Μετάβαση σε περιεχόμενο

αλλεργεια στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος!


Recommended Posts

γεια σας και παλι...

ο μικρουλης μου εχει αλλεργεια στο αγελαδινο γαλα,θηλαζουμε αποκλειστικα και κανω διατροφη..στην ουσια δεν τρωω τιποτα,τα μισα φαγητα δεν μπορω να τα φαω λογω κολικων και τα αλλα μισα λογω αλλεργιας..

εχω τις εξης αποριες:

1.το γαλα μου ειναι θρεπτικο;;;

2.η αλλεργια υποχωρει πιο γρηγορα με το θηλασμο;;;

3.ποτε θα μπορω σιγα σιγα να δοκιμασω καποιες τροφες;;;;

να σημειωσω οτι δεν θελω να σταματισω το θηλασμο με τιποτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ βρε Γιωτούλα... Δύσκολη κατάσταση! :huh:

Ο γιατρός τι σου'χει πει;;

Μήπως να παίρνεις κάποια συμπληρώματα; Βιταμίνες;; Κάτι;;;;

Εύχομαι σύντομα να περάσει η αλλεργία... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τρελο κοριτσι που εισαι;;;;αντε να δω ποτε θα τα πουμε απο κοντα..την επομενη φορα που θα βγαλεις ποστ για συναντηση ρωτα με πρωτα αν με βολευει :P

περνω σιδηρο και ασβεστιο...αλλα πειναωωωωωωω...

σε ευχαριστω ρουλινι μου.. :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

γεια σας και παλι...

ο μικρουλης μου εχει αλλεργεια στο αγελαδινο γαλα,θηλαζουμε αποκλειστικα και κανω διατροφη..στην ουσια δεν τρωω τιποτα,τα μισα φαγητα δεν μπορω να τα φαω λογω κολικων και τα αλλα μισα λογω αλλεργιας..

εχω τις εξης αποριες:

1.το γαλα μου ειναι θρεπτικο;;;

μια χαρα ειναι το γαλα σου, αυτο που χρειαζεται το παιδακι σου!

ειναι το καλυτερο

2.η αλλεργια υποχωρει πιο γρηγορα με το θηλασμο;;;

δεν χεις ανεπιθυνητες εκδηλωσεις με το θηλασμο!

το πολυ πολυ ως τα 3 θα εχει φυγει!

αλλα καπου στο χρονο+ θα φτιαξουν πολυ τα πραγματα!

3.ποτε θα μπορω σιγα σιγα να δοκιμασω καποιες τροφες;;;;

τ απραγματα θα γινουν πιο ευκολα οταν θα μπουν οι στερεες τροφες και σταδιακ θα δοκιμαζεις και θα παρατησεις αν εκδηλωνει αλλεργια!

και αναλλογα θα πρατεις!

να σημειωσω οτι δεν θελω να σταματισω το θηλασμο με

τιποτα....

και κλα κανεις!

εμεις μετα πο 22 μηνες θηλασμου και υστερα απο αλλεργοιλολγικο τεστ μαθαμε οτι εχει ακομα αλλεργια στο αγγελαδινο.... αν δεν θηλαζα θα το ειχα βρει πιο νωρις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1) Απολυτα ! Θηλάζουν γυναικες χορτοφάγοι εκ πεποιθήσεως και τα μωρα τους μεγαλώνουν μια χαρά ! (για να μην αναφερω παλι μητέρες που υποσιτιζονται λογο πεινας)

2)Φυσικά ! Θηλάζοντας προστατευεις το μωρο και το βοηθας να καταπολεμησει τις αλλεργιες .

3) Ειναι πολυ νωρις για εσας . Τα γαλακτοκομικα τουλάχιστον μεχρι το εξάμηνο αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο . Τι αλλες τροφες δεν τρως ?

Το σιδηρο και το ασβεστιο τι τα χρειάζεσαι ? Εκανες εξετασεις και σου λειπουν ? Το ασβεστιο δεν σου χρειάζεται σιγουρα . Δεν μπορω να καταλαβω την λογική των γιατρων που χορηγουν σιδηρο και ασβεστιο . Αυτα τα δυο ειναι τελειως αντιθετα και το ενα δεν αφηνει το αλλο να αποροφηθουν απο τον οργανισμο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το σιδηρο το επαιρνα και λογω της αιμορραγιας..ειχα και πολλες ζαλαδες....

