Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ


papaki70

Recommended Posts

Κορίτσια τι γνώμη έχετε για το θέμα?

Λόγοι που οδηγούν τα νέα ζευγάρια στην επιστροφή του τοκετού στο σπίτι:

Οι λόγοι για να διαλέξετε τον τοκετό στο σπίτι είναι πολλοί και ποικίλουν:

Η ανάγκη να βιώσει η ίδια η γυναίκα τη γέννηση του παιδιού της

Η ανάγκη να έχετε κοντά σας τους ανθρώπους που εσείς θέλετε

Να είσαστε εσείς η οικοδέσποινα και εμείς οι ειδικοί επισκέπτες

Να μην υποστείτε τον αποχωρισμό των παιδιών σας όταν είσαστε πολύτοκος

Να νιώσετε την φυσική ασφάλεια, ομορφιά και οικειότητα του χώρου σας

Να μην υποστείτε την αναγκαστική και υποχρεωτική ταπείνωση των πράξεων ρουτίνας για μας τους επαγγελματίες υγείας όπως: υποκλυσμός- ευπρεπισμός κλπ.

Να μην είσαστε υποχρεωμένη να είσαστε ξαπλωμένη με το monitor συνδεδεμένο στην κοιλία σας, με τον ορό στο χέρι σας και το οξυγόνο και το πιεσόμετρο σε απόσταση αναπνοής

Να μην υποστείτε το ρίσκο των περιττών ιατρικών επεμβάσεων

Να μην υποστείτε την δράση των φαρμακευτικών ουσιών

Για να πιάσετε εσείς πρώτη το παιδί σας και να το κρατήσετε όσο θέλετε κοντά σας

Για να μοιραστείτε με τα αγαπημένα σας πρόσωπα τον ερχομό του παιδιού σας και όχι με πρόσωπα με μάσκες, γάντια και παγωμένα χαμόγελα

Αυτή η μεγάλη γιορτή να γίνει σπίτι σας. Είναι τα πρώτα γενέθλια του παιδιού σας.

Προϋπόθεσεις για να γεννήσει μια γυναίκα στο σπίτι:

Να είναι υγιής

Να έχει φυσιολογική πορεία της εγκυμοσύνης

Να μην είναι πολύδυμη κύηση

Να μην είναι κύηση από I.V.F (;)

Η προβολή να είναι κεφαλική

Να μην έχει μπει σε πραγματική παράταση (ηλικία κύησης> 42 εβδ.)

Να το θέλει η ίδια και ο σύντροφός της

Το σπίτι της να πληρεί τους στοιχειώδεις όρους υγιεινής

Η απόσταση από το πλησιέστερο νοσοκομείο να μην είναι μεγαλύτερη της 1 ώρας

Να υπάρχει ο ειδικός που θα την ξεγεννήσει

Ο τοκετός να ξεκινήσει αυτόματα και η εξέλιξή του να είναι φυσική.

http://www.eutokia.gr/index.php?option= ... &Itemid=56

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

papaki70 όσο καλό κι αν ακούγεται όλο αυτό που περιγράφεις για τον τοκετό στο σπίτι δε θα το έκανα με τίποτα. Δε θα έβαζα ποτέ σε κίνδυνο το μωράκι μου αλλά ούτε και μένα. Γιατί όσο φυσιολογική και να είναι η εγκυμοσύνη και όσο εύκολα και ανόδινα και αν κυλίσει, είναι πολλές οι περιπτώσεις με επιπλοκές την ώρα του τοκετού που χρειάζονται άμεση επέμβαση ειδικών κλπ.

Όχι εγώ παραμένω στα νοσοκομεία - κλινικές που προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια από το ίδιο μου το σπίτι... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγώ θα το διακινδύνευα!

Και αν παρουσιαζόταν μία επιπλοκή ποιός μου λέει

εμένα οτι θα φτάσω στο πλησιέστερο νοσοκομείο εγκαίρως?

Νομίζω οτι είναι λίγο παρακινδυνευμένο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν εχεις ηδη βιωσει την εμπειρια ενος τοκετου κ αν εχεις δει οτι μεσα σε λιγα λεπτα,μπορει ολα να ανατραπουν κ απο εκει που ολα ξεκινανε απολυτα φυσιολογικα τελικα να σε βαζουν αρον-αρον στο χειρουργειο για καισαρικη (οπως ηταν η περιπτωση μου),ε....νομιζω λιγο δυσκολα θα αποφασιζες να γεννησεις στο σπιτι.

Δεν ξερω...το θεωρω εντελως...πως να το πω...ανασφαλες;;;επικινδυνο;;

Δεν πιστευω πως υπαρχει λογος να γυρναμε πισω στα χρονια των γιαγιαδων μας.Τοτε γεννουσαν στο σπιτι γιατι δεν μπορουσαν να κανουν διαφορετικα,στις μερες μας που εχει εξελιχθει τοσο η επιστημη,με τετοια νοσοκομεια που εχουμε,τοσο καλους γιατρους να βαζουμε σε κινδυνο τη ζωη μας κ τη ζωη του μωρου...δεν το θεωρω λογικο..

Εγω δεν θα το διακυνδυνευα ουτε μια στο εκατομυριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν λεω ολα καλα και ωραια ακουγονται αλλα στην πραξη ειναι ετσι???

