Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.Περιμένω τον τρίτο μου γιο το Μάιο! Στον πρώτο το γάλα μου έφτανε για δίδυμα.Στον δεύτερο, δυστυχώς,ξεκίνησα πολύ νωρίς τα συμπληρώματα.'Εχει ακούσει καμιά σας για τροφές που μπορούν να αυξήσουν την παραγωγή του μητρικού γάλακτος; :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα γενικα δεν υπαρχει καποια "μαγικη" συνταγη για να εχεις γαλα. Αν εχεις το μωρο στο στηθος φτανει.

Καποιες τροφες που θαβοηθησουν καπως ειναι οι σουπες, τα πολλα υγρα γενικοτερα, εμενα μου ειχαν πει οι μαιες να τρωω ταχινιμε μελι, κουακερ με γαλα και εβλεπα διαφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Γεωργια!!!Εμενα η κορη μου ειναι μολις 3 εβδομαδων και η μαια μου μου ειπε να πινω πολυ γλυκανισο, μελισσοχορτο και τσουκνιδα!!!

πραγματικα εχω δει απιστευτη διαφορα,μιλαμε για πολυ γαλα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φαε χωρταρακι...γρασιδι..δεν βλεπεις και τις αγελαδες!!!!

Χωρις στεια...δεν ευπαρχουν μαγικες τροφες. Τρωγε ισορροπημενα, βαζε το μψρο στο στηθος συχνα και σωστα, αλλα αυτα τα ξερεις ηδη. Να πινεις γεννικα πολλα υγρα γιατι απλα αυξανονται οι αναγκες σου. Μην τρως για δυο, αλλα να τρως καλα, τροφες πλουσιες σε πρωτεινες, ψαρι κρεας λαχανικα.

Το γαλα σου θα ειναι αρκετο για το μωρο σου. Ολα τα αλλα ειναι θυμοσοφιες. Σκεψου οτι στην Αφρικη δεν εχουν τιποτα να φανε...και παλη θηλαζουν τα μωρα τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να θηλάζεις , να θηλάζεις και να θηλάζεις ! Αυτο κανει το γαλα σου να ειναι οσο θελει το μωρο ! Αν δωσεις συμπλήρωμα τοτε οτι και να πιεις οσο και να φας απο τις "μαγικες" τροφες , παλι δεν θα χεις οσο γαλα θελει το μωρο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι όμως,φαίνεται πως αυτό δεν είναι πάντα αρκετό.Βλέπεις, στο 1ο παιδί δεν έκανα κάτι διαφορετικό σε σχέση με το δεύτερο κι όμως οι ποσότητες δεν είχαν καμιά σχέση μεταξύ τους.Στο δεύτερο,η μειωμένη ποσότητα έφερε τα συμπληρώματα και όχι τα συμπληρώματα τη μειωμένη ποσότητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα χωρις να γνωριζω καποια πραγματα , ομως εχω μερικες εξηγήσεις κατα νου.

Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι πως καταλαβες στο πρωτο οτι εχεις πολυ γαλα και στον δευτερο οχι ?

Το να εχεις πολυ γαλα δεν ειναι καλο . Το να μπορεις να ταισεις διδυμα οταν εχεις ενα μωρο δεν ειναι καλο ...

Υπάρχουν διαφορα συμπληρωματα που μπορεις να παρεις οταν η γαλουχια δεν ειναι επαρκης αλλα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα τα συνιστουσα προληπτικά ή χωρις να υπαρχει πραγματικά λογος .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Το να εχεις πολυ γαλα δεν ειναι καλο . Το να μπορεις να ταισεις διδυμα οταν εχεις ενα μωρο δεν ειναι καλο ...

.

