Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναπολώ την εγκυμοσύνη


melinamama

Recommended Posts

Αναπολώ την εγκυμοσύνη πολύ!Ο άντρας μου με φρόντιζε ήταν τρυφερός ήμουν το επίκεντρο σε όλα.Είχα χρόνο,ξαπλώνά οπότε ήθελα,έβγαινα οπότε ήθελα,ήμουν τόσο ευτυχισμένη,κάναμε αγκαλιά σκέψεις με τον άντρα μου για το μωρακι μας και τώρα...Τι πεζότητα!Είμαι αγκαλιά με τις κατσαρόλες βγαίνω μόνο να παω σούπερ μάρκετ και στη δουλειά,κάνω σκέψεις για το σίδερο που εχω αύριο!Μεγάλη ευτυχία το μωρακι μου δε λέω αλλά όταν ήμουν έγκυος δεν το σκέφτηκα καν ότι θα γινόμουν "φιλιπινεζα"!Έλεγα θα κάνουμε τις βόλτες μας με το μωρό και όλα καλά!Αλλά που χρονος!τι εχω κορίτσια;μήπως είμαι άρρωστη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω γεννήσει, οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά μήπως έχεις κάποιας μορφής επιλόχειο κατάθλιψη; Πότε γέννησες; Πόσο καιρό είσαι κλεισμένη μέσα στο σπίτι; Ο άντρας σου δε σε βοηθά; Μήπως είχες εξιδανικεύσει την κατάσταση και τώρα απογοητεύτηκες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και εγω την αναπολω οχι ακριβως για τον ιδιο λογο ομως μου λειπει!!!!!!! :blush::blush: Θα ηθελα να ξανανιωσω τις κινησεις ενος μωρου μεσ στην κοιλια σου και την γλυκια αν και ανχωδη προσμονη να δεις το μωρακι σου σε ποιον μοιαζει να το παρεις αγκαλια κ.τ.λ!!!!!!!!! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε ενταξει αρρωστην ΔΕΝ το λες....ΑΛΛΑ σε εχει ΠΑΡΕΙ πολυ απο κατω η μονοτονια της καθημερινοτητας οοοοπωωως ποοοολλεεεεεεςςςςςςς αλλες κοπελες!!!!

ειναι και ο χειμωνας που μας ριχνει λιγο ψυχολογικα, δεν μπορουμε λογω καιρικων συνθηκων να παμε και οπου θελουμε (ειδικα με ενα παιδι)...ε λογικο ειναι να σε παρει απο κατω!!!

Ποσο μηνων ειναι το μωρακι σου? ΝΑ σου ζησει!!!

Ασε κι εγω αυτα περιμενω...να μεινω εγκυος και να εκμεταλλευτω λιγο τον αντρα μου!!!

;) :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, κι εγώ είμαι έγκλειστη έξι εβδομάδες επειδή έσπασα το χέρι μου. Τις πρώτες τρεις βδομάδες, βγήκα απ' το σπίτι περίπου 6 φορές, και τις περισσότερες για να πάω στο γιατρό. Πάλι καλά που υπάρχει και το ίντερνετ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγα μην εισαι αρρωστη.....αντε καλε!!!!Απλα φιλεναδα μου,καλως η κακως,αυτη ειναι η πραγματικοτητα.Αυτη κ η μητροτητα,αυτος κ ο εγγαμος βιος!!!

Απλα οταν τα ζησουμε κ τα βιωσουμε ολα αυτα καταλαβαινουμε.Αυτα που νοιωθεις ειναι απολυτως φυσιολογικα.Ετσι γινονται τα πραγματα,οποια κ να ρωτησεις τα ιδια θα σου πει,Απλα σιγα-σιγα με τον καιρο,συνηθιζεις,συμβιβαζεσαι κ επειδη αγαπας πολυ τον αντρα σου κ το παιδι σου,βρισκεις τους ρυθμους σου,περνεις δυναμη μεσα απο αυτους κ συνεχιζεις!

Ολες εχουμε νοιωσει ετσι.Η αληθεια ειναι οτι στην εγκυμοσυνη τα πραγματα συνηθως ειναι τελεια,μας προσεχουνε ολοι,ειμαστε το επικεντρο κ μολις γεννησουμε....ολα αλλαζουν.Κανεις αντρας δεν το κανει εσκεμμενα.Ετσι ειναι η φυση,η ζωη.Τωρα πια το επικεντρο ειναι το παιδακι σου.

