Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέση ύπνου βρέφους και σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου


Recommended Posts

Ξέρετε πως σχετίζεται η θέση ύπνου βρέφους με το σύνδρομο αιφνίδιου θαντάτου?

Έχω διαβάσει πως η πιθανότητα αιφνίδιου θανάτου είναι μικρότερη όταν κοιμίζουμε τα μωρά ανάσκελα αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί...

Τι κίνδυνος υπάρχει όταν το βρέφος κοιμάται μπρούμητα?

Η κόρη μου δείχνει μια ξεκάθαρη προτίμηση να κοιμάται μπρούμητα.... Την ημέρα λοιπόν τη βάζω μπρούμητα, πάντα στο ίδιο δωμάτιο που βρίσκομαι κι εγώ και την προσέχω... είναι ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί και λίγο στην κούνια της. Αν τη βάλω ανάσκελα ξυπνάει μέσα σε 5 - 10 λεπτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΠΛΑΚΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΥΤΟΥΛΑ ΤΟΥΣ Κ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ....

ΕΠΙΣΗΣ ΩΡΑΙΑ ΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΑΓΙΑ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΔΕΞΙΑ Κ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΡΕΩΝΕΤΑΙ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΜΠΑΝΙΟ ΤΥΛΙΓΜΕΝΕΣ ΣΕ ΡΟΛΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΕ ΠΛΑΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΜΕΤΟ ΤΟΥΣ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΝΙΓΟΥΝ...

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΕΙ Κ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΠΛΑΓΙΑ...

ΦΙΛΙΑ!

ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΣΟΥ??

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΘΕΣΗ ΣΥΧΝΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποια μωρά κινδυνεύουν;

1. Τα μωρά που επέζησαν από ένα πολύ σοβαρό επεισόδιο που απείλησε τη ζωή τους.

2. Τα μωρά που σταμάτησαν να αναπνέουν, μελάνιασαν και χρειάστηκε να γίνει ανάνηψη.

3. Τα μικρά ή πρόωρα βρέφη.

4. Τα μωρά από πολλαπλές γέννες.

Ποιοι είναι οι παράγοντες που οδηγούν στον αιφνίδιο θάνατο;

Μια θεωρία υποστηρίζει ότι η αιτία του προβλήματος βρίσκεται στην προγεννητική ανάπτυξη του εμβρύου καθώς έρευνες απέδειξαν ότι τα μωρά των γυναικών που δεν είχαν ικανοποιητική προγεννητική παρακολούθηση, των γυναικών που κάπνιζαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τα μωρά καπνιστών που είχαν βαριά αναιμία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, διατρέχουν πιο αυξημένο κίνδυνο. Επίσης υπάρχουν υποψίες ότι η κληρονομικότητα είναι ένας ακόμη σημαντικός παράγοντας. Γι’ αυτό τα μωρά που κάποιο από τα αδέρφια ή τα ξαδέρφια τους προσβλήθηκαν από τον σύνδρομο του αιφνίδιου θανάτου, χρειάζονται επιπλέον ιατρική παρακολούθηση. Τέλος πρόσφατες έρευνες επισημαίνουν ότι ένας σημαντικός παράγοντας είναι ότι το μωρό κοιμάται μπρούμυτα , ιδίως όταν κοιμάται σε μαλακή επιφάνεια, όπου μπορεί να σχηματιστούν εσοχές. Ένα ήπιο κρύωμα, ή κάποια άλλη μολυσματική ασθένεια, το φάσκιωμα και η υπερβολική θέρμανση μπορεί να αυξήσουν τον κίνδυνο, όταν ένα μωρό κοιμάται μπρούμυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι 44 ημερών.

