Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα..

Απο την στιγμή που αρχίσαμε να τρώμε τις κρέμες και τις κραετόσουπες

ήταν φυσικό και επόμενο αφού μειώθηκε ο θηλασμός να μειωθεί και το γάλα μου...

Εγώ θηλάζω απο την πρώτη στιγμή αποκλειστικά. Ο Παντελής μου είναι στον 7ο μήνα και τώρα που αρχίσαμε να τρώμε (εδώ και 1 μήνα) μειώθηκε ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ το γάλα μου!!!

Τον θηλάζω 3 φορές το 24ωρο. 1 το πρωϊ 1 το βράδυ και 1 μεταμεσονύχτιοκατα τις 4 τα χαράματα που μου ξυπνάει ακόμη...

Στην αρχή δεν έδωσα σημασία για να μην αγχωθώ και χειροτερέψει η κατάσταση... αλλά προχθές που αδιαθέτησα κιόλας .. αγχώθηκα!!!!

Καταλαβαίνω ότι όταν πάω να θηλάσω δεν έχω ποσότητα γάλακτος και κατα την διάρκεια του θηλασμού κατεβάζω αλλα και πάλι δεν νομίζω να ικανοποιεί τις αναγκες του μωρού μου σε γάλα ,γι΄αυτο και μου ξυπναει το βράδυ για φαγητό ακόμη...

Τι να κάνω... :( Δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα ... Θέλω να τον θηλάσω μέχρι 1 έτους! Πως να αυξήσω την παραγωγή μου; Με θήλαστρο; Και αν αυτό χειροτερέψει την κατάσταση;

Φυσικά το μωρό μου δεν έχει πρόβλημα με την θηλή προσπαθεί το καημενούλι να βρεί το γάλα που είχε συνηθήσει...!Είχα πολύ ποσότητα!χόρταινε ενώ ήταν 8 κιλά μόνο με το γάλα μου στον 4ο μήνα τώρα στον 7ο είναι 10,600 kgr Anyway τα κιλά δεν παίζουν ρόλο , το point είναι ό,τι δεν ξέρω τι να κάνω προκειμένου να αυξήσω την ποσότητα του γάλακτός μου...

Please Help me !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί θηλάζεις μόνο πρωϊ και βράδυ? Αν θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις

για αρκετό διάστημα θήλαζε το μωρό και κατά την διάρκεια

της ημέρας πριν και μετά από τα γεύματα με στερεές τροφές.

Το πρόγραμμα που ακολουθείς είναι πρόγραμμα αποθηλασμού.

Πάντως το ότι ξυπνάει μια φορά στην διάρκεια της

νύχτας δεν είναι σημάδι ότι δεν χορταίνει.

Εμένα ξυπνάει πολλές φορές στην διάρκεια

της νύχτας.

Ούτε ότι δεν είναι πρήζεται το στήθος σου

είναι σημάδι ότι δεν έχεις γάλα.

Τα κιλά σας είναι εξαιρετικά.

Από τους 6 μήνες και μετά ο ρυθμός ανάπτυξης

πέφτει. Η δικιά μου είναι 10 μηνών και 8500kgr.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

7 μηνων ειναι και η δικια μου και θηλαζω τουλαχιστον 8 φορες την μερα!!!!!!

κρεμα της δινω απο 5,5 μηνων ρυζαλευρο με δικο μου γαλα

και παλι καποιες φορες δεν θελει 6 μηνων αρχισαμε φρουτοκρεμα και τωρα τις 2 τελευτεες μερες τρωμε και χορτοσουπα το μεσημερι να 6-7 κουταλιτσες το πολυ σε ολα τα γευματα και μετα θελουμε παλι γαλα

δεν σου ζηταει εσενα καθολου γαλα ετα τα γευματα ????????Αν θες να συνεχισεις θα πρεπει να αυξησεις τους θηλασμους δινε γαλα πριν να δωσεις κρεμουλες και φαγητο :huh::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαρία μου.

