Μετάβαση σε περιεχόμενο

VBAC: ΠΟΣΕΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ;;


eva_25

Recommended Posts

Αχ Lovie μου να 'ξερες πόσο σε καταλαβαίνω...

Εγραψες απλά ό,τι νιώθω!

Εύχομαι στο επόμενο μωράκι μας να τα καταφέρουμε να το γεννήσουμε φυσιολογικά όσες κοπέλες το επιθυμουμε!!

Καλή η καισαρική ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ!! Ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς κάποτε η καισαρική συνέβαινε σπανίως και τώρα πιο συχνά από το φυσιολογικό τοκετό!!!! Ελεος ρε κορίτσια!!! Το πράγμα φωνάζει από μόνο του!!!

Εχω πειστεί πως έκανα καισαρική λογω λανθασμένου χειρισμού του γιατρού! Είχα συσπάσεις από τον 8ο (το παιδί προσπαθούσε να μπει στη λεκάνη) Είχα πόνους στο ηβικό οστό (προσπαθούσε να ανοίξει η λεκάνη). Ενώ είχα μπει στο μήνα μου και τα συμπτώματα αυξάνονταν ο γιατρός μου μου έδωσε χάπια για αποφυγή πρόωρου τοκετού!!! (πρόωρος στον ένατο???) Να σημειώσω πως το βάρος του παιδιού ήταν μια χαρά! (3150γρ. την 36η βδομαδα) Ηταν όμως διακοπές ο κύριος και επέστρεφε σε 2 βδομάδες! Με το που γύρισε μου είπε ότι πρέπει να κάνω σεξ όσο συχνα μπορω και να περπατάω 2μισι ωρες την ημέρα για να κατεβει το μωρο και να μαλακώσει ο τράχηλος! Μα καλά όσο ήσουν διακοπές με χαπάκωνες για να μη συμβουν αυτά τα δυο!!! Ε ρε κορίτσια μετά ούτε το μωρό κατέβαινε όύτε ο τράχηλος άνοιγε!!! Σταμάτησε τη φυσιολογική διαδικασία και ήθελε να την επαναφέρει μεσα σε 2 μέρες γιατί δε με 'άφησε να περιμένω να κλείσω το μήνα μου γιατί το παιδί ηταν μεγάλο και δε θα χωρούσε στη λεκάνη μου!!! Αυτό δεν το είχε δει πιο πριν;;

Ξέρω ότι το παιδάκι μου ερχόταν φυσιολογικά.... Εγώ το σταμάτησα με τα χάπια που μου έδωσε!!! Τρελαίνομαι στην ιδέα ότι όλα αυτά εγιναν επειδή δεν ήθελε να γυρίσει από τις διακοπές!

Αν το παιδί δεν είχε πάρει θεση, αν παρουσίαζα προεκλαμψία , αν υπήρχε όντως λόγος για καισαρική δε θα το σκεφτόμουν καν!!! Αυτό το άδικο όμως δεν το αντέχω!!!

Δεν έχει κανένας "γιατρός" το δικαίωμα να στερεί τη χαρά και το δικαίωμα της μάνας να φέρει στον κόσμο το παιδί της επειδή δεν τον βολεύει η ημέρα της γέννας!!

Lovie καταλαβαίνω απόλυτα γαιτί νιώθεις παραβιασμένη και προδομένη!! Νιώθω ακριβώς το ίδιο!!

Οπως και να χει δοξάζω το Θεό που αυτή τη στιγμή κρατάω στα χέρια μου ένα υγιέστατο κοριτσάκι αλλά αν στο δευτερο δε συντρέχει σοβαρός λόγος θα το γεννήσω ΕΓΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!! Οχι οι γιατροί!!!! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Παναγιτσα μου..

Νατασα καταλαβαινω εν μερει πως νιωθεις κ εχω στεναχωρηθει πολύ :(

λιγες ημερες πριν κλεισω τον μηνα μου κ ενω ολα πηγαιναν τελεια,ο γιατρος μου ηθελε να με βαλει 2 ημερες πριν την Π.Η.Τ. μου με προκληση,επειδη θα εφευγε σε συνεδριο! :angry:

ειχα γινει χαλια,αντεδρασα,αγχωθηκα,σκεφτομουν να αλλαξω γιατρο κυριολεκτικα τελευταια στιγμη!ειχα ανοιξει κ σχετικο ποστ τοτε..τα θυμαμαι κ ανατριχιαζω..

ενιωθα πως το μωρακι μου ηθελε λιγο χρονο ακομη κ ημουν σιγουρη πως αν εμπαινα νωριτερα,θα κατεληγα σε καισαρικη..τελικα μετα απο δικη μου επιμονη,ο γιατρος μου συμφωνησε να κανω εισαγωγη ακριβως την Π.Η.Τ...

κ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΕΓΙΝΕ!Με επιασαν οι πονοι λιγο πριν παω στο προγραμματισμενο ραντεβου,δε χρειαστηκα καν προκληση!εφτασα με διαστολη 2 κ μεσα σε 5 ωρες γεννησα φυσιολογικα! :) "ειδες"; ειπα στον γιατρο μου οταν τον ειδα,"το ηξερα!"!!δε μου ειπε κατι,αλλα μετα τη γεννα με φιλησε κ με αγκαλιασε..

Νατασα μου κ σε οποια αλλη κοπελα βρισκεται σε παρομοια θεση,ευχομαι τη δευτερη φορα να ζησετε τη γεννα των ονειρων σας!να χαιρεστε τα παιδακια σας κ να χαμογελατε! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευα εμεινα με ανοιχτο το στομα με τη ιστορια σου...