Μα νομιζα ότι και στο πλάι είναι επικινδυνο και ειδικά με πετσετούλες και διάφορα γύρω γύρω,,, :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν ειναι σκληρο το στρωματακι και εχει γυρισμενο το κεφαλακι στο πλαι δεν εχεις προβλημα.βεβαια οι γιατροι προτεινουν να τα βαζουμε να κοιμουνται στο πλαι αριστερα και δεξια εναλλαξ. εγω και τα δυο μου τα παιδια τα εβαζα (την μικρη ακομα την βαζω) στο πλαι χωρις πετσετουλες και σφηνακια.μεχρι την ηλικια των 3 μηνων περιπου τα περισσοτερα παιδια δεν πολυκουνιουνται.μετα τα αφηνουμε να βολευονται οπως αυτα θελουν απλα φροντιζουμε το κεφαλακι να ειναι γυρισμενα στο πλαι, αν και αυτα λογο εντσικτου το βαζουν απο μονα τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to endedigmeno apo thn epistimonikh koinotita einai to anaskela .

sthn ellada kiriarxh to paradoksw na fobounte aythn thn stash kai akoma kai oi giatroi!! :blink: (kolimenes prokatalipseis ) kai na protimane to dipla .

paliotera ta bazane ola mproumita!!!meta hrthe h moda tou dipla kai sthn ellada akoma den efige :woohoo:

auto omos pou exoun na poune oi meletes einai oti anasleka einai h sosth kai asfalh stash .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to endedigmeno apo thn epistimonikh koinotita einai to anaskela .

sthn ellada kiriarxh to paradoksw na fobounte aythn thn stash kai akoma kai oi giatroi!! :blink: (kolimenes prokatalipseis ) kai na protimane to dipla .

paliotera ta bazane ola mproumita!!!meta hrthe h moda tou dipla kai sthn ellada akoma den efige :woohoo:

auto omos pou exoun na poune oi meletes einai oti anasleka einai h sosth kai asfalh stash .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ

Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΟΠΟΤΕ Ο ΜΟΝΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ Κ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα.

Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος να την κοιμίζω ανάσκελα,διότι(λεπτομέριες δε θυμάμαι να σου πώ)είναι η ασφαλέστερη στάση για την αποφυγή του αιφνίδιου θανάτου.

κάνε μια ερώτηση να σου πει ακριβώς το γιατί ο-η γιατρός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η παγκοσμια θεση υπνου για τα βρεφη ειναι η υπτια (ανασκελα) . Ολα τα αλλα ειναι λαθος . Ειναι λαθος να κοιμαται το μωρο μπρουμυτα γιατι δεν μπορει να ελεξει το κεφαλακι του και μπορει να παθει ασφυξία .

Τωρα να ρθουμε στα δικά σας . Καλως ή κακως εχω ακουσει απο γνωστες και φιλες οτι εβαζαν τα μωρα μπρουμυτα γιατι ετσι ηρεμουσαν και κοιμοντουσαν καλυτερα . Εγω σε καμια περιπτωση δεν θα ήθελα να σου πω να το κανεις αυτο .

Θα σου πω μερικα κολπα μηπως μπορεσεις να κοιμηθει το μωρο ανασκελα και να μην ξυπνάει .

1) Τυλιξε το απαλα με μια λεπτη κουβερτουλα σαν να το φασκιωνεις . Πολλα μωρα κουνανε τα χεράκια του και αυτο τα ξυπναει . Ετσι νιωθει πιο ηρεμο και νιωθει φωλιτσα .

2) Προσπαθησε να το βαλεις να κοιμηθει σε λικνο αν εχεις ή στην κουνια και γυρω γυρω βαλε το μαξιλαρι θηλασμου να κανεις ορια . Τα μωρα νιωθουν αχανες την μεγαλη κουνια και δεν τους αρεσει . Γενικα θελουν να ασθαινονται το αισθημα φωλιά .

3) Επισης τα μωρα που τους αρεσει το μπρουμυτα ειναι αυτα που εχουν κολικους ή αερια . Πιεζεται η κοιλιτσα τους και τους αρεσει αυτο . Γιαυτο προσπαθησε να βοηθας το μωρο με μασαζ και ασκησουλες να φευγουν τα αερια και να ηρεμει .

