Μετάβαση σε περιεχόμενο

ουρεοπλασμα- τι ειναι αυτο?


ΝΑΝΙ2004

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια.βγηκαν τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις που ειχα κανει...ολα καλα και η καλλιεργεια και οι εξετασεις, εκτος απο το οτι μου βρηκε ουρεοπλασμα.

μηπως ξερετε τι ειναι αυτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι σεξουαλικος μεταδιδομενο νοσημα το μυκοπ/ουρεοπ. Το ουρεόπλασμα φημολογείται (δεν έχει αποδειχθεί) ότι προκαλεί αποβολές στο πρώτο τρίμηνο. Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν το ελέγχουν οι γιατροί γιατί πολύ απλά δεν επηρρεάζει τίποτα. Για να το ξεφορτωθείς πρέπει να πάρεις και εσύ αλλα και ο σύζυγος σου αντιβίωση συνιστώμενες αντιβίωσης είναι

erythrosin των 500

Καλο είναι να ακολουθήσεις της οδηγίες του γιατρού σου αλλα μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι το σοβαρό !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ηξερα οτι ηταν σεξουαλικος μεταδιδομενο νοσημα.αυτο εχει καποια σημαδια οτι το εχεις.ή το βρισκεις μονο μετα απο εξεταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

einai ena mikrovio to opoio de exei kapoio sumptwma .....

kai emeis meta apo elegxo gt de emeina egkyos to vrikame kai twra kanei therapia o antras mou.... de einai kati to sovaro apla pio duskola menei egkyos i gynaika...... etsi mou eipan. kai kalitera na min mpei me to mikrovio stin egkymosuni i gynaika....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω ειχα στην αρχη της εγκυμοσυνης ο γιατρος μου ειπε οτι ενοχοποιειται να προκαλεσει αποβολη, οχι ομως σε ανυσηχητικο βαθμο και γι αυτο πηρα αντιβιωση και νο προβλεμ!

το βρηκαμε με καλλιεργεια κολπικου υγρου αν δε κανω λαθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na se rwtisw. to eixes kai emeines egkyos? gt to exei o antras mou k kanei therapia k mou eipe o giatros an de to katapolemisei tha mporoume na kanoume prospatheies apla einai pio duskola .... oti an de fygei mono me spermategxysi tha mporw na meinw...me poli prosoxi....

se euxaristw :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ! ΤΟ ΚΟΛΛΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ!

ΕΓΩ ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟΜΙΚΡΟΒΙΟ! ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΤΑΝ ΣΩΣΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ! ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!

ΙΟΥΛΙΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nani ειχα κ εγω ουρεοπλασμα στην εγκυμοσυνη κ το ανακαλυψα με καλλιεργεια κολπικου υγρου στον 5 μηνα.επειδη ειχα ανεπαρκεια τραχηλου ειχα περισσοτερες πιθανοτητες για αποβολη.κατα τα αλλα πρεπει να παρεις αντιβιωση κ εσυ κ ο αντρας σου,μονο που φευγει λιγακι δυσκολα απαξ κ το κολλησεις δυστηχως...παντως σε μενα πηγαν ολα καλα γι αυτο μην αγχωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pragmatika giorgia mou dineis kouragio... to elpizw k gia mena auto....

eisai k sunonomasti me ton antra mou kai elpizw na eisai gourlidiki :)

emeis to eixame k prin ena xrono k therapeutikame- vevaia de xerw gia poso gt mas xanathimithike..stin gynaika pio eukola feygei ston antra oxi :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια. εμεις εχουμε το μυκοπλασμα. ( ειναι ιδιας κατηγοριας αυτα ) και μπορει να τα κολησεις απο ζωακι, απο απλυτα λαχανικα , απο ομω κρεας, και απο τουαλετες. βρεθηκε στην καλιεργια του αντρα μου. το ειχε χρονια μαλλον και δυστυχως ισως ειναι μια απο τις αιτιες που δεν εχει καθολου σπερματοζωαρια. αυτα τα μικροβια θελουν προσοχη και θεραπεια!!!

τα σεξουαλικος μεταδιδομενα μικροβια εαν δεν θεραπευτουν μπορει να δημιουργησουν φλεγμωνες στον αντρα και να φραξουν τα σωληνακια και να μην μπορει να παραγει σπερμα.

οσο για τη γυναικα ειναι αιτιες αποβολων.

δεν θελω να σας τρομαξω αλλα σας μιλαω γιατι εμεις εχουμε προβλημα μεγαλο!!!

