε? οταν κοιμαται στα βραδυνα γευματα

με τι θηλαστρο κανεις αντλησεις? madela μονης αντλησης, ηλεκτρικο

Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο? 6-7

Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 4-5

τι χρωμα εχουν? σαν της μουσταρδας :P:P:P

δεν προλαβα να τα δαβασω ολα τα ποστ!

απο βαρος ειστε καλα!

το μωρο βγαινοντας απο το μαιευτηριο ειχε χασει λιγο παραπανω απο 10%, συμβαινει συχνα!

ξεκινησες να θηλαζει ςπο την πρωτη μερα?

τον ικτερο ποτε τον εμφανησε?

150μλ σε καθε γευμα η στο συνολο?(ειμαι ξανθια)

αν ειναι σε καθε γευμα τοθα αρχισεις να το μειωνεις να 10 με 20 μλ!

αν καταλαβα καλα συμπληρωμα παιρνει στα βραδυνα γευματα?

γιατι?

πως θηλαζεις?

ενα γευμα ενα στηθος η κανεις εναλαγες?

καλο θα εναι να θηλαζεις ενα γευμα ενα στηθος ωστε να μπορει να παιρνει και το πιο παχυ γαλα!

θα πρεπει να βρεις μια σταση ωστε το μωρο να θηλαζει απο την θηλαια αλω.... σωστη σταση!

ξεχνας τα ρολογια και οτι αλλο μπορει να απασχολει το μυαλο σου!

μονο θηλασμος!

μπορει να θηλαζεις και 20 ωρες το 24ωρο!

η αρχη ειναι λιγο ζορι!

το θηλαστρο δεν ειναι για εσενα!

και φυσικα το κοβεις!

με το να δινεις μπιμπερο μπερδευεις το μωρο!

ειναι μικρο και μπορει να μαθει να θηλαζει!

πρεπει να εχετε το λιγοτερο 8 πανε ςτην ημερα!

θα προσπαθησω να βρω εικονες απο στασεις θηλασμου!

η αλω ειναι το σκουρο μερος γυρω απο την θηλη!

μακαρι να μπορουσα να σου εβαζα δικες μας φωτο που θηλαζουμ να δεις αλλα εμεις ειμαστε μεγαλες πλεον και θηλαζουμε οπως εκεινη θελει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebii έγραψε:

sofoula81 έγραψε:

δεν προλαβα να τα δαβασω ολα τα ποστ!

απο βαρος ειστε καλα!

το μωρο βγαινοντας απο το μαιευτηριο ειχε χασει λιγο παραπανω απο 10%, συμβαινει συχνα!

ξεκινησες να θηλαζει ςπο την πρωτη μερα?

τον ικτερο ποτε τον εμφανησε?

150μλ σε καθε γευμα η στο συνολο?(ειμαι ξανθια)

αν ειναι σε καθε γευμα τοθα αρχισεις να το μειωνεις να 10 με 20 μλ!

αν καταλαβα καλα συμπληρωμα παιρνει στα βραδυνα γευματα?

γιατι?

πως θηλαζεις?

ενα γευμα ενα στηθος η κανεις εναλαγες?

καλο θα εναι να θηλαζεις ενα γευμα ενα στηθος ωστε να μπορει να παιρνει και το πιο παχυ γαλα!

θα πρεπει να βρεις μια σταση ωστε το μωρο να θηλαζει απο την θηλαια αλω.... σωστη σταση!

ξεχνας τα ρολογια και οτι αλλο μπορει να απασχολει το μυαλο σου!

μονο θηλασμος!

μπορει να θηλαζεις και 20 ωρες το 24ωρο!

η αρχη ειναι λιγο ζορι!

το θηλαστρο δεν ειναι για εσενα!

και φυσικα το κοβεις!

με το να δινεις μπιμπερο μπερδευεις το μωρο!

ειναι μικρο και μπορει να μαθει να θηλαζει!

πρεπει να εχετε το λιγοτερο 8 πανε ςτην ημερα!

θα προσπαθησω να βρω εικονες απο στασεις θηλασμου!

η αλω ειναι το σκουρο μερος γυρω απο την θηλη!