ελεος δηλ...

κ γω νομιζω στο παρατριχα γλιτωσα τη καισαρικη...

2 ωρες πριν με ελεγε,..αντε μαρθα κανε καλη διαστολη να παμε σπιτι μασ να φαμε... :blink::blink::blink:

δε μπορω να πω εμεινα ευχαριστημενη...

ηταν 4 φορες τυλιγμενος στο λαιμο ο λωροσ κ τον εβγαλε φυσιολογικα...

αλλοι θα το χαν παριε κατευθειαν με καισαρικη :side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω βαρεθεί να ακούω ιστορίες για τους λόγους που οδηγούν στην καισαρική. "Ήταν ψηλά το μωρό" "Δε χωρούσε από τη λεκάνη" κ.ά. Τη ζημιά πο προκαλεί μια επέμβαση ποιος την υπολογίζει; Το ψυχικό κόστος φυσικά κανείς...

Αυτό που ξέρω καλά είναι πως η επιστήμη εξελίσσεται συνεχώς προς όφελος του αθενή και όχι για την ευκολία των γιατρών. Φυσικά δεν μιλάω για περιπτώσεις οπου η καισαρική είναι επιβεβλημένη. Δεν ξέρουμε όμως πια ποιον να εμπιστευτούμε. Επίσης έχω να πω πως έχουν αποκλειστεί μέθοδοι που χρησιμοποιούσαν παλαιότερα οι μαίες και ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικές. Κατά τη διάρκεια της γέννας μπορούσαν να γυρίσουν τα ισχυακά μωρά και ο τοκετός να εξεληχθεί εντελώς φυσικά. Φυσικά όλα ξεχνιούνται πλέον και δεν εφαρμόζονται γιατί υπάρχει 'η εύκολη λύση'.

Ευχομαί καμία μανούλα να μην το περάσει όπως εγώ....

:(:(:(

Δε θέλω να είμαι αχάριστη...

'Εχω ένα υγιέστατο παιδάκι αλλά ποτέ δε θα ευχαριστήσω τον 'γιατρό' που με ξεγέννησε γ'ιαυτό. Θα ευχαριστήσω τον εαυτό μου και θα βάλω τα δυνατά μου την επόμενη φορά να τα καταφέρω.

Πάντως χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που αισθάνεται έτσι....

:):):)

Πολύ λίγοι μπορούν να με καταλάβουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ....

ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ(ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ)ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ,ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ....

ΣΑΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ...ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ!!!!

Κ ΑΝ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΡΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΠΑΛΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ....

LOVIE ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω γραψει πολλες φορες γι αυτο το θεμα...

Γεννησα με καισαρικη στις 37 εβδομαδες, γιατι ο μικρος ειχε τυλιχτει ασχημα με το λωρο και δεν επαιρνε αρκετο αιμα-οξυγονο, οποτε ειχε σταματησει να κινειται. Ευτυχως αυτα διαπιστωθηκαν στο μαιευτηριο ενω ειχα παει καθυστερημανα για τον τελευταιο μεγαλο υπερηχο (doppler νομιζω λεγεται).

Μεχρι εκεινη τη στιγμη δεν ειχα καταλαβει τιποτα (οτι κατι δεν παει καλα) αφου το προηγουμενο βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τις κλωτσιες του... Το πρωι που ετοιμαζομουν για το μαιευτηριο εγινε οτι εγινε. Μου εκαναν μια ενεση και μετα απο λιγο αρχισε πολι το μωρο μου να παιρνει οξυγογο κανονικα και να κινειται... Φυσικα δεν με αφησαν να γυρισω σπιτι μου και την αλλη μερα το πρωι καισαρικη... Δεν αναλαμβανε κανεις την ευθυνη να μεινει κι αλλο μεσα σε ενα εχθρικο γι αυτον περιβαλλον, ουτε κι εγω φυσικα υπηρχε περιπτωση να υπογραψω να φυγω απο την κλινικη και να ξαναπαω μετα απο 3 βδομαδες για Φ.Τ...

Ομως δεν ειχα ιδεα για τι πραγμα μιλαμε μεχρι εκεινη τη στιγμη, ημουνα κι εγω υπερ του Φ.Τ. χωρις συζητηση... Εκλαιγα με μαυρο δακρυ οταν μου ειπαν οτι πρεπει να γινει καισαρικη γιατι νομιζα οτι θα με κοιμισουν κανονικα και θα δουν πρωτοι οι αλλοι το μωρο μου οσο εγω ακομα θα ειμαι ναρκωμενη...

Τελικα δεν μου εκατσε καθολου ασχημα! Μια χαρα μπορω να πω, χωρις καθολου πονους. ουτε πριν φυσικα αλλα ουτε και μετα... Ποτε δεν ενιωσα πονο, δεν χρειαστηκε ουτε ενα παυσιπονο... Και οι καλοθελητες που εκαναν τις προβλεψεις οτι αφου δεν πονεσα μετα το χειρουργειο, θα υποφερω οταν μου ερθει περιοδος, διεψευστηκαν... Μου ηρθε στις 33 μερες απο τον τοκετο και ενω θηλαζα... οπως συνηθως!

Για να καταληξω, θα το τολμουσα το VBAC αν πιστευα οτι ειναι θεμα τολμης, αντοχης στον πονο, ή ακομα καλυτερο για μενα για το μωρο που θα ερθει... Ή αν με ενδιεφερε να ζησω την εμπειρια της φυσιολογικης γεννας... Ομως δεν το πιστευω πια και δεν με ενδιαφερει πως θα ειναι η εμπειρια μεχρι να αγκαλιασω το μωρο μου, για μενα ολα τα σημαντικα ειναι μετα!

