Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΡΟΥΤΑΚΙ..ΠΟΤΕ?!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!! :)

ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΦΥΓΑΜΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΣ ΛΟΓΩ ΓΕΝΝΑΣ(ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ)...

Κ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ??!! :P:P

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΖΑΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ..ΑΛΛΑ ΗΔΗ ΕΓΩ ΕΧΘΕΣ(ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ :blush: )ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΛΙΓΗ ΜΠΑΝΑΝΑ...ΠΑΡΑΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Κ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ..ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΡΑΞΑ ΣΩΣΤΑ..

ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντινακι καλημερα. Τα περισσοτερα μωρακια αρχηζουν στην ηληκι σας αν και εμεις αρχησαμε 6 μηνων και μιας ευδομαδας.

Απλα να αρχηζεις με ενα φρουτο καθε καθε 3 ημερες τουλαχιστον δηλαδη μπανανα αχλαδι μηλο και στο τελος να βαλεις χυμο πορτοκαλι.

Καλες μασες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕΣΙΛΙΑ..ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΝΑ 3 ΜΕΡΕΣ..??ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Η' ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΑΝΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΟ ΦΡΟΥΤΑΚΙ?? :blink: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι ρε, πχ σημερα αυριο και μεθαυριο μπανανα, μετα μπανανα μηλο μετα μπανανα μηλο αχλαδι αναλογα και βλεπεις αν παρουσιαζει αντιδρασεις .

Το ιδιο θα κανεις και με τις σουπες.

Θα ξεκινησεις με πατατα καροτο σελινο, μετα θα βαλεις μεσα αναλογα τι θα σου πει η γιατρος θα βαζεις και αλλα λαχανικα,μετα κοτοπουλακι κρεατακι αναλογα..και μεγαλονοντας φιδε κρυθαρακι κλπ κλπ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις τα αρχισαμε 4,5 μηνων και απο τοτε τρωει καθε μερα σα δευτερο γευμα.

Απλως στην αρχη της εδινα μονο αχλαδι (μισο για 2 - 3 μερες), μετα εβαλα και μπανανα και μετα απο μια εβδομαδα ροδακινο. Η συνολικη ποσοτητα στο τελος ηταν 150 γραμμαρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ξεκιναω απο αυριο τα φρουτα με μηλο η αχλαδι κ μετα πορτοκαλι , μπανανα

μου ειπε κ κατι για σουπα αλλα 8α περιμενω να ρ8ει την αλλη εβδομαδα να μου εξηγησει (το περιμενα πιο ευκολο ολο αυτο , χιχι)

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σχημα διατροφης εξαρταται παντοτε απο το παιδι.

Οπως επισης και τα ειδη των φρουτων.

Πχ ο δικςο μου δεν τρωει πορτοκαλι γιατι του φουντωνει το εκζεμα, αλλα τρωει ακτινιδιο- μια πολυ μικρη φετα. Αλλα το καλοκαιρι υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια.

Επισης και η σουπα ειναι αναλογα με το παιδι και ολη γεννηκα η διατροφη. Ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα που θα ελεγα να εμπιστευεστε τον γιατρο σας- με την προυποθεση οτι γεννηκα συμφωνειτε με τις αποψεις του.

ΠΧ εμενα δεν εχει φαει ποτε κρεμες φαριν λακτε μπισκοτοκρεμα κλπ κλπ. Και κατοπην οδιγιας του παιδιατρου και δικης μου επιθυμιας, οπως επισης θα ξεκινησουμε σχετικα αργα αυγο ψαρι κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H Σεσίλια με κάλυψε απόλυτα!!! B)

Η Ολίνα μου ξεκίνησε ρυζάλευρο μόλις μπήκε στον 5ο μήνα κ φρουτάκι μόλις τον έκλεισε..Κ ξεκινήσαμε κ εμείς με αχλάδι,στην πορεία προσθεσαμε μήλο,έπιτα μπανάνα,πορτοκάλι κ τέλος ακτινίδιο,το οποίο όμως της προκάλεσε αλλεργική αντίδραση κ το σταματήσαμε!!

Υπομονή μέχρι αύριο λοιπόν,γιατι το κάθε νινί έχει τις δικές του ανάγκες! ;)

Φιλάκια πολλά,καλή αρχή!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

cesilia μου κ εμενα η γιατρος που την ρωτησα ποτε 8α φαει μπισκοτοκρεμα μου ειπε ΠΟΤΕ !

Η΄δική μας παιδίατρος συστήνει κρέμες,αλλα η Ολίνα ειδικά τις γλυκές κρέμες τύπου μπισκοτόκρεμα ούτε να τις φτύσει..Προτιμάει τη βανίλια,τη φαριν λακτέ κ βέβαια τα γιαουρτάκια,τα οποία-επιτέλους-τα τσακίζει!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3 φορες ςγραψα! :angry:

Λοιπον εμεις ξερεις. Εμεις εχουμε 15 μερες περιπου φρουτακια και βανιλια. Φρουτα 1 καθε 3 μερες. Μην φανταστεις οτι αντικαταστησαμε γευμα. οσο θελει τρωει και μετα... μεμε!! :P

Οσο για ρυζαλευρο θα του το κοψω γιατι εχει να κανει κακααααα..... κατι μερες. το στουμπωσε το καυμενο γιατι... ρυζι ειναι!! Αν ειναι καλα τα κιλα του και καθολου να μην του δωσεις καλυτερα! Κανε υπομονη σε εναν μηνα ξεκιναμε σουπιτσες!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχουν πολλες εναλλακυτικες. Και ειδικα αν ενα παιδι ανα[τσστε εκαλα και παιρνει βαρος, δεν εχει τις θερμιδικες αναγκες την κρεμας.

