Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΜΙΑ;;;;;;


thaumatheo

Recommended Posts

frosobal έγραψε:

Το τοξόπλασμα είναι πάρα πολύ σοβαρό αν τώρα νοσείς.

ΟΜΩΣ το ίδιο είχα πάθει κι εγώ. Η εξέταση έβγαινε ασθενής θετική. Υπάρχει μια μέθοδο που κάνουν την ανάλυση που λέγεται Ελάιζα. Αυτή λοιπόν η μέθοδος δεν είναι καλή. Κι εμείς είχαμε τρελαθεί. Πήγαμε σε άλλο κέντρο και την ξανακάναμε. Το κέντρο αυτό το έχουν στρατιωτικοί γιατροί. Με την Ελάιζα έβγαινε πάλι ασθενές θετικό αλλά με άλλες πιο αξιόπιστες μεθόδους ήταν καρααρνητικό. Οι άνθρωποι για να είναι σίγουροι έστειλαν δείγμα και σε άλλα 3 εργαστήρια.

Την πρώτη εξέταση της είχα κάνει στην Β...... (δεν το γράφω όλο για ευνόητους λόγους). Δεν ξαναπέρασα ούτε απέξω.

Κατά τη γνώμη μου πήγαινε αλλού να την επαναλάβεις και ζήτα να μην στην κάνουν με ελάιζα.

Χαίρομαι πολύ που τη..γλύτωσες! Σου παραθέτω αυτό που σου είχα γράψει από την αρχή. Καταλαβαίνω τί πέρασες αφού το ίδιο πέρασα κι εγώ και μάλιστα εγώ έμεινα έγκυος μετά από πολλές προσπάθειες.

Όπως σε καταλαβαίνω ότι τώρα θα έχεις πάθει ένα σοκ και θα προσέχεις τα πάντα. Και καλά κάνεις! Μην τρως απέξω σαλάτες, ούτε καν μαρούλι στο σουβλάκι και να επαναλαμβάνεις συχνά την εξέταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOUZOUNITSA2 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΝΑ: ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 5ΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ!!ΗΜΟΥΝ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΑΡΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ!!!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ!!!ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΘΑ ΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ!!!!!Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ!!!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΗΡΕΜΟΥΣΕ ΣΕ ΟΛΑ!!!ΜΗ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

ΕΠΙΣΞΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΥΣ ΜΙΑ ΖΩΗ! ΑΡΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΧΑΧΑ!!! ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΧΕΙΣ ΘΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ!!!!

ζουζουνίτσα μην τα μπλέκεις. Υπάρχουν 2 ειδών αντισώματα. Αυτά που δείχνουν ότι έχεις κάποτε νοσήσει και δεν το ξανακολλάς (όπως η ερυθρά) και αυτά που δείχνουν ότι τώρα νοσείς και ο οργανισμός αρχίζει να παράγει αντισώματα για να το θεραπεύσει. Είναι πολύ καλό να έχεις τα πρώτα αντισώματα και μπορείς άφοβα μέχρι και μολυσμένη γάτα να ..φιλήσεις. Το πρόβλημα είναι να έχεις τα δεύτερα και πραγματικά σε αυτήν την περίπτωση σου παίρνουν το μωρό, όπως κι αν νοσούσες από ερυθρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΡΟΣΑΚΙ ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ!!!!ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑΥΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙ ΤΗ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ έχω 4 γατούλες χρόνια τώρα.Στην εξέταση δεν είχα καν ατνισώματα!Οπως είπε μια κοπέλα πριν προσοχή θέλουν τα κακά πλυμμένα και ωμά χορταρικά.Καλό είναι να μην καταναλώνουμε καθόλου έξω(εγώ να πώ την αλήθεια ούτε σε σπίτια φίλων τρώω) σαλάτες και ώμα λαχανικά!!!Μόνο καλά πλυμμένα από εμάς....για σιγουριά!Κανόνας που ισχύει σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!

Όσο για τις γάτες αν αναλάβει κάπιος άλος την καθαριότητα της "άμμου" τους αυτό αρκεί!Και θα τις χαιδεύουμε και θα τις κανακεύουμε και όλα καλά!! :)

Χάρηκα για τα καλά νέα!Καλή συνέχεια από εδώ και πέρα χωρίς άγχος!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

thaumatheo έγραψε:

Kuo28 δεν ξέρω σίγουρα αν περασα παλαιότερα μάλλον όχι γιατί του είπα οτι και στο 1ο παιδί μου είπε να είμαι μακριά απο σκυλιά και γατιά αλλα μου απάντησε ναι αλλα τότε ήταν αρνητική ενώ τώρα είναι θετικό με μικρές τιμές, έχει και μία τάση να είναι πάντα ήρεμος αλλα ρε παιδιά εγώ αγχόθηκα γιατί να συμβεί αυτο ρε γμτ!