εγω θα μεινω σε 2-3 σημεια που εμενα προσωπικα μου ακουγονται λιγο ριψοκινδυνα

1)να μην ειμαι υποχρεωμενη να ειμαι ξαπλωμενη με το μονιτορ...(μα αυτο ειναι που θα μου διξει αν κατι δεν παει καλα με το μωρο,μπορω να το αποκλεισω??????)

2)να μην υποστω το ρισκο περιτων ιατρικων επεμβασεων...(και αν χρειαστουν ποιος θα μου τις κανει?????)

3)να πιασω εγω πρωτη το παιδι και να το κρατησω οσο θελω κοντα μου...(υπαρχουν παιδια που οσο και φυσιολογικη πορεια να ειχε η εγκυμοσυνη κατα την γεννα παρουσιαστικαν επιπλοκες και χρειαστικαν αμεσα θερμοκοιτιδα)

εγω θα σκευτω τον ευατο μου παιρνοντας αγκαλια το μωρο οσο θελω η θα σκευτω την υγιεια του μωρου?????

κακα τα ψεματα κοριτσια μπορει να εχει παρα πολλα θετικα ο τοκετος στο σπιτι αλλα δυστυχως δεν μπορει να καλυψει τα ρισκα απο τυχων επιπλοκες!!!

και δεν λεω παλια ετσι γεννουσαν αλλα αν ειχαν την δυνατοτητα να γεννησουν σε νοσοκομειο ειμαι 100% σιγουρη οτι αυτο θα επελεγαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

δεν λεω ολα καλα και ωραια ακουγονται αλλα στην πραξη ειναι ετσι???

εγω θα μεινω σε 2-3 σημεια που εμενα προσωπικα μου ακουγονται λιγο ριψοκινδυνα

1)να μην ειμαι υποχρεωμενη να ειμαι ξαπλωμενη με το μονιτορ...(μα αυτο ειναι που θα μου διξει αν κατι δεν παει καλα με το μωρο,μπορω να το αποκλεισω??????)

2)να μην υποστω το ρισκο περιτων ιατρικων επεμβασεων...(και αν χρειαστουν ποιος θα μου τις κανει?????)

3)να πιασω εγω πρωτη το παιδι και να το κρατησω οσο θελω κοντα μου...(υπαρχουν παιδια που οσο και φυσιολογικη πορεια να ειχε η εγκυμοσυνη κατα την γεννα παρουσιαστικαν επιπλοκες και χρειαστικαν αμεσα θερμοκοιτιδα)

εγω θα σκευτω τον ευατο μου παιρνοντας αγκαλια το μωρο οσο θελω η θα σκευτω την υγιεια του μωρου?????

κακα τα ψεματα κοριτσια μπορει να εχει παρα πολλα θετικα ο τοκετος στο σπιτι αλλα δυστυχως δεν μπορει να καλυψει τα ρισκα απο τυχων επιπλοκες!!!

και δεν λεω παλια ετσι γεννουσαν αλλα αν ειχαν την δυνατοτητα να γεννησουν σε νοσοκομειο ειμαι 100% σιγουρη οτι αυτο θα επελεγαν

μες στο μυαλο μου εισαι!!!!!!!Συμφωνω B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

δεν λεω ολα καλα και ωραια ακουγονται αλλα στην πραξη ειναι ετσι???

εγω θα μεινω σε 2-3 σημεια που εμενα προσωπικα μου ακουγονται λιγο ριψοκινδυνα

1)να μην ειμαι υποχρεωμενη να ειμαι ξαπλωμενη με το μονιτορ...(μα αυτο ειναι που θα μου διξει αν κατι δεν παει καλα με το μωρο,μπορω να το αποκλεισω??????)

2)να μην υποστω το ρισκο περιτων ιατρικων επεμβασεων...(και αν χρειαστουν ποιος θα μου τις κανει?????)

3)να πιασω εγω πρωτη το παιδι και να το κρατησω οσο θελω κοντα μου...(υπαρχουν παιδια που οσο και φυσιολογικη πορεια να ειχε η εγκυμοσυνη κατα την γεννα παρουσιαστικαν επιπλοκες και χρειαστικαν αμεσα θερμοκοιτιδα)

εγω θα σκευτω τον ευατο μου παιρνοντας αγκαλια το μωρο οσο θελω η θα σκευτω την υγιεια του μωρου?????

κακα τα ψεματα κοριτσια μπορει να εχει παρα πολλα θετικα ο τοκετος στο σπιτι αλλα δυστυχως δεν μπορει να καλυψει τα ρισκα απο τυχων επιπλοκες!!!

και δεν λεω παλια ετσι γεννουσαν αλλα αν ειχαν την δυνατοτητα να γεννησουν σε νοσοκομειο ειμαι 100% σιγουρη οτι αυτο θα επελεγαν

Αναστασία μου φέρνουν μαζί τους καρδιοτοκογράφο και σε μετράνε ανα τακτά χρονικά διαστήματα όχι συνέχεια για να μπορείς να έχεις ελευθερία κινήσεων και να αντιμετωπίζεις τον πόνο όπως νομίζεις εσύ. Βρέθηκε από μελέτες ότι αυτού του είδους η μέτρηση οδηγεί σε καλύτερα ποσοστά επιτυχίας της γέννας παρά ο συνεχές καρδιοτοκογράφος και αυτό γιατί αν κάποια στιγμή πέσουν οι παλμοί του μωρού μετά από λίγο ανεβαίνουν πάλι αλλά φυσικά ο γιατρός σε έχει πάει ήδη για καισαρική. Δεν είναι τυχαίο που στην Ελλάδα έχουμε τόσες καισαρικές αλλά τα ποσοστά επιτυχίας είναι τα ίδια με την υπόλοιπη Ευρώπη.

