Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Ας με συγχωρήσουν οι μέλλουσες μαμάδες που καπνίζουν αλλά δεν άντεξα. Βρήκα το παρακάτω άρθρο και σκέφτηκα να το παραθέσω. Αφορά τις βλαβερες συνέπειες του καπνίσματος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και είναι πολύ ενδιαφέρον...

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=4778823

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα εκανες και το εβαλες!!Εγω το εκοψα τη μερα που ειδα τη γραμμουλα στο τεστ!!Πηρα 13 κιλα βεβαια γιατι ετρωγα το κατι παραπανω...αλλα τωρα που εχει γεννηθει το μπεμπακι μου δε βρισκω το λογο να το ξανααρχισω!!Ασε που παλιοτερα ουτε 10 λεπτα δεν μπορουσα να περπατησω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο sophiak! Ξέρω ότι πρέπει να ήταν δύσκολο για σένα αλλά τα κατάφερες! Εγώ είμαι μανιώδης αντικαπνίστρια και προσπαθώ να πείσω τις καπνίστριες φίλες μου να το κόψουν. Μια φίλη μου κάπνιζε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τα δυο της παιδιά έχουν αναπνευστικά προβλήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνο για το καπνισμα στην εγκυμοσυνη δεν κανει, και γενικα στη ζωη μας.

εγω καπνιζα στην εγκυμοσυνη μου λιγα εκανα βεβαια προσεχα αλλα εκανα ενα υγιεστατο αγορακι.

πιστευω οτι στην εγκυμοσυνη δεν ειναι μονο το καπνισμα που πρεπει να σταματαμε αλλα και αλλα πολλα. φωναζουμε οχι στο τσιγαρο και παμε στην καφετερια που εχει καπνο η στα εστιατορια που εχουν βρωμικα φαγητα και απλυτα λαχανικα και γενικα βρωμια. βγαινουμε εξω και εχει καυσαεριο τρωμε αρκετα τρωμε συντηρητικα που δεν κανει. και αλλα πολλα.

Συγνωμη αλλα εχω κουραστη να ακουω για το τσιγαρο ας σταματησουμε ολα τα αλλα που κανουν κακο στην εγκυμοσυνη και στην υγεια του μωρου ας δωσουμε σημασια στα βασικα και μετα κοβουμε και το τσιγαρο.

ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τελευταιο μου τσιγαρακι το εκανα 28-10-2008 οταν ειδα

το... + στο τεστ...

Ελεγα να γεννησω να καπνισω..

Μετα θηλασα για πολυ λιγο και ελεγα μεσα μου... θα καπνισω...

Ο καιρος περναει και δεν το εχω βαλει στο στομα μου ακομα..

Μετραω 16 μηνες ακαπνη κι ακομη την παλευω... :woohoo:

ουτε μια τζουρα για πλακα δεν εχω κανει...

γιατι μια να το βαλω στο στομα... παει τελειωσε... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ26 έγραψε:

Το τελευταιο μου τσιγαρακι το εκανα 28-10-2008 οταν ειδα

το... + στο τεστ...

Ελεγα να γεννησω να καπνισω..

Μετα θηλασα για πολυ λιγο και ελεγα μεσα μου... θα καπνισω...

Ο καιρος περναει και δεν το εχω βαλει στο στομα μου ακομα..

Μετραω 16 μηνες ακαπνη κι ακομη την παλευω... :woohoo:

ουτε μια τζουρα για πλακα δεν εχω κανει...

γιατι μια να το βαλω στο στομα... παει τελειωσε... :(

σου βγαζω το καπελο :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο στα κορίτσια που τα κατάφεραν και το έκοψαν. Mpempako συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όντως η εγκυμονούσα πρέπει να κάνει πολλές θυσίες. Εγω τους χειμερινούς μήνες της εγκυμοσύνης μου δεν πήγαινα σε καφετέριες και το καλοκαιρι ευτυχώς καθόμασταν έξω. όσο για το φαγητό πρόσεχα πολύ έκοψα τα σουβλάκια και το πρόχειρο φαγητό και τρώγαμε σε συγκεκριμένα μέρη. (εδώ στα Χανια υπάρχουν ταβέρνες με κρέας που εκτρέφουν οι ιδιοκτήτες.) Ναι ξέρω ήμουν υπερβολική αλλα δεν εχω περάσει τοξόπλασμα και φοβόμουν. Απλά τονίζω για το τσιγάρο γιατί είναι πηγή πολλών κακών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια συγχαρητηρια σε οσες μπορεσατε και το κοψατε!!! ;) το καπνισμα ειναι οντος πολυ κακο για τα μωρακια μας, εγω δεν καπνιζω αλλα καπνιζει ο αντρας μου, και αναγκαστικα αναπνεω αλλα τα εχω ολα συνεχεια ανοιχτα για να καθαριζει ο αερας...τι να κανω... :dry:

