Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αβοκάντο- Πως μπορώ να του το δώσω;


Recommended Posts

Κορίτσια έχω μια απορία. Ο γιος μου είναι 13 μηνών και θέλω να του αρχίσω το αβοκάντο γιατί λένε ότι κάνει πάαααρα πολύ καλό. ΑΠλα δεν μπορώ να σκεφτώ πως να του το δώσω...

Σκέτο δεν νομίζω να του αρέσει. Εάν έχετε δωσει στο μωρό σας ακούω ιδέες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε τρώει φρουτόκρεμα κοριτσάκι μου???Μια καλή ιδέα θα ήταν να προσθέσεις μέσα στα υπόλοιπα φρουτάκια κ λίγο αλεσμένο αβοκάντο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι απλα για καποιο λογο θεωρω οτι θα του χαλασει τη γευση...Θα το δοκιμασω αυριο το πρωι που θα του φτιαξω τη κρεμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Εγω του ειχα δωσει στη φρουτοκρεμα κ δεν του αρεσε. Του εβαλα στο φαγητο του πολυ πολυ λιγο (ειχε να φαει φαγητο περιπου 2 μηνες) και το εφαγε. Αλλα νομιζω πως ειναι καλυτερα να βαλεις στη φρουτοκρεμα, αλλα λιγο γιατι εχει λιγο περιεργη γευση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω έχω πάρει αβοκάντο γι αυτο ακριβώς το λόγο..μονο που δεν ξερω πώς να του το δώσω και γω..Πάντως η κοπέλα απο όπου τα αγορασα μου ειπε οτι πάει περισσότερο στο φαγητο παρα στα φρουτα και θα τα χαλάσω ετσι και βάλω..Και μενα μου τόνισε οτι η γευση ειναι κάπως..σαν λιωμένο βουτυρο μου είπε..τι να πώ..φτιαξε και πες μου αμα ειναι να φτιάξω και γω!!!!χιχιΤσιγκουνευομαι το φαγητο που θα πετάξω γι αυτο..!!!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι πολυ χαζοοοο???

στο φαγητο το βαζεις ωμο?η βραζει με τα υπολοιπα?

φαινεται οτι δεν εχω φαει ποτε ε?

γενικα τρωγεται ωμο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά τρώγεται ωμό και να σου πω την αλήθεια στο μωρό το έχω δώσει και ωμό και βρασμένο, όμως μόνο με λαχανικά! Όχι μέσα στα φρούτα όμως! Εγώ σε πρώτη φάση έλιωσα λίγο με το πηρούνι και του έδωσα σκέτο αβοκάντο με ένα κουταλάκι. Στην αρχή το δέχτηκε με επιφυλακτικότητα όμως αμέσως ξαναάνοιξε το στόμα για να του δώσω. Για όσες δεν έχουν ξαναφάει αβοκάντο, να σας πω οτι το χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ όταν έχει ωριμάσει καλα. Αυτό το καταλαβαίνουμε αν πατήσουμε τη φλούδα και πατιέται εύκολα. Επίσης, όταν το κόβουμε στη μέση και το κουκούτσι γλυστράει έξω εύκολα, το αβοκάντο είναι έτοιμο. Δοκιμάστε το (εσείς, όχι τα μωρά σας) ανοίγοντάς το στη μέση, κάνοντας δυο χαρακιές σαν σταυρό στη σάρκα του και προσθέτοντας λαδάκι, αλατάκι και λεμόνι η μπαλσάμικο! Τρώγεται με το κουτάλι και είναι πεντανόστιμο!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έχω δώσει ακόμη στα παιδιά να δοκιμάσουν. Πάντως μια φορά που δοκίμασα ωμό, δε μου άρεσε καθόλου. Ο άντρας μου πάλι τρελαίνεται...το ανοίγει στη μέση, βάζει και μέλι και το τρώει με το κουταλάκι :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηνα καλημερα :):)

το έδωσες τελικά το αβοκάντο;;;το έφαγε ή το πεταξες στα σκουπιδια κατευθειαν;; :P:P