τωρα για το ασβεστιο μου το ειπε και η παιδογαστρεντερολος να παιρνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα θα σου πω τι τρωω...κοτοπουλο,χοιρινο,ρυζι,μακαρονια και πατατες..απο φρουτα μηλο,αχλαδι,μπανανα...αυτα... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη δεν τρως γαλακτοκομικά ? Ουτε οι αγελάδες τρωνε γαλακτοκομικά μετα που αποθηλάζουν και βγαζουν τονους γαλα :P

Δεν σου χρειαζεται το ασβεστιο πιστεψε με ! Παρε καλυτερα το σιδηρο αφου σου χρειάζεται και φαε ξηρους καρπους , πρασινα φυλλωδη λαχανικά , αποξηραμένα φρουτα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

βασικα θα σου πω τι τρωω...κοτοπουλο,χοιρινο,ρυζι,μακαρονια και πατατες..απο φρουτα μηλο,αχλαδι,μπανανα...αυτα... :(

Γιατι τοσα λιγα ? Τα λαχανικα που ειναι ? Οι ξηροι καρποι ? Τα οσπρια ?? Πορτοκάλια μανταρινια γιατι δεν τρως ???

Αρχισε να τρως σιγα σιγα απο ΟΛΑ τα φρουτα και τα λαχανικα . ΑΝ κανει κολικους με καποια τροφη ΤΟΤΕ την κοβεις . Καλα ποιος σου πε να τρως μονο αυτα ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax..koritsaki mou mh anxonese ...pistebo oti prepei na tros kai ta upoloipa pou sou lene oi kopeles kai an deis oti kati to pirazei to ninaki sou tote to kobeis. .!!! Emena o mikros mou exei alergeia sta frouta !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν τρωω τις υπολοιπες τροφες γιατι κανεις πολυ εντονους κολικους...ακομα και με αυτα τα λιγα που τρωω συνεχιζει να εχει κολικους...οχι ομως μεγαλης διαρκειας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως μπερδευεις τα αερια με τους κολικους ? Βοηθας βεβαια με την διατροφη σου αλλα οι ασκησεις με τα ποδαρακια να φυγουν τα αερια , το καλο ρέψιμο , το μασαζ στην κοιλιά βοηθουν πολυ αποτελεσματικά .

Τι να σου πω αν αντεχεις συνέχισε εξάλλου αντε κανα μηνα ακομα μετα περνουν τα πονακια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκεια μου κοπελα..

περαστικα σας καταρχας..εμενα η μικρη μου την εμφανισε τηναλλεργια πολυ νωρις και το καταλαβαμε οταν εκλεισε τον 1ο μηνα της ζωης της...διαγνωστηκε και με τα τεστ και απο τα συπτωματα...(αλλεργικη εκζεματιτιδα σε ολο το σωμα και το χειροτεο αιμα στα κακα της με τη μορφη βλεννας... :woohoo: )

Εκοψα λοιπον τα παντα...οτι σχετιζεται με γαλα και με τα παραγωγα του..εννοειται και μοσχαρακι...ομως τα υπολοιπα ΟΛΑ τα ετρωγα και μαλιστα σε ποσοτητες...ΨΑΡΙ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ,ΚΟΥΝΕΛΙ,ΚΑΤΣΙΚΙ,ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ(ΜΟΝΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΥΔΙΑ)....ΟΣΠΡΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ..σπανακι και οτι αλλο λαχανικο ...(κυριως εποχης)..και πολλες σαλατες..ρυζι και ζυμαρικα,πολλυς ξηρους καρπους(οχι φυστικια γιατι καπουθ διαβασα οτι ειναι λεει αλλεργιογονα)ακομη και γλυκα εμαθα να κανω χωρις γαλατα και βουτηρα(πχ.κεηκ με χυμο μηλου)αν χρησημοπιησεις τη φαντασια σου ουυυυυυυυυυ εχει πολυ πραμα να φας...

ηκορουλα μου θλαζει ακομη και ειανι 8 μισυ κιλα και 66 εκ υψος!

Νομιζω λοιπον οτι μια χαρα τα παει...

ασβεστιο πηρα βεβαια αλλα καθαρα για ενισχυση οχι οτι αν δεν το παρεις τρεχει και κατι..πι οπολυ για μενα.

