Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος&τραπεζα


Recommended Posts

κοριτσια τα φωτα σας!!!!!!γυρναω στη δουλεια στις 22 μαρτιου και αρχιζω να αγχωνομαι!ειμαστε 2μηνων και πρωτα ο Θεος θελουμε να συνεχισουμε να θηλαζουμε αποκλειστικα.θα ητανε καλο να αρχισω τραπεζα απο τωρα?θηλαστρο να αγορασω η να νοικιασω και πως αποθηκευω το γαλα? δουλευω σε εργοταξιο και δεν υπαρχουν ευκολα δυνατοτητες αντλησης δεν ξερω καν πως θα γινει...βοηηθειααααααααααα :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου :)

Να αρχίσεις από τώρα να κάνεις τράπεζα.

Νοίκιασε θήλαστρο για το σπίτι και μπορείς

να αγοράσεις ένα για να πέρνεις στην δουλειά.

Το γάλα μπορείς να το αποθηκεύεις σε σακουλάκια

συλλογής μητρικού γάλακτος σε μπιπερό ή σε γυάλινα

βαζάκια που πρώτα θα έχεις αποστειρώσει.

Να πιστέψεις ότι θα το κάνεις και όλα είναι δυνατά.

Εγώ γύρισα στην δουλειά όταν η μικρή μου ήταν 2 μηνών

και τα καταφέραμε μια χαρά. Σε τεχνική εταιρεία δουλευώ

κι εγώ βέβαια στα γραφεία όχι σε εργοτάξιο

Στο εργοτάξιο έχετε κοντεϊνερ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι συνηθως σε κοντεινερ η κλεινουμε ενα χωρο εσωτερικα με γυψοσανιδα.αν και δεν εχω κανονισει τιποτα συγκεκριμενο για την επιστροφη μου που ακριβως θα δουλεψω και με τι ωραριο!ισως αν ειμαι κοντα να πεταγομαι το μεσημερι σπιτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρειαζομαι και να νοικιασω και να αγορασω θηλαστρο? παντα για ηλεκτρονικο μιλάμε ε?ποιο να προτιμησω και ποσο περιπου κοστιζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα, να σου ζησει το μωρακι σου!

εινια πολυ μικρο και αν καταλαβα καλα θα σιτιζεται μονο με μητρικο!

θα πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο!

αλλα αν δεν εχεις προβλημα χωρο μεταφορας (ζυγιζει γυρο στα 2-3 κιλα) μην παρεις αλλο!

τα νοσοκομειακα ειναι τα καλυτερα για εσενα !

υπαρχοτν 2πλης αντλησης για οικονομια χρονου!

ποσες ωρες θα δουλευεις?

τι ωρες?

τι κοστος ειναι γυρο στα 50-6- ευρω το μηνα!

αν το νοικιασεις για μεγαλυτερι διαστημα η τιμη προσαρμοζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα νοικιάσει νοσοκομειάκο της medela

60ευρώ ανά μήνα για τους πρώτους 2 μήνες

και 40 ευρώ το μήνα άπό τον τρίτο και μετά.

Επειδή ήταν αρκετά μεγάλο και βαρύ δεν με

βόλευε να το κουβαλάω στην δουλειά και το

είχα μόνο για τις αντλήσεις στο σπίτι και αγόρασα

το swing της medela (ηλεκτρονικό) για την δουλειά

Το swing κάνει 150 ευρώ αλλά μέσω Internet μπορείς

να το βρείς και λιγότερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ειχα το Symphony ηταν λιγο γκουμουτσα ακι ειχα αγορασει και το swing αλλα και ενα Lactaline της Ameda που μου ειχε δοσει μια φιλη μου.

