Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερωτηση για θηλαστρο


sophiak

Recommended Posts

Σοφία και τα φαρμακεια το έχουν μόνο που ειναι κάπως ακριβό!!Εχει γινει και αλλοτε θεμα για το συγκεκριμενο θηλαστρο.Ψαξε αναζητηση.θηλαστρο medela.

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια.Εστειλα τον αδερφο μου να το παρει απο το λητω!Εχει 88 ευρω.Μου ειπε η μαια μου πως ειναι το καλυτερο...ελπιζω να μην ποναει πολυ..... :unsure::unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Για τι είδους χρηση το θες; Έχεις γεννήσει; Έχει εδραιωθεί η γαλουχία σου;;; Παίζουν ρόλο αυτά στη χρηση του θηλάστρου.

tika

kalispera!!!!!!mia pou to aneferes,pote edraionetai o thilasmos;;;

thilazo apokleistika 1 mina tora...euxaristo!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sophiak έγραψε:

Καλημερα κοριτσια!Ξερει καποια να μου πει που μπορω να προμηθευτω θηλαστρο medela?

H medela εχει διαφορα θηλαστρα που καλυπτουν ολες τις αναγκες . Καθε θηλαστρο ομως εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες και συστηνετε ανάλογα με τις αναγκες του μωρου και της μητέρας .

Αγόρασες το θηλαστρο αλλα προσεχε μηπως δεν ειναι κατάλληλο για σενα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

sophiak έγραψε:

H medela εχει διαφορα θηλαστρα που καλυπτουν ολες τις αναγκες . Καθε θηλαστρο ομως εχει συγκεκριμενες προδιαγραφες και συστηνετε ανάλογα με τις αναγκες του μωρου και της μητέρας .

Αγόρασες το θηλαστρο αλλα προσεχε μηπως δεν ειναι κατάλληλο για σενα ![/quote:orksmlm1]

Είπε και εLaLaσε!!!!!!!!!!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου το προτεινε η μαια μου.Το θελω για μια αντληση την ημερα.Η μικρη μου δεν ξυπναει τις βραδινες ωρες να φαει και οταν το κανει τρωει λαιμαργα για 5 λεπτα και μετα κοιμαται.Μου ειπε η μαια να το χρησιμοποιησω για λιγο να την βοηθησω να μην χανει γευματα.Δεν κανει? :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sophiak έγραψε:

Μου το προτεινε η μαια μου.Το θελω για μια αντληση την ημερα.Η μικρη μου δεν ξυπναει τις βραδινες ωρες να φαει και οταν το κανει τρωει λαιμαργα για 5 λεπτα και μετα κοιμαται.Μου ειπε η μαια να το χρησιμοποιησω για λιγο να την βοηθησω να μην χανει γευματα.Δεν κανει? :(:(:(

Ερωτησεις :

Ποιο θηλαστρο πηρες?

Ποσο ειναι η μικρη σου ?

Ποσα γευματα κανει την ημερα ?

Ποσες πανες βρεχει και ποσες λερωνει ?

Τι χρωμα εχουν τα κακα της?

Αλλες πληροφοριες γενικά ...

Το γαλα διατηρειτε σε καλη ψυξη στη συντήρηση μεχρι και 3 24ωρα και στην καταψυξη τουλάχιστον 6 μηνες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το mini electric

15 ημερων

8 (τα βραδυνα ειναι μικρα)

κακα 4 φορες περιπου

τσιτσα 4-5

τα κακα της εχουν σχετικα ανοιχτο χρωμα

γεννηθηκε 3120,βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2770 και χθες ηταν 3070.

ικτερο εκανε 10,3(το μεγαλυτερο)

δεν δινω ξενο,μενει αρκετη ωρα το απογευμα ξυπνια,τις πρωινες ωρες ξυπναει καθε 2,5-3 ωρες περιπου.

σε καθε γευμα τρωει λαιμαργα στην αρχη και μετα κουραζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περα απο τη χρηση του θηλαστρου νομιζω εχουμε λιγο θεμα .

Οι 8 θηλασμοι ειναι οι λιγοτερο δυνατοι που μπορει να κανει το μωρο ! Γιατι θηλαζει τοσο λιγες φορες? Μενει πολυ ωρα στο στηθος ?

Τα κακα οταν λες ανοιχτοχρωμα τι εννοεις γιατι εχει και κιτρινο και πρασινάκι απαλο :P

Νομιζω πρεπει να επιμεινεις λιγο με το θηλασμο να βαλεις και αλλα γευματα στη διαρκεια της ημερας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι μενει ωρα στο στηθος!περιπου μια ωρα διαρκει ενα γευμα γιατι την σταματαω για να ξυπνησει.καθαρα τρωει 20-25 λεπτα.Σημερα πρωτη φορα σε ενα τριωρο εφαγε 20-15-20 λεπτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πρεπει να βοηθήσεις το μωρο να θηλαζει πιο αποτελεσματικά και να θηλαζει περισσοτερες φορες .

