Μετάβαση σε περιεχόμενο

πειτε μου τι γνωμη σας!!!!!!!!!!


Recommended Posts

γεια σας μανουλες και μη του μαμυ....

λοιπον...τη τριτη δυστυχως θα μπω για αποξεση... :( ...το θεμα ειναι οτι ο μικρος μου γιος ειναι μολις 45 ημερων και το θηλαζω αποκλειστικα αλλα επειδη θα παρω ολικη ναρκωση η παιδιατρος μου ειπε να μην το θηλασω για ενα 24ωρο...μεχρι να φυγουν τα φαρμακα απο το γαλα μου...

αναγκαστικα λοιπον πρεπει να του δωσω ξενο.... :( και δεν το θελω καθολου...

1)υπαρχει καποιος τροπος για να μην του δωσω ξενο;;;;

2)εκεινη την ημερα θα βγαζω με θηλαστρο το γαλα...υπαρχει πιθανοτητα να μειωθει το γαλα για μια μερα;;;

3)υπαρχει περιπτωση ο μικρος να μην θελει μετα το γαλα μου;;;

αχ!!!!!!!!!!!κοριτσια βοηθηστε με γιατι εχω κανει πολλες θυσιες για να τον θηλασω και δε θελω τωρα απο αυτο να παει στραφη...

σας ευχαριστω εκ των προτερων :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι αποξεση βρε κοριτσι μου ?

Η γιατρος σου λεει ανοησιες . Οι μητέρες που γεννουν με καισαρικη και ολικη ναρκωση δεν πρεπει να θηλασουν δηλ ? (αν και ναι το χουμε ακουσει και αυτο) . Φυσικά και μπορεις να θηλάσεις !!!!

Θα επανέρθω , με τραβαει η μικρη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω αιμορραγια εδω και 20 μερες οποτε δεν εχω αλλη επιλογη...

τωρα για το θηλασμο απο οσο γνωριζω οι κοπελες που κανουν καισαρικη με ολικη ναρκωση θηλαζουν μετα απο μια μερα....τι να πω ισως καποια που το εχει ζησει να ξερει :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Τι αποξεση βρε κοριτσι μου ?

Η γιατρος σου λεει ανοησιες . Οι μητέρες που γεννουν με καισαρικη και ολικη ναρκωση δεν πρεπει να θηλασουν δηλ ? (αν και ναι το χουμε ακουσει και αυτο) . Φυσικά και μπορεις να θηλάσεις !!!!

Θα επανέρθω , με τραβαει η μικρη !

Τώρα που το λεει η Λαλά και εγώ επισκληρηδιο έκανα και κατευθειαν θηλασα.

Δεν τεθηκε καν σα ζήτημα. Καλή επιτυχία κοριτσακι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα μην ανησυχεις .Για να μην του δωσεις ξενο βγαλτο με το θηλαστρο.Δεν υπαρχει περιπτωση να μειωθει το γαλα σου.Εγω το βγαζω με το θηλαστρο και δεν εχω δει διαφορα.Μια φιλη επι τρεις μηνες εβγαζε το γαλα με το θηλαστρο και δεν μειωθηκε καθολου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου απο οτι ξερω οντως αν κανεις ολικη ναρκωση δεν πρεπει να θηλασεις για ενα 24ωρο. Και μια ξαδερφη μου που γεννησε με ολικη ναρκωση δεν θηλασε την πρωτη μερα. Τωρα οσο αφορα το αν θα κοψει σε μια μερα το γαλα δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι...βγαλτο εσυ με το θηλαστρο και ολα θα πανε καλα. Τωρα για το τι να κανεις εκεινη την ημερα μηπως θα μπορουσες να βγαλεις λιγο γαλα δικο σου και να του δωσεις το δικο σου και οχι ξενο. Σκεψου το και αυτο. Μακαρι να σε βοηθησα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

LaLa έγραψε:

Τώρα που το λεει η Λαλά και εγώ επισκληρηδιο έκανα και κατευθειαν θηλασα.

Δεν τεθηκε καν σα ζήτημα. Καλή επιτυχία κοριτσακι μου.[/quote:2jpwelt2]μιλαμε για ολικη ναρκωση οχι για επισκληρησιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω σου μεταφέρω οχι δικες μου ικασιες ή καπου ακουσα κατι μου ειπε ο μπατζανάκης της ξαδερφης αλλα τι λενε οι πιστοποιημένοι συμβουλοι γαλουχίας και ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας . Αν κανεις ενα γκουγκλάρισμα θα βρεις πολλες πληροφοριες .