Αν τωρα αυτα δεν πιανουν και ξυπναει συνέχεια τοτε τι να πω . Μπορεις να το βαλεις μπρουμυτα μονο με επιβλεψη και μονο αν εχεις βεβαιωθει οτι ο μυικος τονος του μωρου ειναι τετοιος ωστε να μπορει να κουνησει αρκετά το κεφαλάκι του .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν το μωρο κοιματε ανασκελα, παρατηρησε οτι το κεφαλακι του ειναι γυρησμενο στο πλαι. Το μωρο δεν ειναι χαζο, ξερει οτι αν κανει εμετο κινδινευει. Εμενα αρχησε να κοιματε μονος ροτ σρο πλαι απο 7 μηνων περιποθ, και τωρα γυρηζει στι πλαι μονος του..αλλα μετα απο μιση ωριτσα περιπου γυρηζει ανασκελα. Θα συμφωνησω σε ολα με τα κοριτσια. Ασε το μωρο σου να αποφασησει μονο του ποτε ειναι ετοιμο να γυρησει στο παλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Είναι 44 ημερών.

Μα νομιζα ότι και στο πλάι είναι επικινδυνο και ειδικά με πετσετούλες και διάφορα γύρω γύρω,,, :dry:

Κι εγώ στη σχολή μου αυτή τη θέση έμαθα ως πιο ασφαλή!

Δεν είναι ανάγκη να βάζεις πετσέτες.

Μπορείς να αγοράσεις ένα "σφηνακι" από κάποιο μαγαζί με βρεφικά(πχ.CHICCO)

Είναι ένα ειδικό "μαξιλαρι" που μπαίνει το παιδί και δε μπορεί να γυρίσει εύκολα έτσι ώστε να πάει μπρούμυτα ή ανάσκελα!

Κοίτα στο www.letoshop.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την Σεσίλια κ με την Λάλα...Η πιο ασφαλής θέση κ κατ εμέ είναι ανάσκελα(με το κεφαλάκι πάντα στο πλάι) ή στο πλάι..

Η Ολίνα κοιμάται στο πλάι κ μετά απο 3-4 ωρίτσες(το βράδυ)γυρίζει ανάσκελα!

Έχω παρατηρήσει οτι τη μέρα που γυρίζει μπρούμυτα κ παίζει ρεύεται πολλές φορές κ βγάζει πολύ συχνά!Οπότε δε θα μπορούσα να εμπιστευτώ να την αφήσω να κοιμηθεί έτσι...

Να εμπιστευθείς τον παιδίατρό σου!

Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Απο το 1993 η παγκοσμια θεση υπνου των μωρων ειναι η ΥΠΤΙΑ !!!

Δε ξέρω προς τι αυτά τα θαυμαστικά που

έβαλες.Εχω σπουδάσει βρεφονηπιοκόμος και

αυτή τη στάση μας είπαν ως ασφαλέστερη.

Σε ύπτια στάση αν έρθει στο μωρό εμετός,

θα πνιγεί.(είναι 44 ημερών αν θυμάμαι καλά)

Αλλωστε η snowgirl ζήτησε τη γνώμη μας.

Για μένα λοιπόν αυτή η στάση είναι η καλύτερη.

Δεν άρχισα όμως να κρίνω τις απαντήσεις των

άλλων κοριτσιών!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά εγώ και τα τέσσερα τα κοίμιζα μπρούμυτα... Ηρεμούσαν καλύτερα τα παιδιά έτσι. Και μάλιστα επειδή με απασχολούσε το θέμα του Αιφνίδιου Θανάτου, ρώταγα τις μαίες στο ΜΗΤΕΡΑ. Οι γηραιότερες λοιπόν μου έλεγαν να τα κοιμίζω μπρούμυτα και ότι έτσι έκαναν κι αυτές στα δικά τους...

Πάντως ακόμα κι όταν έκαναν γουλίτσες, απλά σήκωναν λίγο το κεφαλάκι τους και το έκαναν. Εκτός του ότι κοιμόντουσαν πιο ήρεμα γιατί όταν είναι ανάσκελα πετάγονται συνέχεια και ξυπνάνε. Νιώθουν ασφάλεια να πιάνουν κάτι κι ας είναι αυτό και στρωματάκι. Αυτά από εμένα χωρίς να θέλω να επηρεάσω κάποια κοπέλα. ;););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΜΟΛΛΥ ΜΟΥ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ???

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΙΣ

ΣΧΟΛΕΣ ΤΑ ,ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ???

ΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ Κ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ...