γιαυτο οτιδηποτε βρισκετε να το θεραπευετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to anakalypsa afou eimouna eggyos ston 2o mhna profanos to eixa apo prin giati sto proto trimhno no sex, me dyo fores therapeia efyge kai den eixa kanena provlhma eytyxos.

o giatros htan kathyshxastikos mou eipe oti exoun enoxopoihthei ayta ta mikrovia gia apovoles paliotera omos neoteres meletes exoune deiksei oti den eythynontai, apla akoma den exei vgei kapoio egkyro porisma kai mou dose antiviosh gia na eimaste sigouroi!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula mou geia sou :)

koita emeis otan pigame gia exetaseis spermodiagrammatos kai mukoplasma k oureoplasma , eixan vgei thetika ta mikrovia alla to spermodiagrama para twn mikroviwn itan gonimo ( ara an katharisei apo ta mikrovia - pou prin apo ena xrono peripou pali ta eixame kai katharisan) tha einai mas eipe o ourologos kai gynaikologos akomi pio gonimo....

esas o giatros sas eipe oti ftaine ta mikrovia gia to adynamo sperma?

sorry an rwtaw apla mou fainetai periergo an skeftw to diko mas thema :)

an einai omws mono auto to themataki pou de menoume egkyes de xreiazetai agxos to lew se sena gia na to akouw k egw :).... syntoma tha meinoume...( egw eimai kai trelli- apo mikri thew didima )

filakiaaaaaaaaaaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωτακι, μην ανησηχεις δε συμβαινει σε ολους, μπορει ομως και να τυχει. ο αντρας μου το ειχε χρονια μπορει και 6 !! ειχε σκυλι μεσα στο σπιτι!! με αυτο κοιμοταν με αυτο ξυπναγε. και δεν ειχε παρει αντιβιωση ποτε!!! εσεις ομως το μαθατε εγκαιρα οποτε προλαβενετε να το αντιμετωπισετε.

εμενα ο αντρας μου εφτασε να μην εχει καθολου σπερμα!! γιατι ποτε δεν ειχε θεραπευση κανενα μικροβιο (που μπορει να ειχε και απο προηγουμενη σχεση ποτε δεν ξερεισ....)

ετσι του δημιουργηθηκαν φλεγμωνες και του εφραξαν τα σωληνακια στους ορχεις. τωρα ο ουρολογος του εχει δωσει φαρμακευτικη αγωγη μηπως και βρεθει λιγο σπερμα παραπανω και σε λιγες μερες ξεκιναμε την πρωτη μας εξωσωματικη!!

αλλα μην ανυσηχεις δεν συμβαινει παντα και σε ολους!! απλα εμενα η δικη μου συμβουλη βαση της εμπειριας μου ειναι να μην αφηνουμε ποτεεεεε τα μικροβια να περνουν ετσι...παντα θεραπειαα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να διευκρινησω ομως οτι στη δικη μας περιπτωση φταιει το μικροβιο γιατι το εχουμε ψαξει σε πολλους γιατρους.

αυτο βεβαια δε σημαινει οτι οποιο ζευγαρι ειναι υπογονιμο πως φταιει παντα το μικροβιο. υπαρχουν και αλλα αιτια υπογονιμοτητας!!

γιωτακι σου ευχομαι να κανεις δυδιμακια!!!! και εγω θελω να κανω δυδιμακια τρελαινομαι!!!

φιλια πολλα ευχαριστω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα κ απο εμενα!!!

καναμε κ εμεις τις εξετασεις κ μας βρηκαν κ εμας ουρεοπλασμα!!Ειναι ενα μικροβιο το οποιο ειναι ΜΟΝΟ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ!!!!!!το εψαξα κ ρωτησα αρκετα!!Ακολουθουν κ οι δυο μια θεραπεια,μαλιστα ο αντρας την κανει περισσοτερες μερες γιατι λογω του οτι το μικροβιο παει στον προστατη κ ο προστατης ειναι πιο δυσκολα προσβασιμος χρειαζεται περισσοτερα χαπια!!

Οσον αφορα το θεμα τον αποβολων,υπαρχουν υποψιες οτι μπορει να φταιει κ αυτο,τιποτα ομως δεν εχει αποδειχτει...ακομα τουλαχιστον!!

Σε εμας το υποψιαστηκαν απ το σπερματοδιαγραμμα που καναμε,το οποιο εδειξε οτι υπαρχουν πολλες συγκολισεις!!επομενως εκανα κ εγω την κολπικη κ το επιβεβαιωσαμε!!