Πριν αρχησεις ομως να αποθηκευεις γαλατα, κανε ετα τσεκ αν τομωρο σου πινει το κατεψηγμενο. Δεν θελλω να σε τρομαξω αλλα το δικο μου δεν επινε...και πεταξα αρκετες μεριδες γαλακτος. Υπαρχει μια πολυ μικρη κατηγορια παιδιων τα οποια δεν πινουν κατεψηγμενο γαλα. Ειχα ζορηστει πολυ να του εχω τα γευματα του μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νοικιασα και γω της ameda με 110 το διμηνο και τωρα που το ψαξα το swing ειναι στα 90 ευρω αγορα οποτε μου φαινεται οτι συμφερει να αγορασω.ειναι καλο το swing για καθημερινη χρηση πως σας φανηκε?

εντωμεταξυ ρωταω τον παιδιατρο αν θα πρεπει να ξεκινησω να αποθηκευω γαλα και ειπε οχι ακομα γιατι μειωνεταιη παραγωγη και θα ζορισω το μωρακι μου και καλυτερα να δινω ξενο οσο λειπω γιατι θα μου κρεμασει το στηθος με τις αντλησεις!!!! :dry: τι αλλο θα ακουσουμε πια!!

ενταξει το στηθος ετσι κι αλλιως δεν την γλιτωνω την ανορθωση!!!

αλλα οτι θα μειωθει η παραγωγη μου αυτο τι σας λεει? αν δηλαδη καθε μερα βγαζω μια μεριδα 100-200μλ σε μια αντληση το πρωι ας πουμε τι θα γινει?

τι λετε ρε κοριτσια απο την εμπειρια σας?δεν θελω να δωσω ξενο χωρις λογο!

η δουλεια μου ειναι 7.30-14.30 περιπου και ξεκιναω 22 μαρτιου.

ασχετο ! μειωμενο ωραριο ισχυει για 1 η 2 χρονια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βλακειες!

εγω αντλω με το σουινγκ 14 μηνες και συνεχιζω!

το στηθος θα επαελθει στα φυσιολογικα του μετα τον αποθηλασμο!

δεν μειωνεται η παραγωγη!

και ανγινει μπορει να γινει μετα απο πολυ καιρο αντληση αλλα παλι υπαρχει λυση!

στο διαστημα που θα λειπει μηπως χρειαζεσαι 2 γευ,ατα?

θα τα καταφερεις !

οσο για το μειωμενο δεν ξερω εγω εχω 4 το απριλιο κλεινω τα 2 πρωτα και μου μενουν αλλα 2 με -1,5 ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου.

Όχι η παραγωγή σου δεν θα μείωθεί αντιθέτως θα αυξηθεί.

Μπορείς τις πρώτες μέρες να βγάζεις 50 μλ και μετά θα αυξάνεις.

Το πολύ πολύ το μωράκι σου να θέλει περισσότερο εκείνες τις μέρες να είναι στο στήθος σου.

Μπορείς καλύτερα να νοικιάσεις νοσοκομειακό θήλαστρο αν και οι ώρες που θα λείπεις δεν είναι πολλές.

Το πρωί που θα φεύγεις θα θηλάζεις και επίσης όταν επιστρέφεις.

Στο διάστημα που θα λείπεις μπορείς την ώρα που το μωρό τρώει να βγάζεις με θήλαστρο αλλα και να μη βγάζεις το στήθος θα προσαρμοστεί.

Σαββατοκύριακα θήλαζε απεριόριστα.

Για το μειωμένο δεν ξέρω να σου απαντήσω...

Φιλιά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι γιατι ειμαι ελευθ. επαγγελματιας με συμβαση παροχης υπηρεσιων, οποτε οσο καθομαι δεν θα πληρωνομαι και με πιεζει λιγο το οικονομικο θεμα. φαντασου ειμαι με αδεια τοκετου απο 15 οκτοβρη και εχω πληρωθει απο την εταιρεια μονο 1 μισθο.