Δεν λεω οτι μετα απο 2-3 χρονια που ισως να θελησω ενα ακομα παιδακι, δεν θα το σκεφτω... Λλλα με 4 γιατρους να ασχολονται με το θεμα αυτο, σημερα ποσο πια θα εχουν αλλαξει τα πραγματα μεχρι τοτε? Θα ζουμε και επαρχια πραγμα που καθιστα τις καινοτομιες (ετσι θεωρειται ακομα στην Ελλαδα ο Φ.Τ. μετα απο καισαρικη) ακομα πιο δυσκολες!

Παντως αυτη τη στιγμη αν επρεπε να γεννησω ξανα, παλι καισαρικη θα εκανα, απλα και μονο γιατι εμενα με βολεψε και φυσικα εχω το παιδακι μου που κινδυνεψε εκει μεσα, υγιεστατο να το χαιρομαι και ειμαι κι εγω υγιεστατη να με χαιρεται κι αυτο... Δεν ειχα καμια δυσκολια να το φροντισω μονη μου απο την πρωτη στιγμη... Δεν μενει τιποτα αλλο νομιζω να σκεφτει κανεις...

Τελικα δεν ειμαι ουτε υπερ του Φ.Τ. ουτε της Καισαρικης, ειμαι υπερ της μεθοδου γεννησης, που θα φερει ενα υγιες μωρο και μια οσο γινεται λιγοτερο ταλαιπωρημενη μαμα, που θα μπορεσει να φροντισει το μωρο της απο την αρχη και να το χαρει!

Το πως θα φτασει κανεις εκει ειναι υποκειμενικο θεμα... Υπαρχουν και αλλες μεθοδοι παραλαγες του Φ.Τ.... Σε νερο, χωρις καθολου φαρμακα, εντελως φυσικα χωρις επισκληριδιο... Και πολλα αλλα που δεν τα εχω ψαξει ακομα... Διαφορετιες στασεις κατα τη γεννηση που λεγεται οτι διεκολυνουν πολυ στις εξωθησεις - μειωση πονου...

Μετα απο 2-3 χρονια θα σας ανακοινωσω τι αποφασισα και για ποιο λογο... Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

molly έγραψε:

Τελικα παρολο που τα διαβασα ΟΛΑ ( :P ) δεν καταλαβα πιο ήταν το ανατομικο προβλημα και γιατι εκανες καισαρικη :unsure:[/quote:3uvvqv5l]

Κανονικά με τόσες προκλήσεις τοκετου που μου έκαναν θα έπρεπε

να είχα έστω μια μικρή διαστολή.Εγώ όμως έχω απ οτι αποδείχτηκε πολύ "σφιχτό" τράχηλο και "κλειστό".Ετσι μου είπε ο γιατρός μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι απο τις "τυχερες" που γεννησαν φυσιολογικα!(που καταντησαμε να το θεωρουμε τυχη :blink: )...

Τωρα ομως συνειδητοποιω το ποσο κοντα ειμαστε ολες μας στην καισαρικη!!!

Αφου οι γιατροι σπρωχνουν τα πραγματα προς τα εκει...Τρομαρα τους!

Να φανταστειτε δεν ειχα καν διαβασει το κεφαλαιο του "θηλασμος μια υπεροχη σχεση" που αφορουσε καισαρικη!!!! :P Αν μου τυχαινε...αποκλειεται να θηλαζα!!!

Τεσπα....Για αλλο ξεκινησα να γραφω!

Ηθελα να πω στη Νατασα (ξανα) πως ευχομαι ολοψυχα να ζησεις τον φυσιολογικο τοκετο σε ολο του το μεγαλειο!!!

Να περασεις οοοολους τους πονους,να γινεις παπι απ'τα νερα(αυτο ουτε εγω το εζησα!κλαψ! :P ),να δεις ενα γοργονακι να πεταγεται κλπ!!! :kiss::kiss::kiss:

Ευακι μου...Θυμασαι που το κουβεντιαζαμε??Ποσο ειχα εκνευριστει με το γιατρο σου.... :(

Δεν πειραζει ομως!!!Με το καλο ατην επομενη γεννα!

Υγιη μωρακια πανω απ'ολα αλλα κ "γεματες" κ "ονειρικες" στιγμες για ολες μας!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασάκο μου να σαι καλά!!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ!!!

:kiss::kiss::kiss:

LaLa έχεις απόλυτο δίκιο.

Όλα θέλουν το χρόνο τους.

Η βιασύνη πάντα βλάπτει.

Το συμπέρασμε το γιατρού που μου έκανε την καισαρική ξέρετε πιο ήταν;;;

Αδράνεια μήτρας...

:blink::blink::blink::blink:

Που το ξέρεις άνθρωπέ μου;;;;;

Που μ'έβαλες να γεννήσω 10 μέρες πριν την ΠΗΤ και περίμενες μόνο 8 ώρες...

Ήθελα να 'ξερα...

Στις κόρες τους και στις γυναίκες σου τα ίδια κάνουν;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κι απο μενα!!!!

γεννησα το πρωτο μου παιδακι με καισαρικη γιατι ηταν ισχυακο!!!!

(απο την ωρα που μου το ειπε ο γιατρος εκλαιγα συνεχεια δεν το ηθελα με τιποτα)φυσικα συνηλθα αμεσως και αποφασισα να κανω το καλυτερο για το μωρο μου και για μενα!!!!!

