Μετάβαση σε περιεχόμενο

poso mhnwn phge sto dwmatio tou??


Recommended Posts

Koritsia thelw thn gnwmh sas gia to pote thwreite (apo thn peira sas) oti einai h katallili hlikia gia na paei to mwraki sto dwmatio tou..

kai mia pio proswpiki erwthsh kathoti gennaw me ton kalo Aprilio kai ton Aygousto tha pame diakopoules sto eksoxiko mas, dhladh h mikri mas tha einai peripou 4 mhnwn. Ekei tha koimatai sto dwmatio mas h' tha htan kalo ekei na mathei se allo dwmatio xwrista apo emas?

Egw elega otan epistrepsoume apo diakopes na thn valoume sto dwmatiaki ths, dhladh otan tha einai 5 mhnwn peripou...

De kserw ti einai kalitero, exw mperdeytei..

kai kati allo stis diakopes pou tha pame na paroume mazi to kounaki(pou exoume gia na koimatai kai sthn athina sto dwmatio mas) h' to port bebe pou agorasame mazi me karotsi? De kserw an tha mas xwresei to kounaki sto amaksi, tha thelei lisimo logika kai epanasyrmalogisi, pragma to opio de kserw an einai efikto..

sorry gia to megalo munhma, sas eyxaristw poli-poli

YG: gia tetoiou eidous thematos poion rwtame , ton paidiatro?!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bre glikoula mou akoma den pires agkalitsa to mwraki sou anarwtiesai pote tha to baleis sto allo dwmatio?????:)mexri tote tha eisai kali manoula kai tha ksereis esi pote tha aisthanesai etoimi na to pas se allo dwmatio den iparxoun kanones:)egw ton mikro mou ton piga 6 minwn kai eixa tin endoepoikinwnia....etsi tha kanw kai me ton deyetro:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaa,,oso gia tis diakopes krima den einai na koimatai i sto karotsi i sto port bebe toses wres ??egw tha sou proteina na pareis ena parko pou etsi kai alliws tha xreiasteis...to opoio kleinei kai eukola kai grigora kai den pianei poli xwro....kai tha koimatai kai to mwraki asfales kai aneta;)

ayta eixa na pw:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jovanna se eyxaristw poli gia thn apanthsh sou.. isws sou kanei entypwsh pou to skeftomai apo twra alla epeidh apo xarakthra eimai poli pronohtiko atomo kai sunama agxwtiko eidika sto thema tou paidiou pou den exw kamia peira thelw na mporesw na ta kanw ola oso pio swsta mporw..

To parko de to eixa skeftei alla tha voleuetai ekei mesa kalitera apo oti sto port bebe pou sto katw katw einai san kalathouna?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Για το πότε θα παει το παιδί στο δωματίο του εξαρτατε απο σένα, εγω ειχα κε τα 2 παιδάκια μου μέχρι τα 3 τους και μετα πήγαν στα δωματια τους. Επειδή το βράδη ηθελα να τα ακούο , λιγο παράξενο αλλα δεν έχω μετανιόσει καθόλου.

Συμφωνό οτι στο πάρκο ειναι πολύ καλύτερα τα παιδάκια μου τα μεσημέρια κοιμόταν εκει οπως έπαιζαν, αααα ήταν τόσο γλυκό :)

Καλό βράδη και μην αγχόνεσε ολα θα πάνε στη θέση τους το ενστικτο της μαμάς παιζει μεγάλο ρόλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

h korh moy einai 7 mish μηνων και δεν την εχω παει ακομα σε κανα μηνα 2 ο πολυ ομως θα την παω σιγουρα τωρα εχει μεγαλωσει και εγω λεον αισθανομαι πιο ετοιμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακομα κοιμαται διπλα μου κ δεν 8ελω να σκεφτομαι ποτε 8α τον βγαλω , την γιατρο μου (ειναι κ οικογ. φιλη) την ρωταω τα παντα !!!

8α ξεκινησω τωρα που μπηκε στον 6 να το βαζω στο κρεββατι του ΜΟΝΟ τα μεσημερια που ειμαι ξυπνια , απλα για να μα8ει τον χωρο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΠΕΙΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΓΩ ΠΧ ΛΟΓΟ ΧΩΡΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΣ..ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΒΑΤΟ ΜΑΖΕΥΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MarinaL έγραψε:

ax den ksero kai emena me apasxoli polia ayto ....

emena einai 9 minon kai akoma sto domatio mas ton exoume ....

den ksero den ksero .... den 8elo na ton afiso monaxouli ...einai mikouli akoma ...

