Μετάβαση σε περιεχόμενο

μη κανονικη αυξηση χωριακης=παλινδρομη?


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.ειχα ξαναανοιξει συζητηση για το θεμα αλλα θελω τη βοηθεια σας.μετα απο αποτυχημ εξωσωματικη και τελευταια περιοδο στις 12 δεκεμβριου ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος τη περαμενη τριτη στις 19 γεναρη.χωριακη 304.ο γυναικολογος δεν ειδε σακκο.επανελαβα τη χωριακη τη πεμπτη 517.τη δευτερα επανελαβα τη χωριακη βγηκε 870.ο γιατρος μου ειπε οτι παμε καλα,ειδε κ το σακκο κ μου ειπε να μην επαναλαβω χωριακη κ να παω τη παρασκευη να με ξαναδει.ενας αλλος γιατρος ομως γνωστος που τον ρωτησα μου ειπε οτι μαλλον παω για παλλινδρομη γιατι τα νουμερα δεν ειναι ικανοποιητικα.η αληθεια ειναι οτι κ εγω απο οτι εχω διαβασει δε βλεπω ικανοποιητικους αριθμους.σημειωτεον υποθετουμε με το γιαατρο οτι το μωρακι πιαστηκε στις 9 δεκεμβρη,μια μερα πριν τη περιοδο.αν εχετε γνωση κ γνωμη πανω στο θεμα πειτε μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αννουλα μου,ουτε εγω ξερω να σου απαντησω,μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω.Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι εδω στο mammy παααααρα πολλες εγκυμοσυνες ξεκινησαν καπως ετσι κ τελικα οοολα πηγαν παρα πολυ καλα!!Τι να σου πω...ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μη συμβαινει κατι αλλο κ να συνεχιστει η εγκυμοσυνη σου.

Το μονο παραδειγμα που μπορω να σου πω ειναι οτι μια φιλη μου,εκανε χοριακη 2 μερες πριν τη περιοδο,γιατι υποπτευτηκε οτι ειναι εγκυος,βγηκε η χοριακη 5.000 μοναδες,παρα πολυ μεγαλη κ τελικα κατεληξε παλινδρομη...

Για αυτο σου λεω,ποτε δεν ξερεις...Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εισαι συνεχεια υπο παρακολουθηση απο το γιατρο σου.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια κ καλη επιτυχια,να πανε ολα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Άννα,

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου τη δική μου περίπτωση. Καταρχάς εγώ έμεινα έγκυος 1 εβδομάδα μετά την ωορηξία μου και όπως μου είπε ο γιατρός μου μάλλον έκανα και δεύτερη ωορηξία μέσα στο μήνα. Όταν λοιπόν είδα οτι είχα καθυστέρηση 2 ημέρες (μιας και έχω πολύ σταθερό κύκλο) -αν και ήμουν σίγουρη οτι δεν είμαι έγκυος - πήγα και έκανα μια χωριακή η οποία βγήκε ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Μετά από μια εβδομάδα και αφού ακόμη δεν είχα αδιαθετήσει έκανα ένα τεστ του εμπορίου και βγήκε θετικό. Πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε να πάω στο ΜΗΤΕΡΑ και να κάνω μια χωριακή. Η δεύτερη χωριακή βγήκε θετική με 56 μονάδες (αν θυμάμαι καλά)και μια εβδομάδα αργότερα η τρίτη έδειξε 350 μονάδες (αν θυμάμαι καλά). Και τις δυο φορές είχα πάει στο γιατρό και δεν είχαμε δει τίποτα γιατί ήταν πολυ νωρίς...Μετά από μια εβδομάδα η χωριακή έφτασε περίπου στις 1000 μονάδες και τότε είδαμε και το σάκο....

