Μετάβαση σε περιεχόμενο

γευματα μωρου μετα τον 6ο μηνα


Recommended Posts

Η μικρη μου ειναι 6.5 μηνων

ποτε βαζουμε το ανθος αραβοσιτου στα γευματα μας ???

η μήπως και σιταλευρο φαριλ λακτε????

Μεχρι τωρα ετρωγε μονο φρουτοκρεμα και ρυζαλευρο και θηλαζουμε παραλληλα

ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε φαριν λακτε σε μια βδομαδα

εχω παρει ενα που γραφει σιταλευρο φαριλ λακτε μετα τον 5ο μηνα μηπως ειναι νωρις για σιταλευρο????

και αν ναι τι να της παρω ???

ισως κατι σε βιολογικο???Αντρουλα τα φωτα σου!!!!!!

Μπερδευτικα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως..γιατι δεν σας ειπε να αρχησετε χωρτοσουπα...και μετα κρεατοσουπα..

Συνηθως την φαριν λακτε την αρχηζουν ως απογευματινο γευμα, αλλα υπαρχουν ενελακτικα. ΠΧ εγω δεν εδοσα ποτε κρεμες, εφαγε και παρα πολυ λιγο ρυζαλευρο, τρωγαμε κρεμα κολοκυθα, η γλυκοπατατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μας ειπε να βαλουμε χορτοσουπα σε 5 μερες μετα απο 1 βδομαδα προσθετω και κοτοπουλο μεσα στην σουπα και μετα απο 3-4 μερες την κρεμα φαρι λακτε

αλλα εγω εχω μπερδευτει με την κρεμα κανει να δωσουμε σιταλευρο σε μωρακι 7 μηνων??? :huh:

ειχα την εντυπωση μετα τον 8ο μηνα οτι γινεται αυτο και φοβαμαι :dry:

Σεσιλια κρεμα κολοκυθας η γλυκοπατατα????χωριστα το καθε ενα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις να τα δοσεις και μαζι. Εγω εδινα και δινω ακομα οτι εχω..αν εχω και τα δυο δινω και τα δυο, αν δεν βρω κοκκινοσαρκη γλυκοπατατα, πεταω μεσα και ενα μικρο καροτακι φρεσκο να βρασει, η γκυκοπατα δεν εχει καμια σχεση με την κοινη πατατα να ξερεις.

Σηγνωμη, Μωσχαρι γιατι σου ειπε να μη της δοσεις...και φαριν λακτε γιατι μεσα στη σουπα;;;;;

Βασικα πιστευω οτι αν το μωρο σου ειναι ΟΚ απο βαρος, την φαριν λακτε δεν την χρειαζετε.

Εγω ειχα ρωτησει την παιδιατρο μου, ειχε πει οτι συνηθως τετοιες τροφες φαριν λακρε μπισκοτοκρεμες κλπ, τρωνε τα παιδακια που εξουν αναγκη απο εξτρα θερμιδικη υποστιρηξη..αλλα και παλι τι να πω...γιατρος δεν ειμαι...εγω παντως δε εχω δοσει ποτε κρεμα, μονο ενα διαστημα ετρωγε ενα υποαλλεργικο ρυζαλευρο, το οποιο μολις μπηκαμε στια κολοκυθοπατατες δεν το ετρωγε με τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις ακομα δεν τρωμε κρεας. Νωρις μεσημερακι τρωει φρουτοκρεμα και το απογευμα γλυκοπατατα-καροτο (οταν δεν θα βρισκω γλυκοπατατα θα βαζω στη θεση της κολοκυθα), πρωι-βραδυ γαλα. Με το ρυζαλευρο, λιγες μερες τον προηγουμενο μηνα δεν πηγε πολυ καλα, εκανε δυσκοιλιοτητα και γενικα δεν νομιζω οτι του προσφερε κατι.

