Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ


Recommended Posts

Η αναστασια ειμαι παλι κοριτσια και αυτη τη φορα θα ηθελα να ρωτησω κατι για τις τροφες που εχει ξεκινησει ο μπεμπης μου που στις 20 ιανουαριου θα γινει 6 μηνων.Κοριτσια μηπως μπορειτε να μου δωσετε εναλλακτικες λυσεις για ρυζαλευρο?Του δινω ρυζαλευρο βανιλια ομως δεν μου αρεσει γιατι εχει ζαχαρη και θα ηθελα να του δινω κατι πιο υγιεινο και επισης το μηλο και το αχλαδι που του δινω ουτε το μισο δεν τρωει τι να κανω για να τρωει παραπανω?ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια καλημερα, δυστυχως δεν υπαρχει κατι αλλο να του δωσεις. Εμενα η μικρη ετρωγε κρεμα βανιλια. Εγψ της ξεκινησα με Γιωτης αλλα προσφατα ειδαμε με τον ανδρα μου οτι οι γιωτης ειναι σε περιεκτικότητα μεγαλυτερες σε ζαχαρη απο τις αλλες κ ετσι τωρα της δινω nestle.

Στην φρουτοκρεμα μπορεις να του βαζεις ενα μπισκοτο ή μια κοφτη κουταλια φαριν λακτε. Ισα ισα να γλυκινει η γευση. Και σιγα σιγα το κοβεις... Ελπιζω να σε βοηθησα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντι για ρυζαλευρο μπορεις να δοσεις καμια ρυζογκοφρετα χωρις αλατι. Εγω δινω κρεμα κολοκυθα ή/και γλυκοπατατα.

Στην φρουτοκρεμα μπορεις να βαλεις μιση μπανανα, θα το γλυκανει οσο χεριαζετε και θα το φαει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για τις ιδεες σας αυριο θα παω και στη παιδιατρο και θα την ρωτησω αλλα θα δοκιμασω και αυτα που μου ειπατε και παλι ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Αντι για ρυζαλευρο μπορεις να δοσεις καμια ρυζογκοφρετα χωρις αλατι. Εγω δινω κρεμα κολοκυθα ή/και γλυκοπατατα.

Στην φρουτοκρεμα μπορεις να βαλεις μιση μπανανα, θα το γλυκανει οσο χεριαζετε και θα το φαει

Συμφωνώ με την Χρύσα!!! Κι εγώ τέτοια του δίνω, δεν του έδωσα ποτέ ρυζάλευρο ή φαρίν λακτέ λόγω της μεγάλης περιεκτικότητας σε ζάχαρη... Είναι πολύ νωρίς για μένα ένα μωρό να μάθει σε αυτό. Κι εγώ είχα πρόβλημα για 10 μέρες με την φρουτόκρεμα αλλά μπισκότο δεν έβαλα μέσα. Η μπανάνα την γλυκαίνει ούτως ή άλλως... Θέλει υπομονή και καραγκιοζιλίκια. Τουλάχιστον εγώ αυτά κάνω τώρα και την τρώει πια... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Αντι για ρυζαλευρο μπορεις να δοσεις καμια ρυζογκοφρετα χωρις αλατι. Εγω δινω κρεμα κολοκυθα ή/και γλυκοπατατα.

Στην φρουτοκρεμα μπορεις να βαλεις μιση μπανανα, θα το γλυκανει οσο χεριαζετε και θα το φαει

Που βρίσκω την ρυζογκοφρετα που λες κ τα υπόλοιπα? Τα αλέθεις? Για γίνε πιο συγκεκριμένη γιατί με ενδιαφέρει πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρυζογκοφρτες εχει στα περισσοτερα ΣΜ στο ραφι με τα ειδη υγειηνης διατροφης, και σε καταστηματα με ειδη υγειηνης διατροφης- προσεχε μονο να μην εχει αλατι,

Γλυκοπατατες εχει στα μεγαλα ΣΜ τυπου καρφουρ και σε μεγαλα μαναβικα, εχει ελληνικες αλλα και εισαγωγης. Κολοκυθα τετοια εποχη εχει σχεδον παντου, σε ΣΜ, Μαναβικα, Λαικες κλπ.