απο τα σκυλια δεν μπορεις να κολλησεις τοξοπλασμα για κανενα λογο....κ γενικα αν τα σκυλια ειναι εμβολιασμενα κ προσεγμενα δεν εχεισ κανενα φοβο για τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!! Εχω την εντυπωση οτι το εχω γραψει κ αλλου αλλα θα το ξαναγραψω.

Τοξοπλασμα εχουν μεν τα γατουλια αλλα οχι ολα. Η γατες δεν κολλανε τοξοπλασμα κατα την διαρκεια της ζωης τους,ειναι κληρονομικο ας πουμε...Αν η μαμα γατα εχει τοξοπλασμα κ γεννησει,τοτε περναει κ στα γατακια.Μπορειτε να κανετε μια αιματολογικη στις γατουλες σος κ αν βγει αρνητηκη δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησει ποτε!

Εκτος αυτου θα συμφωνησω με τις κοπελες που ειπαν οτι πιο πολυ κινδυνευουμε απο τα κακως πλυμενα λαχανικα κ τα αψητα κρεατα παρα απο τα γατακια μας. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την προλαλήσασα Lollipop: πιο πολυ κινδυνευουμε απο τα κακως πλυμενα λαχανικα και τα αψητα κρεατα παρα απο τα γατακια μας. Έχω η ίδια γάτες στο σπίτι κι ένα μωρό που θηλάζει...Ουδέν πρόβλημα! Όλες μας οι εξετάσεις είναι τέλειες. Αν τηρούμε τα σωστά μέτρα υγιεινής δε κινδυνεύουμε από τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι και αλλιως απο τα κακα της γατας κολλας,δεν νομιζω κανενας να καθαριζει και να βαζει τα χερια κατευθειαν στο στομα...καλα ψημενα κρεατα κυριως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν διαβασα ολες τις απαντησεις κοριτσια...εγω δεν εχω αντισωματα για τοξο...η γιατρος μου ειπε οχι επαφες με σκυλακια γατακια, καλο πλυσιμο φρουτων κ λαχανικων κ καλο ψησιμο των κρεατων....

απο την πρωτη εγκυμοσυνη προσεχα παρα πολυ δεν ετρωγα καθολου πρασινες σαλατες (εχω υπερβολικο αγχος) κ καθολου χοιρινο επειδη μου ειχε πει ο πρωην γυναικολογος οτι ειναι το ποιο βρωμικο κρεας...

ελπιζω να μην κολλησουμε τιποτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

γεια σας κοριτσια ειδα οτι αγχωνεστε με το τοξοπλασμα μοιραζομαι το σπιτι μου με 8 γατες οι οποιες ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι δεν εχω τοξο ουτε εχω νοσησει το παν ειναι να ειναι σωστα εμβολιασμενα τα γατια κ ναμην τρων ωμες τροφες αψητα κρεατα κλπ

Πηγή: http://users.auth.gr/~harala/9fab.Erot. ... oplasmosis.

1η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα ο άνθρωπος από τοξοπλάσμωση;

Απάντηση : Με την κατανάλωση ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος μηρυκαστικών, χοίρου κ.ά.

2η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα η γάτα από τοξοπλάσμωση ;

Απάντηση: Με την κατανάλωση ποντικιών, ερπετών κ.ά.

3η Ερώτηση: Ποιος είναι ο ρόλος της γάτας στην τοξοπλάσμωση;

Απάντηση: Το παράσιτο ( Toxoplasmagondii) πολλαπλασιάζεται στα κύτταρα του εντέρου της γάτας και αποβάλλεται με τα κόπρανά της στο εξωτερικό περιβάλλον συνολικά για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της. Επίσης, το παράσιτο πολλαπλασιάζεται μέσα στους ιστούς της γάτας, όπου παραμένει ζωντανό για ολόκληρη τη ζωή της γάτας και προφυλάσσει το ζώο από νέες μολύνσεις (ανοσία τύπου προάσπιση).

