Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και ασχημη ψυχολογία


Recommended Posts

Sissio καλημέρα και από μένα! Όλες οι απόψεις σας είναι σεβαστές και δεν τις παρεξηγώ! Διαφορετικά γιατί να μπω στη διαδικασία να σας πω αυτά που σκέφτομαι αν δε μου άρεσε ο διάλογος?

Η αλήθεια είναι ότι πριν βιώσω ό,τι βίωσα ήμουν απόλυτη στις απόψεις μου και έλεγε αν μου τύχει τέτοιο πράγμα θα χωρίσω πάει και τελείωσε!όταν όμως μπήκα και εγώ σε αυτόν το δύσκολο χορό του Ζαλόγγου, βγήκαν στην επιφάνεια συναισθήματα που σχεδόν είχα ξεχάσει ότι είχα γι' αυτόν τον άνθρωπο ανάμεικτα βέβαια με πόνο, οργή και θλίψη. Ο ψυχολόγος εκτός ότι με βοήθησε να κρατήθώ σε μια ισορροπία - γιατί σημειωτέον δε το συζήτησα ποτέ με κάποιον της οικογένειας μου- μου έδιξε τρόπους για να καταλάβω το πώς και το γιατί έγιναν όλα αυτά. Βεβαίως αν δεν είχε δίξει και εκείνος ειλικρινή μεταμέλεια ούτε για παιδί θα μιλούσαμε τώρα ούτε καν για γάμο. Αν αποφάσισα να μείνω μαζί του δεν το έκανα για τον κοινωνικό περίγυρο, γονείς κλπ γιατί εγώ ήμουν αυτή που περνούσε το λούκι, αλλά γιατί έκανε και κάνει πολλές προσπάθειες να κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Αυτή τη στιγμή δεν είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι αλλά μου έρχεται πού και πού η πικρή γεύση του παρελθόντος και μάλλον δεν ε΄χω συνειδητοποιήσει ότι η ζωή καλώς ή κακώς προχωρά!Γι' αυτό μέσα από την ανταλλαγή απόψεων μπορώ να αντιμετωπίσω τα φαντάσματά μου!!!Σε ευχαριστώ πολύ Sissioγια την ειλικρίνεια σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

kassi έγραψε:

Κορίτσια, καλησπέρα!!!Είναι η πρώτη φορά που σας γράφω αλλά παρακολουθώ το foroum από την πρώτη στιγμή που ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη 19η εβδομάδα και ενώ κανονικά θα έπρεπε να είμαι συνέχεια χαρούμενη, η ψυχολογία μου είναι χάλια...Για να καταλάβαιτε το γιατί θα σας πω εν συντομία. Είμαι παντρεμένη εδώ και 4 χρόνια και πριν από 2 χρόνια περίπου ανακάλυψα ότι ο άντρας μου είχε εξωσυζυγική σχέση...Κράτησε για 3 μήνες...Μετά έγινε πανικός...Τσακωνόμασταν συνέχεια...Έφυγε από το σπίτι γιατί είχε πάρα πολλές τύψεις καθώς ποτέ δεν περίμενε ότι θα έκανε σε μένα κάτι τέτοιο...Μείναμε χωριστά 3 μήνες - να σημειώσω ότι κανένας από τους δικούς μου δεν έμαθε ποτέ τίποτα- και μετά αποφασίσαμε να κάνουμε νέα αρχή ενώ πηγαίναμε σε ψυχολόγους για 1 χρόνο...Δυστυχώς εμένα μου άφησε πολύ βαθιά πληγή την οποία μάλλον ξύνω και εγώ γιατί κατά διαστήματα θυμάμαι πόσο δύσκολα πέρασα παρόλο που εκείνος δε μου ξαναέδωσε αφορμή και προσπαθεί πολύ για να κερδίσει και πάλι την εμπιστοσύνη μου...Τελικά τον Οκτώβρη που μας πέρασε ανακαλύψαμε ότι είμαι έγκυος...Εκείνος έχει χαζέψει από τη χαρά του ...αλλλά εγώ έχω πολλά σκαμπανεβάσματα...Τι να κάνω??Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Εγώ σήμερα βεβαιωθηκα οτι ειμαι εγκυος λιγων εβδομαδων(απο οτι υπολογιζω).Σκεφτομουν να κανω συντομα παιδί αλλα δεν εκανα προσπαθειες.Αντι όμως να ειμαι χαρουμενη δεν εχω ορεξη,σκεφτομαι οτι θα αλλαξει η ζωη μου κτλ.ΑΠό την αλλη καποιες στιγμες αναρωτιεμαι τι μανα θα γινω που κανω αυτές τις σκεψεις και νιωθω τυψεις.Ειναι φυσιολογικο αυτό που νιωθω?Θα αλλαξουν τα συναισθηματα μου?(Προβλημα στη σχεση με τον αντρα μου δεν εχω.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΑΣΧΗΜΞ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ?ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 7 ΚΑΛΑ ΗΜΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΝΑΝ ΟΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΜΟΥ!!!!ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΛΑΙΩ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ?ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΝΕ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΛΑΜΑ!!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΩ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μιν ανησυχείτε. Το οτι θα γινουμε πρωτα ο Θεος μανες δεν σημαίνει ότι λύνονται όλα μας τα προβληματα. Ισα ισα. ΕΙναι μια νεα φάση, κανεις δεν μας εμαθε πραγματικα τι σημαίνει ολη αυτη΄η αλλαγη στη ζωη μας, ειναι κατι νεο, δυσκολο, ενας ρολος υπέροχος αλλα και παρα πολυ απαιτητικος. Εμενα αυτη ειναι η 5η μου εγκυμουνη, οι αλλες δεν πηγαν καλα ειτε νωρις (μεχρι την 9η βδομαδα) ειτε στην 22η. Την πρωτη φορα ειχα μεινει με 3δυμα. Αλλες θα χαιρονταν, αλλες θα φρικαραν. Εγω δεν ενιωθα πολλα, μαλλον χαρα αν το σκαλισω, αλλα τις νυχτες εβλεπα εφιαλτες οτι ο ανδρας μου με αφηνε και εγω δεν μπορουσα μονη μου και με απελυαν απο τη δουλεια και τετοια...