κοριτσια ο γιατρος μας ειπε οτι.......οτιδηποτε εχει η γυναικα στον κολπο της το εχει κ ο αντρας!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hallo cris oti sas eipe o giatros mas eipe k emas o dikos mas... ontws stous antras einai pio dyskolo na fygei - gt mazeuetai sto prostati...se mas akomi ( simera teleftaia mera ) kanei o antras mou therapia...egw ekana peripou 15 meres therapia k eimai ok o antras mou omws 2 mines apo tous opoioys ekane 2x 20 meres peripou k twra perimenoume na erthei 18-19/3 na doume an petyxame i de katharise akomi...( simeoteon exei oureoplasma mukoplasma k enterokokko) pio duskola gt einai 3 se 1... kati san wash and go?? :laugh: as poume kati na gelasoume kiolas etsi??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera k apo mena .Ime sxetika kenouria k den sas gnorizo omos perno apo moni mou to tharos k sas leo ti epatha ego me auto to mikrovio...imouna egios sto deutero koritsaki mou k ogiatros mou vrike oureoplasma ,mikoplasma k toxoplasma ola mazi!!!!trelathika ekana therapia 1mina me adiviosi 5minon egios k den efevge etsi emina me auto mexri na geniso eutixos ola pigan kala k i boubou irthe koda mas igiis k dinati.Sou euxome ola na pane kala k sidoma na exis auto pou onireuese

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΩΤΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ ΝΟΣΗΜΑ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΡΑΧΗΛΟ ΜΑΣ.ΟΤΑΝ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ.ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ.ΟΝΤΩΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΥΠΑΙΤΙΟ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΑΠΟΒΟΛΗ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ.ΑΥΤΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aleka k matinap sas euxaristw gia tis euxes. emena mou eipan oti einai sexoualika metadidomeno...ti na pw...opws k na exei elpizw na perasei ston antra mou k na kanoume tin prospatheia mas meta tis 18-19/3 ..tha sas enimerwsw....

aleka to toxoplasma ti einai?? esu enw ta eixes emeines egkuos?? gt mou eipe o giatros oti se periptwsi pou de fygoun ston antra mou tha kanoume spermategxysi me ligo prosoxi k ola tha pane kala...

apla thelw na xerw an mporw na meinw egkuos me auta ta mukrovia :) filiaaaaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ ΝΟΣΗΜΑ...ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ

θα προσπαθήσουμε να ξεκαθαρίσουμε στο παρόν άρθρο ορισμένες αλήθειες και μύθους που αφορούν στο ουρεόπλασμα.

Τα μυκοπλάσματα (στα οποία ανήκει και το ουρεόπλασμα), είναι μια ομάδα μικροοργανισμών, κάπου μεταξύ των βακτηριδίων και των ιών, που τους συναντούμε πολύ συχνά στο επιθήλιο των αεροφόρων οδών και του γεννητικού συστήματος. Τα μυκοπλάσματα του γεννητικού συστήματος είναι τα Mycoplasma fermentans, Mycoplasma primatum, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, and Ureaplasma urealyticum (ουρεόπλασμα). Τα Mycoplasma hominis και Ureaplasma urealyticum κατά την τελευταία 25ετία έχουν συσχετισθεί με μια πληθώρα κλινικών καταστάσεων όπως η γέννηση νεογνών με μικρό βάρος γέννησης, αυτόματες αποβολές, γέννηση νεκρών εμβρύων, επιλόχειες (δηλαδή μετά τον τοκετό - στη λοχεία) λοιμώξεις, χοριοαμνιονίτιδα, υπογονιμότητα και φλεγμονώδη πυελική νόσο.

Καταρχήν θα πούμε πως το ουρεόπλασμα είναι τόσο συχνό, ώστε το βρίσκουμε περίπου στο ένα τρίτο (30%) όλων των νεογέννητων κοριτσιών! Μετά την εφηβεία, η προσβολή από ουρεόπλασμα συμβαίνει κυρίως μέσω σεξουαλικών επαφών.

Δεν υπάρχει κολπίτιδα από ουρεόπλασμα. Αυτό συνυπάρχει πολύ συχνά σε κολπίτιδες άλλης αιτιολογίας (κυρίως από gardnerella vaginalis και διάφορα αναερόβια μικρόβια). Όπως αναφέρεται και στο κλασικό πλέον γερμανικό σύγγραμα Μαιευτικής και Γυναικολογίας «Frauenheilkunde των Feige, Rempen, Wuerfel, Caffier και Jawny» οι μικροοργανισμοί αυτοί είναι μόνο «δυνητικά παθογόνοι», δηλαδή χορηγείται θεραπεία μόνο εάν υπάρχουν συμπτώματα, σε αντίθεση με τους στρεπτόκοκκους τύπου Α, τους γονόκοκκους ή τα χλαμύδια, στα οποία χορηγούμε πάντοτε θεραπεία. Δηλαδή μια καλλιέργεια που έδειξε ουρεόπλασμα (ή gardnerella, εντερόκοκκους, στρεπτόκοκκους τύπου Β κλπ) δε σημαίνει σώνει και καλά πως πρέπει να χορηγήσουμε αγωγή. Το πρόβλημα μάλλον θα λυθεί από μόνο του εάν αφήσουμε τον κόλπο στην ησυχία του!