4η Ερώτηση: Η γάτα μπορεί να μολύνει άμεσα τον άνθρωπο με Toxoplasma gondii;

Απάντηση: Όχι (εκτός εάν το κρέας της καταναλωθεί ωμό ή ατελώς ψημένο από τον άνθρωπο !).

5η Ερώτηση: Υπάρχει λόγος να απομακρύνεται η γάτα από την έγκυο «για να μη μολυνθεί με τοξόπλασμα;»

Απάντηση: Όχι. Η γάτα δεν μολύνει άμεσα τον άνθρωπο. Η γάτα διασπείρει με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες μορφές του παρασίτου, οι οποίες πρέπει να παραμείνουν στο περιβάλλον 2-4 ημέρες για να αποκτήσουν μολυσματική ικανότητα για τον άνθρωπο και τα ζώα.

6η Ερώτηση: Είναι σημαντικό για τη δημόσια υγεία στη χώρα μας να ελέγχεται η γάτα μήπως είναι μολυσμένη με Toxoplasma gondii;

Απάντηση: Όχι. Ο έλεγχος αυτός δεν έχει πρακτική σημασία, επειδή: α) η μολυσμένη γάτα αποκτά ανοσία και έτσι, δεν αποβάλλει άωρες μορφές του παρασίτου με τα κόπρανά της στο περιβάλλον, και β) στη χώρα μας δεν καταναλώνεται κρέας γάτας (ούτε καλοψημένο !).

7η Ερώτηση: Με ποιόν τρόπο η έγκυος θα αποφύγει τη μόλυνση του εμβρύου με Toxoplasmagondii;

Απάντηση: Όταν η έγκυος έχει μολυνθεί με το παράσιτο τουλάχιστον 6 μήνες πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ανοσία (τύπου προάσπιση) που προστατεύει το έμβρυο κατά τις αναμολύνσεις με το παράσιτο (είναι «εμβολιασμένη» με φυσικό εμβόλιο για ολόκληρη τη ζωή της).

Όταν όμως η έγκυος δεν είναι μολυσμένη με το παράσιτο, πρέπει:

α) να μη «δοκιμάζει» ωμό κιμά,

β) να μη καταναλώνει ατελώς ψημένο κρέας,

γ) να πλένει σε άφθονη σαπουνάδα τα φρούτα και τα λαχανικά που καταναλώνονται ωμά (φράουλες, μήλα, σταφύλια, τομάτες, μαρούλι κ.ά.),

δ) να μη χρησιμοποιεί το άπλυτο μαχαίρι με το οποίο τεμάχισε ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά., για το κόψιμο του ψωμιού, της ωμής σαλάτας κ.ά.,

ε) να μη ετοιμάζει την ωμή σαλάτα στην επιφάνεια που τεμάχισε το ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά.,

στ) να πλένει τα χέρια της πριν το φαγητό,

ζ) να χρησιμοποιεί γάντια μιάς χρήσης, όταν απομακρύνει τα κόπρανα της γάτας ή καθαρίζει το δοχείο της γάτας με την άμμο καθημερινά ή έως δύο ημέρες μετά την αποβολή τους (έως δύο ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος) ή όταν ασχολείται με τις γλάστρες και το χώμα του κήπου κ.ά. (πιθανή παρουσία στο χώμα ώριμων ωοκύστεων του παρασίτου).

8η Ερώτηση: Πώς ενεργεί το ενημερωμένο άτομο στη χώρα μας στο θέμα της τοξοπλάσμωσης ;

Απάντηση: Το ενημερωμένο άτομο:

α) γνωρίζει ότι στη χώρα μας είναι μολυσμένα με το παράσιτο σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή (~50%), ένα στα τέσσερα (~25%) πρόβατα, αίγες κ.ά. και ότι η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται κυρίως με την κατανάλωση μισοψημένης μπριζόλας, ωμού κιμά, ωμού "χωριάτικου" λουκάνικου κ.ά. και σπανιότερα με την κατανάλωση άπλυτων ή ατελώς πλυμένων, ωμών λαχανικών, φρούτων κ.ά.,

β) δεν αποπροσανατολίζεται με την ενοχοποίηση της γάτας και δεν αποφεύγει τη γάτα ή τα άλλα ζώα, και

γ) ζητά από τον οφθαλμίατρό του να ελέγξει το βυθό των οφθαλμών για πιθανή παρουσία αλλοιώσεων στον αμφιβληστροειδή χιτώνα (βυθοσκόπηση). Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να ακολουθείται αντιτοξοπλασμική αγωγή κάθε φορά που στο μέλλον θα χρειασθεί το μολυσμένο άτομο να χρησιμοποιήσει κορτιζόνη (ακόμη και σε μορφή κολλυρίου) ή άλλα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, για να προληφθεί η αναζωπύρωση του παρασίτου (κίνδυνος απώλειας της όρασης).