Όσο για το θέμα του νοσοκομείου απαραίτητη προύποθεση είναι να είσαι κοντά σε νοσοκομείο.

Τι να πω ρε κορίτσια εγώ θα είχα μια τόσο καλή γέννα αλλά η αντιμετώπισή μου ήταν που με ξένισε και άρχισα να το ψάχνω και αλλιώς. Ενώ θα γεννούσα σε 3 ώρες με αφήσαν να κάνω επισκληρίδιο πράμα που το θεωρώ απαράδεκτο για πολλούς λόγους. Η συνέπεια ήταν να μην μπορώ να συνεργαστώ και να μου τραβήξουν με βεντούζα το μωρό και να μπει στη θερμοκοιτίδα. Τόσος χρόνος άσκοπος και ταλαιπωρησα το μωράκι μου για να μην ταλαιπωρηθώ ΕΓΩ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι μου λοιπαμαι πολυ αλλα θα συμφωνησω με την αναστασια. Και με σενα δηλαδη αλλα με τα κοριτσια περισσοτερο.

Εγω που γεννησα με καισαρικη και ειδα το μωρο μου 6 ωρες αργοτερα...με επιρρεασε ψυχολογικα παρα πολυ...θα ηθελα οσο τιποτα στον κοσμο να γεννησω φυσιολογικα και γιατι οχι στο σπιτι...αλλα δεν θα εβαζα με τιποτα, μα με τιποτα σε κινδυνο την ζωη του παιδιου μου, ειδικα μετα την ιστορια που δημοσιευσε η Lena-Thess.

Τα φιλια μου στον χουχου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ θα συμφωνήσω με τα προηγούμενα κορίτσια.....

Δεν θα έβαζα σε κίνδυνο με τιποτα την υγεία του μωρού και τη δική μου....

Ενώ υπάρχουν τόσα μέσα για να παρακολουθούμε οτι όλα είναι καλά,δεν θα έμενα σπίτι.....

Μπορείς να επιλέξεις να γεννήσεις και σε μια κλινική- δεν ξέρω για τα νοσοκομεία - με πιο ανθρώπινο περιβάλλον...( χωρίς επιπλέον κόστος,να σημειώσω οτι η γέννα στο σπίτι ίσως στοιχίζει πολύ περισσότερο )

Παραδειγμα στην περίπτωση μου,στην κλινική ήμουν στην αίθουσα οδινών μόνο με τον άντρα μου και τη δική μου μαία....κανένας άλλος δεν μπήκε, όυτε με εξέτασε.Μόνο την ώρα της εξώθησης ήρθε ο γιατρός μου...

Υπήρχε ηρεμία,καλαμπούρι,ήμουν σε όποια θέση ήθελα( πχ όρθια ) και δεν πήρα κανένα φάρμακο.

Που θέλω να καταληξω,οτι μπορούμε να έχουμε μία πιο ΄΄ φιλική ΄΄ γέννα προς εμάς ακόμα και σε κλινική...

Και αν ο ευκολός τοκετος μου οδηγούνταν σε καισαρική λόγω πχ του οτι ήμουν πολυ στενή εσωτερικά????Καισαρική σπίτι θα μου κάνανε?

Θα τρέχαμε μετα....Δεν ξέρω ,δεν θα το έκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα η ζεστασιά του σπιτιού είναι αναντικατάστατη,

αλλά δεν θα το επέλεγα. Θα έπρεπε να είμαι 10000% σίγουρη

ότι δεν θα πάει κάτι στραβά, δεν θα συμβεί τίποτα

στο παιδί και σ' εμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Μαρακι! :)

κοιτα.θα συμφωνησω με τα κοριτσια..οπως κ να το κανουμε,ο τοκετος ελοχευει κινδυνους,ποσο μαλλον οταν ηδιαδικασια εξελισσεται μακρια απο καποια κλινικη,νοσοκομειο,μακρια απο γιατρους!

για τον καρδιοτοκογραφο..δεν ειναι απολυτο οτι μολις πεσουν οι παλμοι του μωρου ο γιατρος σε παει για καισαρικη!στη δικη μου περιπτωση,οι παλμοι επεσαν 2-3 φορες,αλλα ο μονος που ταραχτηκε ηταν ο αντρας μου,που τελικα βγηκε εξω!γυναικολογος κ μαιες μου ελεγαν οτι ειναι φυσιολογικο,επαιρνα αναπνοεςοπως μου ελεγαν κ ολα καλα!

ακομη κ οταν μια μαια μου ειπε οτι το παιδι κατεβαινει με το κεφαλι,αλλα κοιταζει ψηλά κ μαλλον θα χρειαστω καισαρικη,ο γιατρος μου μου ειπε να μη φοβαμαι κ πως αν χρειαστει θα το γυρισει αυτος! :)

ενταξει..δεν ειναι ευχαριστο να εισαι ξαπλωμενη κ να εχεις τους πονους,γι αυτο κ εγω οταν αρχισαν οι πονοι,περιμενα 5 ωρες σπιτι,με προτροπη γυναικολογου κ μετα εφυγα για την κλινικη..

