Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοηθηστε με, πως θα αποθηλασω???


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια,

χτες η μικρη μου εγινε ενος ετους κ αποφασισα να της κοψω το μητρικο γαλα. Ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω φρεσκο γαλα κ εκανα πολυ καλα που την θηλασα ενα χρονο...

Προσπαθω να της δωσω το μπιμπερο κ δεν το παιρνει. Πριν που ξυπνησε της εδινα κ εκλαιγε. Ετσι της εδωσα απο το στηθος... Εκλαιγε ασταματητα με το που της εβαζα το μπιμπερο κ δεν με αφηνε...

Δεν ξερω πως να το χειριστω, μηπως μπορει καποια να με βοηθησει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτη μου και εγω στην ιδια κατασταση βρισκομαι μονο που εμενα ο μπεμπης ειναι 7 μηνων απο οσο ξερω θα δυσκολευτεις λιγο ειδικα αν δεν δεχεται το μπουκαλι.Εγω του δινω καθε μερα πριν τον θηλασω ενα μικρο γευμα με το μπιμπερο για να το μαθει σιγα σιγα.Να ξερεις θα κλαψει λιγο μεχρι να κοψει το στηθος φυσιολογικο ειναι αυτο θα σε ξενυχτησει μερικα βραδια αλλα αν εχεις αποφασισει να το κοψεις κανε λιγο υπομονη και θα τα καταφερεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afrodith moy xronia polla gia thn mikrh sou ,na sou zhsei na thn xerese .(mhn mperdeuese h shnonomath eimai ...maskareytika logo apokrewn :woohoo: )

kalitera mhn dineis mpimpero den kserei na thhlasei mpimpero kai mhn arxizeis tora pou ola to koboun to mpimpero na ths dineis esu .

pare ekpeudeytiko poriraki kai etsi tha piei poli pio eukola .

o dikos mou me ena pitiraki einai olh mera sto stomakai pinei nero ,mpimpero den kserei na roufiksei .

kane ayto me to ekpeudeutiko pitiraki kai ta ksana leme .an kai den kserw polla gia apothilasmo .

hthela na sou pw xthes xronia polla to thimomouna alla den se brika .

pos ta perasate kanate giortoula?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oyte ego exo empeiria sto thema ma nomizo oti kalytera na min tis matheis to mpimpero ,pare potiraki opos leei k to mikro mou pony ,emeis aman kanoume na tous to kopsoume k esu les na ta rxiseis?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Αφροδιτη μου για τις ευχες σου.

Εχω να μπω καιρο απο τα γενεθλια του γιου σου για αυτο δεν με βρηκες...

Σημερα θα της κανω παρτακι, περιμενω κοσμο. Αντε να δουμε!

Της εχω παρει το εκπαιδευτικο ποτηρακι, της εδωσα κ με αυτο χτες, ηπιε λιγο κ της εδωσα κ με το κουταλι, κουτσα κουτσα ηπιε 50ml. Σημερα ο ανδρας μου το πρωι της εβαλε σε μπιμπερο για να δοκιμασουμε. Ειναι λαθος το ξερω. Θα της δινω μες στην ημερα καμια γουλια να το συνηθιζει. Πολυ δυσκολο παντως...

Εσυ δεν σταματησες να τον θηλαζεις ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anast έγραψε:

Αφροδιτη μου και εγω στην ιδια κατασταση βρισκομαι μονο που εμενα ο μπεμπης ειναι 7 μηνων απο οσο ξερω θα δυσκολευτεις λιγο ειδικα αν δεν δεχεται το μπουκαλι.Εγω του δινω καθε μερα πριν τον θηλασω ενα μικρο γευμα με το μπιμπερο για να το μαθει σιγα σιγα.Να ξερεις θα κλαψει λιγο μεχρι να κοψει το στηθος φυσιολογικο ειναι αυτο θα σε ξενυχτησει μερικα βραδια αλλα αν εχεις αποφασισει να το κοψεις κανε λιγο υπομονη και θα τα καταφερεις.

Ειναι πολυ δυσκολο τελικα... Υπομονη θελει το ξερω. Της βαζω στο εκπαιδευτικο μπουκαλι αλλα δεν πινει, με το ζορι. Που θα παει θα το συνηθισει. Το θεμα ειναι να σταματησω να της δινω στηθος? Και να την αφηνω να κλαιει? Δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σε βοηθήσουμε , αλλα για να βοηθηθεις θα πρεπει καταρχην να διαβάζεις τι γραφουμε . Το ειχαμε συζητησει και σε αλλο θεμα για το μπουκάλι ομως παρολα αυτα δινεις μπουκάλι ...

Λοιπον , ο αποθηλασμος πρεπει να γινει με ηρεμια , αγαπη και τρυφερότητα προς το μωρο . Το οτι εσυ αποφάσισες με που θα γινει ενος να δωσεις ξένο γαλα , αυτο το μωρο δεν το ξέρει και φυσικά περιμένει αυτο που εχει συνηθίσει εδω και ενα χρονο .