παντως οταν γεννηθει το μωρακι μου, μου ειπε οτι δεν θα ξανακαπνισει στο σπιτι μεσα και ισως αν βγαινει συνεχεια στο μπαλκονι στο τελος να βαρεθει και να το κοψει χιχιχι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε Κικίτσα και εμένα καπνίζει ο δικός μου. :angry: Έκανα το πρώτο βήμα και τον έπεισα να κάνει μόνο καπνό και τώρα καπνίζει λιγότερο γιατί πρέπει να στρίβει κιολας. Καπνίζει μόνο έξω αλλά στα μεγάλα κρύα τον λυπάμαι και τον βάζω κάτω από τον απορροφητήρα :laugh: Κάτι είναι και αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl οντως μεγαλο βημα αυτο...εμενα ο δικος που εκανε καπνο αλλα βρωμαγε παρα πολυ :( και τωρα καπνιζει πιπες που ειναι και πιο υγιεινες γιατι δεν εχει χαρτι οπως στο τσιγαρο. επισης εχει και φιλτρακι και κραταει πανω πολυ πραμα...τουλαχιστον ο καπνος της πιπας εχει αρωμα και υποφερεται...οταν ομως ερχεται κανας φιλος στο σπιτι που ολοι καπνιζουν κανονικα τσιγαρα κραταω το στομαχι μου!! :x:x:blush: και ολο τους φωναζει ο αντρας μου γιατι πλεον βρωμανε και σε εκεινον...και του λεω ειδες πως ενιωθα οταν καπνιζες και εσυ τσιγαρα?? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοβαρά? Καλά και οι καλεσμενοι δε σέβονται τουλάχιστον το γεγονός ότι είσαι έγκυος? Κουράγιο σε κατάλαβαίνω, πραγματικά μισώ το τσιγάρο και τώρα όταν παμε για καφέ και βλέπω κάποιους να καπνίζουν μου ανεβαίνει το αίμα στο κέφάλι. Οι νομοι υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται δυστυχώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως οχι, ολοι καπνιζουν :( γι αυτο και εγω ειπα στον αντρα μου και συμφωνησαμε να μην ερχονται και πολυ συχνα...και δεν ειναι οτι κανουν ενα και δυο τσιγαρα να πω ενταξει...κανουν 2 και 3 πακετα :blink::blink::blink: ασε πια αυτο με τις καφετεριες....περιμενω πως και πως να φτιαξει ο καιρος να πηγαινουμε να καθομαστε εξω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το που εμαθα οτι ημουν εγκυος το εκοψα και απο τοτε δεν το ξαναεβαλα στο στομα μου. Δεν ειναι μονο το τι κακο θα κανει στο παιδι σου ως εμβρυο, ως μωρο και ως παιδακι, αλλα το τι κακο θα του κανεις αν παθεις κανεναν καρκινο και το κανεις δυστυχισμενο!. Και οχι οτι μονο οι καπνιστες παθαινουν καρκινο η οτι ολοι οσοι καπνιζουν παθαινουν, αλλα αφου μπορεις να εξαλειψεις ενα ποσοστο πιθανοτητων γιατι οχι?

Δεν φταινε τα παιδια μας να πληρωνουν με πονο και με την υγεια τους τα τσιγαρα μας! Να πεις οτι ηταν απαραιτητο, παει στα κομματια!

Ο αντρας μου καπνιζει, απο τοτε που εμεινα εγκυος ειναι εξοριστος στο μπαλκονι. Και φυσικα τωρα με το μωρο απαγορευεται αυστηρα το καπνισμα σε ολους μεσα στο σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστά λες ΚΑΤΚΑΤ. Και αυτοι οι καπνιστές είναι τόσο κολλημένοι με το τσιγάρο που δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή αφού ξέρεις πόσο βλαβερό είναι γιατί το κάνεις? Ρητορικό ερώτημα! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

Σωστά λες ΚΑΤΚΑΤ. Και αυτοι οι καπνιστές είναι τόσο κολλημένοι με το τσιγάρο που δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή αφού ξέρεις πόσο βλαβερό είναι γιατί το κάνεις? Ρητορικό ερώτημα! :laugh:

Επειδη οπως ειπα ημουν καπνιστρια μεχρι τη στιγμη που εμαθα για την εγκυμοσυνη μου θα σου πω πως το τσιγαρο ειναι μια κακια συνηθεια-εξαρτηση και οι εξαρτησεις εχουν αυτο το χαρακτηριστικο, ξερεις ποσο κακο σου κανουν αλλα δεν μπορεις ευκολα να τις σταματησεις!!Παντως ειναι μια αποφαση.Θελει 1 λεπτο οχι παραπανω, το αποφασιζεις και τελειωσε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τελευταίο μου τσιγάρο το έκανα 20 Ιουλίου 2009! Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της β΄χοριακής!