επισης,η επισκληριδιος δε μου δημιουργησε προβλημα στην εξελιξη της διαδικασιας..σε 5 ωρες ειχα γεννησει..δεν καταλαβαινα πονους,αλλα μου ελεγαν ποτε να σπρωξω κ ανταποκρινομουν..επισης οι μαιες με πιεζαν σε διαφορα σημεια για να κατεβει πιο ευκολα το μωρο μου..

ισως να ημουν τυχερη,τί να πω..

για εμενα παντως,πιο σημαντικο ειναι να βρεις εναν καλο γυναικολογο ,παρα να γεννησεις στο σπιτι..η αποφαση εβαια ειναι δικη σου!

φιλάκια! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι ρισκο να γεννησεις στο σπιτι σιγουρα νιωθεις πιο οικεια επειδη εισαι σε γνωριμο περιβαλλον και σαφως οταν μιλαμε για τοκετο σο σπιτι δεν εννουε να ζεσταινεις νερο και να παινεις πανια !οπως γεινοταν πριν χρονια αλλα τωρα ερχετε ολοκληρη ομαδα ειδικων αλλα και παλι δεν παει να χρειαστει κατι να δημιοργηθει μια επιπλοη και ακομα κι σε μια ωρα ναειναι το νοσοκομειο δνε ξερεις τι μπορει να συμβει , εω μεσα στονοσοκομειο εισια και μιλανε για οληγορια και ανευθυνοτητα ποσο αν εισια μακρια .

Μετα αν εισαι στο νοσοκομειο για 4-5 ημερες η κατασταση του παιδιου ελεγχετε απο τους ιατρους συνεχεια αν εισια σπιτι ποσο σιγουρη θα εισια οτι ολα πανε καλα ;

Δεν ξερω εγω προτιμω το χωρο του νοσοκομειου τον θεωρω πιο ασφαλη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω Μαρακι μου και μόνο που το σκέφτεσαι μπράβο.

Είμαι τόσο φοβητσιάρα που δε θα το τολμούσα με τίποτα.

Αν μπορούσα να είμαι online με υπερηχο και καρδιοτακογράφο σε όλη την εγγυμοσύνη θα το έκανα. Μιλάμε για τοσο άγχος!!!!

Ασε που χωρίς επισκληρηδιο δεν το συζητώ!!!!! :S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια εγω ποτε δε θα το σκεφτομουν γενικωσ δε φοβαμαι αλλα δε αυτο ναι φοβαμαι....

ασε που χωρισ επισκληριδιο που παμε.. :P

κ μενα με βεντουζα το τραβηξε..πειραζει η βεντουζα? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Πω πω Μαρακι μου και μόνο που το σκέφτεσαι μπράβο.

Είμαι τόσο φοβητσιάρα που δε θα το τολμούσα με τίποτα.

Αν μπορούσα να είμαι online με υπερηχο και καρδιοτακογράφο σε όλη την εγγυμοσύνη θα το έκανα. Μιλάμε για τοσο άγχος!!!!

Ασε που χωρίς επισκληρηδιο δεν το συζητώ!!!!! :S:S:S

αυτό ακριβός σκέφτομαι και εγώ ,γιαυτο σου έδωσα και καρματακι ...έτσι να σου γίνει γρουσούζικο :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τώρα εγώ θα φταίω να στο μειώσω για να ξανά πάει 13 :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

να έρθω στο θέμα μας .μου αρέσει σαν ιδέα αλλά θέλω την ένεση μου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita σιγα μην καθομουν 25 ωρες να ξεσκιζομαι απο τους πονους...χαρα στο κουραγιο σου, δεν θα το εκανα..θα τους ελεγα ή επισκλειρίδιο ή την κανω με ελαφρα...

Εκανα καισαρικη κ ειναι τιμη μου κ καμάρι μου κ το φωνάζω..δεν με νοιάζει καθόλου..εξάλλου δεν γινόταν να γεννηθεί φυσιολογικα...εχω εναν γιο...αχ το μαναρι μου...δεν με ενδιαφερει που δεν γεννησα φυσιολογικα...το μονο κολλημα με την καισαρικη ειναι ποσες μπορω να κανω..αφου θελω να γινω πολυτεκνη..χαχαχα...

τωρα τοκετός στο σπίτι... εδω γινοντε στο νοσοκομείο 1002 φαντάσου στο σπίτι...έγινε ετσι η ατμόσφαιρα που κ εγκυες να είμαστε με εναν υπέρηχο πρεπει να ειμαστε αγκαλιά...οποτε νοσοκομειο κ ξανα νοσοκομειο...

