Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια τι να κάνω ???


Recommended Posts

Καλημέρα σας κοριτσάκια μου....Θα ήθελα να σας ρωτήσω να μου πείτε και εσείς τι να κάνω !!!

ο μικρούλης μου εδώ και λίγο καιρό γυρνάει και κοιμάται μπρούμυτα ...εγώ πηγαίνω και τον γυρίζω ανάσκελα η πλαγια αλλα όταν το κάνω αυτό μετά αρχίζει τα κλάματα και ξυπνάει και κάνει ώρες πάλι να ξανακοιμηθεί!!!!!.....δεν ξέρω τι να κάνω να τον αφήνω όπως βολεύεται λέτε????

εσείς τι λέτε τι ξέρετε ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

K egw koimomouna mproumita mono otan hmouna mwraki dn epa8a tipota...

Giati omos o provlimatismos s?Ti peirazei?Ektos an ton vlepeis kai den mporei na koimi8ei i antimetwpizei provlima kata tn diarkeia t upnou , alliws asto mwraki sou na koimi8ei opws to voleuei .Gnwmh m ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμενα το ιδιο εκανε..κι εγω τη γυριζα, ουρλιαζε και...παλι τα ιδια. τελικα την αφησα να κοιμαται ετσι (ακομα ετσι κοιμαται) αλλα επειδη ειχε παλινδρομηση της ειχα παρει ενα ειδικο μαξιλαρακι που ανυψωνε λιγο το κεφαλι της για να μην κανει καμμια εισροφηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριέττα ο προβληματισμός μου είναι γιατί έχω ακούσει ότι μέχρι 1 έτους δεν κάνει να το αφήνεις να κοιμάται μπρούμυτα !!!

Ευχαριστώ για της απάντησης σας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ...βρε κατ μου σοβαρά...πω..πω....αυτό το έχω και εγώ και ξέρω τι χαλια που είναι!!! Και υποψιάζομαι ότι μάλλον το έχει και ο μικρός μου γιατί κάνει και αυτός συχνά εμετούς !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχεις καθολου οπως θελει το μωρο σου θα κοιμαται. Μην του χαλάς τον ύπνο. Κ εμενα η μικρη μου εκει γυρω στους 6,5 με 7 μήνες αποφασισε οτι της αρεσε πιο πολυ μπρουμυτα οπως κοιμαμαι κ εγω αλλωστε η μαλλον κοιμομουν. Ε την γυρισα δυο τρεις φορες δεν της αρεσε κ φωναζε κ μετα την αφησα κ ετσι τωρα κοντα 20 μηνών κοιμαται ακομα ετσι κ το απολαμβανει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Εγώ την δικιά μου την έβαλα με το που σαράντησε και μετά που έγινε 6 μηνών άρχισε να κοιμάται και στα πλάγια.

Η μαία μου είχε πει να το κάνω έτσι γιατί τους βολεύει καλύτερα... Μην ανησυχείς δεν θα σου πάθει τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κ απο μενα!!!

Θα συμφωνησω κ εγω με τα κοριτσια!Νομιζω πως ειναι σε ηλικια πια που δεν υπαρχει προβλημα!Αν κατι τον ενοχλουσε θα γυρναγε ;)

Κ μενα 1η φορα πριν καν δυο βδομαδες την παρακολουθουσα απο τη καμερα κ γυρναγε...γυρναγε...γυρναγε...κ ξαφνικα απολυτη ησυχια κ η μικρη μπρουμυτα!Επαθα σοκ!Τρεχω μεσα,τη γυρναω κ ξυπνησε κ αρχισε να φωναζει!Κοιμοταν του καλου καιρου κ ειχε κ το μαξιλαρι απο κατω :P

Απο τοτε την αφηνω στην ησυχια της,οπως θελει!Ετσι μου ειπαν κ ολοι να κανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανονικά μέχρι και την ηλικία του ενός έτους τα παιδιά απαγορεύεται να κοιμούνται μπρούμητα εξαιτίας του κινδύνου του αφνίδιου θανάτου!!!, όπως άλλωστε απαγορεύεται και στους μεγάλους επειδή πλακώνουμε την καρδιά μας!!!!

ρώτα και έναν παιδίατρο να σου πει! ο γιος μου κοιμόταν μπρούμητα και έναν φόβο τον είχα και πήγαινα και τον γύριζα κάθε φορά, δεν ξυπνούσε, ο γιατρός μας είχε πει ότι είναι εντάξει μετά τον χρόνο, απλά θέλει λίγο επίβλεψη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΟΜΑΤΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΦΗΝΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΠΛΑΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΗΛΩΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΓΑΖΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΩ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΕΠΑΨΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΑ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΥΧΟΝ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΠΛΕΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΡΥ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ...ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΑΣΗ ΥΠΝΟΥ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΑΝΑΣΗΚΩΝΕΙΣ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΛΙΣΗΤΟ ΣΩΜΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ.ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΠΛΕΟΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Submitted by admin on Wed, 04/01/2009 - 11:26.

