Μετάβαση σε περιεχόμενο

κορίτσια help να κρατήσω τον θηλασμό!


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα,

θέλω τη βοήθειά σας! έγραψα και στην ενότητα της Αγλαϊας αλλά μετά κατάλαβα ότι μάλλον δεν απαντά πλέον? Λοιπόν, στο πρόβλημα: αφενός πρέπει να έχει μειωθεί το γάλα (όχι ότι ήταν και μπόλικο εξ' αρχής) διότι στο βραδινό θηλασμό χτυπάμε από πάνω και ξένο περί τα 60ml. Η μικρή μου γίνεται 3 μηνών την Κυριακή και καθημερινά παίρνει ~150 μλ γάλα σκόνη. Επιστρέφω στη δουλειά σύντομα και θα ήθελα να διατηρήσω θηλασμό πρωί, απόγευμα, βράδυ. Τι να κάνω όμως? Γάλα γιοκ.

Α, να συμπληρώσω ότι ναι την άφηνα στο στήθος πολύ ώρα, ναι πεινούσε συνέχεια, ναι δεν έβαζε βάρος, οπότε αρχίσαμε και τα συμπληρωματικά σε ξένο, το οποίο όμως καταφέραμε να μειώσωουμε από 200 μλ που έπαιρνε όταν ήταν και μικρότερη στα 150 τώρα.

Τι άλλο να σας γράψω για να σας κατατοπίσω και να με βοηθήσετε?

please heeelp!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να θηλασεις πρεπει να κοψεις το ξενο γαλα. Βαζεις το μωρο συνεεεεεχεια στο στηθος ακομα κι οταν δεν πειναει. Αν πειναει θα εκνευριζετε και δεν θα πινει. Ο κανονας για τον θηλασμο ειναι ο εξης ενας. "ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ" Πετα το ξενο γαλα. Δεν θα πεινασει στο εγγυομαι. Εφοσον θηλαζεις εχεις γαλα ακομα κι αν εσυ νομιζεις οτι δεν εχεις. Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

κορίτσια καλησπέρα,

θέλω τη βοήθειά σας! έγραψα και στην ενότητα της Αγλαϊας αλλά μετά κατάλαβα ότι μάλλον δεν απαντά πλέον? Λοιπόν, στο πρόβλημα: αφενός πρέπει να έχει μειωθεί το γάλα (όχι ότι ήταν και μπόλικο εξ' αρχής) διότι στο βραδινό θηλασμό χτυπάμε από πάνω και ξένο περί τα 60ml. Η μικρή μου γίνεται 3 μηνών την Κυριακή και καθημερινά παίρνει ~150 μλ γάλα σκόνη. Επιστρέφω στη δουλειά σύντομα και θα ήθελα να διατηρήσω θηλασμό πρωί, απόγευμα, βράδυ. Τι να κάνω όμως? Γάλα γιοκ.

Α, να συμπληρώσω ότι ναι την άφηνα στο στήθος πολύ ώρα, ναι πεινούσε συνέχεια, ναι δεν έβαζε βάρος, οπότε αρχίσαμε και τα συμπληρωματικά σε ξένο, το οποίο όμως καταφέραμε να μειώσωουμε από 200 μλ που έπαιρνε όταν ήταν και μικρότερη στα 150 τώρα.

Τι άλλο να σας γράψω για να σας κατατοπίσω και να με βοηθήσετε?

please heeelp!!!

Στη συνολικη παραγωγή τα 150 μλ ειναι πολυ λιγο και μπορεις να το κοψεις . Αυτο που δεν μπορεις να κανεις ειναι να ρυθμισεις ΕΣΥ την παραγωγή και να ειναι πρωι , απογευμα , βραδυ . Αυτο δεν ειναι εφικτο να γινει και αν θα πας συντομα στη δουλεια μην σταματας το ξενο γαλα γιατι θα σου χρειαστει .

Πρεπει να καταλάβεις οτι η γαλουχια δεν ειναι ανεξάρτητη απο το μωρο . Οσο το μωρο θηλάζει τοσο θα εχεις γαλα , αν λιγοστεψουν οι θηλασμοι θα χεις και λιγοτερο γαλα . Η φυση εχει προνοησει ...