απλα δεν εχω διαφάσει ολο το πόστ γραφω την γνώμη, εγω εχω περασει ασχημη κατάσταση εχάσα μωρο κ πιστευω ότι χρειάζεται ΤΡΕΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ στην σημερινή εποχή....για να φέρεις στον κόσμο ενα παιδι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια ορμόνη που έχει ιδιαίτερα μελετηθεί και είναι η ορμόνη-κλειδί όταν μιλάμε για αγάπη, είναι η ωκυτοκίνη. Το 1992 η Ακαδημία των επιστημών της Νέας Υόρκης εξέδωσε ένα τεράστιο βιβλίο που περιλάμβανε όλες τις εργασίες που έχουν γίνει για τον καθορισμό του ρόλου της ωκυτοκίνης στη συμπεριφορά. 'Όταν μιλάμε για αυτήν στους επαγγελματίες που σχετίζονται με τον τοκετό, τι γνωρίζουν; Γνωρίζουν ότι εκκρίνεται από το υποθάλαμο, γνωρίζουν ότι μετά αποθηκεύεται στον οπίσθιο λοβό της υπόφυσης, ότι εκλύεται από κει και ότι κατά καιρούς παρατηρούνται αιχμές έκκρισης, και για την δράση της γνωρίζουν ότι συστέλλει τους μυς της μήτρας για την γέννηση του παιδιού, ότι είναι απαραίτητη ορμόνη για την αποβολή του πλακούντα, ότι βοηθά την έκθλιψη του γάλακτος απ' τον μαστό, γνωρίζουν τις περιφερικές δράσεις της ωκυτοκίνης, ότι δηλαδή συστέλλει τις λείες μυικές ίνες. Δεν είναι όμως ενήμεροι του τεράστιου όγκου έρευνας που έχει γίνει και γίνεται όσον αφορά τον ρόλο της ορμόνης αυτής στη συμπεριφορά. Εν περιλήψει θα μπορούσα να πω ότι είναι η ορμόνη του αλτρουισμού, της κοινωνικότητας. 'Όποια μορφή αγάπης και αν σκεφθείς, η ωκυτοκίνη παίζει κάποιο ρόλο. Κατά την σεξουαλική επαφή, και οι δύο σύντροφοι εκλύουν πολύ υψηλά επίπεδα ωκυτοκίνης, έχει ακόμα αποδειχθεί ότι όταν γευματίζεις μαζί με ένα άλλο άτομο, τα επίπεδα ωκυτοκίνης σου ανεβαίνουν, με άλλα λόγια, τρώγοντας μαζί με άλλους δεν ικανοποιείς απλά την πείνα σου, είναι ένας τρόπος να δημιουργήσεις δεσμούς, με τους συντρόφους του γεύματος. Φαίνεται δε ότι μια από τις υψηλότερες αιχμές έκκρισης της ωκυτοκίνης πραγματοποιείται αμέσως μετά τον τοκετό, όταν η μητέρα κοιτάζει το μωρό της. Αυτό ιδιαίτερα μελετήθηκε στη Σουηδία.

Υπήρξαν άνθρωποι που αναρωτήθηκαν τι θα γίνει αν διαταράξεις την ορμονική ισορροπία ενός θηλαστικού που βρίσκεται σε τοκετό. Πώς θα εξελιχθεί η συμπεριφορά του; Το πρώτο τέτοιο πείραμα έγινε πριν πολλά χρόνια στη Ν. Αφρική από τον Eugene Mares. Ο άνθρωπος αυτός είναι γνωστός σαν ποιητής αλλά ήταν και γιατρός και δικηγόρος και πολλά άλλα. Τον ενδιέφερε η σχέση πόνου και μητρικής αγάπης. Το πείραμά του έγινε σε 60 άγρια ελάφια την ώρα που γεννούσαν, τους έδωσε λίγο αιθέρα και χλωροφόρμιο και το αποτέλεσμα ήταν ότι τα ελάφια αγνόησαν τα μικρά τους.

Το 1987 έγινε ένα άλλο πείραμα από τον Cribol. Αυτός έκανε επισκληρίδιο σε προβατίνες που γεvvoύσαν. Το αποτέλεσμα: δεν φρόντιζαν τα μικρά τους. Τα αποτελέσματα είναι απλά με τα ζώα γιατί δεν έχουν πολιτισμό, δεν έχουν γλώσσα, η συμπεριφορά τους είναι και μόνο κάτω από την επίδραση των ορμονών. Μια επισκληρίδιος αναισθησία διατάραξε την ορμονική τους ισορροπία και έχασαν την μητρική τους συμπεριφορά. Βλέπετε λοιπόν ότι η ικανότητα για αγάπη φαίνεται να επηρεάζεται σημαντικά από την περιγεννητική εμπειρία.

Είναι πολύ σοβαρό λοιπόν το να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε την φυσιολογία του τοκετού όσο το δυνατόν καλύτερα, για να την διαταράσσουμε, όσο το δυνατόν λιγότερο. Μέχρι σήμερα υπήρχαν αρκετοί άνθρωποι που διαισθάνονταν την σημασία της φυσικής πορείας του τοκετού αλλά δεν είχαν λογικά επιχειρήματα να υποστηρίξουν τη στάση τους. Σήμερα αυτά υπάρχουν και μπορούμε να απαντήσουμε (αυτούς που λένε «γιατί να ρισκάρεις οτιδήποτε κατά την γέννηση του μωρού σου, είναι τόσο απλό, τόσο ασφαλές σήμερα να κάνεις καισαρική κι αν όχι καισαρική, γιατί να μην κάνεις μια αναισθησία, εσύ θα βλέπεις τηλεόραση, και όλα τα άλλα θα τα κάνουμε εμείς για σένα».

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έχει κάνει καμία; Είμαι πολύ περίεργη.