Σε αυτή την ηλικία, τα μωρά μπορούν πλέον να γυρίζουν ελεύθερα μπρούμητα. Ο κίνδυνος από την μπρούμητα στάση έχει μειω8εί στο ελάχιστο πλέον, οπότε μην ανησυχείτε πια για το πως κοιμάται το μωρό. Αφηνετε το μωρό να κοιμάται όπως θέλει, απλά απομάκρυνετε από την κούνια του μαξιλάρια και πάντες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέση ύπνου

* Το βρέφος πρέπει να κοιμάται πάντα σε ύπτια θέση. Η θέση ύπνου στο πλάι δεν είναι ασφαλής και δεν πρέπει να συνιστάται

* Για την αποφυγή της πλαγιοκεφαλίας συνιστάται το βρέφος να κοιμάται με το κεφάλι εναλλάξ στο δεξιό ή αριστερό πλευρό ανά εβδομάδα

* Ενθαρρύνεται η πρηνής θέση (μπρούμητα), όταν το βρέφος είναι ξύπνιο, για καλή εκγύμναση των μυών πλάτης-αυχένα και αποφυγή πλαγιοκεφαλίας

* Μην τοποθετείτε το μωρό στο μέσο του κρεββατιού αλλα προς τα κάτω, έτσι ώστε τα πόδια του να ακουμπούν το κάτω μέρος- ξύλο του κρεββατιού .Ετσι αποφεύγεται ο κίνδυνος να γλυστρίσει το παιδί κάτω από τα σκεπάσματα και να καλυφθεί το πρόσωπό του

* Τα σεντόνια πρέπει να ειναι στρωμένα έτσι ώστε να σκεπάζουν το μωρό και οι άκρες τους να χώνονται κάτω απο το στρώμα του κρεββατιού, σαν ''φάκελος'' (οι μπαμπαδες το ξέρουν από το στρατό). Τα σκεπάσματα να ειναι πάντα χαμηλότερα απο το ύψος των ώμων του μωρού, κάτω από τις μασχάλες και με τα χέρια έξω, ώστε να μην μπορεί να σηκώσει τα σεντόνια με τις κινήσεις του και να καλύψει το προσωπό του, κάτι που είναι πολύ επικίνδυνο. Αν το μωρό σας ξεσκεπάζεται, μπορείτε να του αγοράσετε ενα ειδικό υπνόσακο για μωρα (πολυ χρησιμος και πρακτικος) προσέχοντας μόνο να μην έχει κουκούλα, να είναι ελαφρύ και να έχει το σωστό μέγεθος γύρω απο το λαιμό του παιδιού σας, ώστε το μωρό να μην γλυστρίσει προς τα κατω μέσα στον υπνόσακο

* Ο ύπνος του βρέφους να γίνεται σε σταθερή επιφάνεια. Το στρώμα πρέπει να είναι σχετικά σκληρό, στεγνό και να καλύπτεται από σεντόνι

* Ελένξτε τα κενά ανάμεσα στα κάγκελα της κούνιας ώστε αυτά να είναι μικρότερα από 6.5cm, και το διάστημα ανάμεσα στο στρώμα και το ξύλο του κρεββατιού να είναι μικρότερο από 4cm

* Στην κούνια του βρέφους δεν πρέπει να υπάρχουν μαλακά αντικείμενα, μαξιλάρια ή χνουδωτά παιχνίδια. Μέχρι την ηλικία του 1 έτους απαγορεύεται η χρήση επιμήκων μαξιλαριών (''πάντα'' μωρού) κατά μήκος των καγκέλων του κρεββατιού, λόγω κινδύνου ασφυξίας και υπερθέρμανσης

* Read more

Δωμάτιο και χώρος ύπνου

* Συνιστάται το βρέφος να κοιμάται σε χωριστό κρεβάτι, αλλά στον ίδιο χώρο με τους γονείς μέχρι την ηλικια των 6 μηνών, ιδιαίτερα αν είναι πρόωρο (έχει γεννηθεί πριν τις 37 εβδομάδες) ή γεννήθηκε με χαμηλό βαρος ( μικρότερο από 2.5 κιλά).

