Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός σε ξαπλωτή στάση και ύπνος


Recommended Posts

Δεν νομίζω μωρέ να πάθει τίποτα αν κοιμάστε μαζί. Τον δικό μου δεν τον σήκωνα σχεδόν ποτέ να ρευτεί γιατί ξυπνούσε. Δεν ξέρω αν έκανα καλά άλλα το παιδί μου δεν το βαζα να ρευτεί. Επειδή πάντα θήλαζα ξαπλωτή και ακόμα θηλάζω έτσι κάποιες φορές τον σήκωνα στα ενδιάμεσα του θηλασμού να ρευτεί αλλά μόλις κοιμόταν τον άφηνα χωρίς ρέψιμο και όταν ξυπνούσε ρευόταν τότε από μόνος του. Τους πρώτους 6 μήνες ο άντρας μου είχε μετακομίσει στο σαλόνι και άλλαζα εγώ θέση. Μετά που γύρισε γιατί βαρέθηκε την εξορία απλά έγερνα και έδινα και το άλλο στήθος από την ίδια θέση.

LaLa μου από την αρχή κοιμάται στο πάπλωμα μαζί μου. Είχα το κεφάλι του στο ίδιο ύψος με το δικό μου και επειδή δεν πολυσκεπάζομαιτη νύχτα δεν τον πλάκωσε ποτέ. Δεν το ξερα ότι είναι επικίνδυνο. :blush:

Σημειωτέον ακόμα κοιμόμαστε αγκαλίτσα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμεις απο την πρωτη μερα θηλαζουμε ξαπλωτες και το εχει

μαθει σε σημειο που θελω να τη θηλασω καμια φορα αγκαλια πχ στον

καναπε και αντιδρα,γινεται τοξο..

Απο οτι διαβασα κανω και γω καποια λαθακια οπως να τη βαζω στη

μεση μερικα βραδια,αλλα τις περισσοτερες φορες επειδη

εχουμε κανει καλη εκπαιδευση 8 μηνες τωρα,θηλαζουμε απο την

ιδια πλευρα και τα 2 στηθη :)

Οσο για το ρεψιμο τα βραδια δεν τη σηκωνω αλλα και τη μερα

επειδη κοιμαται ελαχιστα δηλ 15-20 λεπτα την αφηνω και

μολις ξυπνησει τη σηκωνω και αμεσως ρευεται.Η αληθεια ειναι οτι

λιγο με αγχωνει το οτι κοιμαται χωρις να ρευτει και αυτο γιατι μετα ρευεται αρκετα εντονα,οποτε σκεφτομαι μηπως ζοριζεται..

Επισης σχετικα με τον υπνο τη μερα,οπως ειπε και η snowgirl,υπαρχει

τροπος να σηκωνομαι απο διπλα της και να κοιμαται λιγο παραπανω

απο 15 λεπτα?Την εχω και στο κρεβατι μου και απο τη μια φοβαμαι μην

μου πεσει αλλα απο την αλλη ουτε την αγγιζω γιατι κοιμαται ελαφρια και

ξυπναει με το παραμικρο...ειπα κ γω τον πονο μου... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμεις ετσι θηλαζουμε και κοιμομαστε ολοι μαζι! κι εγω λαθος τα κανω ολα και το ηξερα κιολας!Πατως ουτε εγω το σηκωνω για ρεψιμο. Παρατηρησα οτι και να ρευτει παλι θα κανει λιγο εμετο, ασε που πολλες φορες ρευεται και ξαπλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, ξεχασα να αναφερω οτι εγω δεν κοιμαμαι με τον μπαμπα γι αυτο και τον βαζω στην μεση του κρεβατιου και αλλαζω πλευρα. Ολα λαθος τα κανω κι εγω αλλα δεν πειραζει!! :P Δεν μπορω να τα κανω ολα με το πρωτοκολο! :laugh: :laugh: και τωρα ενταξυ 5 μηνων κοντεβουμε. Αμα ηταν θα την ειχα κανει την γκαφα στην αρχη! Φιλακια καλα βυζοξενυχτια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Ναι, ξεχασα να αναφερω οτι εγω δεν κοιμαμαι με τον μπαμπα

μηπως να εβαζες την κουνια του μικρου στο δωματιο σας να εβγαζες και το ενα καγκελο κα;ι να το κολλουσες την κουνια διπλα απο το κρεββατι σου στην μερια που κοιμασαι συνηθως και να επιστρεψει και ο μπαμπας στο κρεββατακι σας??????

πως αντεχετε με τον μπαμπα σε αλλο δωματιο?????????????????? :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά όλες τα ίδια περνάμε!

Εμένα η μικρή κοιμόταν πάνω στο στήθος μου είτε ήμουν καθιστή είτε ξαπλωτή. Ακόμα και τώρα που κοντεύει ενός έτους υπάρχουν βράδυα που αποκοιμιέται στο στήθος μου!

Δεν την έρευα πάντα και μια φορά κόντεψε να μου πνιγεί... :(

Οπότε προσπάθησε να την ρεύεις μην έχεις κανά παρατράγουδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

μηπως να εβαζες την κουνια του μικρου στο δωματιο σας να εβγαζες και το ενα καγκελο κα;ι να το κολλουσες την κουνια διπλα απο το κρεββατι σου στην μερια που κοιμασαι συνηθως και να επιστρεψει και ο μπαμπας στο κρεββατακι σας??????

πως αντεχετε με τον μπαμπα σε αλλο δωματιο?????????????????? :(:([/quote:183nyad1]Ευκολα!! :P Ροχαλιζει πολυ και παντα ειχα προβλημα στον υπνο! Ε ενταξυ αν μου λειπει το σκαω απο το μικρο αντρακι και παω στο κρεβατι του μεγαλου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...