Εαν ομως ενα παιδι δεν παιρνει σωστο βαρος τοτε πρεπει να φαει..δεν μηλαμε φυσικα για 500 γραμμαρια, μηλαμε για ενα παιδι που ενω ειναι υγηες δεν τρωει τροφες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΡΩ Κ ΕΓΩ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ;) ..ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΕΙ ΑΥΡΙΟ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΟΣ..

ΑΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΠΑΝΑΝΙΤΣΑ ΕΧΘΕΣ ΔΕΝ ΕΣΦΑΛΑ??

ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Η ΠΡΩΙ??ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΟΥΝ ΓΕΥΜΑ Η ΟΧΙ??

*ΤΡΙΣ ΕΔΩ ΔΕ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΙΣ ΣΟΥΠΕΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεκινας με μερικες κουταλιες και σηγα σηγα αντικαθηστας γευμα.

Τα φρουτα ειναι καλυτερα να φινεις σαν σευτερο πρωινο γιατι λογω του οτι ειναι γλυκα μπορεινα διμηουργησουν ανισυχηα και δυσκολια στον υπνο το απογευμα.

Αλλα και παλη αυτο ειναι σχετικο. Ξερω μαμαδες που τα δινουν απογευμα, αν και καμια φορα εγω του λιωνω μιση μπανανα με τη απογευματικο δημητριακο του- αυτο αμα δεν φαει φρουτα το προι.

Σηγουρα θα βρειτε τους ρυθμους σας. Θα δειτε οτι ειναι ευκολα, και οσο μαγαλωνουν γινονται ακομα πιο ευκολα. Μελλοντικα μπορειτε αντι για μπισκοτο να τους δινετε να μασουλανε καμια ρυζογκοφρετα- εχει χωρις σουσαμι και αλατι θα βρειτε- δεν πνηγοται με αυτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι καλε, απλα θελουν καλο πλυσημο. Αν εχεις πλυντηριο πιατων ακομα καλυτερα βαλτα εκει.

Επισης αν βρεις ανοξειδοτα πιατακια ειανι καλυτερα, και μεχρι να αρχησει να τρωει μονο του και δεν βρεις ανοξειδοτα μπολακια ταιζε τον σε πορσελανινο.

Κατα την γνωμη μου παντα ειναι καλυτερα γιατι τα πλαστικα και με την διαφορα της θερμοκρασιας εχουν ενοχοποηθει για διαφορα.

Α!! Επισης αργοτερα για την φυλαξη των τροφων του παρε γιαλυνα ταπερακια εχει της frogoverre στα περισσοτερα ΣΜ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΘΕΣ ΣΕΣΙΛΙΑ ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3 ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΠΑΝΑΝΑ :blink: :woohoo:

ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ ΣΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ :blush:

ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΕΣ ΔΛΔ..ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΣΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΑΚΙ ΤΟΥ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ!!

ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ??

ΣΟΡΡΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΝΝΝΝΝΑΑΑΑΑ(ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ)

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ...ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΙΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ.. Η ΓΟΥΜΑΡΑ.. :P

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα εγω ποτε δεν μετρησα τα γραμμαρια, ουτε εσκασα ιδιετερα αν το εφαγε ολο. Εξαρταται. Απλα καλο θα ηταν στην αρχη και μερχι να σηνηθησει το στομαχακι του να μην του δινει πολυ. Μετα ασ φαει οσο θελει.

Οσο αναπτισστε φυσιολογικα να μην ανισυχεις γαι το αν τρωει η οχι ποσοτητε.

ΠΧ ο δικος μοτ ενω ηδη θα επρεπε να ρωει 1 απο το καθενα, με το ζωρι τρωει μισο μπανανα μηλο αχλαδο. Οπως και με την κρεατοσουπα λενε 200 γραμμ κρεας..ναι σηγα σε 3 δοσεις το τρωει. Θα σε οδηγησει το παιδι σου, να μαθεις να καταλαβαινεις τις αναγκες του. Οι παιδιατροι παντα δινουν γεννικες οδιγιες, οι μαμαδες ξερουν καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ!!Ο ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΚΙΧ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ :P (ΑΣΧΕΤΟ)

ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΕΡΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.. :blush:

ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΛΕΕΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΒΑΝΙΛΙΑ 2ΚΟΥΤΑΛΙΤΣΕΑ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΤΙΣ ΑΥΞΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Κ ΣΤΙΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΓΕΥΜΑ..ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΟΚ ΛΕΩ..

ΦΡΟΥΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ :huh::( ΟΠΟΥ Κ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΤΡΩΜΕ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟ ΠΡΩΙ-ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΒΡΑΔΥ!!!

ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΤΟΣΟ??ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ(ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ) Κ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!

*ΓΙΑ ΤΗ ΜΠΑΝΑΝΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΧΝΑ :dry::blush:

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥ ΞΑΝΑΔΩΣΩ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντινακι μου σου ειπα και πριν οτι εξαρταται απο το παιδι, Ενεις ξεκινησαμε 6 μηνων και μιας ευδομαδασ.

Θα ηταν καλο πιστευω να το καθηστερησεις λιγο και εσυ γιατι θα οριμασει καλυτερα το πεπτικο του συστημα.

Οσο για ρυζαλευρο εγω εδοσα πολυ λιγο αντε να εφαγε 2-3 ευδομαδες, μετα τον γυρησα σε αλλα δημητριακα.

Αν θελεις παντως λιγα φρουτκια μπορεις να τιου δοσεις, αλλα παιδια τρωνε στην ηληκια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...