Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΑΣ?


nana82

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί. Με τον καλό μου μετράμε 5 χρόνια μιας πολύ όμορφης σχέσης και συμβίωσης και φέτος αποφασίσαμε να παντρευτούμε μιας και θα θέλαμε πολύ και ένα μωράκι. Το θέμα μας είναι πως να κανούμε τον γάμο μας. Είμαστε και οι 2 του φιλικού, χαλαρού στιλ, όχι δηλαδή γάμος υπερπαραγωγή με πολλούς καλεσμένους και τραπέζια και τέτοια. Να φανταστείται νυφικό δεν με ενδιαφέρει καν, ούτε στολισμοί εκκλησίας και τέτοια. Στην αρχή είπαμε να κάνουμε πολιτικό γάμο αλλά μετά είπαμε πως θα θέλαμε πολύ να μας ευλογίσει η εκκλησία. Εμείς θέλουμε να πάμε στην εκκλησία απλά με γονείς, αδέλφια, κουμπάρους και κανένα φιλαράκι. Πως λες όμως σε θείους, θείες, ξαδέλφια και υπόλοιπους γνωστούς ότι θα παντρευτούμε μεν στην εκκλησία αλλά χωρίς κόσμο? Το μόνο καλό είναι πως όλο το σόι δεν μένει στη πόλη που είμαστε εμείς και είναι μακριά. Γίνονται αυτά βρε κορίτισα ή θα υπάρξουν παρεξηγήσεις? Εμένα δεν θα με πείραζε κάτι τέτοιο αν ήταν επιθυμία κάποιου, θα το σεβόμουν και δεν θα το παρεξηγούσα. Αλλά το σόι ξέρετε πως είναι. Όχι ότι έχουμε κάτι μαζί τους, αλλά έτσι τον φαναταζόμαστε τον γάμο μας. Απλό, ήρεμο, άνετο, χαλαρό και πολύ ρομαντικό. Εσείς τι λέτε? Συγνώμη αν σας κούρασα!!! Ευχαριστώ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Nana82 !!! Με το καλό, εύχομαι η ώρα η καλή!!!

Κοίτα ο γάμος είναι προσωπικό θέμα του κάθε ζευγαριού...αλλά χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω....παρεξηγήσεις θα υπάρχουν αν δεν τους καλέσεις (αν κρίνω από το πως θα το έπερνε το δικό μου σόι)!!!

Αλλά μπορεις να κάνεις το εξής...Κάλεσε στην εκκλησία και το σόι και μετά κάνε ένα πάρτυ...που θα έχεις μόνο τα άτομα που θέλετε εσείς!! Δε μπορεί να σε αναγκάσει κανένας να κάνεις ανοιχτή δεξίωση!!! Ακόμα και κάποιος να βρεθεί να στην πει....μπορείς άνετα να του πεις ότι δεν στο επέτρεπε το οικονομικό.... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανα εγω θα σου πω Μπραβο απο τη στιγμη που παντρευεσε το ανει για σενα και το ανρα σου .ετσι ολο οι υπολοιποι ειναι περιτο.Βεβαια οτι θα ακουσεις διαφορα αυτο ειναι μεσα στο ρογραμμα αλλ οι θα σχολιασουν θα σχολιασουν ακομα καινα τους καλεσεις .Τι θα σολιασουν ; απο το τη φορατε απο το πως ειναι η εκκλησια αι ολα αυτα τα ηλιθια .

Παρε τους κουπαρους τους γονεις και τααδερφια και πγαιε στο δηαρχειο -κκλησια αν αντρευτειτε δεν ειστε υποχρεμενοι αν καλεσετε κανεναν .Το καλοκαιρι παντρευτηκε μια φιλη με την οποια ειχαμε χαθει και οταν το εμαθα στεναχωηθηκε που δνε ημον παρων αλαλ μου ειπε το καναμε σε στεν κυκλο αρα καλα εκανε .