διαβασα τις αποψεις σας και προβληματιστηκα πολυ γιατι διαπιστωσα οτι καποιες απο σας κατα καποιο τροπο θεωρειτε την καισαρικη <<κατι το τραγικο>>δεν ειναι ετσι βρε κοριτσια!!!! :(

δε λεω πολυ καλος ο φυσιολογικος τοκετος αλλα πανω απο ολα σημασια εχει να φερνουμε υγειη μωρα στο κοσμο!!! :)

και επειδη ξεφυγα απο το θεμα θα σας πω οτι και το δευτερο το εκανα με κ.σ γιατι ο γιατρος μου φοβοταν τη ρηξη μητρας!!και κατι ακομη :και στις δθο γεννες μου και τα μωρακια μου φροντισα κανονικα και θηλασα και φυσικα ειδα τα παιδακια μου μολις γεννηθηκανε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Ευακι μου...Θυμασαι που το κουβεντιαζαμε??Ποσο ειχα εκνευριστει με το γιατρο σου.... :(

Δεν πειραζει ομως!!!Με το καλο ατην επομενη γεννα!

Α ρε Αναστασάκο μου λες να μην το θυμάμαι;;

Ησουν το πρώτο άτομο που σκέφτηκα αφού έφαγα την καισαρική... αλλά από τη μια σκεφτομουν ότι πήγα στο συγκεκριμενο γιατρο γιατι καταφερε να κανει φυσιολογικο σε 2 δυσκολες γεννες (στις ξαδερφες μου).

Οπότε μπορει να ηξερε τι εκανε....

Από την άλλη θέλει μεγάλα κότσια να αλλάξεις γιατρό τελευταία στιγμή και χωρίς να χεις κάποιον υπόψιν σου!! Κ αν μου έκανε καισαρική ο άλλος;;; Σκέψου πως θα ένιωθα... Οτι πηγα στον πρωτο τυχοντα και την επαθα!!

Ευχομαι την άλλη φορά... αν είναι για καλό να μπορεσω να ζήσω αυτό το θαύμα ως το τέλος :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΝΑ ΞΕΡΩ: ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΥΧΕΡΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ!!!!ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΧΩ ΔΥΟ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ!!!!!!ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΓΕΡΕΣ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΓΕΝΝΑΜΜΕ ΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ!!!!! Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ!!!ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Ειμαι απο τις "τυχερες" που γεννησαν φυσιολογικα!(που καταντησαμε να το θεωρουμε τυχη :blink: )...

Τωρα ομως συνειδητοποιω το ποσο κοντα ειμαστε ολες μας στην καισαρικη!!!

Αφου οι γιατροι σπρωχνουν τα πραγματα προς τα εκει...Τρομαρα τους!

Να φανταστειτε δεν ειχα καν διαβασει το κεφαλαιο του "θηλασμος μια υπεροχη σχεση" που αφορουσε καισαρικη!!!! :P Αν μου τυχαινε...αποκλειεται να θηλαζα!!!

Τεσπα....Για αλλο ξεκινησα να γραφω!

Ηθελα να πω στη Νατασα (ξανα) πως ευχομαι ολοψυχα να ζησεις τον φυσιολογικο τοκετο σε ολο του το μεγαλειο!!!

Να περασεις οοοολους τους πονους,να γινεις παπι απ'τα νερα(αυτο ουτε εγω το εζησα!κλαψ! :P ),να δεις ενα γοργονακι να πεταγεται κλπ!!! :kiss::kiss::kiss:

Ευακι μου...Θυμασαι που το κουβεντιαζαμε??Ποσο ειχα εκνευριστει με το γιατρο σου.... :(

Δεν πειραζει ομως!!!Με το καλο ατην επομενη γεννα!

Υγιη μωρακια πανω απ'ολα αλλα κ "γεματες" κ "ονειρικες" στιγμες για ολες μας!!! :):):)

αναστασια μου μια χαρα θα θηλαζες και αν σου τυχαινε, εγω που εκανα καισαρικη κανονικα εβαλα την μικρη να θηλασει ουτε ειδικη σταση ουτε τιποτα και μια χαρα θηλαζε, και μην μασατε αμα κανεις καισαρικη δεν μπορεις να βαλεις το μωρο στο στηθος δεν κατεβαινει το γαλα γρηγορα και τετοια, δυο καισαρικες εκανα και αμεσως εδωσα προτογαλα και θηλασα, απλα πονας λιγο λογο της τομης αυτο και τιποτα αλλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το θηλασμό συμφωνώ απολύτως. Δεν με εμπόδισε καθόλου η καισαρική σε αυτό! Θηλάζω ακόμα κι αν ημουν λίγο πιο ενημερωμένη σε κάποια θέματα δε θα εδινα καθόλου συμπλήρωμα!

Και φυσικά πάνω απ όλα υγιή παιδάκια. Δε νομίζω να είπε καποια απο εμάς το αντίθετο! Απλά, όπως είπε και η lovie για κάποιες από εμάς εχουν σημασία και κάποια άλλα θέματα! Οπως πχ το δικαίωμα της μάνας να γεννάει "μόνη της" το παιδί της και το δικαίωμα του παιδιού να ερθει στον κόσμο τη στιγμή που αυτό θα αποφασίσει και με τον τρόπο που η ΦΥΣΗ έχει προνοήσει!! Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που η καισαρική είναι επιβεβλημένη τονίζω ξανά αλλά για τις περιπτώσεις που ενώ όλα μπορούσαν να εξελιχθούν φυσιολογικά αυτό δεν έγινε επειδή 'ετσι αποφάσισαν κάποιοι γιατροί που δεν είχαν χρόνο για τέτοιες πολυτέλειες... (Ας το καλό συγχύστηκα πάλι! ) :angry:

Όσο για τη πιθανή ρήξη της μήτρας που αναφέρθηκε.... είναι εξίσου πιθανή σε μια δεύτερη καισαρική (σύμφωνα με αρθρα και μελέτες πάντα)

Φουσκίτσα έκανες καισαρική γιατί ήταν αναγκαία (ισχυακή προβολή).Σ 'αυτή την περίπτωση όντως η καισαρική δεν ειναι κάτι το τραγικό.... Κάθε άλλο!! Οταν ομως στην κάνουν ενώ δεν είναι απαραίτητη τότε είναι τραγικό!! Πίστεψέ με !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eva_25 έγραψε:

Για το θηλασμό συμφωνώ απολύτως. Δεν με εμπόδισε καθόλου η καισαρική σε αυτό! Θηλάζω ακόμα κι αν ημουν λίγο πιο ενημερωμένη σε κάποια θέματα δε θα εδινα καθόλου συμπλήρωμα!

Και φυσικά πάνω απ όλα υγιή παιδάκια. Δε νομίζω να είπε καποια απο εμάς το αντίθετο! Απλά, όπως είπε και η lovie για κάποιες από εμάς εχουν σημασία και κάποια άλλα θέματα! Οπως πχ το δικαίωμα της μάνας να γεννάει "μόνη της" το παιδί της και το δικαίωμα του παιδιού να ερθει στον κόσμο τη στιγμή που αυτό θα αποφασίσει και με τον τρόπο που η ΦΥΣΗ έχει προνοήσει!! Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις που η καισαρική είναι επιβεβλημένη τονίζω ξανά αλλά για τις περιπτώσεις που ενώ όλα μπορούσαν να εξελιχθούν φυσιολογικά αυτό δεν έγινε επειδή 'ετσι αποφάσισαν κάποιοι γιατροί που δεν είχαν χρόνο για τέτοιες πολυτέλειες... (Ας το καλό συγχύστηκα πάλι! ) :angry:

Όσο για τη πιθανή ρήξη της μήτρας που αναφέρθηκε.... είναι εξίσου πιθανή σε μια δεύτερη καισαρική (σύμφωνα με αρθρα και μελέτες πάντα)

Φουσκίτσα έκανες καισαρική γιατί ήταν αναγκαία (ισχυακή προβολή).Σ 'αυτή την περίπτωση όντως η καισαρική δεν ειναι κάτι το τραγικό.... Κάθε άλλο!! Οταν ομως στην κάνουν ενώ δεν είναι απαραίτητη τότε είναι τραγικό!! Πίστεψέ με !

Poso dikaio exeis Eua mou! Einai sinithes fainomeno tis kesarikis tomis logo diakopon tou giatrou (pou fusika den sou to leei alla profasizete kapoion logo), baremaras na se perimenei 1 gena kiolas mexri na anoixei o traxilos ktl, ta xerete..

Ego eimoun apo tis periptoseis tou megalou kefaliou... den tha xorouse na bgei mexri teloys pigename gia kesariki alla teleytea stigmi otan me exetase apo kato kai eide oti exo polu elastiko traxilo mou edose thn eykeria kai anapterose to ithiko mou o giatros mou ! kai genisa fisiologika! To kefalaki 0.26 fysiologikotato! Me zorise arketa omos mexri na bgei eixa diastoli 10 gia 2 ores kai prospthousa na ton bgalo... fianotan to kefalaki.. kai mploup pali mesa empene...

Anyway me tin teleytea eukeria pou mou edose o giatros mou ton genisa fusiologika.

Ego ean ta organa mou ola htan ok meta apo kesarikh kai meta apo 2.5 me 3 xronia tha tolmousa ton F.T. me episkliridio omos.

Xero atomo pou to ekane!

Kali epitixia se oti dialexeis sou euxomai!Basiko einai to paidi kai h mama na exoun igia ! ola ta alla einai perita...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσες φορες εχουμε συζητησει αυτο το θεμα κ ακομα ποσες θα το συζητησουμε!

Καθισα κ διαβασα ολα τα post που εχουμε γραψει,μπηκα κ σε ενα αλλο site(δεν ειμαι μελος,ετσι απλα το διαβαζω που κ που..)κ βρηκα παρομοιο θεμα.Απο αυτα που διαβασα εκει..πιστευω πως αν ειμουν εγκυος τωρα...θα τα ειχα κανει πανω μου απο το φοβο μου.

Απο τις 50-60 περιπτωσεις που διαβασα,μονο ΜΙΑ κοπελα ανεφερε οτι γεννησε με καισαρικη κ ηταν ολα μια χαρα.Οι περισσοτερες ελεγαν οτι υπεφεραν μετα απο πονους,δεν μπορουσαν να θηλασουν,ψυχολογια χαλια κ διαφορα τετοια.

Χαιρομαι πολυ που εδω στο mammy,ολες οι κοπελες ειναι πιο ψυχραιμες κ λενε τα πραγματα οπως ειναι χωρις να τα τραγικοποιουν!Γιατι αληθεια το πιστευω παρα πολλες γυναικες βρισκουν την ευκαιρια οταν γεννανε να δραματοποιουν τοοοσο τα γεγονοτα κ αυτο το τοσο ομορφο κ φυσιολογικοτατο γεγονος(οπως κ αν γινει ειτε φ.τ ειτε κ.τ),να το παρουσιαζουν σαν....ξερω 'γω;;πως να το πω;;Αθλο;;;κατορθωμα;;οτι μονο αυτη γεννησε;;

Συμφωνω απολυτα με ολα τα κοριτσια που λενε οτι σημασια εχει να μενουμε εγκυες κ να γενναμε μωρα.Να γεννιουνται γεματα υγεια κ να ειμαστε κ εμεις γερες κ δυνατες για να τα μεγαλωσουμε.