* Τα βρέφη μπορούν να κοιμούνται στο κρεβάτι των γονιών, όταν αυτοί είναι ξύπνιοι, αλλά όχι όταν κοιμούνται ή είναι πολύ κουρασμένοι ή υπό την επήρεια ουσιών. Ο ύπνος του βρέφους σε πολυθρόνα ή καναπέ πρέπει να αποφεύγεται

* Αποφυγή υψηλής θερμοκρασίας στο δωμάτιο που κοιμάται το βρέφος. Το βρέφος πρέπει να είναι ελαφρά ντυμένο και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος να είναι ευχάριστη για ελαφρά ντυμένο ενήλικα. Ιδανική θερμοκρασία 18-20 C. Ενα απλο θερμομετρο τοιχου, θα μποροσε να βοη8ησει πολύ.Τα μωρα δεν πρέπει να κοιμούνται κοντά σε καλοριφερ.Για να ελένξετε αν το μωρό σας ζεσταίνετε, κοιτάξτε αν είναι ιδρωμένο ή ακουμπήστε με το χέρι σας την κοιλια του. Μην ανησυχείτε αν τα χεράκια η πόδια του είναι κρύα, καθώς αυτό είναι κάτι συνηθισμένο.Αν ζεσταίνεται, απομακρύνετε μέρος από τα σκεπάσματα. Αν το παιδί σας δεν είναι καλά και έχει πυρετό, χρειάζεται ούτως ή άλλως λιγότερα και όχι περισσότερα σκεπάσματα. Για σκεπάσματα μην χρησιμοποιείτε παπλωμα ή βαριές μάλλινες κουβέρτες. Οι κουβέρτες ιδανικά να έχουν μικρές τρυπούλες (πουλιούνται στο εμπόριο) , να ειναι ελαφριές και να μην βγάζουν χνούδια

* Read more

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κοριτσάκι σας είναι πια αρκετά μεγάλο, ώστε να κοιμάται σε όποια στάση το βολεύει. Δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεστε καθώς ο κίνδυνος για τα μωρά είναι αυξημένος μέχρι την ηλικία των 5-6 μηνών. Μετά ο κίνδυνος μειώνεται αισθητά. Αφήστε τη να κοιμηθεί όπως θέλει και μην προσπαθείτε να την γυρίζετε, όταν επιλέγει την μπρούμυτα στάση, αφού αυτό θα κουράσει και εσάς και το παιδί. Φαίνεται ότι έχετε ένα πολύ δυνατό παιδί, επομένως μην την περιορίζετε. Πλέον έχετε ένα μωρό που αρχίζει να γίνετε παιδάκι...

Χαλαρώστε και απολαύστε την καθώς μεγαλώνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κ απο εμενα.

δε νομίζω πως υπάρχει θέμα ανησυχίασ με τον υπνο μπρούμυτα. η δικη μου ειναι 4.5 μηνων και αυτη ειναι η αγαπημενη της θεση. νομιζω μαλιστα πως ετσι κρατιεται ζεστή και η κοιλίτσα της και κοιμαται περισσοτερο. προσοχή ομωσ, να εχει περασει τουλαχιστον 1 ωρα απο το γευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελένη σου απάντησα και πριν αλλά δυστηχώς με πέταξε εξω..

καλέ γιατι ταλαιπωρεις το παιδάκι;;και μενα ετσι βολευεται!!

ειναι αρκετα μεγαλο για να πάθει κατι

φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

κανονικά μέχρι και την ηλικία του ενός έτους τα παιδιά απαγορεύεται να κοιμούνται μπρούμητα εξαιτίας του κινδύνου του αφνίδιου θανάτου!!!, όπως άλλωστε απαγορεύεται και στους μεγάλους επειδή πλακώνουμε την καρδιά μας!!!!

Οχι βρε Αργυρουλα ! Απο τη στιγμη που το μωρο μπορει μονο του να γυρισει μπρουμυτα -ανασκελα σταματάμε να φοβομαστε .

Γενικα μεχρι το χρονο ειναι πιο επικυνδινο το μωρο να παθει ΣΑΘ αλλα απο αλλους παράγοντες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ από τότε που άρχισε το παιδί να γυρνάει μπρούμυτα, την άφηνα. Στη Ναταλία συνέβει στους 4,5 μήνες και ακόμα και σήμερα έτσι κοιμάται. Η Δανάη κοιμάται ανάσκελα και σπάνια θα γυρίσει. Για μένα είναι θαύμα που κοιμούνται, δεν τολμάω να τα ακουμπήσω και να τα ξυπνήσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΑΣΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ.ΑΝ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΩΡΑΚΙ.ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΣΤΑ JUMBO ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΗΣΥΧΟΙ.ΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝ ΘΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου αρχισε να κοιμαται μπρουμιτα απο 6 μηνων και την αφησα γιατι ειδα οτι δεν ξυπναγε τα βραδυα τοσες πολλές φορες σε σχεση με πριν.Εγω λεω να το αφησεις οπως κοιμαται απλα καμια φορα να το παρακολουθεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενη μεγαλωσε το μωρο δε υπαρχει προβλημα.. ;)

εμενα ο μικροσ απο 3+ κοιμαται μονο μπρουμυτα... :cheer:

μονοσ του γυρισε κ απο τοοτε ετσι βολευεται... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...