Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ!!!ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΕΣ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΛΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΦΑΓΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 60 ML ΓΑΛΑ ΣΚΟΝΗ ΤΟ FRISOLAC.ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ???ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ?? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ληδά,θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 8 σχεδόν μήνες...Δεν έχω δώσει ποτέ στο μωρό συμπλήρωμα.Ένα απο τα πολλά προνόμια του θηλασμού,είναι οτι το μωρό τρώει όσο θέλει.Στην ηλικία του μωρού σου,το κοριτσάκι μου ξέχναγε να ξυπνήσει για να φάει :blink:

Οπότε μην αγχώνεσαι για την ποσότητα.Να το βάζεις συχνά στο στήθος σου :)

Όσο για το συμπλήρωμα,δεν κάνεις έγκλημα.Αλλά εφ'όσον θηλάζεις το βρίσκω περιττό(το περιττό δεν είναι απαραίτητα και λάθος ;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσες φορες του δινεις συμπληρωμα την ημερα, ποσες πανες βρεχει.

Αν παντως θελεις να θηλασεις αποκλειστικα, μειωνε σηγα σηγα το συμπληρωμα. Θα δεις οτι θα χωρταινει μια χαρα το μωρο σου.

Αμα θελεις στειλε και ενα πμ στην ΛΑΛΑ με το βαρος του μωρου τωρα,ποσο βγηκε παο το μαιευτηριο το βαρος γεννησης, αν εκανε ικτερο και ποσο.

Θα σου απαντησει ξερει πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπραβο σου που προσπαθεις να θηλασεις

αλλα το συμπληρωμα ναι ειναι λαθος για εμενα τουλαχιστον

αν νομιζεις οτι το μωρο σου δν εφαγε καλα να το ξαναβαλεις απλα στο στηθος σου

Τους πρωτους μηνες με το μωρο μου ειχα γινει αυτοκολλητη

ειχαν παει ολες οι δουλιες του σπιτιου πισω και θηλαζε επι 3 ωρες ειδικα στην αρχη κοιμοταν ενα μισαωρο και μετα ξυπνουσε και ηθελε αλλες δυο ωρες!!! :P

Σε τρομαζω?????Ειναι δυσκολα στην αρχη

βεβαια εσυ ξερεις και τις αντοχες σου :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ!!!!ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΙΟ ΤΑΚΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΑ ΑΠ΄ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΑ...ΛΙΓΟ ΚΥΡΑΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΜΟΥ!!!ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΥΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιδα μου γεια σου!

Στον πρωτο μου γιο εκανα και γω το ιδιο <λαθος> με σενα τελικα στις 40 μερες δεν ειχα σταγονα γαλα.

Στην δευτερη εγκυμοσυνη μου εψαξα,ρωτησα,ενημερωθηκα με αποτελεσμα 55 μερες τωρα να θηλαζουμε αποκλειστικα!!

Ξεχνα το συμπληρωμα και βαλε το μωρο στο στηθος για οσο θελει.

5 ωρες 10 ωρες 23 ωρες το 24ωρο;Ναι οσο θελει.

Στην αρχη ειναι δυσκολο αλλα μετα στρωνει καπως η κατασταση.

Να φανταστεις εγω με ενα αλλο παιδι 2 μιση ετων που θελει τη μαμα για να φαει και να παει τουαλετα η για οτι αλλο κανει και τα καταφερα.

Αν υπαρχει αλλος λογος που πιστευεις οτι το μωρο δεν τρωει καλα τοτε καλο κανεις οτι κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωράκι σου :)

Αν θελεις να θηλασεις αποκλειστικά , ειναι λαθος να δινεις συμπληρωμα . Ο θηλασμος δεν εχει ωράρια και δεν εχει ...μεζουρα . Για να ξερουμε οτι το μωρο σιτιζεται σωστα , θα πρεπει να βρεχει 6-8 πανες την ημερα και να λερωνει με κακα 3-4 . Θα πρεπει τουλάχιστον να κανεις 8-10 θηλασμους το 24ωρο για οση ωρα θελει το μωρο .