Καπνίζα από 16 χρονών και είχα φτάσει τα τελευταία χρόνια να καπνίζω 2 πακέτα την ημέρα!

Απο τις 20 Ιουλίου δεν ξανακάπνισα! Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει 19-20 κιλά (ευτυχώς δεν μου φαίνονται γιατί ήμουν πολύ αδύνατη)... αλλά θέλω ΠΟΛΥ να αντέξω και να μην ξανακαπνίσω ποτε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Parents Μαρτιου επισης..αναφερει οτι τα ποσοστα εφνιδιου θανατου σε βρεφη αυξανεται κατα 80% οταν η μητερα καπνιζει στην κυηση!!!!!!!!!

και το παθητικο καπνισμα ενα 40%!!!! ΚΟΨΤΕ ΤΟ! οσες καπνιζετε! Για το καλο του μωρου σας! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα22 έγραψε:

δυστυχως οχι, ολοι καπνιζουν :( γι αυτο και εγω ειπα στον αντρα μου και συμφωνησαμε να μην ερχονται και πολυ συχνα...και δεν ειναι οτι κανουν ενα και δυο τσιγαρα να πω ενταξει...κανουν 2 και 3 πακετα :blink::blink::blink: ασε πια αυτο με τις καφετεριες....περιμενω πως και πως να φτιαξει ο καιρος να πηγαινουμε να καθομαστε εξω :)

ααχχχ διαβασα αυτο και μου σηκωθηκε η τριχα...Συγνωμη βρε Κικιτσα μου...αλλα..στο σπιτι σου μεσα καπνιζουν?ολοι αυτοι...και πακετα???δε σεβονται τιποτα?ουτε εσενα ουτε το μωρακι που εχεις μεσα σου...ΕΛΕΟΣ!!!Ειπαμε να ειμαστε καπνιστες..αλλα οχι και ΖΩΑ!!!!Κοριτσακι μου εκμεταλλευσου την κατασταση σου..και βαλε ΦΩΝΗ...ΕΞΩ..στη βεραντα...καπνιστε..οσο θελετε.. :blink::blink::blink::blink::blink::blink:

και μετα ολοι φευγουν...αλλα η νικοτινη μενει σπιτι σου...

Οχι!!Πρεπει να εισαι αυστηρη σε αυτο..αν ειναι φιλοι σας πρεπει να καταλαβουν...

Συγνωμη αν εγινα :angry::angry::angry:

αλλα φουντωσα τωρα...οχι με σενα ..αλλα με αυτους τους...

(και ημουν και καπνιστρια...τοσα χρονια..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγαπημενα κοριτσακια...

λενε οτι στην εγκυμοσυνη δεν κανει να καπνιζεις...εμενα η μαμα μου καπνιζε και στις δυο εγκυμοσυνες της και οταν της λεγαμε πιο παλια οτι εκανε λαθος μας ελεγε οτι μια χαρα μας βλεπει,η μαμα μου καπνιζει αρκετα τσιγαρα τη μερα. ομολογω οτι οντως οταν ημασταν στην κοιλια της δεν μας επιρρεασε τη ζωη το τσιγαρο ουτε στο ελλαχιστο.τωρα ομως που η μαμα μου εχει καρκινο μας επιρρεαζει υπερβολικα τη ζωη.

οποτε οπως και να το κανεις το καπνισμα επιρρεαζει τη ζωη ενος παιδιου,πολλες το κοβουν για οσο ειναι εγκυος αλλα αν το σκεφτεις μπορει καποια στιγμη να τα επιρρεασει καπως αλλιως τα παιδια σου!

χωρις να θελω να φοβισω - τρομαξω κανενα...δε το κοβετε το ρημαδι το τσιγαρο?παρακαλωωωωω!εστω και ενα λιγοτερο τη μερα...για μενα!!!σα χαρη μωλεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

αγαπημενα κοριτσακια...

λενε οτι στην εγκυμοσυνη δεν κανει να καπνιζεις...εμενα η μαμα μου καπνιζε και στις δυο εγκυμοσυνες της και οταν της λεγαμε πιο παλια οτι εκανε λαθος μας ελεγε οτι μια χαρα μας βλεπει,η μαμα μου καπνιζει αρκετα τσιγαρα τη μερα. ομολογω οτι οντως οταν ημασταν στην κοιλια της δεν μας επιρρεασε τη ζωη το τσιγαρο ουτε στο ελλαχιστο.τωρα ομως που η μαμα μου εχει καρκινο μας επιρρεαζει υπερβολικα τη ζωη.