Ο αποθηλασμος θελει χρονο και αργα σταθερά βηματα . Δεν μπορεις απο τη μια μερα στην αλλη να απαιτεις το μωρο να πιει κατι που δεν γνωριζει και να του αρνηθεις τοσο αποτομα το στηθος .

Σε τετοια ηλικιες σου ειπα ξανα οτι δεν χρειάζεται να συνδιασει το μωρο τον αποθηλασμο με τοξενο γαλα . Θελει μεγάλη προσοχη γιατι σιγουρα δεν θελεις να πληγωσες και να στεναχωρήσεις το μωρο σου .

Δεν χρειάζεται να κλαινε τα μωρα για να αποθηλάσουν !

Αρχισε να κοβεις ενα ενα πολυ σιγα τα γευματα και αγκάλιασε , εξηγησε , φροντιζε οσο μπορεις περισσοτερο το μικρο σου . Η μεθοδος του αποσανατολισμου ή η αλλαγη ρουτινας βοηθάει καποιες φορες για να ξεχαστει το μωρο και μην ζητά στηθος .

Δωσε στο μωρο να πιει γαλα με το καλαμάκι ή με δημητριακα . Ας μη πιει και καθολου δεν εχει τοσο σημασία !

Ηρεμια , ηρεμια , ηρεμια και αγαπη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και από μένα.

Εγώ ξεκινησα τον αποθηλασμο στον 8ο μήνα (τωρα είναι 10) και ακόμη κάνω 2 θηλασμους τη μέρα.

Πιο πολύ για το στηθος μου πια. Επειδή γεμίζει και φοβαμαι για μαστιτιδα. Δε θελω να πάρω χάπια και ελπιζω σε άλλους δύο μήνες να ελαττωθεί από μόνο του το γάλα.

Δηλαδη υπολογιζω η συνολικη διαδικασια ότι θα κρατησει 4 μήνες.

Δεν άφησα ποτε το γιο μου νηστικο ή να κλαιει.

Ολα εγιναν όπως είπε η Λαλα. Με πολύ αγαπη.

Τον 'επαιρνα αγκαλίτσα του βάζαμε με τον άντρα μου τραγούδια και του έδινα το γάλα του. Στην άρχη έπινε ελάχιστο και μετά τον θήλαζα.

Τώρα πίνει από 210 μέχρι 260 μλ.

Το κακό είναι ότι πίνει μπιμπερό . :(

Με το κύπελο δεν άνοιγε καν το στόμα του ενώ το νερό το πίνει με το κύπελο. :blink::blink::blink::blink::blink:

Τήν προηγουμενη εβδομαδα έκοψα και το νυχτερινο θηλασμο και δίνω μπιμπερό.

Βέβαια μου τη σπάει που σηκωνομαι και ετοιμάζω το γάλα. Είχα καλομάθει που τον θηλαζα στο κρεββατι.

Τώρα θηλάζω πρωί και μεσημεροαπόγευμα και σιγά σιγα θα τους ελαττώσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιώτα μετα τους 6 μηνες τυπικά το μωρο μπορει να πιει απο εκπαιδευτικό . Επειδή ομως το γαλα συνδιάζεται με χουχουλιασμα , αγκαλιας , πιπιλισμα κλπ το μωρο σου λογικο ειναι ΕΙΔΙΚΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ να θελει μπουκάλι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα μου ,πότε δηλαδη να δοκιμάσω ξανα να του δώσω γάλα με το ποτηράκι;

Επίσης καλά κάνω που τους αραιώνω τόσο σταδιακά;;(εννοώ μη πάθω μαστιτιδα τώρα στα τελειώματα)

Δε γουσταρω χάπια με τίποτα γιατί θα αρχίσω προσπάθειες σε κανα μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala καλημερα...

Ειχα τα γενεθλια της μικρης κ σημερα μπορεσα να μπω, στην δουλεια...

Τα διαβαζω αυτα που μου γραφετε. Της δινω νερακι σε μπουκαλακι εκπαιδευτικο κ πηρα αλλο για το γαλα της. Της αγορασα το advance μπας κ το πιει μιας κ εχει παρομοια γευση με το γιαουρτι της, αλλα τιποτα. Την παιρνω αγκαλια κ μου διωχνει το μπουκαλι. Χτες της ειχα βαλει Mazoo And The Zoo που της αρεσουν κ με υπομονη προσπαθουσα να της δωσω αλλα εκεινη εκλαιγε κ μου εδιωχνε... Της εδωσα γιαουρτι. Ο ανδρας μου το πρωι μου ειπε να της δωσω κρεμα, αλλα την θηλασα. Ο λογος ειναι οτι δεν θελω να συνηθισει στο γιαουρτι κ κρεμα κ να μην παιρνει γαλα...

Σκεφτομαι αυριο το πρωι να μην την θηλασω κ να την αφησω νηστικια να της δωσει η μανα μου. Λες να πετυχει ή ειναι απανθρωπο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...