Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κερδίζουν έδαφος τα δημόσια μαιευτήρια


geokor08

Recommended Posts

Καλημέρα! Διάβασα το άρθρο αλλά είδα ότι εστιάζεται κυρίως στα ιδιωτικά και δημόσια μαιευτήρια της Αθήνας. Εγώ ζω στην επαρχία και δεν υπάρχουν τέτοιες επιλογές. Τουλά-χιστον στη δική μου πόλη η λύση του νοσοκομείου είναι μονόδρομος. Βέβαια και οι τιμές είναι πολύ διαφορετικές. Ένα δίκλινο για παράδειγμα(δεν υπάρχουν μονόκλινα ή λουξ) κάνει 100ευρώ ενώ βλέπω ότι οι τιμές για αντίστοιχο δωμάτιο σε δημόσιο μαιευτήριο της Αθήνας είναι πολύ υψηλότερη. Η γνώμη μου είναι ότι πολλές φορές οι νέες μαμάδες γινό-μαστε υπερβολικές. Θέλουμε να είναι όλα τέλεια στη διάρκεια της γέννας, οι μαίες, ο για-τρός, το δωμάτιο, το φαγητό, η περιποίηση. Στην ουσία όμως αυτό που έχει τη μεγαλύτε-ρη σημασία είναι η υγεία του παιδιού και της μητέρας. Τώρα το που θα μείνεις εμένα δεν μ΄ απασχολεί ιδιαίτερα. Είσαι στο μαιευτήριο μόνο τρεις μέρες άντε μία εβδομάδα με την καισαρική και μετά πας σπίτι σου. Αξίζει να δώσεις ένα σωρό λεφτά ? Για μένα όχι. Εγώ πλήρωσα συνολικά γιατρό, επισκληρίδιο και νοσοκομείο 1250ευρώ και γέννησα φυσιολο-γικά. Δεν ήμουνα απόλυτα ευχαριστημένη(σας είπα δεν είχα κι άλλη επιλογή και αν είχα την ίδια θα επέλεγα)αλλά δεν μ ένοιαζε γιατί σε τρεις μέρες ήμουν σπίτι μου. Σιγά μην τους χρυσώσω…….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα ανοίξει και παλιότερα θέμα με τη δική μου απόφαση να αλλάξω γιατρό και να γεννήσω τελικά σε δημόσιο νοσοκομείο. Κάτι που -καλώς ερχόντων των πραγμάτων- θα κάνω σε λίγες μέρες!

Η αλήθεια είναι ότι η τόσο τεράστια διαφορά τιμών ισχύει κυρίως για την Αθήνα.

Όπως και να 'χει, εγώ προτείνω στις κοπέλες που "δυσανασχετούν" με το κόστος της γέννας σε ιδιωτικό, να μην ντραπούν ή αγχωθούν και να επιλέξουν τη... δημόσια οδό, ακόμα και στα μισά της εγκυμοσύνης τους!

Rubela, σε βλέπω, ψήθηκες, ε; Μπράβο!!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πηγα σε ιδιωτικο μονο και μονο λογο του γιατρου μου. Αν ηταν και σε δημοσιο...θα πηγαινα σε δημοσιο.

Σε μερικα νοσοκομεια ομως η κατασταση ειναι τραγικη. ΠΧ δεν θα γεννουσα στο Ιπποκρατειο με τιποτα στον κοσμο...θα προτιμουσα να γεννησω σπιτι μου.

Μονο αν ο γιατρος σου εχει μια Α θεση εκει, πχ ειναι διευθυντης.η κατι αναλογο εχεις ανθρωπινη αντιμετοπηση και τυγχανεις προσοχης. Αλλιως γεννας με ειδηκευομενους που δεν ξερουν που τους παν τα τεσσερα, και αντε αμα ειναι ολα καλα, ΟΚ αμα ομως εχεις καποια επιπλοκη....βλεπει ιστοριες εδψ στο φορουν...κλαφτα.

Επισης αν δενε χεις γιατρο εκει, και δεν σε παρακολουθουν ..το φακελακι το εχεις σηγουρο...και αλοιμονο σου αν δεν δοσεις οσο θελουν...

Γεννησε μια φιλη μου εκει...και πληρωσαμε τα ιδια λευτα στον γιατρο...με την διαφορα οτι ο δικος μου εδοσε αποδειξη...και ηξερα εκ των προτερων ποσα θα του δοσω...δεν παζαρευαμε την ωρα που κοιλοπονουσα.

ΝΑΙ στα δημοσια νοσοκομεια....μονο ομως οταν εκκτος απο τις ξενοδοχειακες υποδομες- που δεν χρειαζονται- αλλαξει και η νοοτροπια του προσωοπικου...και κυριως των γιατρων.

Καποιες φωτεινες εξαιρεσερις...γιατι υπαρχουν πιστεψτε με...και μαλλιστα ειναι πολυ καλοι και αξιολογοι- χανονται μεσα στην "βρομια" που υπαρχει κει μεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μετα απο πολυ καιρο!!!

διαβασα το θεμα και ειπα να πω και γω τη δικια μου αποψη σα μελλουσα δευτερομανα! (γενναω τον απριλιο)

οπως λεει και το αρθρο μονο ορισμενα δωματια - τα λουξ μονοκλινα του ελενα - ειναι ανθρωπινα. και απο οτι συζυτουσα με εναν φιλο μου πρεπει να χεις γερο μεσο για να βρεις ελευθερο δωματιο. Στα υπολοιπα απο δικλινα ως εξακλινα μπαινει μεσα η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα!

ισως να ακουγομαι λιγο.... σκληρη και ρατσιστρια αλλα δε θελω να γεννησω διπλα σε τσιγγανα!