3Ha1.png

EMEIS ME MEGALH DYSKOLIA(EMEIS THN EIXAME OXI O MIKROS)TON PHGAME 3 MHNWN MAS SYMVOULEPSE H PAIDIATROS NA TO KANOUME....ALLWSTE TO PAIDI DEN YPHRXE LOGOS NA TON EXOUME MAZI MAS GIATI KOIMOTAN OLO TO VRADI XWRISS NA KSIPNAEI ENDIAMESA GIA FAI...PIGAINE TON SINTOMA...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο όταν η μαμά νιώσει έτοιμη ψυχολογικά βγάζει το παιδί από το δωμάτιό της. Εγώ προσωπικά τον έβγαλα λίγο πριν γίνει 11 μηνών. Πριν δεν ήθελα ούτε να το σκέφτομαι. Όσο για τις διακοπές ασυζητητί παρκοκρέβατο. Κλέινει, μπαίνει σε τσαντούλα, μεταφέρεται εύκολα, το χρησιμοποιείς για χρόνια (όσο το παιδί κοιμάται στην κούνια) και το πιο βασικό το μωρό κοιμάται σε κανονικό στρώμα, σε κανονικό κρεβάτι..Με το καλό να γεννήσεις το μπεμπάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ "ΠΟΤΕ ΠΗΓΕ Η ΜΑΜΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ" :P

ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ..ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΑΧΟΥΛΗΣ(ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ)

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ Κ ΕΓΩ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΥΝΔΙΝΟΥ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ??ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΙ ΑΙΦΝΙΔΙΟ.."ΥΠΟΥΛΟ"...ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ??

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΠΑΛΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πότε θα πάει το μωρό στο δωμάτιό του εξαρτάται τόσο από τη μαμά (πότε δηλαδή θα νιώσει εκείνη έτοιμη ψυχολογικά) όσο και από το ίδιο το παιδί (δηλαδή αν ξυπνάει κατά τη διάρκεια της νύχτας ή όχι).

Οι γιατροί λένε πώς τους πρώτους έξι μήνες το μωρό για λόγους ασφαλείας πρέπει να κοιμάται στο δωμάτιο με τους γονείς του(ασχέτως αν ξυπνάει τη νύχτα ή όχι)γιατί τους πρώτους μήνες ελοχεύει ο κίνδυνος του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου.

Επίσης για όσο καιρό θα το θηλάζεις και θα σου ξυπνάει και τη νύχτα για να φάει, σίγουρα θα σε βολεύει καλύτερα να το έχεις στο δωμάτιό σου απ' το να κάνεις δρομολόγια νυχτιάτικα!!

Σχετικά με το θέμα του ύπνου που έθιξες κατά τη διάρκεια των διακοπών σας, κι εγώ ψηφίζω παρκοκρέββατο γιατί είναι ποιό άνετο και αερίζεται καλύτερα ( και πιάνει λίγο χώρο καθώς μαζεύει).

Με το καλό να αποκτήσεις το νινί σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου κ με το καλό το μπουμπουκάκι σου! :silly:

Θα συμφωνήσω με την Κυριακή...Όλα είναι θέμα ψυχολογίας κυρίως της μαμάς!!Ξέρω μωράκια που κοιμούνται στο δωμάτιο τους μόνα απο 40 ημερών,ξέρω κ άλλα που είναι 2 ετών κ κοιμούνται ακόμη με τη μαμά!!!

Η ηλικία που λες εσύ-γύρω στους 5 μήνες δηλαδή είναι μια χαρούλα κατα την άποψή μου..Πάτε διακοπούλες δηλαδή κ όταν με το καλό γυρίσετε κάνετε κ το...μεγάλο βήμα του αποχωρισμού!! ;)

Όσο για το εξοχικό κ πάλι θα συμφωνήσω με την Κυριακή,πολύ πιο βολικό θα σας έρθει το παρκοκρέβατο,κυρίως απο άποψη μεταφοράς!

Η Ολίνα μου πήγε στο δωμάτιό της απο 3 μηνών γιατι δε χωρούσε πλέον στην καλαθούνα κ-δυστυχώς η ευτυχώς- δε χωρούσε η κούνια της στην κρεβατοκάμαρά μας...Οπότε..!!!Βέβαια αγόρασα την ενδοεπικοινωνία με την κάμερα κ νιώθω τρομερή ασφάλεια γιατι δε την ακούω μόνο,τη βλέπω κιόλας! B)

Φιλάκια πολλά,καλή συνέχεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια...