ΑΑΑΑΑΑΑΑ προσοχη στο βιταμ σοφτ και γενικα σε ολς τις σοφτ μαργαρινες ακομη και το μπεσελ...περιεχουν ειτε ορο γαλακτος ειτε αρωμα βουτυρου ...ΠΑΝΤΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ!

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΕΙΣΜΑ...ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια,πως καταλαβαινουμε την αλλεργια???ρωταω γιατι εμενα μετα το γευμα βγαζει γαλατακι πολυ συχνα..μπορει να εχει καποια αλλεργια???τη βαζω να ρευτει αλλα δεν ρευεται παντα οση ωρα κι αν τη κραταω και μετα βγαζει γουλιτσες στον υπνο της...τι κανω λαθος???παιζει να τρωει παραπανω απο το κανονικο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΟΥΡΙΚ μου κ η δικια μου εχει αλλεργια,αν κ δεν θηλαζουμε οτι απορια εχεις στειλε πμ κ πολυ ευχαριστως να σου πω διοτι η κολλητη μου θηλασε τη μικρη της αποκλειστικα με διαπιστωμενη αλλεργια εως 8 μηνων,την ρωταω κ σου λεω!φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ο πρωτος γιος ειχε αλλεργια στο γαλα...αλλα οπως φανηκε ηταν πιο ηπια γιατι ετρωγα κανονικα τα παντα ακομα και γαλα και δεν τον ενοχλησε...για λογους υγειας του παιδιου αλλα και δικους μου αποθηλασαμε 2 μηνων και απο κει και μετα ξεκινησε να φαινεται η αλλεργια,αυτος ομως εφαγε κανονικα μοσχαρι και ενος χρονου τελειωσε και αλλεργια του...

ξερω οτι μπορω να βρω αρκετες τροφες να τρω,ομως τωρα ειμαι μεσα στο σπιτι και εν εχω τροπο να το ψαξω....

σας ευχαριστω ολες σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας πιστευω οτι σου ειπαν βλακιεσ...και εμενα ειχε παρομοια συμπεριφορα οταν ηταν στην ηληκια του δικου σου, πιστεψε με δεν εηταν απο τα φαγητα. Εκτος απο το γαλα και τα καθαρα γαλακτοκομικα απο γαλα αγελαδος- προσεχε η γραβιερα η φετα και πολλα αλλα ελληνικα τυρια φτιαχνονται απο αιγοπροβειο γαλα και μπορεις να τα φας κανονικοτατα.

Δεν γινετε να τρως τοσ αλιγα, αν και φυσικα δεν επιρρεαζει την ποιοτητα ουτε την ποσοτητα του γαλακτος σου.

Εμας τωρα που ειναι 8 φτιαχνει σηγα σηγα, δηλαδη πλεων μπορω να ποιω ενα ποτιρι γαλα, να φαω ενα γλυκακι, μη φανταστεις τρελλα πραγματα. Ο μικρος ακομα γιαουρτι οχι, δοκιμασαμε και μας εκανε τρελο συγκαμα και φουντωσε το εκζεμα.

Θηλαζοντας αποκλειστικα ειναι πιο ευκολα να ξεπερασει το παιδι μια αλλεργια γιατι μεσω του μητρικου γαλακτος περνανε καποιες αλλεργιογονες ουσιες στο μωρο σε μικρες ποσοτητες και ετσι αναπτυσσει σηγα σηγα αντισωματα. Γι'αυτο ειναι προτημοτερο να θηλαζεις παρα να δωσεις υποαλλεργικο γαλα- αθυτο μου το ειπανε δυο αλλεργιολογοι.

Και η λαλα εχει δικιο για το ασβεστιο, φαε πρασινα φυλλωδη λαχανικα και δυσικα φετα και γραβιερα ...δεν μπορω να τα βλεπω μπροστα μου αλλα...τι να κανω...θελλω γκουντα ΤΩΡΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω...θα ξεκινησω σιγα σιγα να βαζω ορισμενες τροφες...για δοκιμη...

σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες σας.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα η μικρή είχε αιματάκι στα κακά της και αφού κάναμε εξετάσεις αίματος, καλλιέργεια στα κόπρανα, και ψάξαμε και για έναν ιό που λέγεται ρότα (όλα αυτά γιατί έχει και πυρετό, αλλά λόγω ίωσης), καταλήξαμε οτι έχει αλλεργία στο γάλα...

θηλάζω κι εγώ αποκλειστικά και σήμερα ξεκινάω δίαιτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...