Εγω στη φρουτοκρεμα έβαλα ανανα..δεν ειχα ξαναβαλει..και ειναι τελειος!!!και μενα μου αρεσει παρα πολυ..και μαγκο εβαλα..καλο..αλλα οχι σαν τον ανανα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις εχει κανεναν μηνα που το ενταξαμε στη διατροφη μας ,η καλυτερα στη φρουτοκρεμα μας,της βαζω μισο καθε φορα,μαζι με μπανανουλα,αχλαδακι,μηλο

κ μαλιστα κανει κ πολυ ωραια υφη!

η γευση του δεν ειναι εντονη,οποτε ειναι μια χαρα

παντως τρωγεται κ σαν λαχανικο,το βαζεις κ στο σαντουιτς παραδειγμα,ωμο ομως,(τουλαχιστον στην Αυστραλια ετσι το τρωνε περισσοτερο κ οχι σαν φρουτο)

αλλα αν μαγειρευτει για να μπει στο φαγητο,δε νομιζω να εχει κ τοση αξια! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τροω αβοκαντο στην σαλατα μου εδω και παρα πολλα χρονια. Φτιαχνω και ενα μεξικανικο ντιπ για πατατακια το λεγομενο γκουακαμολε. Μου αρεσει παρα πολυ.

Αν τα πωρα σας τρωνε σαλατα δοκιμαστε να το λιωσετε στο μπλεντερ μαζι με λαδολεμονο και λιγη μουσταρδα και να τους το σερβιρετε σαν ντρεσινγκ.

Εγω το λατρευω. Επισης αν τα εχετε αγορασει σκληρα, τυληξτε τα σε εφημεριδα και βαλτε τα στο ψυγειο για μεριεκς μερες μαλακωνουν πολυ γρηγορα.

Στο μωρο μου εχω δοσει, ιωμενο με το κουταλακι, το εφαγε οχι μεγαλη ποσοτητα γιατι ΟΚ εχει πολλα οφελυμα αλλα ειναι και παρα πολυ λυπαρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω του δινω καμια φορα... Επειδη μου αρεσει εμενα! Οταν βαζω τα βρασμενα λαχανικα στο μπλεντερ με το ζουμακι και το λαδολεμονο βαζω και μισο αβοκαντο ωμο και ωριμο.

Νομιζω οτι ειναι φρουτο αλλα επειδη απο χρονια το θεωρουσα λαχανικο, δεν το εχω δοκιμασει ποτε στη φρουτοκρεμα, νομιζω πως θα ειναι αηδια...

Στη φρουτοκρεμα βαζω αλλα περιεργα οπως φραγκσταφυλο, βατομουρο, ακτινιδιο, ανανα, ζουμι απο ροδι... Οχι ολα μαζι ενα "περιεργο" μεσα στη συνηθισμενη συνταγη και τα κανει μιαμ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliana έγραψε:

Μηνα καλημερα :):)

το έδωσες τελικά το αβοκάντο;;;το έφαγε ή το πεταξες στα σκουπιδια κατευθειαν;; :P:P

Εγω στη φρουτοκρεμα έβαλα ανανα..δεν ειχα ξαναβαλει..και ειναι τελειος!!!και μενα μου αρεσει παρα πολυ..και μαγκο εβαλα..καλο..αλλα οχι σαν τον ανανα ;)

Δεν το δοκιμασα ακόμα γιατί με φρούτα κάτι δεν μου πάει.Είναι και δύσκολος με το φαγητο... Τελικά το εκοψα μικρά κομματάκια και το έβαλα στη μαρουλοσαλάτα με τριμμένη παρμζάνα, καρύδια και βαλσάμικο και το εφαγα εγώ! :laugh:

Όντως θέλει να ωριμάσει πολύ. Αυτο το ξέρω. Θα ξαναπάρω αύριο μάλλον και σκέφτομαι να βάλω λίγο ωμό μαζί στο φαγητό πριν το αλέσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...