Τι βοηθεια θελεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ! Το έχω διαβάσει αυτό εδώ, όλες οι κοπέλες μάλλον που θηλάζουν αποκλειστικά αυτό λένε. Το δικό μου πρόβλημα έιναι ότι στην αρχή που θήλαζα αποκλειστικά η μικρούλα δεν έπαιρνε όσο βάρος έπρεπε. Τώρα να'ταν και η παιδίατρος υπερβολική? Δεν ξέρω τι να πώ.... Έχω την αίσθηση ότι το'χασα το τρένο μιας και ξεκινάω και δουλειά οποτε το ξένο θα μπει αναγκαστικά στο παιχνίδι. σνιφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μα Λα λα θελει να διατηρησει τον θηλασμο. Μπορει να αντλει για την δουλεια... Δεν καταλαβα καλα? :blink: Με ξενο γαλα θα μειωθει η παραγωγη κι αλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

Σ'ευχαριστώ! Το έχω διαβάσει αυτό εδώ, όλες οι κοπέλες μάλλον που θηλάζουν αποκλειστικά αυτό λένε. Το δικό μου πρόβλημα έιναι ότι στην αρχή που θήλαζα αποκλειστικά η μικρούλα δεν έπαιρνε όσο βάρος έπρεπε. Τώρα να'ταν και η παιδίατρος υπερβολική? Δεν ξέρω τι να πώ.... Έχω την αίσθηση ότι το'χασα το τρένο μιας και ξεκινάω και δουλειά οποτε το ξένο θα μπει αναγκαστικά στο παιχνίδι. σνιφ
Ναι ηταν υπερβολικη... Κι αυτη και η περισσοτεροι παιδιατροι..
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

kalliopap έγραψε:

Στη συνολικη παραγωγή τα 150 μλ ειναι πολυ λιγο και μπορεις να το κοψεις . Αυτο που δεν μπορεις να κανεις ειναι να ρυθμισεις ΕΣΥ την παραγωγή και να ειναι πρωι , απογευμα , βραδυ . Αυτο δεν ειναι εφικτο να γινει και αν θα πας συντομα στη δουλεια μην σταματας το ξενο γαλα γιατι θα σου χρειαστει .

Πρεπει να καταλάβεις οτι η γαλουχια δεν ειναι ανεξάρτητη απο το μωρο . Οσο το μωρο θηλάζει τοσο θα εχεις γαλα , αν λιγοστεψουν οι θηλασμοι θα χεις και λιγοτερο γαλα . Η φυση εχει προνοησει ...

Τι βοηθεια θελεις ?

Θα ήθελα να μπορώ να θηλάζω τις ώρες που θα είμαι σπίτι. Δηλαδή πριν φύγω το πρωί για δουλειά, και μετά το απόγευμα που θα επιστρέφω. Στη δουλειά δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρω να αντλώ (υπάρχει μόνο ένα κοινόχρηστο κουζινάκι, κι εγώ περνώ πολύ χρόνο σε ραντεβού) και με προβληματίζει και το θέμα της αποστείρωσης/ διατήρησης του γάλακτος. ή προτείνετε να αντλώ απλά και μόνο για να συνεχιστεί η παραγωγή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω ότι έχω το mini electric της medela και πονάω πολύ όταν αντλώ γάλα, σε σημείο που μετά μου είναι πολύ δύσκολο να θηλάσω, ακόμα και εάν έχει περάσει πολύ ώρα από το θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

Θα ήθελα να μπορώ να θηλάζω τις ώρες που θα είμαι σπίτι. Δηλαδή πριν φύγω το πρωί για δουλειά, και μετά το απόγευμα που θα επιστρέφω. Στη δουλειά δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρω να αντλώ (υπάρχει μόνο ένα κοινόχρηστο κουζινάκι, κι εγώ περνώ πολύ χρόνο σε ραντεβού) και με προβληματίζει και το θέμα της αποστείρωσης/ διατήρησης του γάλακτος. ή προτείνετε να αντλώ απλά και μόνο για να συνεχιστεί η παραγωγή?

Ποτε θα πας για δουλεια ? ποσο θα ειναι το μωρο σου τοτε ? Θα χουν μπει οι στερεες τροφες ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ειχα καταλαβει...