Συμφωνώ και εγώ ότι αν θες να αυξήσεις την παραγωγή σου πρέπει να αυξηθούν και οι θηλασμοί.

Οσον αφορά το αν χορταίνει το μωράκι σου με το γάλα σου ένα θα σου πω.

Εγώ μέχρι 8 μηνών θήλαζα. Τότε έδωσα πρώτη φορά μπιμπερό. Τώρα πίνει 220 με 250 μλ και ξυπνάει όπως πριν .(3-6 φορές). Δεν έχει να κάνει λοιπόν με πείνα το αν θα κοιμηθεί το μωρό.

Α, να σημειώσω ότι παρόλο που δίνω ξένο συνεχίζω να θηλάζω(περίπου 4 φορές την ημέρα) και μάλιστα σε ικανοποιητικές ποσότητες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ειναι 6μιση μηνων κ για να μην μου κοπει το γαλα της δινω στερεες κ μετα απο κανενα 2ωρο τη θηλαζω.αλλες φορες το ζηταει κ αλλες φορες τη βαζω εγω για να κοιμηθει κ για να πιει το γαλατακι της.συγκεκριμενα το πρωι θηλαζει μετα φρουτα θηλασμος χορτοσουπα θηλασμος κ 2-3φορες τη βδομαδα τη δινω καμια γλυκοπατατα για απογευμα συν το βραδυ.δηλαδη τουλαχιστον 6-7φορες τη μερα.ολη τη μερα δηλαδη ασχολουμαστε με το φαγητο της!!!μηπως θηλαζεις λιγο?αλλαξε προγραμμα οσο ειναι καιρος αν θελεις να συνεχισεις.......ετσι νομιζω.ας μας πουνε κ οι πιο εμπειρες μανουλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παναγιωτα μου να σε ρωτησω κατι.πως τα συνδυαζεις θηλασμο κ ξενο γαλα κ φαγητα?δεν εχεις αγχοςμηπως τρωει πολυ?σε ρωταω γιατι μπαινω στον πειρασμο να δωσω ξενο μπας κ κοιμηθω κανενα βραδυ....αλλα κ για να ξερω οταν αρχισω τη δουλεια τι να κανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια αν δοσετε ξενο ΔΕΝ θα κοοιμηθουν τα μωρα σας..αντιθετα μπορει να ξυπνανε περισσοτερο απο αντιδραση.

Εχουν δικιο τα κοριτσια μαρα μου, το προγραμμα που ακολουθεις ειναι προγραμμα αποθηλασμου. Εγω αντλω το προη γαλα- γιατι δουλευω, οταν δεν δουλευω δεν αντλω, και μετα τον ταιζω, το γαλα που εβγαλα, το τρωει αμεσως μετα τα γευματα του. Μολις γυρηζω παλη βγαζω γαλα για να εχω μετα ή για την επομενη μερα, και μεσως μετα τον θηλαζω. Απογευματινο δηλαδη τροτο γευμα δινω οχι παντα, προτιμω να τον θηλασω...και φυσικα το βραδυ θηλαζω...και μεχρι να κοιμηθει αμα ζητησει παλη τον θηλαζω. Δεν πριζονται τα στηθη μου αλλα καταλαβαινω οτι το μωρο μου τρωει και κανει γεμματες ρουφηξιες.

Αν μπορεις θα ηταν καλο να θηλαζεις καμια ωρα μετα το γευμα, αντε δυο. Πιστευω θα δεις διαφορα

Α!!! Ασε τα θηλαστρα αν δεν δουλευεις...μονο κακο θα κανουν...δεν το χρειαζεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς αρχίσαμε το ριζάλευρο βανίλια απο τον 5ο μήνα όταν έγινε 5,5 προσθέσαμε την φρουττόκρεμα το πρωί 10-12 (τρώει περίπου 200ml) το μεσημέρι τρώει άλλα 200 Ml κρεατόσουπα ,το απόγευμα αλλα 200 μλ ριζάλευρο και το βράδυ σκασμένο αν θα πιει το γάλα του όσο μου έχει μείνει...