Ελπίζω να συμβαίνει και σε εσένα κάτι αντίστοιχο και σύντομα να ακούσεις μια καρδούλα να χτυπάει μέσα σου!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera anna !

ego pistevo oti o giatros sou exei dikio k oti i egimosini sou paei mia xaroula to anevasma tis xoriakis prepei na einai apo 60% k pano k i diki sou einai k malista eides k sako ola kala 8a pane empistefsou to giatro sou to oti den diplasiazete afto den simainei oti den paei k kala i egimosinh mporei na einai to oti i silipsi egine pio arga opote min anxonese akou tis simvoules tou giatrou sou k xalarose , i panagitsa koda sou na einai k 8a deis oti ola 8a pane kala aloste to na anxo8eis den se voi8aei xeirotera einai para kalitera giafto as eisai aisiodoksi k o8eos 8a dosei . sou efxomai na pane oooooola teleia kopela mou. aa afto me tis monades to exo diavasei alla mou to eipe k o dikos mou giatros sti defteri egimosini pou eixa vevea itane eksomitrio alla eixame sizitisi pano sto 8ema ton monadon. sou efxomai ta kalitera mesa apo tin psixi mou :) !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι..Μια χαρα ειναι η χοριακη σου!!Εχε εμπιστοσυνη στον γιατρος σου..κανονικα ανεβαινει η χοριακη σου τι 517 τι 600 δεν ειναι τεραστια η διαφορα και το μωρακι μπορει να το πιασες αργα..οποτε μην στεναχωριεσαι!!!!

Ολα θα πανε καλα και στο ευχομαι μεσα απο την κασρδια μου!!!!

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KORITSAKI OLAAAA THA PANE KALA!!!EIMAI SIGOURI!!!

EXEIS ARKETES MONADES KAI EIPES OTI TO EPIASES MIA MERA PRIN APO THN PERIODO!!ARA ARGA...THA ANEVEI SIGOURA H XORIAKH!!!!!!!

filiaaaaaa kai me to kalo to nini sou!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΝΑ!!!

ΝΟΜΙΖΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ!!ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΑΡΓΑ Η ΣΥΛΛΗΨΗ,ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ...ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ....

ΑΦΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΑΚΟ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ! ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΧΟΡΙΑΚΗ...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mdion έγραψε:

Καλημέρα Άννα,

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου τη δική μου περίπτωση. Καταρχάς εγώ έμεινα έγκυος 1 εβδομάδα μετά την ωορηξία μου και όπως μου είπε ο γιατρός μου μάλλον έκανα και δεύτερη ωορηξία μέσα στο μήνα. Όταν λοιπόν είδα οτι είχα καθυστέρηση 2 ημέρες (μιας και έχω πολύ σταθερό κύκλο) -αν και ήμουν σίγουρη οτι δεν είμαι έγκυος - πήγα και έκανα μια χωριακή η οποία βγήκε ΑΡΝΗΤΙΚΗ. Μετά από μια εβδομάδα και αφού ακόμη δεν είχα αδιαθετήσει έκανα ένα τεστ του εμπορίου και βγήκε θετικό. Πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε να πάω στο ΜΗΤΕΡΑ και να κάνω μια χωριακή. Η δεύτερη χωριακή βγήκε θετική με 56 μονάδες (αν θυμάμαι καλά)και μια εβδομάδα αργότερα η τρίτη έδειξε 350 μονάδες (αν θυμάμαι καλά). Και τις δυο φορές είχα πάει στο γιατρό και δεν είχαμε δει τίποτα γιατί ήταν πολυ νωρίς...Μετά από μια εβδομάδα η χωριακή έφτασε περίπου στις 1000 μονάδες και τότε είδαμε και το σάκο....

Ελπίζω να συμβαίνει και σε εσένα κάτι αντίστοιχο και σύντομα να ακούσεις μια καρδούλα να χτυπάει μέσα σου!

Φιλιά

Αννούλα μου και εμένα μου έτυχε ακριβώς το ίδιο με την mdion ακριβώς όμως και τελικά μάλλον έπιασα το σποράκι μου λίγο αργότερα από την μέρα που υπολόγιζα βάση ημερομηνιών!!! μην ανυσηχείς γιατί μεταδίδεται η ανυσηχία στο μωράκι σου!!! μην διαβάζεις όλα αυτά στο ιντερνετ για τις παλίνδρομες, είναι αρκετά σπάνιο!!! εγώ νομίζω να περιμένεις να πας στον γιατρό σου και αν τον εμπιστευεσαι να μην ακούς κανεναν άλλο!!! σου εύχομαι καλή καλή επιτυχία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Αννούλα!