Αν τωα θελει αν αποφυγεθς τα λογια καλεσε μονο στην εκκλησια και μετα ο καθενας σπιτι δνε υπαρχι χειροτερη κοροιδια απο τη δεξιωση .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ λέω να κάνετε αυτό που θέλετε και να μην σκεφτείτε τι θα πει κανένας!!! :)

Τον Σεπτέμβριο,παντρεύτηκε μια θεία μου(δεύτερη ξαδέρφη του μπαμπά μου)στην Ρόδο.Με την κοπέλα δεν είχαμε ποτέ ιδιαίτερες επαφές,ειδικά απο τη στιγμή που έφυγε απο την Αθήνα.Παρότι δεν είμαστε μακρινοί συγγενείς,δεν μας κάλεσε στον γάμο,και κατά την γνώμη μου καλά έκανε.Μας έβγαλε απο την δύσκολη θέση του να ταξιδέψουμε μέχρι εκεί και απο την πλευρά της έκανε αυτό που ήθελε,ένα πιο κλειστό γάμο με λίγους και καλούς! :) Δεν μας πείραξε καθόλου!!!

Εγώ στην βάφτιση της μπουμπούς μου αναγκάστηκα να καλέσω άτομα που δεν γνώριζα,λόγω της μαμάς μου που τους ήθελε.Μέχρι και ζωντανή μουσική είχαμε στο τραπέζι που δεν ήθελα να κάνω :S:S .Δεν το ευχαριστήθηκα όπως ήθελα :dry: Για αυτό σου λέω...κάνε ό,τι πραγματικά θέλεις!!! :kiss: Εξάλλου αυτές τις στιγμές πρέπει να τις μοιραζόμαστε με άτομα που πραγματικά αγαπάμε,σωστά; ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορεις να παντρευτειτε σε νησι οποτε οταν πουν οι δικοι σου οτι εγινε ο γαμος αλλα σε νησι δεν νομιζω να ενοχληθουν τοσο πολυ γιατι οι περισσοτεροι θα ηταν δυσκολο να ερθουν, η ας πειτε οτι επειδη γνωριστηκατε στο ταδε νησι θελατε να παντρευτειτε εκει και επειδη ειναι πολλα τα λεφτα για εισητηρια και ξενοδοχεια γιαυτο το κανατε σε στενο κυκλο βεβαια μπορεις μετα αν θες να στειλεις μπουμπουνιερες στο σοι που δεν θα καλεσεις εξηγοντας το παραπανω σε ενα ωραιο χαρτακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου βασικα καλα στεφανα!!!! Ο καθενας εχει το δικαιωμα να κανει τον γαμο που ονειρευεται. Εγω και ο αντρας μου καναμε γαμο με 500 ατομα , σε κεντρο , τον κλασικο γαμο γιατι αυτο γουσταραμε! Το χαρηκαμε οσο δεν μπορειτε να φανταστητε! Σε αντιθεση με τον αδρφο μου που ξεκαθαρησε εκεινη την ημερα οτι οταν με το καλο θα παντρευτουν με την κοπελια του δεν προκειται να κανουν κατι τετοιο γιατι απλα δεν τους εκφραζει. Τι γαμο θα κανουν....απλα στην εκκλησια θα καλεσουν το σοι,οικογενιακους φιλους κτλ και μετα θα παμε στον ναυτικο ομιλο της Θεσσαλονικης και θα κανουν ενα ΠΑΡΤΥ με μπουφε, dj και γενικος χαλαρη ατμοσφαιρα. Αυτο θα τους κανει χαρουμενους αυτο πρεπει να κανουν. Το ιδιο πιστευω οτι θα πρεπει να κανετε και εσεις. Ουτως η αλλως οτι γαμο και να κανεις παντα θα ακουσεις γκρινιες οποτε τουλαχιστον ας κανεις αυτο που πραγματικα θελετε!

Α! Και οποιος σου πει γιατι το κανεις ετσι απαντησε: ΕΣΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΑΜΟ???? ;););)

Ειναι η μερα σας .... μην την χαλασεις για ΚΑΝΕΝΑΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό!!!!

Εγω ανήκω στην κατηγορία "γάμος υπερπαραγωγή" και δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου! Είχαν κοκαλώσει τα σαγόνια μου απο το πολύωρο στημένο χαμόγελο, σαν χαμένοι ήμασταν...δεν ζήσαμε την απολυτη στιγμή. Είχαμε 550 καλεσμένους και ακούσαμε 550 διαφορετικά σχόλια...! Οι άνθρωποι στους γάμους το έχουν συνήθειο να σχολιάζουν "τον κακοχτενισμένο σερβιτόρο" όσο και αν έχεις προσέξει την κάθε λεπτομέρεια...εμένα τους

Ο αντρας μου αν τον ρωτήσεις πια λέει γάμο χειμώνα σε νησί, Τετάρτη βράδυ και να έχει και champions league!