Θα την ξυπνάς αν αποκοιμιεται στο στηθος και αν δεν τα καταφέρεις , θα την θηλάζεις σε συντομο διαστημα δηλ μετα απο 1 ωρα ξανα . Πρεπει να επιμένεις , να προσφέρεις συνέχεια και να μην αφηνεις το μωρο πανω απο 2ωρες χωρις θηλασμο κατα τη διαρκεια της μερας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα !

Χτες , μαλλον απο τη νυστα , ειδα λαθος τις ζυγίσεις γιαυτο επεμενα πολυ να βαλεις και αλλους θηλασμους . Νομιζω οτι ειστε οκ , μπορειτε και καλυτερα , και θα ηταν καλο να την παρακινεις να θηλάσει μια δυο φορες ακομα μεσα στην ημερα .

Για να φτασουμε και στο θηλαστρο . Εγω θα σου ελεγα να μην το χρησιμοποιησεις καθολου . Ποσες ωρες κοιμαται το βραδυ η μικρουλα ? Εστω και 5 λεπτα που θηλάζει ειναι οκ . Μπορεις να κανεις και dream feeding , να την θηλαζεις δηλ ενω ειναι μισοκοιμισμένη .

Το θηλαστρο αυτο δεν ειναι κατάλληλο για σενα και καλο ειναι να αποφευγεται η χρηση θηλαστρου πριν την εδραιωση του θηλασμου . Επισης δεν πρεπει να μπερδευεις το μωρο με μπουκαλι και στηθος αφου δεν υπάρχει λογος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καληπερα!Συνηθως κοιμαται γυρω στις 11:30 και αν δεν την σηκωσω εγω να φαει εστω κ κοιμισμενη μπορει να παει μεχρι τις 6:00+!

Χθες εβγαλα με το θηλαστρο 50μλ και της τα εδωσα το βραδυ!Οταν κοιμαται το βραδυ δεν καταλαβαινει τιποτα...!!!

Σημερα μου κανει κατι καινουριο:απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τωρα τρωει 10λεπτα σχεδον ανα μιση ωρα?Μηπως κατι δεν παει καλα?Κανω κατι λαθος?

Κακα κ τσισα κανει κανονικα.Η γαλουχια ποτε εδραιωνεται?Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη κοριτσια αλλα εχω μια ερωτηση να σας κανω..εχω μεγαλο αγχος για τον θηλασμο(θελω πααααααρα πολυ να θηλασω)και μου ειπαμε για τα θηλαστρα medela.Οπως βλεπετε στο στικακι μου ειμαι στον 8ο ακομα αλλα θελω να μου πειτε εαν πρεπει να τον προμηθευτω απο τωρα(αν ναι,ποιον?? :huh: ) ή να περιμενω να γεννησω και μετα???

ευχαριστωωωωωωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατσε βρε κοπελια να γεννησεις πρωτα...

Κοριτσια το θηλαστρο το χρησιμοποιουμε ΜΟΝΟ αν θελουμε να αντλησουμε γαλα και να το αφισουμε να ταησει καποιος αλλος το μωρακι μας.Η αν θα επιστρεψουμε συντομα στην δουλεια και θελουμε να φτιαξουμε τραπεζα. Αλλιως δεν εχει κανενα απολυτως νοημα. Ειδικα μεχρι να εδρεωθει η γαλουχια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χρησιμοποιητε κοινα θηλαστρα, μονο νοσοκομειακα τα οποια νοικιαζονται. Αν στο νοσοκομειο αρχηζουν να σταζουν τα στηθη κλπ, ζητηστε να σας φερουν το μωρο σας να το θηλαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sophiak έγραψε:

Καληπερα!Συνηθως κοιμαται γυρω στις 11:30 και αν δεν την σηκωσω εγω να φαει εστω κ κοιμισμενη μπορει να παει μεχρι τις 6:00+!

Χθες εβγαλα με το θηλαστρο 50μλ και της τα εδωσα το βραδυ!Οταν κοιμαται το βραδυ δεν καταλαβαινει τιποτα...!!!

Σημερα μου κανει κατι καινουριο:απο τις 3 το μεσημερι μεχρι τωρα τρωει 10λεπτα σχεδον ανα μιση ωρα?Μηπως κατι δεν παει καλα?Κανω κατι λαθος?

Κακα κ τσισα κανει κανονικα.Η γαλουχια ποτε εδραιωνεται?Ευχαριστω!

Μια χαρα πανε ολα αυτη ειναι η φυσιολογική συμπεριφορα των μωρων που θηλάζουν ! :)

Να μην αντλησεις ξανα με το θηλαστρο το βραδυ και να την ταιζεις κοιμισμένη για λιγο καιρο ακομα . Θα ειναι και για σενα πιο ευκολο και για το μωρο καλυτερα . Μην μπερδευεστε με μπουκαλια και θηλαστρα !

Η γαλουχια εδραιωνετε γυρω στις 6-8 εβδομάδες . Καλο ειναι αυτο το διαστημα να την θηλάζεις το βράδυ τουλάχιστον 1 φορα .

Ολα καλα φαινονται μην αγχωνεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...