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Παρασιτικά Νοσήματα των Ζώων και του Ανθρώπου. Πρωτοζωώσεις, Ελμινθώσεις, Αρθροποδώσεις. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2003.

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Κτηνιατρική Παρασιτολογία. Πρωτόζωα, Έλμινθες, Αρθρόποδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

Χαραλαμπίδης ΣΘ., Διάκου ΑΝ. Εργαστηριακή Διάγνωση των Παρασιτικών Νοσημάτων των Ζώων. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Ανοσολογία Παρασιτώσεων. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Πρωτοζωολογία. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Θέματα Παρασιτολογίας που Ενδιαφέρουν τη Δημόσια Υγεία στην Ελλάδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1993.

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Ανοσοδιαγνωστική των παρασιτικών νοσημάτων και η ανοσοενζυμική δοκιμασία ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). Επιστ. Επετ. Κτηνιατρ. Σχολής, 1984, 22: 75-253.

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Συμβολή στη μελέτη των παρασίτων της γάτας και στη σημασία τους για τη δημόσια υγεία. Διδακτορική διατριβή. Επιστ.Επετ.Κτηνιατρ. Σχολής, 1978, 18: 237-379.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έχω κάθε μέρα 2-3 πετρώματα. Την Τρίτη έχω γιατρο και θα του το αναφέρω. Γενικά είμαι καλά.., Σήμερα εκανα τις πρώτες εκπτωτικές αγορές της μπέμπας…ξέρω ξέρω είναι νωρις…αλλά το Ζάρα έβαλε εκπτώσεις και είχε κάτι κομματάκια χειμωνιάτικα μούρλια!!!!
    • Μεγαλωσε το μωρακι σου κορίτσι μου μια χαρά είναι 😊 Κορίτσι μου ο πλακούντας γερνάει σε όλες μας  έτσι είναι γίνετε όσο πλησιάζει ο καιρός να γεννήσουμε ωριμάζει είναι φυσιολογικό αυτό απλά οι γιατροί κοιτάνε μην ωριμάσει πιο γρήγορα από αυτό που θελουμε  ο πλακούντας είναι αυτός που τρέφει το μωρο… όσο γερνάει γερνάει ο πλακούντας, το μωρο πέρνει όλο και λιγότερο βαρος για αυτό προς το τέλος μειώνετε και η μεγάλη αύξηση βάρους του μωρού  Ο γιατρός θα το παρακολουθεί το Doppler σου σε κάθε εξετάσει και αν χρειαστεί να θα σε ξανά στείλει να την ξανά κανείς  τωρα αν δουν ότι μωρο δεν πέρνει άλλο βαρος δεν έχει νοημα να το αφηνουν μέσα στην κοιλιτσα σε βάζουν να γεννήσεις ώστε να αρχίσει να παίρνει βαρος τρώγοντας αυτό δεν σημαίνει ντε και καλά ότι θα γεννήσεις πρόωρα μπορεί όταν λένε νωρίτερα να εννοεί πχ 37 εβδ αντί για 39-40.. σε ένα μήνα σκέψου μπαίνουνε στο μήνας μας 🥳 παντως δεν είναι κάτι αγχωτικό γιατί το μωρο σου έχει είδη καλό βαρος 🥰
    • Εννοείς ότι καταλαβαίνεις αν είναι με το κεφάλι κάτω από τα εξογκώματα ;; Έχω την Τρίτη τώρα που μας έρχεται και μπαίνω 35η 
    • Εγω 29 εβδ & 5 που είχα πάει ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ήταν νωρίς ακόμα  η αλήθεια είναι πως βλέπω εξογκώματα από τον οφαλο και προς τα πανω αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα με το κεφάλι κάτω και τα εξογκώματα που βλέπω είναι πόδι 🤷‍♀️ 8/7 έχω ραντεβού ξανα εσυ ποτε έχεις επόμενο ραντεβού ; 
    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...