Τελικα εχει τοσο σημασια πως θα γεννηθει ενα παιδι;;Πολλες φορες ανατρεχουμε στο παρελθον κ λεμε οι μανες μας δεν κανανε καισαρικη τοτε,οι γιατροι τοτε δεν κανανε ευκολα,δοκιμαζανε αλλους τροπους κ.τ.λ.Ποση ομως ηταν η θνησιμοτητα τοτε,πριν 30-40 χρονια,στις επιτοκες κ στα νεογνα;Κατα πολυ περισσοτερο απο οτι τωρα.Τοτε οταν μια γυναικα εμπαινε να γεννησει ελεγαν οτι ειναι με το μισο ποδι....ξερετε που...δεν θελω να το πω.Τωρα πια λεγετε αυτο;;οχι,Τωρα ειναι σε θεση οι γιατροι να αντιμετωπισουν οποιαδηποτε δυσκολη περιπτωση κ να βοηθησουν να γεννηθουν γερα μωρα.

Οταν εγω γεννησα,μετα που ηρθε ο γιατρος μου,μου ειπε πως θα μπορουσε να βγαλει το παιδι με αλλους τροπους,ομως...υπηρχε η πιθανοτητα απο τα εμβρυουλκα κ τα διαφορα εργαλεια που θα χρησιμοποιουσε,να γινει ζημια στον εγκεφαλο του παιδιου.Εκεινη τη στιγμη που ενας τοκετος ξεκιναει ομαλα αλλα δεν καταληγει οπως θα επρεπε,δεν θα πρεπει ο γιατρος να παρει γρηγορες αποφασεις κ σωστες;;Αν εμενα με αφηνε να παιδευομαι με τις ωρες κ στο τελος να γινοταν κ κατι ασχημο,θα τον κλειναμε φυλακη.Απο την αλλη μερια,αφου αποφασισε να πρωχορησουμε σε καισαρικη,οταν συνειδητοποιησε τι συμβαινει,βγηκε εξω κ το ειπε στους δικους μου κ η μανα μου κ η πεθερα μου βαλανε τα κλαματα κ μοιρολογουσανε...αντι να κανουνε το σταυρο τους κ να πουνε "γιατρε μου μαζι σου,κανε το καλυτερο",χτυπιοντουσαν λες κ τους ειπανε οτι πεθανα...δηλ.γελοιες καταστασεις.

Τελος παντων,θελω να πω πως(κ δεν αναφερομαι σε καμια κοπελα απο εδω μεσα,το τονιζω),ας εχουμε εμπιστοσυνη στους γιατρους μας κ στην επιστημη κ να μην κανουμε οτι τα ξερουμε ολα.Για να αποφασισει ενας γιατρος να κανει καισαρικη,καποιος λογος θα υπαρχει.Εννοειτε πως υπαρχουν κ οι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ,που κοιτανε να τελειωσουν μια ωρα αρχυτερα.Αλλα ειναι ελαχιστες περιπτωσεις κ δεν αξιζει να ανφερομαστε σε τετοια υποκειμενα.

Η καισαρικη δεν ειναι κατι το φοβερο,ειλικρινα εγω δεν καταλαβα τιποτα,μετα απο 8 ωρες εβγαλα κ ορους κ καθετηρες κ σουλατσαριζα στο διαδρομο,ασε που ηθελα να παω για τσιγαρο!!Η μανα μου(ναι,ναι αυτη που χτυπιοτανε)με κοιταγε κ ελεγε.."καλα εσυ τωρα εισαι χειρουργημενη;;"Ε,ναι ημουν χειρουργημενη κ ημουν μια χαρα!!!Δηλ.τι θα επρεπε να κανω;;να ειμαι ταβλα στο κρεββατι κ να βογγαω σαν μοσχαρα;;;Συγνωμη ρε κοριτσια αλλα...δεν αντεχω το παραμυθιασμα απο μερικες!!!Οπως κ οταν ειμουν εγγυος,ολες με ειχανε κατατρομαξει για τη γεννα κ τους πονους με αυτα που μου ελεγαν!!Με πιασανε οι πονοι κ ουτε που το καταλαβα...περιμενα με αυτα που ακουγα πια οτι μολις ξεκινησουν οι ωδινες,το λιγοτερο που θα κανω,θα ειναι να τραβαω τα μαλλια μου κ να ουρλιαζω!!!

Ενας λογος που αποφασισα να γινω μελος στο mammy,κ αληθινα σας το λεω ηταν αυτος!!Που ειδα οτι αυτα που γραφετε μεσα εδω ειναι νορμαλ κ οχι σαχλαμαρες η καθεμια παραθετει την εμπειρια της,προσεκτικα,με λογικη κ ισσοροπημενα,οχι τα τραβηγμενα που γραφονται εδω κ εκει.

Και κοριτσακια,εσεις που περιμενετε να γεννησετε,προσεξτε τι διαβαζετε κ μην εππηρεαζεστε.

Η γεννα πλεον στις μερες μας ειναι το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο κ να σας πω κ κατι;;Θα μπορουσα να κανω 10 ακομα καισαρικες,ομως αυτο που εζησα οταν εκανα αφαιρεση χολης...δεν θα ηθελα να το ξαναπερασω!

Συγνωμη για το κατεβατο κ αν το θεμα το πηγα αλλου,αλλα ηθελα ετσι...να τα πω στις φιλες μου γιατι θα εσκαγα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουμπι εχεις δικιο!!!