Είμαι σίγουρη πως θα πάνε όλα καλά και

σε λίγους μήνες να δεις που θα μας

περιγράφεις τον τοκετό σου!!

Μη φοβάσαι για τις τιμές διότι έχω διαβάσει εδώ

ότι μια κοπέλα είχε τιμές ανάλογες με τις δικές σου,

και ήταν μια χαρά η εγκυμοσύνη της!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο 'μένα!!!!!!!!!!! Βγάλε τα νούμερα απο το μυαλό σου και όλα καλά θα πάνε,μάλλον το έπιασες το μωράκι πολύ αργά όπως και είπες άρα έιναι φυσιολογικό να έχεις τέτοιες τιμές σιγα σιγά θα πάρει τα πάνω του!!!!!!!!!!!! Να ξεκουράζεσαι να τρως καλά και όλα καλά θα πάνε,η Παναγία να βοηθήσει το μωράκι σου να μεγαλώνει σωστά!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kis :kiss::kiss: s:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια.χιλια ευχαριστω.μου δωσατε πολυ θαρρος.ελπιζω να πανε ολα καλα και ευχομαι τα καλυτερα σε ολες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως κοριτσια τα πραγματα δε πανε καλα.με τελευταια περιοδο 12/12/2009 και συλληψη 9/1/2010 οι χωριακες μου ηταν οι εξης

19/1 304(δεν ειδαμε σακκο)

22/1 517

25/1 867(ειδαμε σακκο)

29/1 1010(σημερα)ο σακκος σχηματισε λεκιθικο υγρο(?)και φανηκε το αμνιακο υγρο

η γυναικολογος μου φανηκε πολυ απογοητευμενη με τη χωριακη.και εγω να μη πω πως ειμαι.

μου λεει πως οι οναδες μου αντιστοιχουν σ αυτο που βλεπει στον υπερηχο αλλα το δυσαρεστο ειναι πως πλεον η χωριακη δεν ανεβαινει ουτε στο 60% πλεον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΑ,ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ...

ΑΦΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΣΑΚΟ,ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ??ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ... ΜΟΝΟ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΟΙΤΑΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σακκο ειδε κ λεκιθικο ασκο αλλα.................κολλησε στη χωριακη που δεν ανεβαινει οπως πρεπει.δε ξερω τι συμβαινει.πως γινεται να παιζει η περπτωση της παλινδρομης κ ο σακκος να μεγαλωνει?μερικες φορες απελπιζομαι κ λεω να παω να κανω οτι μου λεει ο γιατρος τουλαχιστον να μην εχω αυτη την αγωνια.δεν αντεχω αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το βασικο ειναι να ακουσει καρδιακο παλμο,εαν εσυ εισαι πολυ λιγο ακομη,γιατι σε αγχωνει με χοριακες;δεν το καταλαβαινω...και ο παλιος μου ετσι μου κανε,ειχα κανει 7 χοριακες,μεσα στο αγχος ημουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΑΝΝΑ ΜΟΥ...ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ..ΔΕΝ ΕΙΔΑΝΕ ΣΑΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΧΟΡΙΑΚΗ.

ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η παλλινδρομη δεν συμβαινει παντα απο την αρχη,να το ξεκαθαρισουμε για να μην μπερδευομαστε,εμενα και σακο ειδαμε και η χοριακη μου ανεβαινε,οχι πολυ αλλα ανεβαινε,μετα ομως αρχισε να μενει σταθερη,ειχε ανεβει μεχρι3200,εμεινε σταθερη και μετα αρχισε να ελλατωνεται,αλλα πιστευω οτι πολλα παιζονται,μπορει ξαφνικα να ανεβει αποτομα,ποτε δεν ξερεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα μου μην απελπίζεσαι, φαίνεται ότι το μωράκι σου το παλεύει. εγω ξέρω ότι στην παλλίνδρομη η χοριακή δεν ανεβαίνει καθόλου και μάλιστα μετά από λίγες μέρες αρχίζει και πέφτει. υπομονή, αν σε λίγες μέρες ακούσετε καρδούλα τότε δεν έχει σημασία η χοριακή.