Την γλυκοπατατα και την κολοκυθα τα καθαρηζεις και τα βραζεις ή τα κανεις στον ατμο ή στο φουρνο ψητα, σκετα χωρις προσθηκη ζαχαρης . Αν θελεις μπορεις να βαλεις μεσα και λιγο απο το γαλα που πινει το μωρο, λιγο ομως ισα ισα για να κρεμωσει. Δεν θελουν αλεσμα, μιας και ειναι πολυ μαλακα, τα πατας καλα με το πιρουνι οταν ψηθουν και τελος . Εγω την ρυζογκοφρετα τωρα την δινω στο χερι και την μασουλαει, βεβαια παταω λιγη αλλα δεν πειραζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ!

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι είναι λίγο αργά μιας κ η μικρή είναι 11 1/2 μηνών...αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ! Ετσι?

Εσύ που τα έμαθες αυτά τα κόλπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο φιλες μου...και εγω ετρωγα τετοια οταν ημουν μωρο..., ο δικος μου ειδηκα για την ψητη κολοκυθα τρελαινεται. Επισης αν το μωρο σου πινει ευαπορε και τρωει γλουτενη- υπαρχει και η κρεμα σιμιγδαλι που μπορεςι να φιταξεις. Βραζεις το γαλα να ζεσταθει, μολις φτασει να βρασει βαζεις μεσα μια-δυο κουταλιες σημηγδαλι ψηλο, υπολιγησε σε μισο λητρο γαλα θελεις 2 κουταλιες σημηγδαλι, και ανακατευεις συνεχεια, μολις αρχηζει να πηζει ειναι ετοιμο, αναλογα με το ποσο πηχτο το θελεις προσθετεις κι άλλο σημηγδαλι.Μπορεις να βαλεις μιση με μια κουταλια ζαχαρη και ελαχιστο βουτυρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω, τι ειναι η γλουτενη? Ακομα την θηλαζω. Σε λιγο καιρο που θα γινει ενος ετους θα την σταματησω απο το στηθος κ θελω να της δωσω κατευθειαν φρεσκο γαλα κ οχι απο τα κονσερβας... Θα δοκιμασω παντως αυτα που λες. Κολοκυθα ειχα αλλα την εβραζα μαζι με τα υπολοιπα λαχανικα κ κρεας (μεσημεριανο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλουτενη ειναι μια ουσια που εχουν καποια δημητριακα, πχ σηταρη σιμηγδαλι κλπ. Αν τρωει ηδη κρεμες φαριν λακτε κλπ τοτε εισαι ΟΚ. Απλα καποια παιδια - και το δικο μου- εχουν αλλαργια στην γλουτενη.

καλα θα κανεις...και εγω οταν θα αποθηλασω θα παω κατευθειαν σε φρεσκο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τρωει κρεας με λαχανικα, κρεμες ή γιαουρτι κ φρουτοκρεμα. Θα δοκιμασω κ αυτα που ειπες να δω.

Δεν ξερω τι θα μου πει η παιδιατρος (θα την αλλαξω βεβαια) αλλα εγω θα της δωσω φρεσκο, γιατι πιστευω τα αλλα εχουν ζαχαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εδωσα πολι λιγες φορες κρεμα στο μωρο.

Συνηθως δινω φαγακι, το ιδιο η τραχανα η κουακερ.

Τωρα που εκλεισε τον χρονο ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να δωσω φρεσκο γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης, μπορεις να δοσεις φαγοπυρο. Αν τρωει οχι αλεσμενα αλλα κομματακια, μην το πολτοποιησεις. Εχει επισης στα καταστηματα με ειδη υγειηνης διατροφης. Ειναι πολυ πλουσιο σε σιδηρο και φυτικες ινες. και ειναι επισης ελευθερο γλουτενης και δεν εχει καθολου χωλιστερινι. Μπορεις να το βρασεις με νερο, η ακομα καλυτερα να το βρασεις στο ζωμο απο το κρεατακι ή αν βαλεις παραπανω νερακι στην σουπα του στον ζωμο αυτο. χωρις αλατι.

Εμενα μου αρεσε ο Ρωσικος τροπος που το σερβηρουν με κρυο γαλα..,,ειχα φαει κιλα απο αυτο οταν ημουν εγγυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Εγω εδωσα πολι λιγες φορες κρεμα στο μωρο.

Συνηθως δινω φαγακι, το ιδιο η τραχανα η κουακερ.

Τωρα που εκλεισε τον χρονο ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να δωσω φρεσκο γαλα.