Δεν ειναι αθλος η γεννα ειτε ετσι ειτε αλλιως!!!

Και...Βεβαια αρκει να εχουμε σωστους γιατρους στο πλαι μας!Επιστημονες αλλα κ Ανθρωπους!!! ;)

Ευα μου σε νιωθω!!!!!

Για τον θηλασμο...ηθελα να σας δωσω να καταλαβετε ποσο μακρια ειχα την καισαρικη!!!

Σαν να μη με αφορουσε!!!

Φυσικα θα καταφερνα να θηλασω!!Αφου ειμαι στραβοξυλο κ αυτο το ειχα σφηνωσει στο μυαλο μου!!! :P :laugh:

Αν κ...Κακα τα ψεματα!!Με τις συμβουλες του παιδιατρου κ μερικων μαιων....Ακομα θα προσπαθουσα με το ρολοι στο χερι!! :P

mara_x τι εννοεις κεφαλακι 0,26??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με τη Ζούμπι. Στις περισσότερες περιπτώσεις καισαρικής υπάρχουν κάποιοι κίνδυνοι που την υπαγορεύουν. Και δεν θα ρίσκαρα ποτέ τη ζωή του παιδιού μου, τη δική μου, την υγεία μου ή τη μελλοντική μου γονιμότητα επειδή μπορεί να είχα μία μικρή υποψία "δόλου" του γιατρού - άλλωστε και για όλα τα άλλα θέματα που πάμε σε γιατρούς, μήπως έχουμε τις γνώσεις και την πρόσβαση σε πληροφορίες για να είμαστε σίγουροι ότι μας κάνουν το απολύτως σωστό και το απολυτως απαραίτητο; Αν αρχίσουμε να τα αμφισβητούμε όλα ....

Εχω φίλες πολλές που γέννησαν με καισαρική και καμία δεν μου την έχει αναφέρει ως τραγική εμπειρία. Μάλιστα η κολλητή μου που γέννησε δίδυμα στην 30η εβδομάδα και φυσικά μπήκαν στη θερμοκοιτίδα για 45 μέρες ΄με το που βγήκε από το μαιευτήριο πήγαινε 2 φορές την ημέρα για να τα δει στο επισκεπτήριο - δηλαδή, ποιες 40 μέρες, ποια ράμματα, ποιοι πόνοι - εφόσον έπρεπε αναγκάστηκε να αναρρώσει αμέσως. Από την άλλη έχω ακούσει και από γυναίκες με φτ να έχουν πόνους από τα ράμματα κάτω ...

Τέλος, επειδή εγώ δυσκολεύτηκα να συλλάβω, βλέπω το θέμα και από μια άλλη σκοπιά. Αυτό που ακούω να περιμένει κανείς 3 χρονια μόνο και μόνο για να προσπαθήσει για φτ, το θεωρώ λάθος... Αλλο, αν υπάρχουν και άλλοι λόγοι. Αν όχι όμως, επειδή δεν έρχονται όλες οι εγκυμοσύνες αμέσως μόλις τις θελήσουμε, ούτε είναι η ευκολία με την οποία ΄΄ηρθε ή πρώτη εγγύηση και για την επόμενη, πιστεύω ότι δεν αξίζει κανείς να αναβάλλει την μητρότητα όταν οι υπόλοιποες προυποθέσεις υπάρχουν. Βέβαια, παίζει ρόλο και η ηλικία - βλέπω ότι υπάρχουν κοπέλες που γέννησαν στα 10 ή στα 25, οπωσδήποτε αυτές έχουν πολύ χρόνο μπροστά τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΛΕΟΣ!

ΤΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΚΛΑΠΑΡΧ....ΕΣ ΜΟΥ ΛΕΤΕ;;; Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΤΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ! ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ-ΔΙΑΚΟΠΕΣ-ΑΔΕΙΑ-ΒΟΛΤΑ-ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙ;;; ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ, ΘΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ "ΕΣΩΣΕ" ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΣ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ!!!

ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ! ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΠΕΤΑΞΟΥΝ ΓΕΡΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ -ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑΤΙ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΟΦΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΦΤΕΙ-ΠΑΙΖΕΤΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ!- ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ ΤΟΥΣ!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΧΕ.....ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΓΕΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ! ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ-ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ! ΕΧΕΙ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ Η ΦΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ!

ΤΕΣΠΑ, ΣΥΓΧΗΣΤΗΚΑ ΠΑΛΙ!!!

ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΖΗΣΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ-ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ- ΟΤΑΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ-ΜΑΜΑΣ ΜΩΡΟΥ- ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ! ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ: ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΤΑ "ΡΑΝΤΕΒΟΥ"!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DeniM έγραψε:

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΛΕΟΣ!

ΤΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΚΛΑΠΑΡΧ....ΕΣ ΜΟΥ ΛΕΤΕ;;; Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΤΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ! ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ-ΔΙΑΚΟΠΕΣ-ΑΔΕΙΑ-ΒΟΛΤΑ-ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΣΕΝΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙ;;; ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ, ΘΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ "ΕΣΩΣΕ" ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΥΨΕΙΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΣ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ!!!

ΜΟΝΟ ΕΣΕΝΑ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ! ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΠΕΤΑΞΟΥΝ ΓΕΡΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ -ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑΤΙ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΟΦΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΦΤΕΙ-ΠΑΙΖΕΤΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ!- ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΡΚΟΥΣ ΤΟΥΣ!

ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΧΕ.....ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΓΕΡΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ ΜΠΟΥΡΟΥ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ!