Σε κάτι αμερικανικά ντοκιμαντέρ φαίνεται πολύ ωραία. Ειδικά εκεί που με το σύντροφό τους από δίπλα γεννούν σε μια πισινούλα, αν έχετε δει. Αλλά τα ντοκιμαντέρ, εκτός από "ιδανικό", το κάνουν να φαίνεται πολύ πιο απλό απ' όσο μάλλον είναι.

Δηλαδή, θα πρέπει να είναι ιδανικές οι συνθήκες: να είναι 10000% βέβαιος ο γιατρός ότι δεν υπάρχουν παράγοντες που εμποδίζουν τον ΦΤ και δη στο σπίτι, να είσαι δίπλα σε νοσοκομείο κ.λπ. Και πάλι δεν μπορείς να είσαι βέβαιος ότι όλα θα πάνε σύμφωνα με το "σενάριο". Αγχώθηκα και μόνο στη σκέψη... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλά και τα περισσότερα πρωτόκολλα που ισχύουν στα μαιευτήρια, όπως το να ακούς τους παλμούς του μωρού, μετά από κάθε συστολή, έχουν εδραιωθεί από άτομα που δεν έχουν καταλάβει την φυσιολογία του τοκετού και πολύ περισσότερο δεν θα είχαν ξεκινήσει την συνεχή καρδιοτοκογραφία χωρίς να έχει λυθεί με τυχαιοποιημένες δοκιμασίες ελέγχου η σχέση όφελος προς επικινδυνότητα (benefit to risk). Όλη η πρακτική της συνεχούς καρδιοτοκογραφίας βασίστηκε σε μια θεωρία, ότι αν ακούγαμε συνέχεια τους καρδιακούς παλμούς του μωρού, θα ξέραμε πότε ακριβώς κινδυνεύει και θα μπορούσαμε να επέμβουμε για να το σώσουμε. Δεν είχαν γίνει, προοπτικές τυχαιοποιημένες δοκιμασίες ελέγχου. Αυτός ο τύπος της μελέτης είναι η καλύτερη μέθοδος για να αξιολογηθεί το όφελος προς την επικινδυνότητα οποιαδήποτε ιατρικής πράξης. Χρειάζεσαι δύο διαφορετικές ομάδες και μελετάς την έκβαση των δύο αυτών ομάδων. Σήμερα έχουν γίνει τουλάχιστον 15 τέτοιες μελέτες για την ηλεκτρονική καρδιοτοκογραφία έναντι της διακεκομμένης ακρόασης και όλων περίπου τα συμπεράσματα είναι τα ίδια: το μόνο που άλλαξε στις περιγεννητικές στατιστικές ήταν ότι αυξήθηκε το ποσοστό των καισαρικών. Όφελος λοιπόν προς επικινδυνότητα, αρνητική σχέση. Όλοι έμειναν έκπληκτοι από τα αποτελέσματα αυτών των μελετών γιατί δεν είχαν καταλάβει αυτά που είπαμε σχετικά με το τι συμβαίνει όταν σε παρακολουθούν. Η πρώτη σκέψη ήταν ότι μάλλον οι υπεύθυνοι για την ερμηνεία των καρδιοτοκογραφημάτων δεν ήταν αρκετά καλά εκπαιδευμένοι, έγιναν λοιπόν πειράματα όπου τα κομπιούτερ ανέλυαν τα καρδιοτοκογραφήματα και τα προγράμματα αυτής της ανάλυσης είχαν γίνει από τους καλύτερους στον τομέα. Τα αποτελέσματα υπήρξαν ίδια.

Βρήκα το εξής παράδειγμα για να συνειδητοποιήσουν οι γιατροί τι συμβαίνει με την συνεχή καρδιοτοκογραφία. Τους λέω λοιπόν «υποθέστε ότι ενώ κάνετε έρωτα συγχρόνως καταγράφουν το ηλεκτροκαρδιογράφημά μας, η φυσιολογική πορεία δεν θα διασαλευθεί;» Με αυτό το παράδειγμα αρχίζουν να καταλαβαίνουν.

Μια άλλη μελέτη που δημοσιεύθηκε τον Μάρτιο του 1990, έγινε πάνω σε πρόωρους τοκετούς, με μωρά που ζύγιζαν κάτω από ένα κιλό, τοκετούς δηλαδή υψηλού κινδύνου, πάλι εδώ συνέκριναν τα αποτελέσματα συνεχούς προς διακεκομμένη ακρόαση των παλμών του εμβρύου.

Το ενδιαφέρον σ' αυτή την μελέτη είναι ότι παρακολούθησαν τα παιδιά αυτά μέχρι την ηλικία των 18 μηνών. Βρήκαν δε ότι στην ομάδα με συνεχή καρδιοτοκογραφία υπήρχαν 2,5 φορές περισσότερα περιστατικά σπαστικότητας απ' ότι στη διακεκομμένη ακρόαση, με άλλα λόγια φαίνεται ότι και για περιπτώσεις υψηλού κινδύνου η διακεκομμένη ακρόαση πλεονεκτεί.