Τα κουακερ τα αλεθεις ή τα δινεις ετσι? Εμενα κ να μην συμφωνησει θα της δωσω φρεσκο δεν το συζητω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Επισης, μπορεις να δοσεις φαγοπυρο. Αν τρωει οχι αλεσμενα αλλα κομματακια, μην το πολτοποιησεις. Εχει επισης στα καταστηματα με ειδη υγειηνης διατροφης. Ειναι πολυ πλουσιο σε σιδηρο και φυτικες ινες. και ειναι επισης ελευθερο γλουτενης και δεν εχει καθολου χωλιστερινι. Μπορεις να το βρασεις με νερο, η ακομα καλυτερα να το βρασεις στο ζωμο απο το κρεατακι ή αν βαλεις παραπανω νερακι στην σουπα του στον ζωμο αυτο. χωρις αλατι.

Εμενα μου αρεσε ο Ρωσικος τροπος που το σερβηρουν με κρυο γαλα..,,ειχα φαει κιλα απο αυτο οταν ημουν εγγυος

Προσπαθω να της δινω να μασαει. Το μεσημερι πχ της δωσαμε πολυ λιγο μακαρονια με κιμα αφου τα λιωσαμε λιγο με το πηρουνι.

Πρωτη φορα ακουω το φαγοπυρο, μα που ζω??? :laugh:

Καθε απογευμα της δινω ή κρεμα ή γιαουρτι. Τρωει δυο γιαουρτια παντα η λαιμαργη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα φαει τοτε ευχαριοστως το φαγοπυρο με το γιαουρτι...παει μουρλια, εγω ετρωγα οταν εκανα διαιτα, γιατο οπως σου ειπα ειναι πολυ πλουσιο σε σιδηρο, φυτικες ινες και μηδεν χωλιστερινη. μαλιστα το κανω συχνα και σαν γαρνητουρα σε διαφορα στεγνα φαγητα.

και νομιζω οτι αφου τρωει γλουτενη, θα της αρεσε να της κανεις και πληγουρι που ουσιαστικα δεν ειναι τιποτε αλλο απο τεμαχησμενο σηρταρι. Μολις μου επιτρεψει την γλουτενη, θα του το δινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aphroditi έγραψε:

καντινου έγραψε:

Τα κουακερ τα αλεθεις ή τα δινεις ετσι? Εμενα κ να μην συμφωνησει θα της δωσω φρεσκο δεν το συζητω...[/quote:1w0bpo0b]

Ετσι της το δινω!

Ουτε εγω ηξερα τι ειναι το φαγοπυρο! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, τα τρωει!

Μπορεις να βαλεις λιωμενα φρουτα μεσα αν θες να δωσεις μια πιο γλυκια γευση.

Οπως μαθαινουν να τρων χωρις αλατι, ετσι μαθαινουν και χωρις ζαχαρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου αναστασια και ο δικος μου μπεμπης ειναι 6 μηνων.εχουμε δυομιση βδομαδες που τρωμε φρουτα και ρυζαλευρο, και τωρα αρχισαμε φαριν λακτε και λαχανοσουπα.ολα τα τρωει πολυ καλα εκτος απο το φρουτο.του εβαζα 1/2 μηλο,1/2 αχλαδικαι1/2 μπανανα αλλατιποτα.ετσι εκανα διαφορους συνδιασμους μεταξυ αυτων και καταλαβα οτι δεν του αρεσει το μηλο . αυτη τη στιγμη τρωει 1αχλαδι και1/2 μπανανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!! Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή σας διαβάζω και σε άλλα φόρουμ για τα φαγητά και μιας κι ο μικρούλης μου πλησιάζει να φάει κρέμες.. Σε 10 μέρες το πολύ θα του αρχίσω φρούτα! 1 μήλο για αρχή, θα προσθέσω αχλάδι σε 2 μέρες και μπανάνα στις 4 μέρες! Ο γιατρός μου είναι υπερ του θηλασμού και της υγιηνής διαροφής απ'ότι κατάλαβα! Δεν μου ανέφερε κάτι για ρυζάλευρο ή βανίλια, αλλά για να είμαι ειλικρινής κι εγώ δεν θέλω να του δώσω !! Την γλυκοπατάτα και την κολοκύθα κάνει να την δώσω κι εγώ; Μ'αρέσει πολύ σαν ιδέα! Σας το πρότεινε η γιατρός; Να τον ρωτήσω κι εγώ λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...