Κοιτα , σ΄αυτη την ηλικια πρεπει να εχεις ΗΔΗ τραπεζα και να αντλεις τουλάχιστον 1 φορα στις 7-8 ωρες απουσιες . Αν οι ωρες ειναι παραπάνω θα πρεπει να κανεις και αλλη αντληση .

Αυτο που ζητας να θηλάζεις μονο πρωι , απογευμα , βραδυ γινεται αλλα το μωρο κατι πρεπει να τρωει ενδιαμεσα ! Φυσικά η γαλουχία σου δεν θα επαρκει και οι 3 θηλασμοι το 24ωρο (εστω και 2 αντλησεις αν κανεις) θα σε οδηγησουν συντομα σε αποθηλασμο .

Πες μας τι μπορεις να κανεις , ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ να κανεις (το βασικότερο) και που μπορουμε να σε βοηθήσουμε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

μα Λα λα θελει να διατηρησει τον θηλασμο. Μπορει να αντλει για την δουλεια... Δεν καταλαβα καλα? :blink: Με ξενο γαλα θα μειωθει η παραγωγη κι αλλο...

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη ποσο επαιρνε...λιγοτερο απο μισο κιλο τον μηνα...βλακιες της παιδιατρου!!!

Κοιτα και εμενα τοσο ηταν το μωρο οταν γυρησα στην δουλεια. Ειχα ομως 24 γευματα τα οποια αναγκαστηκα να πεταξω γιατι το μωρο μου δεν επινε το κατεψηγμενο, και ετσι επρεπε να κανω αγωνα για να εχει τουλαχηστον δυο βαρβατα γευματα μεχρι να γυρησω για να αποφυγω την φορμουλα. Αντλουσα λοιπον το πρωη, μετα θηλαζα, ανλουσα δυο φορες στη δουλεια ανα τρεις ωρες, και ξανααντλουσα μολις γυρηζα σπιτι, ολα αυτα ηταν 3 γευματα των 150-170 γραμμ περιπου, καμια φορα αμα κοιμοταν ο μικρος το βραδυ ευγαζα αλλο ενα γευμα, αλλιως το ετρωγε. Μετα ολο το απογευμα θηλαζε.

τωρα που εχουμε στερεες παλη αφινω τουλαχιστον 2 των 50-75 μλ για να φαει πριν ή μετα το γευμα...και φυσικα οταν ειμαι σπιτι θηλαζουμε.

Εχεις γαλα, πιστεψε με...δεν γινετε να μην εχεις...και να μην θελεις εχεις, θελει υπομονη...και αλλο θηλαστρο, ευτο που εχεις δεν κανει για την δουλει απου θελειε. Πιστευω το μωρο σου αξιζει να κανεις μια επενδυση και να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο, τουλαχηστον για τις αντλησεις στο σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

La la αυτό που θα ήθελα είναι να ακολουθήσω ένα μικτό σύστημα, δηλαδή να θηλάζω όταν είμαι στο σπίτι και τις ώρςε που λείπω ας παίρνει ξένο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μειώνοντας τους θηλασμούς, δεν θα έχω τελικά καθόλου γάλα. Δεν στοχεύω σε αποκλειστικό θηλασμό, εφοσον δεν το κατάφερα μέχρι τώρα. Αλλά τουλάχιστον να εξακολουθήσει να παίρνει η μικρούλα μητρικό γάλα μέχρι τον 6ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

Σ'ευχαριστώ! Το έχω διαβάσει αυτό εδώ, όλες οι κοπέλες μάλλον που θηλάζουν αποκλειστικά αυτό λένε. Το δικό μου πρόβλημα έιναι ότι στην αρχή που θήλαζα αποκλειστικά η μικρούλα δεν έπαιρνε όσο βάρος έπρεπε. Τώρα να'ταν και η παιδίατρος υπερβολική? Δεν ξέρω τι να πώ.... Έχω την αίσθηση ότι το'χασα το τρένο μιας και ξεκινάω και δουλειά οποτε το ξένο θα μπει αναγκαστικά στο παιχνίδι. σνιφ

Καλημερα!