Ειναι μια φαση που θα περασει,θα το δεις.Μολις νοιωσεις καλυτερα θα θες μετα να κανεις κι αλλο μωρο.

Φιλακια κ μην τρελλαινεσε....χαλαρα....στο ξαναλεω,ολες απο τα ιδια εχουμε περασει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη χ εγραψε.......

Αχ και εγω την αναπολω οχι ακριβως για τον ιδιο λογο ομως μου λειπει!!!!!!! Θα ηθελα να ξανανιωσω τις κινησεις ενος μωρου μεσ στην κοιλια σου και την γλυκια αν και ανχωδη προσμονη να δεις το μωρακι σου σε ποιον μοιαζει να το παρεις αγκαλια κ.τ.λ!!!!!!!!!

κ εγω το ιδια θελω ενα μωρακι ακομη κ τωρα αν γινεται :woohoo:

επισης συμφωνω κ με τη ζουμπι που λεει πως ειναι μια φαση κ λιγο πολυ ολες την περασαμε η θα την περασουμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2 χρόνων είναι το κοριτσάκι μου αλλά δε μπορώ ακόμα να συνηθίσω κορίτσια!Στην εργενικη ζωη μου έτρωγα απ έξω δεν είχα ούτε δουλειές τίποτα.Όταν έμεινα έγκυος χάρηκα τόσο πολύ!Ένιωθα τέλεια!Αν ξαναμεινω έγκυος λέτε να τρελαθώ στην κυριολεξία μόλις γεννήσω με 1 νεογέννητο κ 1τρελό ζουζούνι;παρ όλη τη δυσκολία μου το σκέφτομαι για 2ο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meniamama έγραψε:

Αναπολώ την εγκυμοσύνη πολύ!Ο άντρας μου με φρόντιζε ήταν τρυφερός ήμουν το επίκεντρο σε όλα.Είχα χρόνο,ξαπλώνά οπότε ήθελα,έβγαινα οπότε ήθελα,ήμουν τόσο ευτυχισμένη,κάναμε αγκαλιά σκέψεις με τον άντρα μου για το μωρακι μας και τώρα...Τι πεζότητα!Είμαι αγκαλιά με τις κατσαρόλες βγαίνω μόνο να παω σούπερ μάρκετ και στη δουλειά,κάνω σκέψεις για το σίδερο που εχω αύριο!Μεγάλη ευτυχία το μωρακι μου δε λέω αλλά όταν ήμουν έγκυος δεν το σκέφτηκα καν ότι θα γινόμουν "φιλιπινεζα"!Έλεγα θα κάνουμε τις βόλτες μας με το μωρό και όλα καλά!Αλλά που χρονος!τι εχω κορίτσια;μήπως είμαι άρρωστη;

Συμφωνώ στο ότι μπορούσαμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε όσο ήμασταν έγκυες αλλά και τώρα μετά από ένα χρόνο που γέννησα νιώθω πάλι ελεύθερη. Όχι όπως παλιά αλλά αν θέλω να κάνω κάτι το κάνω με το μωρό μαζί. Κάθε μέρα είμαστε έξω ακόμα και με ψιλόβροχο και κάθε μέρα βγαίνουμε βόλτα όσο κρύο και μείων και αν κάνει. Μόνο αν βρέχει πολύ καθόμαστε μέσα. Στο σπίτι το ΜΟΝΟ που φροντίζω να υπάρχει είναι το φαγητό. ΟΛΑ τ'αλλα μπορούν να περιμένουν. Παλιά ήμουν παστρικοθοδώρα αλλά τώρα τα φόρτωσα στον κοκορα για να μην τρελλαθώ. Ακόμα και το σίδερο το ελάττωσα. Σεντόνια, πετσέτες, εσώρουχα κάποια ρούχα δεν τα σιδερώνω. Μόνο τα απαραίτητα. Δεν θα τρελλαθώ εγώ για να έχουν όλοι οι άλλοι την άνεση τους. Είμαι και γω άνθρωπος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, είναι δύο; Έτσι όπως τα έλεγες, νόμιζα ότι γέννησες πριν λίγο καιρό! Εντάξει, τότε είναι λογικό, αν είσαι δύο χρόνια κλεισμένη στο σπίτι και ασχολείσαι μόνο με το παιδί και τις δουλειές... Σκέφτεσαι να δουλέψεις; Έτσι, για να ξεφύγεις. Φυσικά, υπ' όψιν, όταν βρεις δουλειά, θα λες "τι ωραία που καθόμουν σπιτάκι μου"!!!!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω ότι κάθε Κυριακή φροντίζω να πηγαίνω έξω για φαγητό με το μωρό φυσικά από τότε που ήταν ημερών αρκεί εκει που θα πάω να μην έχει καπνό. Θέληση θέλη κορίτσια για να μην νιώσουμε σκλαβιά. Αλλιώς θα μας πάρει από κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ!!!!