Νομιζω ακομα οτι αυτα που περιεχουν γλουτενη, μπαινουν μετα τους 7,5 - 8 μηνες... Η φαρινα δεν εχει? Αν ειναι ενταξει απο βαρος, λογικα δεν τη χρειαζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι 6.400 σε βαρος ο γιατρος λεει οτι παιρνουμε λιγο βαρος για την ηλικια μας αυτο τον μηνα πηραμε 250 γραμμαρια δεν μου εχει πει τιποτα για μοσχαρακι ακομα λογικα φανταζομαι θα μου πει να βαλω την επομενη φορα που θα παμε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο λαχανικα μονο το καροτο με τη γλυκοπατατα, λιγο ελαιολαδο κ.τ.λ. Πιστευω οτι αυτη τη φορα στις 20/1 που θα παμε στον παιδιατρο να μας πει να αρχισουμε και τα υπολοιπα λαχανικα και μετα και κρεας...

Απο βαρος ειναι πολυ καλος και παιρνει συμπληρωμα σιδηρου, ειχε και ενα θεμα με εντονες αναγωγες 4,5 - 5 μηνων και ειπαμε να μην βιαστουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γ τις ανααγωγες δεν ξερω μα γ το σιδηρο επειδη κ εμεις περνουμε συμπληρωμα,ειπα της γιατρου οτι την ταιζα μονο κοτοπουλο (λογω της αλλεργιας)κ με μαλωσε ,μου ειπε να δινω κοκκινο κρεας γ το σιδηρο κ αν δε θελω μοσχαρι να δωσω αρνι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

9,600 - 9,700 κιλα, 71 εκ.

Κι εγω ξερω οτι το κοκκινο κρεας επιβαλεται μεχρι 3-4 φορες την εβδομαδα, για το σιδηρο.

Συμπληρωμα δινω γιατι ειχε αρκετα αποτομη αναπτυξη (γεννηθηκε 2,850 κιλα - 49 εκ.) και πλεον δεν τον καλυπταν σε σιδηρο το γαλα - φρουτο - λαχανικα που ετρωγε, ακομα υπαρχει περιπτωση να εχει στιγμα μεσ.αναιμιας, και χρειαζεται περισοτερη προσοχη ο σιδηρος του...

:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΛΕΝΑΚΙ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΙΩΣΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ

ΣΤΟ ΘΕΜΑ

ΣΙΤΑΛΕΥΡΟ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΒΡΩΜΗ ΚΡΙΘΑΡΙ ΣΙΤΑΡΙ ΣΙΜΙΓΔΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ..ΕΧΟΥΝ ΓΛΟΥΤΕΝΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΕΡΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΛΟΓΙΚΑ ΤΑ ΔΙΝΟΟΥΝ ΣΤΟΝ 7 ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ 8.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΡΕΜΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ HOLLE ΜΕ 3 ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ...ΚΕΧΡΙ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ ΡΥΖΙ....ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΓΑΛΑ Η ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ...

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΡΕΜΟΥΛΑ Κ ΒΑΖΕ ΛΙΓΟ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΜΕΣΑ Η ΛΙΓΟ ΒΡΑΣΜΕΝΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΗΛΟ-ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΚΟΛΟΚΥΘΑ ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ .....

ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΤΟΙΜΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥΛΕΓΑ ΝΑ ΒΡΑΖΕΙΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ...ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΠΧ ΠΡΙΝ ΤΟ ΡΥΖΙ ΝΑΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΙΤΑΡΙ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ ΙΧΝΗ ΓΛΟΥΤΕΝΗΣ Η ΜΗΧΑΝΗ..ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ..ΟΠΟΤΕ Η ΕΤΟΙΜΗ ΤΗΡΕΙ ΤΗΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ....

ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΕΙΔΙΚΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΗΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΜΩΡΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΞΚΙΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΧΩΡΙΣ ΓΛΟΥΤΕΝΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.(ΚΕΧΡΙ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ ΡΥΖΙ ΣΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΧΛ Η ΧΙΠ)..ΤΗ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΚΑΤΕΜΕ ΞΕΧΝΑ ΤΗ ΣΤΑ ΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΜΟΥ....ΟΤΑΝ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ 8 ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΣΥ ΩΡΑΙΟΤΑΤΗ...ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΤΙ ΣΥΝΤΑΓΟΥΛΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΑΡΓΑ ΜΟΛΙΣ ΞΕΛΑΣΚΑΡΩ ΑΠΟ ΗΛΙΚΙΕΣ 6-10 ΜΗΝΩΝ...ΤΙΣ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΤΩΡΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!!Εμένα η δικιά μου έκλεισε τον 6ο και την ξεκίνησα κατευθείαν φρούτο την πρώτη βδομάδα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, ένα ένα και μετά όλα μαζί) και από την δεύτερη μου είπε το πρωί φρούτο και το μεσημέρι χορτόσουπα και 3-4 φορές την βδομάδα κρεατόσουπα και όλα τα υπόλοιπα γεύματα γάλα(θυλάζω ακόμα), επέλεξα να μην της δίνω κρέμες και γενικά να μην δώσω, φυσικά ρώτησα πριν το γιατρό και μου είπε εφόσον δεν είναι λιποβαρές το μωρό σου μπορείς να μην της δίνεις, πιστεύετε ότι η επιλογή μου είναι σωστή? Βασικά το κάνω λόγο ζάχαρης που περιέχουν οι κρέμες. Το απόγευμα τι άλλο εκτός κρέμα θα μπορούσα να την δώσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

toniachristos έγραψε:

Γειά σας κορίτσια!!!Εμένα η δικιά μου έκλεισε τον 6ο και την ξεκίνησα κατευθείαν φρούτο την πρώτη βδομάδα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, ένα ένα και μετά όλα μαζί) και από την δεύτερη μου είπε το πρωί φρούτο και το μεσημέρι χορτόσουπα και 3-4 φορές την βδομάδα κρεατόσουπα και όλα τα υπόλοιπα γεύματα γάλα(θυλάζω ακόμα), επέλεξα να μην της δίνω κρέμες και γενικά να μην δώσω, φυσικά ρώτησα πριν το γιατρό και μου είπε εφόσον δεν είναι λιποβαρές το μωρό σου μπορείς να μην της δίνεις, πιστεύετε ότι η επιλογή μου είναι σωστή? Βασικά το κάνω λόγο ζάχαρης που περιέχουν οι κρέμες. Το απόγευμα τι άλλο εκτός κρέμα θα μπορούσα να την δώσω

Τόνια και μένα αυτό με βασάνιζε..ηθελα να αντικαταστήσω τη φαρίν-λακτε το απογευμα με κάτι πιο υγειηνο και θρεπτικό ;) Απο κιλα μια χαρά είμαστε 10600!! :ohmy::ohmy: με διαφωτισε η Αντρούλα. :):) Πηγαινε σο πόστ της με τις συνταγές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliana έγραψε:

Τόνια και μένα αυτό με βασάνιζε..ηθελα να αντικαταστήσω τη φαρίν-λακτε το απογευμα με κάτι πιο υγειηνο και θρεπτικό ;) Απο κιλα μια χαρά είμαστε 10600!! :ohmy::ohmy: με διαφωτισε η Αντρούλα. :):) Πηγαινε σο πόστ της με τις συνταγές!!

Σ'ευχαριστώ πολύ juliana!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα σας συνηστουσα να δοσετε απογευματινο κολοκυθα η/και γλυκοπατατα, και φαγοπυρο ενναλαξ. Το γαφοπυρο ειναι απο τα λιγα δημητριακ απου δεν προκαλει αλλεργιες ειναι ευπεπτο πολυ πλουσιο σε μεταλλα βιταμηνες σηδηρο και φυτικες ινες. Αν το βρασετε μεσα στο ζουμακι που θα κρατησετε απο την μεσιμεριανη σας σουπα, ειναι τελειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...