Για το ποτε θα παει το μωρακι στο δικο του δωματιο ειναι θεμα της μαμας και ποτε μπορει να αισθανεται οτι ειναι ενταξει το μωρακι της!!! Εγω την κορη μου την μετεφερα στο δικο της δωματιο γυρω στα 7 μηνων.Εγω ηθελα να την μεταφερω πολυ πιο συντομα αλλα ο μπαμπας μας ειχε αντιρησεις ακομα και οταν την μετεφερα δεν του αρεσε!!μετα απο λιγο καιρο σε συζητησεις φανηκε οτι ειχα δικαιο και επεμενα να μην μεταφερουμε στο δικο της δωματιο γιατι ηταν μικρη και προσαρμοστηκε πιο ευκολα απ'οτι να ηταν πιο μεγαλη!!!

Οσο αφορα τις διακοπες και εγω οταν ηταν 2,5 μηνων την ειχαμε παει στο εξωχικο μας και ειχαμε αγορασει παρκοκρεβατο και ηταν πολυ πρακτηκο γιατι κλεινει και πιανει πολυ μικρο χωρο και το περνουμε μαζι μας και οπου αλλου παμε, εχουμε παρει και ενα επιπλεον στρωμα για τα παρκοκρεβατα και ετσι δεν ειχα κανενα ενδιασμο για το αν ειναι βολικο η οχι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΥΓΙΕΙΝΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΕΜΑΘΑΙΝΟΥΝ.

ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΑΤΑ ΙΣΩΣ Κ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥΣ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ ΜΕΤΑ.

Κ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΕΒΑΛΑ Κ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΩ Κ ΟΛΟΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΑΛΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ ΟΠΩΣ Κ ΕΣΥ ΒΕΒΑΙΑ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ

ΠΟΥ ΔΙΠΛΩΝΕΙ Κ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ Κ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ Κ ΠΕΣΕΙ

Κ ΘΑ ΧΕΙ Κ ΤΗΝ ΑΠΛΑ ΤΟΥ Κ ΘΑ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ. ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ Κ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΝΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από εμένα.

Κι εγώ όταν εξέφρασα την απορία αυτή στην παιδίατρό μου, μου απάντησε ότι τα παιδιά μέχρι 6 μηνών αισθάνεται ότι είναι η ίδια προσωπικότητα με την μητέρα του. Μετά από τους 6 μήνες αρχίζει και συνειδητοποιεί ότι είναι ένα διαφορετικό πρόσωπο, επομένως το να κοιμάται πριν τους 6 μήνες σε άλλο δωμάτιο από τη μαμά ίσως δεν είναι και το καλύτερο πράγμα.

Δεν είμαι υπερ του να κοιμάται το παιδί μέχρι να χρονίσει-και φυσικά ούτε παραπάνω που ακούω μερικές περιπτώσεις και φρικάρω- αλλά ούτε και να μένει το παιδί μόνο του από ημερών.

Νομίζω ότι η ηλικία των 6 μηνών είναι η ιδανική.

Εμείς σε αυτή την ηλικία περίπου τον πήγαμε στο δωμάτιό του και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Κιχ κάνει το μανάρι και με την ενδοεπικοινωνία πετάγομαι η δόλια η μάνα.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ "ΠΟΤΕ ΠΗΓΕ Η ΜΑΜΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ" :P

ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ..ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΑΧΟΥΛΗΣ(ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ-ΔΙΠΛΑ)

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ Κ ΕΓΩ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΥΝΔΙΝΟΥ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ??ΕΝΝΟΩ ΚΑΤΙ ΑΙΦΝΙΔΙΟ.."ΥΠΟΥΛΟ"...ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ??

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΠΑΛΙ..

χαχα..κι εγώ μια από τα ίδια... ευτυχώς δεν είμαι η μόνη...