μπορεις σε παρακαλω να πεις περισοτερα????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν εχουμε περισσοτερο γαλα απο οσο χρειαζεται το μωρο , αυτο ονομαζεται υπερπαραγωγή . Η υπερπαραγωγή ειναι κατι που μπορει να λυθει ευκολα αλλα αν η μητέρα δεν το ξερει μπορει να της δημιουργησει προβληματα (μαστιτιδα , φραγμενοι ποροι κλπ) και να δημιουργησει προβληματα και στο μωρο (αδυναμια προσληψης βάρους , ερεθισμος του εντερου κλπ) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες

θα μπορουσες αν ηθελες να μου πεις πως μπορει μια μητερα να καταλαβει ποτε εχει υπερπαραγωγη???πως αντιμετοπιζετε????θηλαζοντας λιγοτερο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενα απο τα τρανταχτα σημαδια υπερπαραγωγης ειναι τα πράσινα κακα .

Χωρις αυτο να σημαινει οτι μονο η υπερπαραγωγή κανει πρασινα κακα! Γιαυτο δισταζω πολλες φορες να δινω παραπανω πληροφοριες γιατι μπορει να γινει συγχηση .

Αντιμετωπιζεται με block feeding δηλ η μητέρα θηλάζει μονο απο το ενα στηθος μεχρι τα κακα να γινουν ξανα μουσταρδί . Δεν θηλάζει λιγότερο αλλα θηλάζει με διαφορετικό τροπο και παραλληλα διορθώνει και αλλα λαθη που μπορει να συμβαινουν ( προσληψη μαγιάς ή αλλων σκευασμάτων αυξησης )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ενα απο τα τρανταχτα σημαδια υπερπαραγωγης ειναι τα πράσινα κακα .

Χωρις αυτο να σημαινει οτι μονο η υπερπαραγωγή κανει πρασινα κακα! Γιαυτο δισταζω πολλες φορες να δινω παραπανω πληροφοριες γιατι μπορει να γινει συγχηση .

Αντιμετωπιζεται με block feeding δηλ η μητέρα θηλάζει μονο απο το ενα στηθος μεχρι τα κακα να γινουν ξανα μουσταρδί . Δεν θηλάζει λιγότερο αλλα θηλάζει με διαφοιρετικό τροπο και παραλληλα διορθώνει και αλλα λαθη που μπορει να συμβαινουν ( προσληψη μαγιάς ή αλλων σκευασμάτων αυξησης )

αχ Λαλα μου μακαρι να ναι αυτο και να ξαναδω μουσταρδι τα κακακια της μπουμπουκωτης μου λιγο πριν αρχισω τα φαγακια...γιατι να μη σε ρωτησω νωριτερα...

με καθε επιφυλαξη σα ν αμου φαινεται οτι ξανοιξαν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Σε καμια βδομαδα θα δεις ξεκάθαρο αποτελεσμα :)

ΜΑΚΑΡΙ !!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ...ΠΑΩ ΝΑΝΙ!!ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΩΡΟ ΘΑ ΜΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ ΓΙΑ ΜΑΜ!

ΕΙΣΑΙ ΓΛΥΚΑ!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα και η δικια μου ξαναρχισε τα πρασινα κακακια..Αυτο ομως δεν γινεται κ οταν το μωρο δεν τρωει αρκετα?Ετσι νομιζα..

Αν κ παντα μονη της σταματαει να τρωει αλλα τι να πω..

Κ παντα οταν τα κακα της γινονται πρασινα εχει κ ανησυχια στον υπνο της περισσοτερο απο τις υπολοιπες φορες( γιατι παντα εχει).Λες να φταιει οτι τρωει παραπανω???

Αλλα αυτο τον μηνα βαλαμε μονο 500 γραμ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη τι καταλαβες ?? Μηπως δεν τα γραφω αρκετα αναλυτικά ...

Που εγραψα εγω οτι "φταιει οτι τρωει παραπάνω"?

Λοιπον , τα 500 γρμ που βαλατε αυτο το μηνα ειναι μια χαρά . Για τους 3 πρωτους μηνες θελουμε το μωρο να βαζει 750 γρμ το μηνα κατα μεσο ορο και για τους επομενους 3 αυτο πεφτει στο 400 γρμ ! Ειστε δηλ μια χαρουλα .

Αν η μικρη κανει μικρότερης διαρκειας γευματα πιθανο ειναι να παιρνει μονο το πρωτο γάλα που ειναι πιο ελαφρύ και γιαυτο κανει πράσινα κακα . Αυτο επισης μπορει να της δημιουργει αερια ή ενοχληση στο στομαχάκι της .