οχι οτι στα ιδιωτικα πλεον δεν μπαινουν αλλοδαποι... πριν λιγο καιρο που πηγα τη μικρη στο μητερα για 2 μερες ειχα διπλα μου κατι αλβανους που προφανως ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να βρισκονται εκει... σας πληροφορω οτι απηυδησα!!!!! βρομουσαν , δε σεβοντουσαν ουτε εμενα ουτε το παιδι μου ουτε το προσωπικο που τους ελεγαν να βγαλουν το σκασμο βραδιατικα να κοιμηθουμε λιγο!!!

εν ολιγοις αναγκαστικα να φυγω εξαιτιας τους νωριτερα

δε λεω βεβαια οτι οι ελληνες ειναι καλυτεροι , αλλα τουλαχιστον εκει μπορεις να τραβηξεις και εναν καυγα να το φχαριστηθεις και να βγαλεις και ακρη!!! χαχαχα

οπως και να χει... δε σημαινει οτι οσες διαλεγουν τα δημοσια κανουν λαθος ή κακό ή ειναι στραβο, απλα ειναι πιστευω θεμα προσωπικων βιωματων και απαιτησεων

οτι και να διαλεξουμε μακαρι τα παιδακια μας να βγουν γερα , με κανενα πονο και ολα τα αλλα ειναι... απλως οδοντοκρεμες!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Είχα ανοίξει και παλιότερα θέμα με τη δική μου απόφαση να αλλάξω γιατρό και να γεννήσω τελικά σε δημόσιο νοσοκομείο. Κάτι που -καλώς ερχόντων των πραγμάτων- θα κάνω σε λίγες μέρες!

Η αλήθεια είναι ότι η τόσο τεράστια διαφορά τιμών ισχύει κυρίως για την Αθήνα.

Όπως και να 'χει, εγώ προτείνω στις κοπέλες που "δυσανασχετούν" με το κόστος της γέννας σε ιδιωτικό, να μην ντραπούν ή αγχωθούν και να επιλέξουν τη... δημόσια οδό, ακόμα και στα μισά της εγκυμοσύνης τους!

Rubela, σε βλέπω, ψήθηκες, ε; Μπράβο!!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

NAIIIII TEΛΙΚΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΤΕΡΥΓΑ ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!! ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!! ΘΕΩΡΩ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟ 5000 ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΜΑΚΡΟΣ!!

ΦΙΛΑΡΕΣΣΣΣ ΟΛΙΒΙΑΚΙ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA έγραψε:

NAIIIII TEΛΙΚΑ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΤΕΡΥΓΑ ΜΑΡΙΚΑ ΗΛΙΑΔΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!! ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!! ΘΕΩΡΩ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΟ 5000 ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΜΑΚΡΟΣ!!

ΦΙΛΑΡΕΣΣΣΣ ΟΛΙΒΙΑΚΙ....

Mαζί σου!!!! Ότι χρειαστείς, στείλε μηνυματάκι! Όσο προλαβαίνεις γιατί γεννάω καλέέέέέέέ!!! :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

γεια σας μετα απο πολυ καιρο!!!

διαβασα το θεμα και ειπα να πω και γω τη δικια μου αποψη σα μελλουσα δευτερομανα! (γενναω τον απριλιο)

οπως λεει και το αρθρο μονο ορισμενα δωματια - τα λουξ μονοκλινα του ελενα - ειναι ανθρωπινα. και απο οτι συζυτουσα με εναν φιλο μου πρεπει να χεις γερο μεσο για να βρεις ελευθερο δωματιο. Στα υπολοιπα απο δικλινα ως εξακλινα μπαινει μεσα η σαρα η μαρα και το κακο συναπαντημα!

:)

φραπεδια εγω γενησα εκει τον γιο μου,και ημουν σε δικλινο,τα παλια δωματια,καλα ηταν.Καθαρα και μια χαρα ανθρωπινα...επισης,βρηκα μονοκλινο τη δευτερη μερα χωρις να χρησιμοποιησω κανενα μεσο.Πηγε ο αντρας μου στην προϊσταμενη και ρωτησε αν υπαρχει μονοκλινο,την 2η μερα λοιπον μας ειδοποιησαν -ασχετο αν τελικα επελεξα να παραμεινω στο δικλινο γιατι ηθελα παρεα-ειχα μια τσιγγανα διπλα βελτιωμενης εκδοσης βεβαια αλλα ...δεν ειχα κανενα θεμα ,με βοηθουσε κιολας αφου ηταν εκει πριν απο μενα. Την τελευταια μερα ειχα μια "καθαρη" ελληνιδα που ειχε κουβαλησει ολο το σοι στο επισκεπτηριο ,τους εβγαζε εξω ο σεκιουριτι και αυτοι ξανα εκει...ειχαμε αρπαχτει με αυτους.

rubela βλεπω το αποφασισες!αν θελεις θα σου στειλω την "λιστα του Ελενα" :P με τι χρειαζεσαι για τις μερες που θα σαι εκει εσυ κ το μπεμπε σου! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

RUBELA έγραψε:

Mαζί σου!!!! Ότι χρειαστείς, στείλε μηνυματάκι! Όσο προλαβαίνεις γιατί γεννάω καλέέέέέέέ!!! :D:D:D:D[/quote:23fscxj3]

ΤΙ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΛΕΕΕΕΕΕΕ???? ΑΚΟΜΑ 1 ΜΗΝΑΚΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

rubela βλεπω το αποφασισες!αν θελεις θα σου στειλω την "λιστα του Ελενα" :P με τι χρειαζεσαι για τις μερες που θα σαι εκει εσυ κ το μπεμπε σου! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...