Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λεει ψεματα?


Recommended Posts

Κοριτσια μου καλημερα σας :) Παρατηρησα κατι που λεει η μικρη μου αλλα δε ξερω αν πρεπει να ανησυχω η οχι.... Οταν κανει καποια ζημια και τη ρωταω "ποιος το εκανε?" μου λεει "δε το εκανα εγω, η Νικη το εκανε". Η Νικη ειναι η ξαδερφουλα μας αλλα μενει στο χωριο μας..... Τωρα δε ξερω αν το λεει αυτο γιατι θελει να δικαιολογηθει η θελει να πει ψεματα.... Εσεις τι λετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θέλει να δικαιολογήσει την πράξη της!!!! έτσι κάνει και ο γιος μου, τον ρωτάμε ποιός το χάλασε? και εκείνος λέει: η Ρεβέκκα (η αδελφή του)!!!

είσαι σίγουρος? τον ρωτάμε ξανά και λέει ναι!!!!

εμείς ξέρουμε ότι αυτός το χάλασε.....απλά φοβούνται ότι θα τα μαλώσουμε για αυτό και λένε ότι κάποιος άλλος το έκανε....μην ανησυχείς, απλά πες της ότι δεν πειράζει όποιος και να το έκανε, πρέπει όμως να είμαστε πιο προσεκτικοί!!!

ίσως τότε της φύγει ο φόβος και την επόμενη φορά σου πει την αλήθεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περα απο το συγκεκριμενο γεγονος που προφανως το κανει για να δικαιολογηθει εχω διαβασει οτι τα παιδακια περνανε μια φαση, γυρω στα 2-3, που λενε ψεματα και μπλεκουν τη φαντασια με την αληθεια, μην σε τρομαζει ειναι δημιουργική φάση, μετα τα 5 τα ψεματα ειναι "ανηχυχητικά"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου bibibo μου!

Ενα παιδι για να πει ψεματα η εχει ακουσει τους γονεις να λενε ψεματα οπως: "Πες στο τηλεφωνο πως δεν ειμαι εγω!" η ο γονειος εχει υποσχεθει κατι στο παιδι και δεν εχει κρατησει τον λογο του, αυτοματως γινομαστε και εμεις ψευτες η φοβαται οτι θα το μαλωσεις!

Καλο ειναι να ανακαλυψεις πρωτα την πηγη του κακου και μετα βρισκεις μονη σου την λυση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

θέλει να δικαιολογήσει την πράξη της!!!! έτσι κάνει και ο γιος μου, τον ρωτάμε ποιός το χάλασε? και εκείνος λέει: η Ρεβέκκα (η αδελφή του)!!!

είσαι σίγουρος? τον ρωτάμε ξανά και λέει ναι!!!!

εμείς ξέρουμε ότι αυτός το χάλασε.....απλά φοβούνται ότι θα τα μαλώσουμε για αυτό και λένε ότι κάποιος άλλος το έκανε....μην ανησυχείς, απλά πες της ότι δεν πειράζει όποιος και να το έκανε, πρέπει όμως να είμαστε πιο προσεκτικοί!!!

ίσως τότε της φύγει ο φόβος και την επόμενη φορά σου πει την αλήθεια!!!!

Συμφωνώ απολύτως με την Argi.

Πρέπει να μάθουμε τα παιδια μας να είναι ειλικρινείς μαζί μας από μικρή ηλικία, χωρίς να φοβούνται αν θα τα μαλώσουμε μετά. Γιαυτό πρέπει την ειλικρίνεια να την επιβραβεύουμε. Αν το καταφέρουμε αυτό σαν γονείς, έχουμε ένα πολύ σημαντικό όπλο στα χέρια μας να αντιμετωπίσουμε αργότερα πράγματα και καταστασεις όταν μεγαλώσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλημερα σας :) Ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις, με βοηθησατε πολλη. Η αληθεια ειναι οτι οταν μου λεει για παραδειγμα "η Νικη το κανε" εγω η εξυπνη της ελεγα "θα τη μαλωσω τη Νικη που κανει ζημιες" αλλα της το ελεγα γελωντας.... Μαλλον εκανα λαθος. Απλα μου κανει εντυπωση γιατι ανεφερε το συγκεκριμενο κοριτσακι κι οχι καποιο αλλο :unsure: Σας ευχαριστω και παλι :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι θα ελεγα οτι το παιδι σου εχει χιουμορ!

Ξερει οτι ξερεις πως λεει ψεμματα και σου το λεει με ναζι για να μην τη μαλωσεις!το εκανα κι εγω παιδακι και ο μπαμπας μου γελουσε και ηξερα πως ηξερε οτι του λεω ψεμματα αφου ο ξαδερφος μου εμενε Καβαλα...χαχαχχαχαχα

Μην ανησυχεις καθολου!!!αν στι ξανακανει αρχισε να τη γαργαλας και να τη λες :ποιος λεει ψεμματα???και θα δεις οτι και η ιδια καταλαβαινε οτι ξερεις!!!επισης ,φυσικα και να της εξηγησεις οτι η μανουλα θελει παντα την αληθεια και δεν πρεπει να φοβαται!!!φιλακια πολλα και μην ανησυχεις καθολου γλυκια μανουλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα περισσοτερα παιδακια ,ειδικα στην ηλικια που βλεπω οτι ειναι η κορη σου,λενε μικρα ψεμματακια!Ειτε για να αποφυγουν ευθυνες ειτε οχι,απλα ετσι..!Να της εξηγεις οτι πρεπει να σας εμπιστευεται για τα παντα!Κ το χειροτερο πραγμα να κανει,εσεις θα ειστε διπλα της!Ειναι χειροτερο να σου πει ψεμματα κ καποια στιγμη να το καταλαβεις απο το να κανει η ιδια μια ζημια!Αυτο θα σε στεναχωρησει περισσοτερο πες της γιατι δε θα ειναι ειλικρινης μαζι σου κ εσυ αυτο θες περισσοτερο!

Μην ανησυχεις παντως!!!Ετσι ειναι τα παιδακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...