Να μην ακους ΚΑΝΕΝΑΝ. Ο θηλασμος ειναι προσφορα με ζητηση. Αν μπεις στο site του θηλασμου θα δεις τι λεει... Οσο το μωρο πινει απο το στηθος σου τοσο παραγει. Εμενα με ειχαν μπερδεψει κ μου ελεγαν οτι δεν χορταινε η μικρη μου με το γαλα μου και ημουν ψυχολογικα χαλια. Μου ελεγαν ενα τεταρτο στο ενα στηθος ενα τεταρτο στο αλλο κ μετα απο μιαμισυ ωρα θα ξανακανει το στηθος γαλα! Βλακειες. Ακουσα τον ανδρα μου τελικα που μου ελεγε "βαζε την στο στηθος σου οποτε κλαιει" κ ολα πηγαν καλα. Η παιδιατρος μου ελεγε οτι επαιρνε λιγο βαρος αλλα μια μαια κ ο συνδεσμος θηλασμου μου ελεγαν οτι το μωρο με μητρικο γαλα πρεπει να παιρνει μεχρι 150 γρ την εβδομαδα απο οτι θυμαμαι. Ετσι δεν ακουγα κανεναν που μου ελεγε να της δωσω κ ξενο. Θα σταματησω να την θηλαζω σε 2 βδομαδες που θα γινει 12. Δεν τραβηξα τοση ταλαιπωρια για το τιποτα. Ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aphroditi έγραψε:

Θα σταματησω να την θηλαζω σε 2 βδομαδες που θα γινει 12. Δεν τραβηξα τοση ταλαιπωρια για το τιποτα. Ειμαι πολυ υπερ του θηλασμου...

Πως θα τη σταματησεις από το στήθος σου; Παίρνει μπιμπερό; Πόσες φορές τη βάζεις τη μέρα στο στήθος;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Aphroditi έγραψε:

Πως θα τη σταματησεις από το στήθος σου; Παίρνει μπιμπερό; Πόσες φορές τη βάζεις τη μέρα στο στήθος;;;[/quote:vqdbyjc2]

Απλα θα της δωσω μπιμπερο. Βασικα θελω να της δωσω φρεσκο γαλα. Θα δω τι θα μου πει ο παιδιατρος. Την βαζω πρωι βραδυ μονο.

Εχει πιει απο μπιμπερο δικο μου γαλα που ειχα στην καταψυξη αποθεμα μεχρι τον περασμενο μηνα καποιες φορες που την κραταγε η μανα μου. Της εχω δωσει μια κουταλια φρεσκο γαλα κ το εχει πιει! Ελπιζω να μην εχω προβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθελεις να θηλσεις ως τους εξι μηνες θα πρεοει να κανεις αντλησεις και να θηλζεις!

γραψε μας λιγο το προγραμμα σοτ στην δουλεια και το προγραμμα του μωρου τωρα!

για να σου δωσω κουριαγι θα σου πω οτι εγω αντλω σχεδον 15 μηνες!

η κορη μου ειναι σχεδον 22 μηνων

κανουμε την ημερα 6-7 θηκασμους χωρις να μετρω την αντληση!

για να μπορεσεις να αντλησεις και να διατηρησεις την γαλουχια σου θα πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο!

τα υπολοιπα με τις απαντησεις σου!

να ξερεις οτι μπορεις να τα καταφερεις!

νομιζω οτι αξιζει να το προπσαθησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi έγραψε:

ανθελεις να θηλσεις ως τους εξι μηνες θα πρεοει να κανεις αντλησεις και να θηλζεις!

γραψε μας λιγο το προγραμμα σοτ στην δουλεια και το προγραμμα του μωρου τωρα!

για να σου δωσω κουριαγι θα σου πω οτι εγω αντλω σχεδον 15 μηνες!

η κορη μου ειναι σχεδον 22 μηνων

κανουμε την ημερα 6-7 θηκασμους χωρις να μετρω την αντληση!

για να μπορεσεις να αντλησεις και να διατηρησεις την γαλουχια σου θα πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο!

τα υπολοιπα με τις απαντησεις σου!

να ξερεις οτι μπορεις να τα καταφερεις!

νομιζω οτι αξιζει να το προπσαθησεις!

