Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το τυχερό ψωμί του Γέροντα Παϊσίου


IreneValadia

Recommended Posts

Μου έδωσαν ένα προζύμι και μου είπαν πως είναι από τα Ιεροσόλυμα και ότι πρόκειται για το τυχερό ψωμί του Γέροντα Παϊσίου.

Την πρώτη μέρα προσθέτεις μαγιά, την δεύτερη ζάχαρη κ.λ.π.

Μετά μοιράζεις το μείγμα σε 4 μέρη, ψήνεις το ένα και τα άλλα 3 τα δίνεις σε 3 αγαπημένα σου άτομα.

Κάτι δε μου άρεσε γιατί όλο αυτό μου θύμισε τα μηνύματα που μας έρχονται για να τα προωθήσουμε, διαφορετικά θα έχουμε κακοτυχία.

Ψάχτηκα στο ίντερνετ και βρήκα πως αυτό είναι μια δεισιδαιμονία που κυκλοφορεί και είναι μόδα τελευταία.

Γνωρίζετε κάτι εσείς?

Κορίτσια αποφάσισα και δε το έκανα.

Δεν είμαι σίγουρη αν έκανα καλά… :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

syggnvmh poy 8α σε απογοητευσω αλλα ειναι 1 απατη και αυτο!!!καλα εκανες και δε το εκανες..κυκλοφορει και στη θεσ νικη αυτο...το εδωσαν στην μεγαλη μου αδερφη απο τα ιεροσολυμμα και καλα..και πηγε στον πατερ της ενοριας και ρωτησε και λεει οτι ειναι απατη...εχουν ερθει λεει πολλοι και τον ρωτησαν..1 χαρα το εκανες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλά!

Δε ξέρεις τι βάρος μου έφυγε!

Ενώ η λογική μου το έλεγε πως κάτι δε πάει καλά … από την άλλη έλεγα «και αν»?!

Σε ευχαριστώ!

Φιλάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδες … το έχω και εγώ το άγχος στο τσεπάκι. ;)

Το έχω ακόμα στο μπολ αυτό το πράγμα και δε το έχω πετάξει.

Ναι μεν δεν έκανα τη διαδικασία αλλά δε μου πήγαινε και να το πετάξω.

Και αν το δείτε και το μυρίσετε …

Αφήστε που δε ξέρεις από πόσα χέρια έχει περάσει και τι έχει βάλει ο καθένας μέσα …

Ουφ και πάλι ούφ! :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πετάξε το απάτη είναι.Εμένα μου στείλανε ένα χαρτί σπίτι με κάτι κ καλά θρησκευτικά μηνύματα που έγραφε να το βγάλω φωτοτυπία κ να το μοίρασω σε 12 άτομα αλλιώς θα πεθάνω γιατί θα παω κόντρα στη θέληση του θεού.Το έκανα χίλια κομμάτια κ το πέταξα αμέσως.Ντροπή τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, κι αυτό με τις κακοτυχίες, πάλι δεισιδαιμονία μου φαίνεται. Γενικά όλα αυτά τα τυχερά-μαγικά-διαβασμένα δεν τα πιστεύω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη πηγαινω στην Σουρβτη στο μοναστηρι του Γεροντα θα σου πω οτι δεν εχει καμια σχεση. Αυτο το ψωμι το ειχαν δωσει στην μαμα μου να το κανε οταν εγω πηγαινα 6 δημοτικου σκεψου απο ποτε υπαρχει. Αλλα ειναι κατι σαν το γραμμα που λεει στειλτο σε αλλα 10 ατομα δεν ισχυει και δεν εχει να κανει με τυχη :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και Πρεβεζα τα ιδια!!!!!Πω πω δεν το πιστευωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!Κι εγω το πεταξα χωρις 2η αμεσως!!!Και το χαρτι με τις οδηγιες!Μου δωσανε και ετοιμο αλλα κι αυτο εφαγε σκουπιδι!Αλλα να φτασει τοσο μακρια η χαρη του δεν το περιμενα!!!!Τρελαθηκα τι μου λετε τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου το έδωσε μια ξαδέρφη του άντρα μου! Το πέταξα κατευθείαν στην λεκάνη και πέταξα τα χαρτιά πριν καν τα διαβάσω!! Με όλο το συμπάθιο τα θεωρώ απάτες αυτά και δεν ασχολούμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΡΙΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ Η ΜΑΓΙΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΝ Κ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛ.... ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΩ.....