Με το συμπληρωμα υπονομευεις την παραγωγή σου και ισως προκαλεις προβληματα στο μωρο (ενεργοποιηση αλλεργιων ) .

Δεν χρειαζεται συμπληρωμα ,δεν χρειαζεσαι εξτρα εργασιες (αποστειρωση , πλυσιμο) ! Απολαυσε το θηλασμο και ξεκουράσου οσο μπορεις .

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις ειμαι εδω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΞΑΝΑ ΕΔΩΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΣΥΧΑΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΙΜΠΕΡΟ...ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι. Όλες στην αρχή έχουμε το ίδιο άγχος αν τρώει αρκετά. Παρόλα αυτά δεν είναι απαραίτητο το συμπλήρωμα. Το μωράκι μου ακόμα και τώρα που είναι ένος έτους ποτέ δεν έμαθα πόσα ml έτρωγε και τρώει. Δεν έχω ιδέα πόσο έτρωγε ημερών, μηνών και τώρα που χρόνισε. Απλά προσφέρω το στήθος χωρίς όρια... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lida και εγω στην αρχη έδινα λίγο συμπλήρωμα, αλλά κατάφερα να το κόψω σταδιακά και ο θηλασμός πάει μια χαρά :)

Θα το δεις και συ μόλις περάσουν μερικές μέρες χωρίς συμπλήρωμα πως τα μωράκια μια χαρά χορταίνουν και ότι τελικά είναι τις περισσότερες φορές δική μας ανασφάλεια. ;)

Καλή συνέχεια και να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω δημοσιεύσει αρκετά ποστ γεμάτα απο την ανασφάλειά μου

πρερί θηλασμού.Κι όπως αποδείχθηκε περίτρανα όλα ήταν

καθαρά θέμα ανασφάλειας!!!

Θηλάζω αποκλειστικά την 6μιση μηνών κόρη μου, απο 5μιση μηνών

μπήκαν και οι στερεές τροφές. Είναι παιδάκι που προφανώς δεν παίρνει

εύκολα κιλάκια (είναι μόλις 6+ κιλά!), όσο έπινε μόνο το γαλατάκι

μου όλοι φώναζαν πως δεν κάνω καλά που το θηλάζω μόνο,

εγώ είχα ενημερωθεί αρκετά καλά για τον θηλασμό, πρώτα ρωτώντας τους γιατρούς μου και μέσω διαδικτύου και εντύπων, αλλά παρόλ' αυτά

είχα ενδειασμούς του τύπου "μήπως δεν τη φτάνει το γάλα μου.."

Βλακείες!!!! Ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για τα μωρά μας

και φυσικά το γάλα φτάνει και περισεύει και σε κάθε ηλικία

προσαρμόζεται η σύστασή του στις ανάγκες του παιδιού!και επίσης

δεν κόβεται ξαφνικά!Αλλά αν "αραιώσεις" τους θηλασμούς!

Αρκεί βέβαια να τρέφεσαι σωστά(και δεν εννοώ να σαβουριάζεις ότι βρεις μπροστά σου,αλλά να τρέφεσαι υγειηνά!)και να μην συντρέχουν

ιατρικοί λόγοι που να είναιο απαγορευτικοί για τον θηλάσμό.

Εμένα η κόρη μου εξακολουθεί να πέρνει γύρω στα 400γρ. το μήνα, ακόμα

και τώρα με τις στερεές τροφές.Επιτέλους έφυγε και η παραμικρή αμφιβολία που είχα για το μητρικό γάλα, επιπλέον τα έκλεισα τ'αυτιά τελείως και δεν ακούεω κανένα πολύξερο που είναι εναντίον.

Το να δίνεις στο μωρό σου συμπλήρωμα είναι αρνητικό όταν θέλεις

να θηλάσεις αποκλειστικά.

Σόρυ για το μεγάλο ποστ

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...