( Κ ΓΩ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΛΑΔΟ Κ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΕΛΕΓΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΝΩΣΗΣ ΑΛΛΑ Κ ΕΜΕΠΙΡΙΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ''ΕΙΔΙΚΕΣ''ΠΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ...

ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΒΑΣΗ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly έγραψε:

LaLa έγραψε:

Δε ξέρω προς τι αυτά τα θαυμαστικά που

έβαλες.Εχω σπουδάσει βρεφονηπιοκόμος και

αυτή τη στάση μας είπαν ως ασφαλέστερη.

Σε ύπτια στάση αν έρθει στο μωρό εμετός,

θα πνιγεί.(είναι 44 ημερών αν θυμάμαι καλά)

Αλλωστε η snowgirl ζήτησε τη γνώμη μας.

Για μένα λοιπόν αυτή η στάση είναι η καλύτερη.

Δεν άρχισα όμως να κρίνω τις απαντήσεις των

άλλων κοριτσιών!!![/quote:1t42qb12]

Αν ελεγες τη γνωμη σου ως μητέρα , οπως ολες οι προηγουμενες δεν θα χα καμια ενσταση αντε το πολυ πολυ να ελεγα ξανα τα ιδια .

Απο τη στιγμη που εκφραζεις γνωμη ως ειδικος (βρεφονηπιοκομος) θα επρεπε να ειναι συμφωνη με αυτα που ισχυουν ΣΗΜΕΡΑ παγκοσμια . Αν το βιβλιο που διδαχτηκες γραφτηκε το 90 , θα επρεπε ως ειδικος να ψαξεις ενημερωθεις και μαθεις τις νεες ερευνες και μελέτες .

Βεβαια στην Ελλάδα ακομα , γιατι μηπως ειμαστε λιγο τριτοκοσμικοι ? , ακομα και στα μαευτηρια προτεινετε η πλαγια σταση υπνου . Αντε να δουμε ποτε θα φτασουν στα αυτια τους τα νεα δεδομένα .

Το επαγγελμα μου εχει να κανει με νομους και διατάξεις . Φανταζεσαι να εφαρμοζα ακομα οτι εμαθα στη σχολη ?

Το μωρο που κοιμαται ανασκελα εχει το κεφαλάκι στο πλαι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΑΛΛΟΙΩΝΕΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΧΡΙ Κ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ Κ ΓΙΑΤΡΟΥΣ Κ ΜΑΙΕΣ...ΟΚ??? ΝΑΙ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ!!!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΛΑΛΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ.Κ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΔΥΟ ΒΙΒΛΙΑ Κ ΝΑ

ΨΑΧΤΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ Κ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....ΜΠΡΑΒΟ!

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΠΛΑΓΙΑ ΑΛΛΑ Κ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ

ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΠΛΑΓΙΑ..ΔΗΛΑΗ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ..

ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΜΑΛΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Κ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΑΖΩ

ΜΕΧΡΙ ΕΠΑΝΩ ΜΕ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΤΗΝ

ΠΙΠΙΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΝΑ

ΜΗΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΛΕΠΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΣΤΡΩΜΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Η παγκοσμια θεση υπνου για τα βρεφη ειναι η υπτια (ανασκελα) . Ολα τα αλλα ειναι λαθος . Ειναι λαθος να κοιμαται το μωρο μπρουμυτα γιατι δεν μπορει να ελεξει το κεφαλακι του και μπορει να παθει ασφυξία .

Τωρα να ρθουμε στα δικά σας . Καλως ή κακως εχω ακουσει απο γνωστες και φιλες οτι εβαζαν τα μωρα μπρουμυτα γιατι ετσι ηρεμουσαν και κοιμοντουσαν καλυτερα . Εγω σε καμια περιπτωση δεν θα ήθελα να σου πω να το κανεις αυτο .

Θα σου πω μερικα κολπα μηπως μπορεσεις να κοιμηθει το μωρο ανασκελα και να μην ξυπνάει .

1) Τυλιξε το απαλα με μια λεπτη κουβερτουλα σαν να το φασκιωνεις . Πολλα μωρα κουνανε τα χεράκια του και αυτο τα ξυπναει . Ετσι νιωθει πιο ηρεμο και νιωθει φωλιτσα .