Θέλω να γυρίσω όμως πάλι στο θέμα της ωκυτοκίνης και θέλω να καταλάβετε ότι όταν δίνουμε ενδοφλέβια ωκυτοκίνη, η δράση της ορμόνης είναι μόνο περιφερειακή, δηλαδή πάνω στην μήτρα και τον μαστό, δεν επιδρά στην συμπεριφορά, δεν περνάει στον εγκέφαλο λόγω του αιματεγκεφαλικού φραγμού. Υπάρχει δε στην ενδοκρινολογία ένας βασικός κανόνας: όταν εισάγεις τεχνητά μια ορμόνη στο σώμα η φυσική της παραγωγή σταματά, που σημαίνει ότι η γυναίκα με ενδοφλέβια έγχυση περιορίζει την φυσική παραγωγή της ωκυτοκίνης και από την άλλη η ορμόνη που εισάγεις δεν επιδρά στη συμπεριφορά. Η ωκυτοκίνη που εισάγεται τεχνητά έχει την ίδια ακριβώς χημική δομή με την φυσική ορμόνη, η διαφορά έγκειται στην ύπαρξη του αιματεγκεφαλικού φραγμού αλλά και ότι η αυθόρμητη απελευθέρωση ωκυτοκίνης από τον οπίσθιο λοβό της υπόφυσης δεν είναι ποτέ συνεχής. Φυσιολογικά λοιπόν υπάρχει ένας παλμός στην έκκριση της ωκυτοκίνης. Η παλμικότητα είναι ένα χαρακτηριστικό της έκκρισης της ωκυτοκίνης. Το 1996 δημοσιεύτηκε μια σχετική μελέτη στο περιοδικό Early Human Development από τον Nissan ένα Σουηδό. Βρήκε τον τρόπο να μελετήσει την παλμικότητα στην έκκριση της ωκυτοκίνης δύο μέρες μετά τον τοκετό, Kατά την διάρκεια του θηλασμού. Μελέτησε δε δύο ομάδες γυναικών. Η πρώτη είχε φυσικό, αυθόρμητο τοκετό και η άλλη ομάδα επείγουσα καισαρική. Βρήκε λοιπόν ότι στην ομάδα με επείγουσα καισαρική η έκκριση ωκυτοκίνης δεν είχε παλμικότητα και επίσης ότι το πόσο χρονικό διάστημα θα θηλάσει μια γυναίκα επηρεάζεται από την παλμικότητα της έκκρισης της ωκυτοκίνης. Όταν την δεύτερη μέρα μετά τον τοκετό ήταν παλμική η έκκριση, οι μητέρες θήλαζαν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Όταν δεν υπήρχε αυτή η παλμικότητα μπορούσες να προβλέψεις ότι δεν θα συνεχίσουν για πολύ τον θηλασμό.

Αυτή η εργασία είναι εξαιρετικά σημαντική για κάποιον που συνδέει την ωκυτοκίνη με την αγάπη.

Από το ακροατήριο: τελικά η φυσιολογία του τοκετού είναι η φυσιολογία της ζωής και η φυσιολογία της ζωής, η φυσιολογία της αγάπης και το να αφήσουμε την γυναίκα αυθόρμητα να εκκρίνει ωκυτοκίνη, ελεύθερα να εκκρίνει ωκυτοκίνη με εντυπωσιάζει αυτή η σχέση της ελευθερίας με την αγάπη. Αν πάρουμε αυτή την ελευθερία απ' την γυναίκα και από το παιδί κάνοντας πρόκληση τοκετού ή κάποια άλλη παρέμβαση διαταράσσουμε την ικανότητά τους για αγάπη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω ρε κορίτσια και γω που το έθεσα το τόπικ δε σημαίνει ότι θα το κάνω, απλά θέλω να μαι πλήρως ενημερωμένη πριν το απορρίψω ή το δεχτώ. Σίγουρα θέλει ψυχικό σθένος να πάρεις μια τέτοια απόφαση αλλά αυτή τη φορά θέλω να λειτουργήσω με βάση το παιδί μου και όχι με βάση πως θα περάσω εγώ καλά και αν θα πονέσω ή όχι. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω δεν θα κανα επισκληρίδιο γιατί τώρα κατάλαβα τι ζημιά μου κανε. Δεν ένιωθα οπότε συνεργαζόμουν λάθος κάτι που θα το έκανα με ευκολία αν άφηνα τον οργανισμό μου να κάνει τη δουλειά του!!! Αποτέλεσμα???? Εμβρυουλκό γιατί και το μωρό ζαλίζεται από την επισκληρίδιο και δε συνεργάζεται καλά όπως ενημερώθηκα εκ των υστέρων. Από το τράβηγμα προξενήθηκε μερική χαλάρωση του κόλπου που θα ήταν τριςχειρότερη αν δεν ήμουν γυμνασμένη, άπειρα εσωτερικά ράμματα και μόνιμη ζημιά που θέλει χειρουργείο. Αι σιχτίρ...Μου άξιζε όμως γιατί σκέφτηκα τον εαυτούλη μου και αν πονέσω. Τελικά δεν πόνεσα ΚΑΘΟΛΟΥ αλλά τώρα τρέχω και δεν φτάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις διάβασα τι έχετε γράψει κορίτσια...κ εχω μια απορία...

υπάρχουν γιατροί που αμα δεν γεννας γρήγορα σε βάζουν για καισαρική?

Πραγματικα εχω απορία...μην με κοροιδέψετε :blush::blush::blush:

Τουλάχιστον οσο κ λάθος να έκανε ο πρωην γιατρός μου για την μπέμπα που έχασα δεν έκανε ετσι χωρίς λογω καισαρική...

Γιατί εγω νομίζω οτι το επιλλέγουν οι επίτοκες για καισαρική...τι εννοώ...παει κάποια κ λέει στο γιατρό...εγω μονο με καισαρική....κ αυτός κάνει καισαρική....