και εγω αναπολω...για του ιδιους λογους...κυριως γιατι ο μικρος εχει κανει καταλυψη στο κρεβατι μας, εχει εκτοπισει τον μπαμπα...εγω δεν κοιμαμαι πια με τον αντρα μου αλλα με τον γιο μου!!!

Οι δουλιες δεν θα με πειραζαν αν καθοταν εστω 5 λεπτα χωρις παιχνιδια...αλλα εξω βγαινω...δεν καταλαβαινω τιποτα...αν και μερικες φορες χρειαζεται να τρεχω με το καροτσι γιατι ουτε εκει καθετε...κανω και γυμναστικη ετσι...αλλιως θα τα ειχα παιξει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Meniamama Αυτα ειναι τα στανταρ μιας νεας μαμας.Εγω εκανα 2 μηνες να παω κομμωτηριο να βγω εστω και για ψωνια. Γεννησα Νοεμβρη και πηγα για καφε Μαρτη!Δεν το εβαλα κατω ομως.Οταν ανοιξε ο καιρος πηγαιναμε παντου.Το πρωτο καλοκαιρι να φανταστεις πηγαμε ολοι μαζι Λεσβο.Κανε λιγη υπομονη και ολα θα φτιαξουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα βρε φιλενάδα, τι σκέψεις είναι αυτές? :dry:

Μόνο εσύ νομίζεις τα περνάς αυτά? Όλες τα ίδια κάνουμε πλέον, έτσι είναι όταν αποκτάς παιδιά, αλλάζουν οι προτεραιότητες.

Για φαντάσου και εμένα που έχω 2 και άλλες κοπέλες που έχουν 3+ παιδάκια. Θα μεγαλώσουν κι αυτά κάποτε και μετά θα είμαστε κάπως καλύτερα, μέχρι τότε υπομονή.

Άντε να τα βγάλουμε καμμιά βόλτα στη Φωκίωνος... ;):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω ολες τα περναμε αυτα!!

Κι εγω ημουν αλλιως μαθημενη αλλα συνηθισα!

Οσο για το δευτερο που λες κι εγω σκεφτομουν τωρα που ειναι πιο ευκολα ολα και μπορουμε να βγουμε ολοι εξω ξανα τα ιδια;

Σε πληροφορω τωρα μου ειναι πιο ευκολο να παρω και τα δυο μου παιδια και να βγω μια βολτα!

Εξικιωνεσαι και συμβιβαζεσαι!

Και οι δουλειες οσα βλεπει η πεθερα τον περισσοτερο καιρο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω κατι που εχω διαβασει και το εχω ξαναπει μεσα στο φορουμ αλλα ειναι τοοοοσο μεγαλη αληθεια!!!!

"μεγαλωνουν τοσο γρηγορα...

οι δαχτυλιες στον τοιχο ολοενα και ψηλωνουν

ωσπου μια μερα...ξαφνικα.. εξαφανιζονται..."

Απολαυσε τις στιγμες με το παιδι σου. Καποια μερα θα παει σε δικο του σπιτι και θα αναπολεις τις στιγμες που δεν προλαβαινες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ερχεται στην ζωη σου ενα παιδι αλλα ζει ΤΕΛΕΙΩΣ η ζωη σου. Εγω πλεον δεν εχω ελευθερο χρονο για τον ευατο μου. Παρολο που φερνω γυναικα μια φορα την βδομαδα, παλι στα ιδια: δουλεια, παιχνιδια με την μικρη, μπουγαδα, σιδερο, μαγειρεμα... Με τον ανδρα μου δεν βγαινουμε συχνα, κ οταν το κανουμε το μυαλο μου ειναι στην μικρη... Παρολο την ταλαιπωρια θελω κ δευτερο! Ξερω οτι θα ταλαιπωρηθω περισσοτερο κ εκει ειναι που δνε θα εχω ΚΑΘΟΛΟΥ ελευθερο χρονο για μενα, αλλα να πω κατι? Απο την στιγμη που ερχεται το παιδι στην ζωη σου, την αφιερωνεις σε αυτο...και δεν υπαρχει πιο ομορφο συναισθημα απο το να μεγαλωνεις ενα παιδι... Νοσταλγω βεβαια κ τις στιγμες που ειχα με τον ανδρα μου, αλλα πιστευω οτι θα ερθουν κι αλλες ωραιες, διαφορετικες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα έχεις συζητήσει αυτά που νοιώθεις με τον άντρα σου; Αυτός τι λέει;