Γιατι ξαναρχισαν τα κακα ? Πηρες καποιο συμπλήρωμα , αλλαξε κατι ?

Θα το αντιμετωπισεις οπως ακριβως γραφω δηλ θα θηλάζεις και στο επομενο γευμα απο το ιδιο στηθος .

Ποσο καιρο εχει που κανει πράσινα κακα ? Γιατι μπορει να ειναι καποια ελαφριά ιωση ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα μου μια χαρα τα γραφεις απλα εγω δεν καταλαβα...

Οχι δεν αλλαξε κατι απλα τρωει το πρωτο γαλα που ερχεται ευκολα κ μετα βαριεται να ρουφηξει μαλλον κ περιμενει να την αλλαξω στηθος.

Κ η αληθεια ειναι οτι εχει παρα πολλα αερια...

Να την θηλαζω δηλαδη 2 γευματα απο το ενα στηθος και μετα να αλλαζω?

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην την αλλάζεις στηθος , στηθος και γευμα εκτος και αν δεν εχει φαει καλα οποτε και το επομενο γευμα στο ιδιο στηθος . Μεχρι τα κακα να γινουν μουσταρδί παλι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ενα απο τα τρανταχτα σημαδια υπερπαραγωγης ειναι τα πράσινα κακα .

Χωρις αυτο να σημαινει οτι μονο η υπερπαραγωγή κανει πρασινα κακα! Γιαυτο δισταζω πολλες φορες να δινω παραπανω πληροφοριες γιατι μπορει να γινει συγχηση .

Αντιμετωπιζεται με block feeding δηλ η μητέρα θηλάζει μονο απο το ενα στηθος μεχρι τα κακα να γινουν ξανα μουσταρδί . Δεν θηλάζει λιγότερο αλλα θηλάζει με διαφορετικό τροπο και παραλληλα διορθώνει και αλλα λαθη που μπορει να συμβαινουν ( προσληψη μαγιάς ή αλλων σκευασμάτων αυξησης )[/quote

Σιγουρα η μπυριτσα κανει καλο!!(χωρις αλκοολ καλυτερα)! :blink:

εχω ακουσει και για χαπια μπυρας ,μαγια μπυρας,οπως και κουακερ!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΤΟΙΜΟΥ ΓΑΛΑΤΟΣ. ΑΛΛΟΤΕ ΠΙΝΕΙ 50ΜΛ ΑΛΛΟΤΕ 150 ΑΛΛΟΤΕ 80 ΚΤΛ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ;; ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΛΗΡΩΜΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμος ειναι προσφορα και ζήτηση . Αν δωσεις συμπλήρωμα και δεν θηλάζει το μωρο τοτε το γαλα θα μειωθει σταδιακα και στο τελος θα σταματήσει η παραγωγή.

Οι μητέρες που θηλάζουν για να καταλάβουν οτι το μωρο τρεφεται σωστά μετρουν τις πανες . Το μωρο για τις πρωτες 20 μερες πρεπει να λερωνει 3-4 πανες και μεχρι να σαραντήσει να βρέχει 6-8 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΑΛΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΓΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΘΑΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΙΣΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ πολυ , να σαι καλα να χαιρεσαι τα παιδάκια σου :)

Ενα κοριτσάκι εχω που κανει , ζωη να χει το λουλουδι μου , για 10 ! :laugh:

Πολλα πράγματα τα εμαθα και γω απο εμπειρια (οπως υπερπαραγωγή , αλλεργιες) εχοντας ενα μωρο που ήταν το αντιθετο απο αυτα που περιγραφουν τα βιβλια και οι παιδιατροι . Κοιμοταν ελάχιστα , θηλαζε ολη μερα , δεν μπηκε ποτε σε "προγραμμα" , δεν εφαγε στερεες οταν "επρεπε" , δεν εφαγε ποτε αλεσμένη τροφη κλπ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΟΣΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΜΕ ΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΟΣΟΛΟΓΙΕΣ(πχ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 180μλ ΓΑΛΑ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...