Εμείς τον μεταφέραμε 3,5 μηνών επειδή το δωμάτιο μας έχει υγρασία κ είναι πιο κρύο απο το δικό του..κ εγω κοιμόμουν στο δωμάτιο του μεχρι να γίνει 6 μηνών.Πιστεύω οτι το παιδί πρέπει να μένει με τους γονείς του τουλάχιστον μέχρι 6 μηνών.Τώρα έχουμε την ενδοεπικοινωνία με κάμερα κ τον βλέπω,ευτυχώς δεν μου ξυπνάει το βράδυ..έμοιασε της μαμάς..είναι υπναράς!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η σβούρα μου γεννήθηκε πέρσι το Μάιο. Μέχρι να σαραντήσει την είχα στην καλαθούνα δίπλα μου. Μετά έφυγα με τη μαμά μου και πήγαμε στο χωρίο όλο το καλοκαίρι και έρχονταν ο άντρας μου με τον πατέρα μου τα ΣΚ και μας έβλεπαν.

Όλο αυτό το διάστημα ήταν στο δικό της κρεββάτι αλλά δίπλα μου. Όταν γυρίσαμε τον Σεπτέμβρη, 4 μηνών δηλαδή, πήγε κατευθείαν στο δωμάτιο της. Με ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια όταν ήταν λίγο αρρωστούλα και την έπαιρνα δίπλα μου για να την ελέγχω.

Αυτό που δεν ήθελα είναι να είναι κλειστά τα παράθυρα και να είμαστε όλοι μαζί στο ίδιο δωμάτιο. Όπως και να το κάνεις είναι ανθυγιεινό ακόμη και για εμάς.

Πάντως κάτι μεσημέρια την παίρνω στο κρεββάτι μου και λιώνουμε αγκαλίτσα στον ύπνο και το καταευχαριστιέμαι!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ θεωρώ πως αυτό είναι στη κρίση του κάθε γονιού και πότε ο ίδιος θα νιώσει ασφαλής για να το κάνει.

Προσωπικά θεωρώ πως γύρω στο χρόνο χρειάζεται το παιδί να αυτονομείται στο δικό του χώρο.

Εγώ γύρισα και πριν λίγο καιρό στη δουλειά και δεν αντέχω ακόμα και άλλη αλλαγή. :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμενα. η μικρη μου ειναι 5 μηνων και παρα τα ψυχολογικα μου αναγκαστικα να την παω στο δωματιο της απο 10 ημερων γιατι δεν χωραγε στην καλαθουνα της και γιατι ηθελε να βλεπει τριγυρω. δεν το μετανιωσα αλλα παντα με ενοχλει που την πηγα τοσο νωρις ενω αλλα μωρακια τα πανε αργοτερα. βεβαια ειμαι τυχερη γιατι το παιδι μπηκε πολυ γρηγορα σε προγραμμα...

πολλες νυχτες την παρατηρουσα ενω ηταν ξυπνια και χαζευε τριγυρω το χωρο της χωρις να διαμαρτυρετα. ανοιγε τα ματακια της και κοιταγε. ειναι στο παιδι.

για το εξοχικο θα σου ελεγα να παρεις παρκοκρεβατο οπως ειπαν και οι αλλες κοπελες. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ.και ολα θα ερθουν μονα τους θα δεις το ενστικτο σου ειναι ο συμμαχος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τον ταλιμπαν μου τον εβαλα εξι μηνων στο δωματιου του....και εγω τον γεννησα απριλιο και αυγουστο που πηγα διακοπες τον εβαλα στο πορτ μπεμπε...καλο θα ηταν οταν πας διακοπες να τον εχεις μαζι σου γιατι η αλλαγη δωματιου πρεπει να γινεται στο σπιτι του...και οχι καπου αλλου...

με το καλο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν κανόνες για αυτό...

Η καλύτερη στιγμή και η καλύτερη ηλικία είναι όταν η μαμά νιώσει έτοιμη για αυτό...

Όσο για τις διακοπές, σου προτείνω το παρκοκρέβατο..κλείνει εύκολα, ανοίγει εύκολα και πιάνει ελάχιστο χώρο μέσα στο αυτοκίνητο.... εγώ εκεί έβαζα τα παιδιά μου στις διακοπές μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσακια δεν εχω την αναλογη εμπειρια ακομη,αλλα η μαμα μου μου ειπε οτι με εβαλε 40 ημερων στο κρεβατακι μου στο δωματιακι μου και οτι ημουν μια χαρα ηρεμη, και οτι ο παιδιατρος τοτε της ειχε πει οτι καλα εκανε γιατι και δεν ειναι υγειινο να αναπνεουμε ολοι σε ενα δωματιο τη νυχτα,και το ιδιο το μωρο ηρεμει καλυτερα μονο του. τωρα δεν ξερω, εγω λεω να ακολουθησω αυτο που εκανε η μαμα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...