σου εύχομαι μεσα απ'την καρδιά μου να πάνε όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο κοριτσια ..ουτε στην παλλινδρομη ουτε σε μια εγκυμοσυνη ομως ..

ελπιζω ολα να πανε καλα μεσα απο την καρδια μου ...

μην απογοητευεσαι ....

τι εννοεις οταν γραφεις οτι να κανεις αυτο που σου λεει ο γιατρος σου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anna

και εμένα η χοριακή μου δεν ανέβαινε κανονικά και μάλιστα έκανα εξετάσεις κρυφά από το γιατρό μου και αγχωνόμουν, ώσπου του το είπα με μάλωσε και μετά σταμάτησα και ηρέμησα, τώρα είμαι ήδη στην 15η εβδομάδα.

Ξέρω είναι πολύ δύσκολο, αλλά κάνε υπομονή μέχρι να δείτε καρδιακό παλμό, εκεί θα ξεκαθαρίσει. Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ θα σου πώ να μην στενοχωριέσαι γιατί το πέρασα και εγώ.

Εμένα η πρώτη γιατρός μάλιστα ( γιατί φυσικά δεν συνέχισα σε αυτήν ) ήθελε η χωριακή να ανεβαίνει πάντα με βάση κάποιο ποσοστό που εγώ δεν έπιανα σε καμία από τις 3 χωριακές που είχα κάνει ( ανά 48 ώρες ακριβώς μου είχε πεί η μία από την άλλη ), ήταν χαμηλότερες κατά πολύ μάλιστα, σύμφωνα με το δικό της σκεπτικό. Μετά την Τρίτη χωριακή, από το τηλέφωνο !!!!!!!! ( πείρα να τις το πώ τηλεφωνικά ) μου είπε πως για να μην αγχώνομαι, μπορούσε να έρθει να μου το πάρει εκείνη τη στιγμή !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αλλιώς μου είπε θα έχανα μόνη μου σε 2-3 μέρες !!!!!!!!!!!!

Φυσικά πήρα δεύτερη γνώμη, που μου είπε πως όλα είναι καλά, είδαμε σάκο και πως η χωριακή δεν είναι κάτι στανταρ σε όλες τις γυναίκες.

Σήμερα έχω ένα υγιέστατο παιδάκι σχεδόν 3 χρόνων ( και ένα ακόμα μικρούτσικο 6 μηνών )

Πάρε πολλές γνώμες ότι και να σου πούνε ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γιατρος μου ο πρωτος μου χε προτεινει να μου το παρει το μωρο.αλλα συμβουλευτηκα μια γυναικολογο που ειχα ακουσει πολυ καλα λογια και αυτη στην αρχη μου μιλησε πιο αισιοδοξα.αλλα σημερα που ειδε τη χωριακη οτι μεσα σε 3 μερες ανεβηκε μονο 150 μοναδες,μειωσε τις προσδοκιες της.μου ειπε οτι το ενθαρρυντικο μονο ειναι οτι μεγαλωσε ο σακκος κ οτι αναπτυχθηκε ο λεκιθ.ασκος.θα ξαναπαω τη πεμπτη παλι για υπερηχο.λογικα πρεπει να ακουσουμε καρδουλα.αλλα της το ειπα κατηγορηματικα οτι χωριακη δε ξανακανω κ συμφωνησε κ αυτη.απλα ρε κοριτσια εχω απορια.πως μειωθηκε η αυξηση της χωριακης μου,ο σακκος αναπτυσσεται οπως πρεπει?η γιατρος μου τονισε πως ο σακκος μου κ η ηλικια της κυησης(20 ημερων)απο τη στιγμη της συλληψης ταιριαζουν απολυτα.μηπως παιζουν ρολο οι ορμονες που ειχα παρει για την εξωσωματικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...