άσε που κοιμάται κατα τις 12 το βράδυ και ξυπναει 10 το πρωι!

Μήπως να μειώσω την τροφή και να προσθέσω θηλασμό;;;

Ακολουθώ το πρόγραμμα του γιατρού μου αλλά αν είναι να μου κοπεί το γάλα...τα αλλάζω όλα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωράκι σου είναι πού μικρό για να κάνει μόνο 3 θηλασμούς τη μέρα. Το μητρικό γάλα πρέπει να είναι η βασική τροφή του μωρού για το 1ο έτος της ζωής του και οι στέρεες τροφές συμπλήρωματικες. Σίγουρα δεν είναι επιλογή του να αποθηλάσει σε τόσο μικρή ηλικία. Εσύ με την τακτική σου, τις ενέργειές σου και ίσως λάνθασμένες συμβουλές το ωθείς σ'αυτό.

Συγνώμη που σου το λέω έτσι αλλά είναι η αλήθεια. Μας έχουν μάθει να χαιρόμαστε όταν βλέπουμε μωρά να τρώνε και να μπουκώνουν. Το ζήτημα δεν είναι οι ποσότητες που καταναλώνουν αλλά η ποιότητα.

Προσπάθησε προσφέρεις το στήθος περισσότερες φορές στη διάρκεια του 24ώρου και πριν από κάθε γεύμα. Ποτέ δεν είναι αργά...

Καλή συνέχεια!

;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με ολα τα παραπάνω και ιδιαιτερα το μνμ της lovie . Οι οδηγιες που εχεις παρει απο τον παιδιατρο αφορουν μωρα που ΔΕΝ θηλαζουν και ειναι οδηγιες απογαλακτισμου .

Ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο να μπορεσεις να διατηρησεις ικανοποιητική γαλουχια με 3 θηλασμους το 24ωρο . Θα πρεπει να θηλάζεις ενδιαμεσα στα γευματα ή και να κοψεις το απογευματινο γευμα . Το ρυζάλευρο ειναι μια αχρηστη τροφή για το μωρο σου το γαλα σου εχει να του προσφερει παρα πολλα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Lala! Πόσο δίκαιο έχετε! Το πιστέυετε ότι είχα την εντύπωση πως αυτό που μου είπε ο γιατρός μου κάνετε όλες σας; Θεώρησα πως έτσι τρώνε όλα τα παιδάκια με το ξεκίνημα τησ διατροφής τους! Αλλα πόσο λάθος τελικά έκανα! Μα όταν είδα πως μου ήρθε περίοδος σοκαρήστικα!Φυσικά η ελάτωση του γάλακτός μου ήρθε σταδιακά γιατί αυτή την διατροφή την ακολουθώ απο τον 5ο μήνα και όσο πάει μειώνω το γαλατάκι...και λεω ρε γαμώτο .. τι γίνεται;;;

Τέλος πάντων σήμερα τον μπαμπάκωσα στο φαγητό και στο γάλα πριν λίγο τον καημενούλη μου!Τρώει πολύ και αυτός ζωή να΄χει!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές .. από αύριο αφαιρώ το ριζάλευρο που έχει τις θερμίδες και μειώνω ποσότητα απο πρωί και μεσημέρι.

Πάνω κάτω πόσα Ml φρουτοκρεμα και κοτόσουπα είναι ικανοποιητικά να δίνουμε... για την περίπτωσή μου δηλαδή που έχω extra-large μωρό (10500kgr)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lovie πόσο δίκαιο έχεις! Σέυχαριστώ για τις συμβουλές σου πραγματικά όμως χαιρόμουν με την ποσότητα που τρώει... Τι χαζό! Η επίρροή του γιατρού ήταν μεγάλη αλλά δεν μου ειπε ότι μ΄αυτόν τον τρόπο απογαλακτίζομαι....