Περασα πολλες δοκιμασιες και περασαν πολλα χρονια και τωρα ειμαι παλι εγκυος. Παλι στην αρχη, με πρωτη χοριακη 12η μερα σχεδον 900 φοβηθηκα οτι θα ηταν 3δυμα. Αυτη τη φορα, ειπα "ο,τι θελει ο Θεος". Φοβηθηκα τον γολγοθα μιας 3δυμης εγκυμοσυνης, οχι το να χω 3 μωρακια. Τελικα ειναι 2. Ο,τι ήθελε ο Θεός και πάλι.

Τους πρωτους 3 μηνες ημουν χαλια, με εμετους και ορούς και πολύ συχνα αισθανόμουν δυστυχισμένη. Μιζερη και ελεγα στον ανδρα μου οτι δεν ενιωθα καμία χαρά. Παρότι το έχω παλέψει τοσο πολύ. Παρότι το θελω τοσο.

Οι ψυχολογικες μεταβολες ειναι θεμα ορμονων, ναι, αλλα η ουσια ειναι οτι η ζωη μας θα αλλαξει και να εχετε εμπιστοσυνη... Οταν θα νιώσετε να κλωτσαει το μωρακι, οταν στον υπερηχο νομισετε οτι σας κοιταζει, οταν κοιταξουμε τουσ ανδρες σας με το μωρακι στην αγκαλια, πιστεύω ότι μονο τοτε θα καταλαβουμε το θαυμα της ζωης και θα γεμισουμε με την πιο απιστευτη ευτυχια...

Μην πιεζεστε να νιωσετε χαρα σημερα. Ας κλαιτε, ας ανησυχειτε, μην πιεζεστε, μη νιωθετε ενοχες. Η χαρα θα ρθει και θα ειναι τεραστια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kassi oli oi anthropoi kanoun lathoi,ekane kai o antras sou ena kai de simenei pws de se agapei,an de se agapouse de tha isastan mazi ,simasia twra exei oti tha erthei ena pedi ston kosmo kai tha dis pia einai h pragmatikki xara tis zwhs ,simasia exei na einai kalos pateras,kai den ksereis ti ginete sth zwh isws mia mera ton apathseis esy xwris na to theleis giati kamia fora kanoume lathopi pou ta metanionoume....apo thn ali ksereis poses exoume faei kerato xwris na to kseroume??prosperaseto apo dw kai pera exei simasia pws ferete kai ti kanei gia sena..apolayse to thaumataki sou!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια.. έχω ξυπνήσει πριν μια ώρα να ταισω τον μπέμπη και δεν κλείνει το μάτι μου με τίποτα 😔😔 κανω ένα update για τους κολικούς μας! καταλαβαμε με τον άντρα μου ότι τελικά οταν δίνουμε το σιρόπι στον μπέμπη ειναι πιο ανήσυχος... είχαμε δυο βράδια οου δεν το δωσαμε επειδή κοιμόταν εκείνη την ωρα και κοιμήθηκε σαν πουλάκι...ουτε που ακούστηκε...συνεχισα και χθες το μεσημέρι και δεν το έδωσα πάλι και πάλι δεν εκλαψε καθόλου το μεσημέρι...το ιδιο και το βράδυ ξανά..βεβαια χθες έκλαψε κανένα τέταρτο αλλά ηρέμησε... κατάλαβα οτι χωρίς το σιρόπι ηρεμεί πιο εύκολα...και σκέφτομαι τωρα εγω... τόσο καιρό δηλαδή του έκανα κακο;😔😔😔 θα μιλήσω αύριο με την παιδίατρο να δω τι θα μου πει.. πάντως έχουμε 3 βραδιά κοιμηθήκαμε μια χαρά...η αλήθεια είναι ότι το χρειαζόμασταν..
    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...