Αν εχεις τις γνωσεις σαν εφοδια θα μπορεσεις να παρεις την καλυτερη αποφαση για σενα και το μωρο σου :)

Περαν τουτου που λεει και η αγαπητη Σεσιλια , θα απαντησω και στις ερωτησεις σου !

Δεν ξερω ποτε εμαθες γιαυτη την επεμβαση αλλα θα επρεπε αφου σκεφτηκες τη λυση του θηλαστρου να νοικιάσεις νοσοκομειακο εστω για λιγες μερες .

Ποιο θηλαστρο θα εχεις ?

1) Για να μην δωσεις ξενο θα πρεπει ή να θηλασεις μολις συνελθεις ή να εχεις ολα τα γευματα του μωρου αντλημένα . Ξεκινας απο σημερα αντλησεις για να εισαι ετοιμη .

2)Οχι δεν μειωνεται το γάλα σε 1 μερα .

3) Μετα απο τι ? Μετα που θα παρει μπουκαλι ?

Καθε μωρο ειναι ξεχωριστη προσωπικότητα οτι και να πουμε θα ναι απλα ικασιες . Το θεμα συνήθως δεν ειναι να μην θελει το γαλα σου αλλα να σε τιμωρει γιατι το αφησες . Ναι ακουγεται παράξενο αλλα υπάρχουν και μωρα που αρνουνται να ξαναθηλάσουν γιατι απλα εχουν πληγωθει και "κρατουν μουτρα" . Συνήθως γινετε σε μεγαλυτερη ηλικια αλλα μπορει να συμβει και σε μικροτερα μωρα . Βεβαια ελαχιστοι το καταλαβαινουν και λενε διαφορα ασχετα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 γεια σου και απο εμενα.εγω γεννησα με καισαρικη,ολικη ναρκωση,μολις συνηλθα απο την ναρκωση μου εφεραν το μωρο αμεσως να το θηλασω(γεννησα στο"ΕΛΕΝΑ").Οποτε μην φοβασαι να το θηλασεις το μωρακι σου.Να σου ζησει κιολας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου ναι,μπορείς να βγάλεις γαλατάκι κ να το έχεις στην κατάψυξη κ όταν χρειαστεί να του το δώσεις...

Περισσότερο δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω γιατι εγώ θήλασα μόνο 2 μήνες κ δεν προέκυψε κάτι πέραν του προβλήματος που με ανάγκασε να σταματήσω εντελως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

λαλα αν κανω αντλησεις απο σημερα(το σκεφτηκα και εγω)μετα θα εχω για το μικρο..;;;;

Φυσικά ! Το στηθος δεν ειναι δεξαμενη να αδειαζει και να γεμίζει ! Το γαλα παραγεται οταν θηλαζει το μωρο . Βεβαια για να εισαι πιο ηρεμη αντλησε πριν ή λιγη ωρα μετα το θηλασμο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο λοιπον θα κανω...πιστευω οτι προλαβαινω....και δυο τελευταιες ερωτησεις ποσο περιπου πινουν σε αυτη την ηλικια σε καθε γευμα;;;και τελος που πρεπει να ψαξω στο ιντερνετ;;;;

σε ευχαριστω παρα πολυ...

σας ευχαριστω ολες τις κοπελες...να ειστε καλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω γεννηα με καισαρικη και ολικη ναρκωση και μολις συνηλθα μου εφεραν τον μικρο να τον θηλασω..ηταν παρων και ο γιατρος μου..γεννησα στο Ιασω..

καλη επιτυχια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

αυτο λοιπον θα κανω...πιστευω οτι προλαβαινω....και δυο τελευταιες ερωτησεις ποσο περιπου πινουν σε αυτη την ηλικια σε καθε γευμα;;;και τελος που πρεπει να ψαξω στο ιντερνετ;;;;

σε ευχαριστω παρα πολυ...

σας ευχαριστω ολες τις κοπελες...να ειστε καλα :)

Το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό κοριτσάκι..Η μικρή μου 45 ημερών θήλαζε κ δε ξέρω πόσο έπινε,πάντως το βράδυ που δίναμε ξένο για να κοιμηθεί καλύτερα έπινε 120 με 150 μλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι βαρος εχει το μωρο σου? Τωρα ποσα γευματα κανει περιππου?