οποτε οπως και να το κανεις το καπνισμα επιρρεαζει τη ζωη ενος παιδιου,πολλες το κοβουν για οσο ειναι εγκυος αλλα αν το σκεφτεις μπορει καποια στιγμη να τα επιρρεασει καπως αλλιως τα παιδια σου!

χωρις να θελω να φοβισω - τρομαξω κανενα...δε το κοβετε το ρημαδι το τσιγαρο?παρακαλωωωωω!εστω και ενα λιγοτερο τη μερα...για μενα!!!σα χαρη μωλεεεεε

αχ κοριτσακι μου με συγκινεις..λυπαμαι..και ευχομαι να ξεπερασει..και να γινει καλα...εισαι πολυ δυνατο παιδι..και σε συμπαθησα απο οσο σε εχω διαβασει..Μπραβο σου ..για τη δυναμη σου...και να δινεις δυναμη και στους αλλους που δεν εχουν..

οσο για το τσιγαρο..εγραψα την αποψη μου..ενα θα πω .εκοψα το τσιγαρο..και εμεινα εγκυος τον επομενο μηνα..αν κατι λεει αυτο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να καταλαβεις ποσο κολλημενη ειναι με το τσιγαρο θα σου περιγραψω:

οταν γεννησε τον αδερφο μου αμεσως μετα ελεγε στη γιαγια μου οτι αν δεν της φερει τσιγαρο αλλιως θα εφευγε να παει να βρει μονη της με τον ορο αγκαλι!

οταν ηταν να γεννησει εμενα...δεν εβγενα με τιποτα την ειχα με πονους ωρες και ελεγε στο γιατρο οτι θελει να καπνισει!

εδω μιλαμε για παθολογικη κατασταση!ακομη να αποδεχτει οτι πρεπει να το κοψει!

οσο για την δυναμη παντα βρισκεις κατι εστω και μικρο να σου δωσει εστω και λιγη δυναμη!πολλες φορες μπορει να ειναι μια κατασταση αλλες φορες ενας ανθρωπος αλλες ενα απλο γεγονος η κατι που ακουσες!απλα πραγματα,μικρες στιγμες!εξαλλου αυτο ειναι η ζωη μας...ενα συνολο μικρων στιγμων!ακομη και εδω μεσα που θα πεις μαι "σαχλαμαρα" παιρνεις δυναμη να αντεξεις μια ασχημη στιγμη που εζησες η ζεις!ολα ειναι ενας κρικος!

αυτο που λες οτι με το που το εκοψες εμεινες το εχω ακουσει πολλες φορες!εγω προσωπικα πιστευω οτι οφειλεται και στο οτι αλλαζει η ψυχολογια σου οταν καταφερνεις να το κοψεις!νιωθεις δυνατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας μην ξεχνάμε και το "κακό παράδειγμα" που δίνουν οι καπνιστές στα παιδιά τους. Όλοι αναρωτιούνται γιατί οι έφηβοι ξεκινούν το κάπνισμα από 13-14! Πως να μην το ξεκινήσουν αφού έχουν τους γονείς-πρότυπα-καπνιστές! Κανέίς γονιός δε θέλει το παιδί του να καπνίσει δεν αναλογίζεται όμως ότι το παιδί του μεγάλωσε με το τσιγάρο, άρα τι πιο φυσιολόγικό να καπνίσει και το ίδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο για το θέμα.

Προσωπικά δεν καπνίζω και ειδικά στην εγκυμοσύνη ξερνούσα σαν το παπί με την υποψία τσιγάρου.

Δυστυχώς υπάρχουν αρκετές εγκυμονούσες που καπνίζουν και αυτό είναι πραγματικό έγκλημα, αλλά βρε κορίτσια φταίνε εκτός από τις ίδιες φυσικά και οι γυναικολόγοι τους. Έχω παράδειγμα από τον κοντινό φιλικό μας κύκλο που ο γυναικολόγος έλεγε στην έγκυο ότι δεν πειράζει να κάνεις μέχρι 2-3 τσιγάρα την ημέρα γιατί αν το κόψεις "μαχαίρι" μπορεί το σύνδρομο στέρησης να κάνει τελικά κακό στο παιδί...!!!άκουσον ακουσον, ενώ το τσιγάρο θα κάνει καλύτερο.!!!!

Επίσης το γεγονός ότι αρκετές μαμάδες δεν επιλέγουν να θηλάσουν το παιδί τους είναι το τσιγάρο, γιατί ακόμη και οι "προοδευτικοί" γιατροί που επιτρέπουν το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη, κατά τη διάρκεια του θηλασμού το απαγορεύουν και εκείνοι (ευτυχώς).

Εμείς έχουμε φίλους καπνιστές, οι οποίοι όμως δεν καπνίζουν στο σπίτι μας μέσα ποτέ, αλλά στη βεράντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...