μακαρι να μπορουσα να σου εβαζα δικες μας φωτο που θηλαζουμ να δεις αλλα εμεις ειμαστε μεγαλες πλεον και θηλαζουμε οπως εκεινη θελει![/quote:213mnx1e]

150ml στο συνολο

ναι το δινω στα βραδυνα

ξεκινησα να θηλαζω αμεσως μετα που γεννησα

κανω εναλλαγες

Εχω απογοητευτει τοσο πολυ το ειχα στο μυαλο μου για κατι ευκολο οσο ημουν εγκυος και ημουν σιγουρη οτι θα το κανω για μηνες....δυστυχως ομως βλεπω πως δε τα καταφερνω.θα συνεχισω να προσπαθω ομως γιατι το θελω πολυ.Ο Θεος βοηθος και ελπιζω να μην μου κοπει συντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη τα παρατάς... Λίγη υπομονή ακόμα χρειάζεται. Και εγώ είχα δύσκολη αρχή. Ταλαιπωρήθηκα πολύ, αλλά ήξερα πόσο όμορφος γίνεται ο θηλασμός στη συνέχεια και το πάλεψα μέχρι εκεί που δεν πήγαινε άλλο. Το αποτέλεσμα ήταν μια υπέροχη σχέση, στιγμές μοναδικής συγκίνησης, χαμόγελα της μικρής πάνω στο στήθος μου και μπορώ να πω ότι άξιζε κάθε ταλαιπωρία.

Σχεδόν 14 μήνες μετά και θηλάζουμε ακόμα. Σύντομα θα αποθηλάσει και θα μου λείψει πολύ. Όσες φορές κρύωσε το πέρασε πολύ ελαφριά, όσες φορές χτύπησε βρήκε παρηγοριά. Και εγώ; Είμαι γεμάτη όμορφα συναισθήματα...

Έφτασες μέχρι εδώ, μη το βάζεις κάτω. Το γάλα δεν κόβεται όσο βάζεις το παιδί στο στήθος. Θέλει παραλληλα ξεκούραση και καλή ψυχολογία. Και τότε τίποτα δεν μπορεί να μπει αναμεσα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το γαλα εν κοβεται απο μονο του!

οσο θα δινει συμπληρωμα υπονομευεις την παραγωγη σου!

δεν ειναι δυσκολο!

απλα τωρα στην αρχησου φαινεται ετσι!

πιστεψε με ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να πλενεις αποστειρωνεις μπουκαλια!

τα 150μλ συνολικα δεν ειναι πολυ!

αρχισε να το μειωνεις σταδιακα!

στην αρχη 10-20 η και 30 αν νομιζεις οτι εχει θηλασει καλα απο καθε γευμα!

χωρις ομως να ακνεις ισωγυρισματα!

στο μυαλο σου θα μονο ο θηλασμος!και οχι το ξενο!

μην απογητευεσαι!

η κορη μου μπηκε μοναδα με 23,7 ικτερο, βγηκαμε 15 ημερων απο το μαιευτηριο, εργζομαι εδω και 1χρ+ και ομως θηλαζω 23 μηνεςκια συνεχιζω!

συνεχισε!

μην τα παρατας!

θα μετρας μονο πανες!

αν εχετε το λογοτερο 8 βρεγμενες πατε καλα!

αν οχι αυξηστε κι αλλο τους θηλασμους!

βρεγμενες οχι ασηκωτες!

κια θηλαζε ενα γευμα ενα στηθος!

μονο αν βλεπεις οτι δεν εχιε χορτσει θα δινεις και το 2ο, στο επομενο γευμα θα ξεκινας απο εκει που σταματησες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Μη τα παρατάς... Λίγη υπομονή ακόμα χρειάζεται. Και εγώ είχα δύσκολη αρχή. Ταλαιπωρήθηκα πολύ, αλλά ήξερα πόσο όμορφος γίνεται ο θηλασμός στη συνέχεια και το πάλεψα μέχρι εκεί που δεν πήγαινε άλλο. Το αποτέλεσμα ήταν μια υπέροχη σχέση, στιγμές μοναδικής συγκίνησης, χαμόγελα της μικρής πάνω στο στήθος μου και μπορώ να πω ότι άξιζε κάθε ταλαιπωρία.

Σχεδόν 14 μήνες μετά και θηλάζουμε ακόμα. Σύντομα θα αποθηλάσει και θα μου λείψει πολύ. Όσες φορές κρύωσε το πέρασε πολύ ελαφριά, όσες φορές χτύπησε βρήκε παρηγοριά. Και εγώ; Είμαι γεμάτη όμορφα συναισθήματα...

Έφτασες μέχρι εδώ, μη το βάζεις κάτω. Το γάλα δεν κόβεται όσο βάζεις το παιδί στο στήθος. Θέλει παραλληλα ξεκούραση και καλή ψυχολογία. Και τότε τίποτα δεν μπορεί να μπει αναμεσα σας.

μακαρι να τα καταφερουμε, να κανω μια ερωτηση....αλλη μια...τωρα μου εφαγε 15 λεπτα αλλα καλο θηλασμο κ σταματησε ειναι καλος χρονος η ειναι λιγο για την ηλικια της?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα την ρευεις και θα τη ξαναβαζεις στο στηθος!

αν δεν θηλαζει σε λιγο παλι!