Ουρεόπλασμα και εγκυμοσύνη

Αν και το ουρεόπλασμα έχει ενοχοποιηθεί ήδη από τη δεκαετία του 1960 για αυτόματες αποβολές στις έγκυες (επειδή βρέθηκε σε υλικό αποβολών), δεν έχει επιβεβαιωθεί μια αιτιολογική συσχέτιση. Και αυτό επειδή είναι πιθανότερη η επιμόλυνση του υλικού με το ουρεόπλασμα, κατά τη διέλευση από τον τράχηλο και τον κόλπο.

Εάν μελετήσει κανείς προσεκτικά τη διεθνή βιβλιογραφία, θα διαπιστώσει πως τα στοιχεία που συσχετίζουν το ουρεόπλασμα με τις αποβολές παρουσιάζουν πολλά τρωτά σημεία.

Το να προσβληθεί ένα τελειόμηνο νεογνό από ουρεόπλασμα (ή άλλο μυκόπλασμα) κατά τη διάρκεια του τοκετού από την επαφή του με τον κόλπο της μητέρας, δε θεωρείται γενικά ως αιτία πρόκλησης.σοβαρής λοίμωξης, τουλάχιστον στα περισσότερα νεογνά.

Πρόληψη

Η χρήση προφυλακτικού ελαττώνει τη συχνότητα εμφάνισης διαφόρων σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νόσων, γονόρροιας, ουρεοπλάσματος και πυελικής φλεγμονής.

Θεραπεία

Πρέπει να τονίσουμε πως η εκρίζωση του ουρεοπλάσματος από το κατώτερο γεννητικό σύστημα (κυρίως από τον κόλπο) είναι δύσκολη. Αιτία γι’αυτό είναι το ότι το όξινο pH του κόλπου αδρανοποιεί τα αποτελεσματικά αντιβιοτικά όπως η ερυθρομυκίνη. Πάρα ταύτα, σε επίμονες καταστάσεις που δεν ανταποκρίνονται σε τετρακυκλίνες, πρέπει να εφαρμόζεται αγωγή με ερυθρομυκίνη ή κινολόνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου ααα οκ δεν το γνώριζα καθόλου ευχαριστώ για την απάντηση  εγω έχω Ο θετικό αλλά όταν γέννησα την κόρη εκείνη είχε Α θετικό αλλά αυτό το εμαθα μετά που γέννησα τώρα το έμβρυο δεν γνωριζω τι ομάδα αίματος έχει αν πήρε την δίκη μου ή του αντρα μου 🤷‍♀️
    • @Elli13παντα θα ποναει. Οποια φορα και αν ειναι, οσα παιδακια κι αν έχεις ηδη. Εκανες όνειρα γι αυτο τ μωρο. Το αγάπησες απο οταν ηταν μονο ιδεα. Μεγαλωνε μεσα σου... Μόνο εσυ ξερεις πως νιωθεις. Ποσο πονας. Κλεισε τ αυτια σου σ αυτους που δεν θέλουν να σ ακουσουν.  Αυτο π περασες μεχρι να το αποβαλλεις δ θελω ουτε να το σκεφτω. Δεν μπορώ να το διανοηθω. Ισως για να μη σου πειραξει τη μητρα. Ευχομαι να καθαρισεις γρήγορα τουλαχιστον και η ταλαιπωρια σου να σταματησει εδω.
    • Καλημερα! Βασικά μου ειπε μόλις γεννήσω θα είναι εκεί να πάρει το μωρό να το δει. Θα είναι σε επικοινωνία με την γυναικολόγο μου για το ποτε γεννάω. Έγραψε κ την ΠΗΤ μου.
    • Καλημερα! Έγραψε τα στοιχεία μου κι ειπε θα μιλήσει η ιδια με την γυναικολόγο μου. Οχι μου ειπε θα τα πουμε μετα. Μου έγραψε μονο τι πρεπει να παρω απο το φαρμακείο 2-3 πραγματάκια. 
    • Καλησπέρα κορίτσι μου. Αυτή την ενεση τη βαζεις στην 28η εβδομάδα αν η μαμα εχει αρνητική ομαδα αίματος, δηλαδή resaus αρνητικό(δεν εχει αντισώματα reasus) . Σε περίπτωση που το έμβρυο εχει θετική ομάδα αίματος (δηλαδή αντισώματα resaus) να προλαβουμε να μην "μπουν" στον οργανισμό της μαμας. Στην ουσία βαζεις αυτή την ένεση για πρόληψη για την επόμενη εγκυμοσύνη. Προσπάθησα να στο εξηγήσω όσο πιο.απλα, εννοείται ο γιατρός θάνατο εξηγήσει πολύ καλύτερα 🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...