Συγνωμη η κορη σου ειναι 22 μηνων κ την θηλαζεις ακομα αν καταλαβα καλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

La la αυτό που θα ήθελα είναι να ακολουθήσω ένα μικτό σύστημα, δηλαδή να θηλάζω όταν είμαι στο σπίτι και τις ώρςε που λείπω ας παίρνει ξένο.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μειώνοντας τους θηλασμούς, δεν θα έχω τελικά καθόλου γάλα. Δεν στοχεύω σε αποκλειστικό θηλασμό, εφοσον δεν το κατάφερα μέχρι τώρα. Αλλά τουλάχιστον να εξακολουθήσει να παίρνει η μικρούλα μητρικό γάλα μέχρι τον 6ο.

Ωραια , αφου αποφασισες τι θελεις και αυτο ειναι η μικτη διατροφη , ας δουμε τωρα πως μπορει να επιτευχθει αυτο .

Μειωνοντας τους θηλασμους θα εχεις λιγοτερο γαλα (λογικό) αλλα θα εχεις ! Αν καταφέρεις να κανεις 4-5 "καλους" θηλασμους την ημερα τοτε θα δινεις περιππου το μισο της διατροφης της .

Θα θηλάζεις οπωσδήποτε το πρωι πριν φυγεις για δουλεια . Να βαζεις το ρολοι μιση ωρα πιο νωρις να εχεις χρονο με το μωρο να θηλασει με την ησυχια του και να κανετε αγαπουλες .

Ποσες ωρες θα δουλευεις ? για να το πω καλυτερα ποσες ωρες θα λειπεις απο το σπιτι ?

Με το που θα γυρνας θα πρεπει παλι να θηλάζεις αμεσως . Θα κανονισετε τα γευματα με αυτον που θα κρατα το μωρο και θα σε περιμενει πεινασμενο . Απο κεινη την ωρα και ως το επομενο πρωι θα πρεπει να θηλάζεις απεριοριστα .

Γραψε μου λιγο και το προγραμμα της μικρης τωρα , καθε ποσο θηλάζει και για ποση ωρα ? Μηπως αντιμετωπισεις προβλημα τις πρωτες μερες τοσες ωρες χωρις θηλασμο , πρεπει να το δουμε και αυτο .

Απο κει και περα ολα ειναι μεταβλητά . Αν αλλαξεις γνωμη σε κατι , αν πχ θα μπορουσες να κανεις αντλήσεις ολα αλλαζουν και το ξανασυζητάμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aphroditi έγραψε:

Συγνωμη η κορη σου ειναι 22 μηνων κ την θηλαζεις ακομα αν καταλαβα καλα?

Και η δικη μου κορη 20 και ακομα θηλάζει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα είναι 12 και κάνει μόνο 1 γεύμα φαγητό και τα υπόλοιπα γαλα. Σκεφτόμουν πόσο γάλα έχω βγαλει τον τελευταίο χρόνο...τα 500 λιτρα δεν θα τα έχω πιάσει;;; Ε; Κάνω για αγελάδα;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι καλα καταλαβες!

και εργαζομαι απο οταν η κορη μου ηταν περιπου 8 μηνων!

εργαζομαι με βαρδιες και κυριως νυχτα!

αρα εκ πειρας μπορω να συ πω οτι μπορεις να τα καταφερεις!

οτι θελεις εδω ειμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa θα λείπω από το σπίτι περίπου 8 ώρες, δυστυχώς η δουλειά μου είναι τέτοια που δεν μπορώ να πω, α πηγε πχ 16:01 πρέπει να φύγω.

Αλλά υπολογίζω ότι θα πηγαίνω στη δουλειά περίπου στις 10 το πρωί (αναχώρηση 20' νωρίτερα) και θα επιστρέφω στις 17, ή 17:30.

Ο πρωινός θηλασμός κανένα πρόβλημα, εφικτός. Για το απόγευμα επίσης.

Προς το παρόν το πρόγραμμα έχει ως εξής:

4 το πρωί θηλασμός, 6:30 ξανά, 8 ή 9 ξανά, 11:30 θηλασμός + ξένο, 14:30 ομοίως, 17:30-18:00 θηλασμός, 20:00 θηλασμός, 22:00 θηλασμός + ξένο και φτου και από την αρχή.

Ανά περίπτωση ίσως κάποιες μέρες λόγω απουσίας μου κάποια γεύματα να είναι μόνο ξένο και τα υπόλοιπα μόνο θηλασμός, εκτός από το τελευταίο βραδυνο που πάντα έδινα συμπλήρωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...