εινια μικρουλα και κουραζεται να θηλαζει!

χρησιμοποιουν αρκεκους μυες στο θηλασμο!

ενω το μπουκαλι ρεει ευκολα!

ξαποστενουν και συνεχιζουν!

το στομαχακι τους ειναι ισα με ενα μπαλακι,ποσο να χωρεσει?

το μητρικο γαλα ειναι ευπεπτο και χονευεται πιο γρηγορα αρα πεινα και πιο γρηγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμός δεν έχει ώρα και χρόνο. Όσο θέλει, όποτε θέλει. Μη κοιτάς το ρολόι σου και μετράς λεπτά. Εμένα ποτέ δεν θήλασε πάνω από 5 λεπτά. Ζητούσε γάλα όμως κάθε 45 λεπτά!!!! Το τι συμβουλές άκουγα δεν λέγεται. Ότι δεν κάνει να είναι συνέχεια στο στήθος. Ότι δεν τρέφεται σωστά και ότι πρέπει να αφήνω το στήθος μου 3 ώρες από το κάθε γεύμα για να γεμίσει. Λες και είναι τανκερ... Έκλεισα τα αυτιά μου και άκουγα μόνο το παιδί μου. Έτσι έφτασε να παίρνει από ένα σημείο και μετά πάνω από κιλό τον μήνα.

Η μεγάλη μου κόρη θήλαζε για ώωωωωρες στην αρχή και μετά τα μείωσε σε 10λεπτα κάθε 2,5-3 ώρες.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν υπάρχει καλούπι στον θηλασμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Ο θηλασμός δεν έχει ώρα και χρόνο. Όσο θέλει, όποτε θέλει. Μη κοιτάς το ρολόι σου και μετράς λεπτά. Εμένα ποτέ δεν θήλασε πάνω από 5 λεπτά. Ζητούσε γάλα όμως κάθε 45 λεπτά!!!! Το τι συμβουλές άκουγα δεν λέγεται. Ότι δεν κάνει να είναι συνέχεια στο στήθος. Ότι δεν τρέφεται σωστά και ότι πρέπει να αφήνω το στήθος μου 3 ώρες από το κάθε γεύμα για να γεμίσει. Λες και είναι τανκερ... Έκλεισα τα αυτιά μου και άκουγα μόνο το παιδί μου. Έτσι έφτασε να παίρνει από ένα σημείο και μετά πάνω από κιλό τον μήνα.

Η μεγάλη μου κόρη θήλαζε για ώωωωωρες στην αρχή και μετά τα μείωσε σε 10λεπτα κάθε 2,5-3 ώρες.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν υπάρχει καλούπι στον θηλασμό...

Θα συμφωνήσω! Κι εμένα Αθηνά με είχαν πρήξει. Τα ίδια μου έλεγαν, ότι το στήθος πρέπει να περάσουν 2 ώρες για να δημιουργήσει γάλα, ότι το μωρό πρέπει να κάθεται 15΄από το ένα και άλλα 15' στο άλλο... και όταν το έκανα αυτό η μικρή μου έκλαιγε και δεν κοιμόταν όλη μέρα... Ο άνδρας μου μου το έλεγε "βάζε το παιδί όση ώρα θέλει και όποτε θέλει" και δεν τον άκουγα... Ώσπου μίλησα με μία κοπέλα από τον σύνδεσμο θηλασμού και μου είπε τα ίδια με τον άνδρα μου.. Μου είπαν ότι ο θηλασμός είναι προσφορά και ζήτηση... Βάζε το παιδί όση ώρα θέλει... Κι έτσι δεν άκουσα κανέναν παρπά την κόρη μου... Ξέρω τώρα ότι στο δεύτερο δεν θα κάνω το ίδιο λάθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ζητησω συγνωμη γιατι το πρωι δεν ειδα την απαντηση σου στην pebi (γραφαμε την ιδια στιγμη) και σε ρωτησα παλι τα ιδια . Η αληθεια ειναι πως η καθοδηγηση πρεπει να γινετε απο εναν γιατι τον χρονο που "χανεις" εδω πρεπει να τον αξιοποιεις θηλάζοντας !

Το βράδυ δεν θα ξαναδώσεις συμπλήρωμα . Θα ξυπνας το μωρο αν περασει 4ωρο χωρις θηλασμο . Τα βραδινα γευματα εχουν μεγαλη σημασια για την εδραιωση της παραγωγής .

Θηλαστρο δεν θα νοικιάσεις νομιζω οτι μπορεις να καλυψεις την μικρη σου .Ωρα να σταματησει το μπερδεμα με το μπουκάλι . Τα 150 μλ δεν ειναι μεγαλη ποσοτητα μπορεις να ανταποκριθεις .

Ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...