Υπάρχουν κ άνθρωποι που κάνουν καισαρικές αλλα δεν νομιζω οτι είναι τοσο μεγάλο το ποσοστό....Εγω τουλάχιστον απο τον κύκλο μου μονο εγω έκανα καισαρική...ολες φυσιολογικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ, τα λέγαμε και κάπου αλλού για τους λεγόμενους "καισαρικάκηδες", όχι; Εντάξει, υπάρχουν κι αυτοί, υπάρχουν και γυναίκες (δεν το λέω αυθαίρετα, έχω παραδείγματα) που το ζητούν κι ας μην χρειάζεται, υπάρχουν κι άλλες που δεν έχουν άλλη επιλογή λόγω προβλήματος πριν (όπως εγώ) ή κατά τη διάρκεια του τοκετού :unsure:

Άλλο όμως ο τοκετός στο σπίτι vs στο νοσοκομείο κι άλλο ο ΦΤ vs καισαρικής. Προσωπικά δεν θα το έκανα με τίποτα, όσα κι αν είναι τα ωφέλη, όταν σκεφτεί κανείς ότι μέσα σε δευτερόλεπτα όλα μπορούν να έρθουν πάνω κάτω όπως είπε και κάποια πιο πάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Μια χαρά κι εγώ! Καούρες έχω μόνο πολλές μέρα νύχτα, ότι και να φάω! Ααααχ τι τέλεια που θα κάνετε gender reveal! Έλεγα κι εγώ να κάνω αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ να μην μάθω, μετά έλεγα να το κάνω για τους άλλους και να ξέρω εγώ, αλλά και πάλι δεν κρατήθηκα και το είπα 😂 Εγώ τη νιώθω κανονικά πια, αλλά είναι και 2η και το αναγνώρισα πιο εύκολα κι επίσης έχω οπίσθιο πλακούντα, και η διαφορά με την πρώτη που είχα πρόσθιο είναι πραγματικά τεράστια! Να μην έχεις κανένα άγχος, όλα καλά είναι! Τα δύσκολα πέρασαν! Κορίτσι μου έχεις γιατρό στο Έλενα ή κάνω λάθος? Νομίζω είχα δει κάπου το Χες γράψει!
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για αυτήν την κατάληξη... Είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό ... Σου εύχομαι ότι καλύτερο κ πάνω από όλα υγεία 🙏
    • περι πιπιλας που αναφέρεται εγω σωθηκα με την πιπίλα! στην αρχή έλεγα δεν την θελω με τίποτα και δεν πρόκειται να του δώσω... δοκιμάστε να τα βάλετε όταν κλαίνε οχι στα καλα του καθουμενου..μηπως την πιάσουν πιο εύκολα! εμενα την Philips Avent μου πήρε... ενώ στην αρχή ειχα δοκιμάσει μια της nuk ειχε μεγαλύτερη θηλή και δεν την έπαιρνε με τίποτα... αυτή εχει πολύ μικρή θηλή και του άρεσε φαίνεται!
    • Καλημέρα κορίτσια, χαθηκα λίγο...αυτες τις μέρες ο μικρός εκλαιγε ασταμάτητα...απο το εμβόλιο...και δεν ειχα χρόνο να γράψω... πυρετό δεν κάναμε...αλλα τον πονουσε το ποδαρακι του τον καημένο και έκλαιγε 😔  ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα... κορίτσια εσας τα παιδάκια σας το στηρίζουν το κεφαλάκι; εμενα όχι ακόμα 😔 εσεις βλεπω είστε πολύ μπροστα... εμένα δεν κάνει ουτε κίνηση για να πιάσει πράγματα κτλ ..στο γυμναστήριο δεν τον έχω βαλει ακόμα...
    • Κορίτσι μου, πέρασα και εγώ κάτι παρόμοιο. Τα baby blues που κρατάνε 2 βδομάδες. Ήμουν τυχερή που είχα δει μια γνωστή influencer που είχε μιλήσει γι αυτό και έτσι το αναγνώρισα και κατάλαβα πως δεν είναι επιλόχειος. Γενικά επιρρεπής στην κατάθλιψη, με χρόνια ψυχοθεραπεία για να έρθω στα ίσα μου. Αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ εμένα, είναι να επαναφέρω την ρουτίνα μου προ μωρού. Παράδειγμα τις πρώτες 2 βδομάδες, ακολουθούσα το πρόγραμμα του μωρού, αλλάζοντας εντελώς το δικό μου (λογικό). Κοιμόμουν ακανόνιστα και ειδικά μετά το απόγευμα ερχόταν το σύννεφο. Όταν άρχισα να κοιμίζω το μωρό και να καθόμαστε το βράδυ με τον άντρα μου για φαγητό και σειρά, όπως κάναμε παλιά, επανήλθα σταδιακά. Έστω μισή ώρα έβλεπα και μετά κοιμόμουν, αλλά με έκανε να νιώσω πως είμαι ακόμη εδώ και δεν έχω εξαλειφθεί σαν παρουσία. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι παρόμοιο, δεδομένου πως έχεις κ άλλα παιδάκια, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθήσει να επαναφέρεις με κάποιον τρόπο το εγώ σου και έτσι θα δεις καθαρά. Στέλνω μεγάλη αγκαλιά και είμαστε εδώ ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...