Στα γρηγορα οτι βρηκα

http://www.parents.gr/forum/showpost.ph ... ostcount=2

http://www.who.int/child_adolescent_health/en/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιγους θηλασμους κανετε θα πρπει να τους αυξησετε λιγακι . Τουλάχιστον 8 το 24ωρο . Ποσο γενηθηκε το μικρουλι ?

Λοιπον θα πρεπει να εχεις σιγουρα 7 γευματα των 100-120 μλ . Τωρα για να εισαι σιγουρη και ανετη θα αντλησεις 9-10 γευματα των 100μλ .

Να σαι καλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννηθηκε 2800 και φυγαμε απο το μαιευτηριο 2700...γιατι ειναι λιγοι;;;τρωει καθε 3 ωρες και πολλες φορες δεν παραπονιεται αλλα το ξυπναω εγω....ουτε θηλαζει πολυ ωρα...κατα εσω ορο 20 με 25 λεπτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα το 25 λεπτα στο στηθος δεν το λες και λιγο .

Καλο ειναι να γινονται 8 θηλασμοι το 24ωρο για να διατηρηθει σωστά η γαλουχία . Επειδη σιγουρα τη νυχτα περνουν περισσοτερες ωρες χωρις φαγητο επεμενε περισσοτερο το πρωι ή πριν τον υπνο το βράδυ .

Το βαρος σας ειναι καλο αλλα εχω την εντυπωση οτι θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο βαζοντας τουλάχιστον 1 θηλασμο ακομα . Μερικα μωρα δεν ειναι τοσο προθυμα να θηλάσουν και πρεπει να τα παρακινουμε λιγο παραπάνω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ θα προσθεσω ενα ακομα θηλασμο....προφανως και εχεις δικιο...σε ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ....οι συμβουλες σου ειναι πολυτιμες... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με ολα τα παραπανω!

αλλα εχω μια απορια!

45ημερων και αποξεση?

ως πιθανη αιτια τι?

ποσο αιμα εχεις... ειναι λογικο να εχεις αιμα και μετα το 40ημερο!

μηπως να παρεις κια μια αλλη γνωμη?

πως γεννησες?

αλλα οσο για το θεμα ανλτησης μονο με νοσοκομειακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!!!

γεννησα φυσιολογικα....αλλα και στον προηγουμενο τοκετο και στον τωρινο δεν εβγαινε ο πλακουντας(ηταν διαισδητικος)με αποτελεσμα να μου τον βγαλουν με το χερι...στον προηγουμενο τοκετο ειχα αιμορραγια για 3 μηνες και με αφηνε ετσι ο τοτε γιατρος μου....η συγκεκριμενη γιατρος απο την ωρα που γεννησα μου ειπε οτι υπαρχει καποιο προβλημα και συμβαινει αυτο...και ειδαμε στον υπερυχο οτι οντως υπαρχει προβλημα(πριν μια βδομαδα)τα λοχεια μου σταματησαν σχεδον στις 25 μερες και μετα απο 2 μερες ειχα αιμα κατακκοκινο και ποταμι...μεχρι και σημερα...

οντως υπαρχει προβλημα...το ειδα και εγω...βλεπεις κανουμε το ιδιο επαγγελμα και οσο να ναι κατι καταλαβαινουμε παραπανω...

και ουτε ειναι θεμα χρηματων μιας και θα το κανω σε ιδιωτικο νοσοκομειο και δεν θα πληρωσω τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το υποψιαστηκα οτι κατι τετοιο εχει συμβει !

οπως και να εχει να πανε ολα καλα και μην σε ανησυχει το θεμα με τον θηλασμο!

νοικιασε ενα νοσοκομειακο θηλαστρο θηλασε το μωρακι σου πριν πας και μετα κανε τις αντλησεις!

γιανα μπορεσεις να μαζεψεις για να μηνπαρει ξενο θα πρεπει να ξεκινησεις απο τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΑ ΑΜΕΣΩΣ!

ΞΕΚΙΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΝΤΛΕΙΣ ΠΡΙΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ! ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΛΑΛΑ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙ(ΔΛΔ ΟΤΑΝ ΡΟΥΦΑΕΙ) ΤΟ ΜΩΡΟ!

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΣ! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...