Πιστεύω ότι πρέπει να αφιερώσετε λίγο χρόνο στον εαυτό σας...

Εγώ έτσι το σκέφτομαι χωρίς όμως ακόμη να μου έχει συμβεί κατι αντίστοιχο μιας και είμαι έγκυος στο πρώτο μας παιδάκι!

Απλά επειδή συζητάμε τα πάντα και προσπαθούμε να βρίσκουμε λύσεις γιαυτό το είπα. Εμένα με βοηθάει σε όλα, οποτε αυτό τουλάχιστον ξέρω από τώρα, ότι είναι κάτι που θα παραμείνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο ερχομος ενος παιδιου τα αλαζει ολα !!! ακομα και τα συναισθηματα μας δεν μιλαμε πλεον για ελευθερια αλλα για ευκαιρια να ξεσκασουμε !! τι να κανουμε ομως ;;; ως ποτε να γυριζαμε σε ολα τα κλαμπακια και στα νησια τα καλοκαιρια και ολονυχτιες με ποτα στο χερι ;;; ηρθε η ωρα για αλλα κολπα που λενε και νεους ρολους !!! υπομονη κοπελιες μου !!! εχω αρχισει να ευχαριστιεμαι ακομα και το σιδερωμα χαχαχαχα τι να κανουμε ολα για τα κοτοπουλακια μας ρε γαμωτο !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΥ 2 έγραψε:

ο ερχομος ενος παιδιου τα αλαζει ολα !!! ακομα και τα συναισθηματα μας δεν μιλαμε πλεον για ελευθερια αλλα για ευκαιρια να ξεσκασουμε !! τι να κανουμε ομως ;;; ως ποτε να γυριζαμε σε ολα τα κλαμπακια και στα νησια τα καλοκαιρια και ολονυχτιες με ποτα στο χερι ;;; ηρθε η ωρα για αλλα κολπα που λενε και νεους ρολους !!! υπομονη κοπελιες μου !!! εχω αρχισει να ευχαριστιεμαι ακομα και το σιδερωμα χαχαχαχα τι να κανουμε ολα για τα κοτοπουλακια μας ρε γαμωτο !!!

ΣΥΜΦΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΤΑΝΤΕΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!ΠΑΡΟΛΗ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ (ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΔΙΔΥΜΑ 8 ΜΗΝΩΝ) ΟΤΑΝ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ, ΕΝΑ ΧΑΔΙ, ΕΝΑ ΓΕΛΑΚΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ!ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΛΛΙΩΣ.....ΘΑ ΠΕΤΑΓΑΜΕ ΠΕΤΡΕΣ!!!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εσυ εισαι το επικεντρο. Μετα ειναι το παιδι... Κι αυτο μας κακοφαινεται στην αρχη...

Θα συμφωνησω και με σενα 15June ολα τα ξεχνας με κατι καινουργιο που σου κανει... Να σου ζησουν τα διδυμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ που είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου συμφωνήσω μαζί σου! Η περίοδος της πρώτης (πάντα) εγκυμοσύνης έίναι η καλύτερη. Αυτό που ακολουθεί δεν έχει μεγάλη σχέση μ΄αυτά που ονειρευόμασταν όταν είμαστε έγκυες. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι εγώ στο πρώτο μου παιδί δεν νιώθω κουρασμένη γιατί έχω αρκετή βοήθεια από γιαγιάδες. Τώρα στο δεύτερο, βλέπω διαφορά και στην εγκυμοσύνη και σίγουρα θα υπάρχει και όταν γεννηθεί με το καλό. Με δύο παιδιά θα είναι κούραση όσο να πεις αλλά όλα περνάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...