επειδη ομως κοβω δελτια μονο στην συγκεκριμενη εταιρεια για τα 2 προηγουμενα χρονια δικαιουμαι ανευ αποδοχων τις αδειες ενος μισθωτου. Η διαφορα ειναι οτι δεν πληρωνομαι απο το Ικα αλλα απο το ΤΕΒΕ, οσο για τον ΟΑΕΔ δεν με καλυπτει, θα μπορουσα να κατσω 6 μηνες και παραπανω ισως αλλα ανευ αποδοχων... :angry:

Μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι το μειωμενο ωραριο αλλα μιας και η συμβαση μου δεν με υποχρεωνει να δουλευω με στανταρ ωραριο θα απαιτησω να τηρηθει το μειωμενο οπως αν ημουν μισθωτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΜΩΣΥΝΗΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ ΑΔΕΙΑ 6ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΓΥΡΩ ΣΤΑ730ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΥΜΑ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ 64 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΕΝΟΕΙΤΕ 1ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΕΝΟΕΙΤΕ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΙΣΟΧΡΟΝΗΣ ΑΔΕΙΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλο που θελω να μαθω ειναι πως κατψυχεται το γαλα καλυτερα σε σακουλακια? ποια χρησιμοποιειτε medela?μηπω συμφερει καλυτερα τα δοχεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα σακουλάκια της μεντέλα συμφέρουν περισσότερο.

Τα βάζεις στην κατάψυξη.

Γέμιζε σακουλάκια και με μικρή ποσότητα 30 40 γρ θα σου χρειαστούν σε περίπτωση που θέλει μικρό συμπλήρωμα για να μην πετάς μεγάλη ποσότητα.

Έχεις δοκιμάσει να βγάζεις γάλα με το θήλαστρο?

Επίσης αν έχεις τέβε δικαιούσε να πάρεις και κάποια χρήματα επιστροφή απο αυτά που καταβάλλεις κάθε δίμηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ειχα νοικιασει θηλαστρο και δοκιμασα 2 φορες μια χαρα . οταν χρειαστηκε να βγω και να την αφησω στη γιαγια και απο το ψυγειο το ηπιε δεν ειχε προβλημα θα δοκιμασω και να της δωσω απο την καταψυξη μηπως δεν το πινει !!!!

ναι το ξερω απλα δεν το πληρωνω εγω αλλα η εταιρεια οποτε τζιφος!τους κανω και οικονομια! :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και να μην το πίνει απ' την κατάψυξη γιατι είναι πιο μεταλλική η γεύση -δεν συμβαίνει πάντα- υπάρχει λύση.

Θα σου πουν και οι πιο έμπειρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αιζει και να μην το πινει, αλλα αυτι θα το δοκιμασεις!

εγω αντλω σε μπιμπερο!

για εμενα ειναι πιο ευχρηστο, πιο οικονομικο και μετα δεν ακνω μεταγγιση σε μπιμπερο!

ασε που αποστειρωνω κανονικα!

βεβαια εγω 1/24ωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν ο γιατρός σου λέει βλακείες.

Φυσικά και δεν θα σου μειωθεί η παραγωγή.

Εγώ ένα μήνα πριν πάω στην δουλειά ξεκίνησα

τις αντλήσεις. Αντλούσα γύρω στα 250ml καθημερινά.

Ήταν ο μήνας που το μωρό έβαλε τό περισότερο βάρος 1400gr.

To swing είναι για 1-2 αντλήσεις την ημέρα όχι περισσότερο.

Για το μειωμένο δεν ξέρω κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι

και δεν έχω μειωμένο δουλεύω κανονικά 8ωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν τρωει το κατεψηγμενο ειναι λιγο ζορι..αλλα θα τα καταφερεις. Εδω ω τα καταφερα εγω που μεγαλες ποσοτητες ποτε δεν εβγαζα. Αλλα και εγω σε μπημερο τα εβαζα και μετα ψυγειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα τρια, το symphony της medela για το σπιτι, ενα Lactiline personal της Ameda που ηταν διπλής αντλυσης αλλα μικρο το οποιο κοθυβαλουσα στο γραφειο και το swing παλη της medela με το οποιο εβγαζα στην μαμα μου.

Ηταν λιγο κουραστικο γι'αυτο δεν σου λεω τις ανύσεις απο τωρα. με το καλο να πινει το νινι σου το κατεψηγμενο. Αν οχι τα ξαναλεμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...