2) Προσπαθησε να το βαλεις να κοιμηθει σε λικνο αν εχεις ή στην κουνια και γυρω γυρω βαλε το μαξιλαρι θηλασμου να κανεις ορια . Τα μωρα νιωθουν αχανες την μεγαλη κουνια και δεν τους αρεσει . Γενικα θελουν να ασθαινονται το αισθημα φωλιά .

3) Επισης τα μωρα που τους αρεσει το μπρουμυτα ειναι αυτα που εχουν κολικους ή αερια . Πιεζεται η κοιλιτσα τους και τους αρεσει αυτο . Γιαυτο προσπαθησε να βοηθας το μωρο με μασαζ και ασκησουλες να φευγουν τα αερια και να ηρεμει .

Αν τωρα αυτα δεν πιανουν και ξυπναει συνέχεια τοτε τι να πω . Μπορεις να το βαλεις μπρουμυτα μονο με επιβλεψη και μονο αν εχεις βεβαιωθει οτι ο μυικος τονος του μωρου ειναι τετοιος ωστε να μπορει να κουνησει αρκετά το κεφαλάκι του .

θα συμφωνησω και εγω....εχω διαβασει και διορθωστε με αν κανω λαθος..η αμερικανικη παιδιατρικη υποστιριζει οτι τα μωρα πρεπει να κοιμουνται ανασκελα και σε ανακλιση,μπορειται επισης να χρησιμοποιει πιπιλα ολα αυτα βοηθουν στο να μην υπαρχει μεγαλος κινδυνος πνιγμου των νεογνων...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί να πω; Εγώ πάντως που προσπάθησα να τα κοιμήσω ανάσκελα, ξυπνούσανε στο 10λεπτο. Κι έκανα φιλότιμες προσπάθειες. Αυτά στο πρώτο και στο δεύτερο. Στα υπόλοιπα 2 από την αρχή μπρούμυτα και βρήκα την υγειά μου. Και να σημειώσω ότι μόνο το πρώτο μου είχε κολικούς. Κανένα άλλο.

Φιλιά και καλή επιτυχία με την επιλογή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yiotaki!!!! έγραψε:

ΑΧ ΒΡΕ ΜΟΛΛΥ ΜΟΥ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ???

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΙΣ

ΣΧΟΛΕΣ ΤΑ ,ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ???

ΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ Κ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ...

( Κ ΓΩ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΛΑΔΟ Κ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΕΛΕΓΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΝΩΣΗΣ ΑΛΛΑ Κ ΕΜΕΠΙΡΙΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ''ΕΙΔΙΚΕΣ''ΠΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ...

ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΒΑΣΗ ...

περα το οτι ειμαστε συνονοματες εχουμε και το ιδιο επαγγελμα....αλλα η σωστη και πιο ασφαλεστερη θεση ειναι ανασκελα...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδή τα πολλά λόγια ειναι φτώχια και πιστεύουμε μόνο τις αποψεισ παιδίατρων

παραθέτω.

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=285

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-168-0-0-0.aspx

http://night-flights.pblogs.gr/2007/08/ ... a-109.html

http://health.in.gr/news/article.asp?ln ... eID=107813

όποια θέλει διαβάζει τι λένε οι παιδίατροι .

πάντως εμένα στο ΑΤΤΙΚΟ όταν με είδαν να το κοιμίζω στο πλάι μόνο που δεν με βρίσανε οι παιδίατροι .

μην βρίσκουμε πάντα αφορμές για κόντρες υπάρχει και το google

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yiotaki!!!! έγραψε:

ΑΧ ΒΡΕ ΜΟΛΛΥ ΜΟΥ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ???

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΙΣ

ΣΧΟΛΕΣ ΤΑ ,ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ???

ΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ Κ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ...

( Κ ΓΩ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΛΑΔΟ Κ ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ

ΕΛΕΓΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΝΩΣΗΣ ΑΛΛΑ Κ ΕΜΕΠΙΡΙΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ''ΕΙΔΙΚΕΣ''ΠΕΦΤΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ...

ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΒΑΣΗ ...

:):):):):):):):):)

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...