Κάντε αυτο που θα σας ευχαριστήσει και θα θυμάσται με χαρά για όλη σας τη ζωη! Μην δώσεις αναφορα σε κανέναν...ειδικά στα σόγια που κατσικώνονται καλα και ντε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nana 82 η γνώμη μου είναι να κάνετε τον γάμο σας όπως εσείς θέλετε.Μια φορά στην ζωή σου θα το ζήσεις να το ζήσεις όπως θέλεις εσύ και όχι όπως θέλουν οι άλλοι.Και μην νομίζεις ότι άμα καλέσεις συγγενείς και όλο το σόι θα μείνουν ευχαριστημένοι και θα έχουν έναν καλό λόγο να πουν...εμείς και γι'αυτό τον λόγο κάναμε πολιτικό και να φανταστείς ότι ακόμα και στον πολιτικό θέλανε να έρθουν όλοι και μας τα έπρηξαν.Φαντάσου να κάναμε και θρησκευτικό..πάντως εμείς κάναμε ότι θέλαμε και καλέσαμε αυτούς που θέλαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας!!!!

bembini , ΣΩΣΩ , alexdim , stasa_mich έτσι πιστέυουμε και εμείς, λέμε πρέπει να κάνουμε αυτό με το οποίο θα είμαστε χαρούμενοι και άνετοι και όχι τι λένε οι ποαραδόσεις ή τι λένε οι άλλοι. Αυτό με τα σχόλια πάντως πόσο δίκαιο έχετε!!! Το έχω παρατηρήσει και εγώ στους γάμους που έχω πάει.

marianda πολύ ωραία η ιδέα σου να στείλω μπομπονιέρες και να τους εξηγώ μου άρεσε πολύ, μπράβο δεν είχα σκεφτεί κάτι παρόμοιο. Να φανταστείς σε νησί μένουμε, το πέτυχες!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

Νανα εγω θα σου πω Μπραβο απο τη στιγμη που παντρευεσε το ανει για σενα και το ανρα σου .ετσι ολο οι υπολοιποι ειναι περιτο.Βεβαια οτι θα ακουσεις διαφορα αυτο ειναι μεσα στο ρογραμμα αλλ οι θα σχολιασουν θα σχολιασουν ακομα καινα τους καλεσεις .Τι θα σολιασουν ; απο το τη φορατε απο το πως ειναι η εκκλησια αι ολα αυτα τα ηλιθια .

Παρε τους κουπαρους τους γονεις και τααδερφια και πγαιε στο δηαρχειο -κκλησια αν αντρευτειτε δεν ειστε υποχρεμενοι αν καλεσετε κανεναν .Το καλοκαιρι παντρευτηκε μια φιλη με την οποια ειχαμε χαθει και οταν το εμαθα στεναχωηθηκε που δνε ημον παρων αλαλ μου ειπε το καναμε σε στεν κυκλο αρα καλα εκανε .

Αν τωα θελει αν αποφυγεθς τα λογια καλεσε μονο στην εκκλησια και μετα ο καθενας σπιτι δνε υπαρχι χειροτερη κοροιδια απο τη δεξιωση .

με τη δεξίωση συμφωνώ απόλυτα Βάνια, ένα πανηγύριι όπου όλοι κουτσομπολεύουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

imanth έγραψε:

Καλημέρα Nana82 !!! Με το καλό, εύχομαι η ώρα η καλή!!!

Κοίτα ο γάμος είναι προσωπικό θέμα του κάθε ζευγαριού...αλλά χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω....παρεξηγήσεις θα υπάρχουν αν δεν τους καλέσεις (αν κρίνω από το πως θα το έπερνε το δικό μου σόι)!!!