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΑΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ! ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ-ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ! ΕΧΕΙ ΠΡΟΝΟΗΣΕΙ Η ΦΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ!

ΤΕΣΠΑ, ΣΥΓΧΗΣΤΗΚΑ ΠΑΛΙ!!!

ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΖΗΣΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΕΙ-ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ- ΟΤΑΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ-ΜΑΜΑΣ ΜΩΡΟΥ- ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ! ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ: ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΤΑ "ΡΑΝΤΕΒΟΥ"!!!

ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα και τα δυο παιδια μου φυσιολογικα...η γιατρος μου ειπε το εξης εχω να παω πολλα χρονια διακοπες...δεν μου αρεσουν τα ραντεβου και οι καισαρικες...ζητημα ειναι να εχω κανει απο τις 100 γεννες που ειχε φετος 5 καισαρικες...

και λεω εγω τωρα μονο σε αυτην ετυχαν οι ευκολες γεννες;;;;;;εγω στο δευτερο μπηκα για προκληση για δικους μου λογους..οταν της το ειπα μου ειπε...αν δεν τηρεις τις προηποθεσεις δε σε βαζω και οντως με εβαλε με πληρως εξαλειμμενο τραχηλο και με διαστολη 4...μεσα σε δυο ωρες ειχα γεννησει φυσιολογικα και κατι αλλο που ξεχναμε...ηταν εκει απο την ωρα που μου βαλανε τον ορο μεχρι την ωρα που γεννησα...με αυτην εκανα εξωθησεις αυτη ηταν που μου κραταγε το χερι οταν εγω πονουσα αυτη ηταν που μου εκανε καλαμπουρι αυτην ηταν που μου σκουπιζε τον ιδρωτα...αυτη λοιπον ειναι γιατρος για μενα...γιατι ενα γυναικολογος αυτα πρεπει να κανει...οχι καισαρικες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TA SYGXARHTHRIA MOY STH GIATRO SOY! EINAI APO TIS LIGES! XAIROMAI TOYLAXISTON POY YPARXOYN AKOMA TETOIOI GIATROI!

EYA MOY SE NIWTHW APOLYTA! EYXOMAI SE ESENA OPVS KAI SE EMENA NA TA KATAFEROYME ME TO VBAC OPWS KAI SE OPOIA ALLH KOPELA TO EPITHYMEI! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique...

Τα συγχαρητήριά μου για την γιατρό σου....

Πρώτα άνθρωπος και μετά γυναικολόγος,μαία κτλ....

Μπράβο της όχι απλά σπανίζουν,δεν υπάρχουν τέτοιοι γιατροί...

Σε ποια πολή είστε?

Και σε όσες το τολμήσετε , να το κάνετε.....Το VBAC εννοώ!

Θα συμφωνήσω με την Ευα....Η φύση έχει προνοήσει για όλα,μα για όλα....

Ενα γυναικείο σώμα είναι τέλεια φτιαγμένο για να φέρει στον κόσμο ένα μωρο.....Μιλάω σε μια φυσιολογική πορεία τοκετού και οταν δεν προκύπτει άλλος λόγος.

Οι εκφράσεις του τύπου είσαι πολύ στενή που είπε ο γιατρός μου( και πάαααρα πολλοί άλλοι )από την πρώτη εξώθηση κιολας μου ανάβουν τα λαμπάκια....

Στην τρίτη εξώθηση και μετά από παράκληση της μαίας μου,γεννήθηκε ο γιος μου.Δεν έφαγα ουτε μαχαιρι ,ουτε τη εξυπνάδα που μου πάσαρε ο γιατρός μου......Τρία ράμματα δεν πιστευω οτι είναι πολλα για μία κοπέλα 1,60 και 45 κιλα..... ;)

Τέλοςπάντων το θέμα έχει πολύ ζουμί και είναι ατελειωτο...

Εγώ θα το τολμούσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

bourique...

Τα συγχαρητήριά μου για την γιατρό σου....

Πρώτα άνθρωπος και μετά γυναικολόγος,μαία κτλ....

Μπράβο της όχι απλά σπανίζουν,δεν υπάρχουν τέτοιοι γιατροί...

Σε ποια πολή είστε?

Και σε όσες το τολμήσετε , να το κάνετε.....Το VBAC εννοώ!

Θα συμφωνήσω με την Ευα....Η φύση έχει προνοήσει για όλα,μα για όλα....

Ενα γυναικείο σώμα είναι τέλεια φτιαγμένο για να φέρει στον κόσμο ένα μωρο.....Μιλάω σε μια φυσιολογική πορεία τοκετού και οταν δεν προκύπτει άλλος λόγος.

Οι εκφράσεις του τύπου είσαι πολύ στενή που είπε ο γιατρός μου( και πάαααρα πολλοί άλλοι )από την πρώτη εξώθηση κιολας μου ανάβουν τα λαμπάκια....

Στην τρίτη εξώθηση και μετά από παράκληση της μαίας μου,γεννήθηκε ο γιος μου.Δεν έφαγα ουτε μαχαιρι ,ουτε τη εξυπνάδα που μου πάσαρε ο γιατρός μου......Τρία ράμματα δεν πιστευω οτι είναι πολλα για μία κοπέλα 1,60 και 45 κιλα..... ;)

Τέλοςπάντων το θέμα έχει πολύ ζουμί και είναι ατελειωτο...

Εγώ θα το τολμούσα

ΣΤΟ ΥΠΟΓΡΑΜΙΣΜΕΝΟ :

Σορυ δεν τα έγραψε η Ευα αυτά αλλα ή DENIM...

Συγνώμη Διονυσία μου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...