Anyway κι εγώ έπρεπε να το καταλάβω..Ευτυχώς πρόλαβα το κακό! Σαν πρώτες τροφές εσάς τι σας έδωσε ο γιατρός για μεσημέρι;;

Εγω του δίνω μπούτι κοτόπουλο αλεσμένο με καρότο-πατάτα-κολοκύθι και απο βδομάδα ξεκινάμε μοσχάρι με τα ίδια λαχανικά.

Καμιά καλύτερη ιδέα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα δινεις στο μωρο να φαει οσο θέλει ! Μπορεις ομως πριν το φαγητο κανα 2ωρο ή 1ωρα να δωσεις λιγο στηθος . Αν θελει θα πιει αν οχι θα περιμενει το φαγητο .

Φρουτα οσα θέλει και μεσημεριανο παλι οσο θέλει . Το απογευμα αστο χωρις στερεα μονο θηλασμο . Θα δεις θα επανελθει αμεσως η παραγωγή σου :)

Το κοτοπουλο μειωσε το εβδομαδιαιως και δωσε καθημερινα μοσχάρι με λαχανικά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΗΛΑΖΩ ΣΧΕΔΟΝ 7 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΟΙ 2 ΗΤΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ...ΤΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΚΑΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΝΟ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΑ 70 ΜΕ 80 ΓΡ,ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ 120 ΜΕ 150 ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΑ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΘΕΛΕΙ ΣΤΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ -ΓΙΑΘΡΤΙ ΑΠΛΑ ΚΟΙΤΑΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΠΟΙΟ ΛΙΓΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ ΕΠΕΙΤΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΝ ΚΑΝΩ 150ΓΡ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200 ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΣΟΥΠ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΑΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΣΟ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΟΣΧΑΡΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΡΕΣΚΑ ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ ΣΠΑΝΑΚΙ ΑΡΑΚΑ ΣΕΛΙΝΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ ΧΥΜΟ ΤΟΜΑΤΑΣ ΚΑΙ ΡΥΖΙ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΛΑΛΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΝΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα το δικο μου μωρο τρωει φαγητο αντε 150 γραμμ και ειναι υπερευχαριστημενη, το ειχε παι και η γιατρος μας, οσο θελει ας φαει...αλλα οσο δεν θελει να φαει την ποσοτητα που πρεπει θα θηλαζω για να παιρνει ολα οσα χρειαζετε απο το γαλα.

Αν παλη θελεις να του δινεις και λιγο απογευματινο φαγακη- που ακομα δεν το συνηστω, περιμενε λιγο ακομα, μπορεις να του δοσεις πιο υγυεινες επιλογες, και εξισου μην σου πω περισσοτερο οφελημες. Εγω καμια φορα- οταν εχω χρονο τα του φτιαξω, αλλιως θηλαζω παλη- του δινω λιγη κολοκυθα ή γυκοπατατα, ή και τα δυο μαζι. Η Καμια φορα αν εχω φρεσκομαγειρεμενη την σουπα, κραταω λιγο ζουμακι και του φτιαχνω φαγοπυρο που ειναι πολυσιο σε μεταλα, βηταμηνες σηδηρο φυτικες ινες και πολυ ευπεπτο, κσι οπως και το ρυζαλευρο δεν εχει γλουτενη. Δοκιμασε καποια απο αυτα τα ενναλακτιτα, γιατι να το μπουκονεις το καημενο με αηδιες του εμποριου...προλαβαινει να τις φαει σαν μεγαλωσει.

Επισης οταν ερθει η ωρα να δοσεις γιαουρτι- ο γιατρος θα σου πει ποτε...εμεις ας πουμε δεν τρωμε ακομα αν και παιδακια της ηληκιας μας τρωνε, δεν θα δοσεις αυτα τα εμπλουτησμενα αλλα απλο σκετο ασπρο γιαουρτι...αν μπορεις να φτιαξεις και σπιτικο ακομα καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...