Αλλά μπορεις να κάνεις το εξής...Κάλεσε στην εκκλησία και το σόι και μετά κάνε ένα πάρτυ...που θα έχεις μόνο τα άτομα που θέλετε εσείς!! Δε μπορεί να σε αναγκάσει κανένας να κάνεις ανοιχτή δεξίωση!!! Ακόμα και κάποιος να βρεθεί να στην πει....μπορείς άνετα να του πεις ότι δεν στο επέτρεπε το οικονομικό.... ;);)

σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!!!!!!!!!!!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Εγώ λέω να κάνετε αυτό που θέλετε και να μην σκεφτείτε τι θα πει κανένας!!! :)

Τον Σεπτέμβριο,παντρεύτηκε μια θεία μου(δεύτερη ξαδέρφη του μπαμπά μου)στην Ρόδο.Με την κοπέλα δεν είχαμε ποτέ ιδιαίτερες επαφές,ειδικά απο τη στιγμή που έφυγε απο την Αθήνα.Παρότι δεν είμαστε μακρινοί συγγενείς,δεν μας κάλεσε στον γάμο,και κατά την γνώμη μου καλά έκανε.Μας έβγαλε απο την δύσκολη θέση του να ταξιδέψουμε μέχρι εκεί και απο την πλευρά της έκανε αυτό που ήθελε,ένα πιο κλειστό γάμο με λίγους και καλούς! :) Δεν μας πείραξε καθόλου!!!

Εγώ στην βάφτιση της μπουμπούς μου αναγκάστηκα να καλέσω άτομα που δεν γνώριζα,λόγω της μαμάς μου που τους ήθελε.Μέχρι και ζωντανή μουσική είχαμε στο τραπέζι που δεν ήθελα να κάνω :S:S .Δεν το ευχαριστήθηκα όπως ήθελα :dry: Για αυτό σου λέω...κάνε ό,τι πραγματικά θέλεις!!! :kiss: Εξάλλου αυτές τις στιγμές πρέπει να τις μοιραζόμαστε με άτομα που πραγματικά αγαπάμε,σωστά; ;)

αυτό που λες με χαλάει και εμένα πολύ ότι θα είναι άνθρωποι που δεν τους ξέρω καν. αυτό τι νόημα έχει? άλλωστε ο γάμος είναι τόσο προσωπική στιγμή. και δεν θα έπρεπε όσοι σε αγαπούν πραγματικά να σέβονται αυτό που θέλεις και να είναι χαρούμενοι με ότι επέλεξες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες...Εσείς να κάνετε αυτό που λέει η καρδούλα σας,να απολαύσετε την κάθε στιγμή κ να μη δίνετε σημασία...Ούτως ή άλλως κακόβουλα σχόλια πάντα θα υπάρχουν,τουλάχιστον ας κάνετε το γάμο σας ακριβώς όπως τον ονειρεύεστε!!

Η ώρα η καλή σου εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου,όπως κ να χει εύχομαι να περάσετε αξέχαστα κ να ναι μια μέρα που θα νοσταλγείτε σε όλη σας τη ζωή!

Ο δικός μου γάμος ήταν πραγματικά ονειρεμένος,περάσαμε απίστευτα όμορφα κ η πρώτη μας νύχτα ως πντρεμένο ζευγάρι "σημαδεύτηκε" απο τη..σύλληψη της κορούλας μας,της μεγάλης μας καψούρας!!!!Κ στα δικά σουουουουυ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

Κοριτσάκι μου θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες...Εσείς να κάνετε αυτό που λέει η καρδούλα σας,να απολαύσετε την κάθε στιγμή κ να μη δίνετε σημασία...Ούτως ή άλλως κακόβουλα σχόλια πάντα θα υπάρχουν,τουλάχιστον ας κάνετε το γάμο σας ακριβώς όπως τον ονειρεύεστε!!

Η ώρα η καλή σου εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου,όπως κ να χει εύχομαι να περάσετε αξέχαστα κ να ναι μια μέρα που θα νοσταλγείτε σε όλη σας τη ζωή!

Ο δικός μου γάμος ήταν πραγματικά ονειρεμένος,περάσαμε απίστευτα όμορφα κ η πρώτη μας νύχτα ως πντρεμένο ζευγάρι "σημαδεύτηκε" απο τη..σύλληψη της κορούλας μας,της μεγάλης μας καψούρας!!!!Κ στα δικά σουουουουυ!!!!!

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις όμορφες ευχές σου και ελπίζω σύντομα να έρθει και το δικό μας μωράκι. αχ τι ρομαντικό, τι τέλεια πρώτη νύχτα γάμου!!!!!! αυτό θα πεί το παιδί του έρωτα και της αγάπης, να την χαίρεστε και να σας κάνει πάντα χαρούμενους!!!!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...