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΓΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΕΙΚ :lol::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kι εμένα το πήγαν στη μαμά μου και μετά μου το έφερε η καυμενούλα όλο προβληματισμό αν πρέπει η όχι!!!Κι εγώ της είπα να το τζάσει (ελπίζω να μη μου το έχωσε σε κανενα ντουλάπι)! Πέραν αυτού, μου έχουν στείλει γράμματα αρκετες φορές και για "κερασάκι στην τούρτα" μου έχουν στείλει και μνμ στο fb με τα ίδια...και καλά "προωθησε το μνμ για τυχη"! Μου τη δίνει πάαααααρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai deisidaimonia kopela mou!egw phra tuxaia ena email to opoio elege apokleistika gi'auto..h Ekklhsia mas exei anagnwrisei thn artoklasia,ta kolluva ktl..auta einai apatewnies merikwn..pws 8a mporousa na para8esw to sugkekrimeno email?kserei na mou pei kamia?einai polu katatopistiko kai aploiko..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ !!!

ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ Κ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣΕ (ΚΑΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΤΥΧΕ ΚΙΟΛΑΣ , ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...)

Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ¨ΜΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΓΙΩΤΗΣ , ΜΙΑΣ Κ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΚΙΤΡΙΝΗ ΦΑΡΙΝΑ ΓΙΩΤΗΣ ;΄΄

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ !!!!!! ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο είχα λάβει πριν χρόνια.

Ο Θεός μαζί σας

Αγιε Νεκταριε πιστεύω σε σένα

παρακαλούμε στειλε μας υγεία χαρά και ευτιχία στις οικογένιες μας

ο άγιος νεκτάριος είναι γιατρός και γιατρεύει τις αρρώστιες.

αυτό το γράμμα γράφτηκε στις 3.10.1995 και πρέπει να κάνει το γύρο του κόσμου .ο άγιος νεκτάριος θα σε ανταμείψει σε 45μέρες.πολλοί ανταμήφθηκαν που το έγραψαν.

Αγιε Νεκταριε πιστεύω σε σένα

υγεία χαρά και ευτιχία δώσε μου.

αυτό το χαρτί έχει σταλεί σε σένα για καλή τύχη το γνήσιο αντίγραφο είναι στην αγγλία.έχει δώσει τον γύρο του κόσμου 9 φορές.Τώρα η τύχη έχει σταλεί σε σενα.θα πάρεις καλή τύχη μέσα σε 4 ημέρες που θα λάβεις το γράμμα πρέπει να το στείλεις σε άλλους.

δεν είναι αστείο στείλε αντίγραφο σε ανθρώπους που νομίζεις χρειάζονται τύχη.μη στείλεις χρήματα διότι η μοίρα δεν έχει τιμή .μην κρατήσεις αυτό το γράμμα στείλε 20 αντίγραφα του γράμματος και δες τι θα γίνει σε 4 μέρες.η αλυσίδα δεν πρέπει να σπάσει

Εκανα copy paste , το βρηκα στο ιντερνετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meniamama έγραψε:

Πετάξε το απάτη είναι.Εμένα μου στείλανε ένα χαρτί σπίτι με κάτι κ καλά θρησκευτικά μηνύματα που έγραφε να το βγάλω φωτοτυπία κ να το μοίρασω σε 12 άτομα αλλιώς θα πεθάνω γιατί θα παω κόντρα στη θέληση του θεού.Το έκανα χίλια κομμάτια κ το πέταξα αμέσως.Ντροπή τους!

αν ειναι δυνατον!!!

εκμεταλεύονται τη πιστη και τη μνήμη ένος άγιου ανθρωπου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...