Μετάβαση σε περιεχόμενο

πιπίλα,ναί ή όχι;


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα!ήθελα να ρωτήσω είστε υπέρ ή κατά της πιπίλας;πόσο ήταν το μωράκι σας όταν του δώσατε πρώτη φορά πιπίλα;εμένα είναι πολύ μικρό ακόμα αλλά επειδή διαρκώς γκρινιάζει(και δεν είναι πονάκια πάντα)πολλοί μου λένε να του δώσω απο τώρα πιπίλα.Θεωρώ όμως πως είναι πολύ νωρίς και επειδή θηλάζω το μωράκι θα πάθει σύγχιση της θηλής :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα σε τοσο μικρο μωρι - κατα τη γνωμη μου παντα- καλυτερα θα ηταν να μη δοσεις πιπιλα, πρεπει να θηλαζει συνεχεια γιατι ειναι σε φαση που ακομα σου ρυθμηζει την παραγωγη. Φυσικα υπαρχουν μωρα , οπως το δικο μου, που ποτε δεν παιρνουν πιπιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι ενός μηνός και θηλάζω αποκλειστικά δεν έχω σκοπό να δώσω πιπίλα αλλά αυτή η γκρίνια που έχει βρε κορίτσια...υπομονή κάνω τι να κάνουμε;;είναι μικρούλι ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω δωσει ποτε ως τωρα σιγαστηρα οταν ειχε προσπαθησει ο αντρας μου να της δωσει ευτηχως νιγοταν και την εφτυνε

δεν την συμπαθω ιδιετερα

για να γκρινιαζει ενα μωρακι κατι εχει ασε το να εκλφραστει ελευθερα

στην αρχη μπορει με την γκρινια να ερθεις και καπου στα ορια σου :blink::S αλλα μετα συνιθιζεις!!!! :P;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giati na tou doseis na anarotitheis .

otan einai toso mikrouli einai fusiologiko na griniazei ,egw to antimetopiza me thilasmo kai pipilasma emena .

otan megalosei ligo den tha griniazei alla h "kakh" sinithia tha tou exei minei .

ara kaneis ligo upomonh kai exeis to kafalh sou isixo meta ;)

emena pote den pire .thn eftine kai tora thn exei (oses eixa parei prin thn genna) gia masitiko kai paixnidi den tis pipilaei kanonika alla tis dakonei apo pantou ektos ths thilhs ...san masitiko 5 lepta kai thn petaei .

mou fenete polu kseno san ikona mwro me pipila . :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε εμενα ην ηθελε και δεν του εδινα και εγω..

οταν αρχισα την δουλεια 40ημερων επειδη η μαμα μου δεν μπορουσε να τον κοιμισει με μεμεδακι του εδινε πιπιλα αλλα μονο τοτε και καποιες φορες την ηθελε αλλες οχι..μετα την εκοψε εντελως..αφου να φανταστεις δεν ειχα καθολου για μετα απο 6μηνων...

βασικα ομως την ξεκινησαμε 8 μηνων με τα δοντακια... :(

τωρα ξυπναει στον υπνο του αμα χασει την πιπιλα... :( τι να τον κανω??? μεσα στην μερα την αποφευγω αλλα το βραδυ οπωσδηποτε...

και μου αρεσει που ελεγα πως το παιδι μου δεν την θελει καθολου την πιπιλα!!!! και καμαρωνα!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

δ

για να γκρινιαζει ενα μωρακι κατι εχει ασε το να εκλφραστει ελευθερα

Συμφωνώ :)

Μπήκα κι εγώ στον πειρασμό της πιπίλας - παρόλο που στην αρχή δεν ήθελα με τίποτα - γιατί και το δικό μου μωράκι είναι λίγο γκρινιαράκι... Όταν όμως της την έδωσα δεν της άρεσε....Την κρατούσε λίγο στο στόμα της γκρινιάζοντας και μετά μου την έφτυνε στα μούτρα :P

Και να σου πω την αλήθεια εγώ ένοιωσα ότι το παιδάκι μου θέλει να το πάρω αγκαλίτσα και να το βάλω στο στήθος μου κι εγώ προσπαθώ να το ξεγελάσω αντί να ανταποκριθώ στις ανάγκες του...

Τώρα της τη δίνω μόνο όταν τη βάζω στο καροτσάκι να βγούμε βόλτα - ακόμα και τότε κλαίει - να απασχολείται λιγάκι μέχρι να βγούμε έξω. Με το ένα χέρι της κρατάω την πιπίλα γιατί τη φτύνει και με το άλλο φοράω το μπουφαν μου :silly:

Καλό είναι να μη τη δώσεις μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία. Πέρα από το ότι μπορεί να χάνει γεύματα μπορεί να πάθει σύγχηση θηλών -την πιπίλα την πιπιλάνε με κλειστό το στόμα- και να μην πιάνει καλά το στήθος. Τώρα βέβαια υπάρχουν και πολλές κοπέλες που έχουν δώσει πολύ νωρίς πιπίλα και δεν είχαν κανένα πρόβλημα με το θηλασμό....

Υπομονή (και στις δυο μας ;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηρες διαφορες γνωμες τωρα αποφασιζεις εσυ τι θα κανεις :)

Για λιγο ακομα καλο ειναι να την αποφυγεις (κανα 2βδομαδες) αλλα αν νιωθεις οτι φτανεις τα ορια σου δωστη αλλα μην περιμενεις θαυματα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl και εμένα αγκαλιά θέλει όταν γκρινιάζει και συγκεκριμένα του αρέσει να τον κρατάω αγκαλιά και να κόβω βόλτες στο σπίτι και αυτός να κοιτάει.Όταν πάω να κάτσω στον καναπέ έχοντάς τον αγκαλιά κλαίει αμέσως και γκρινιάζει.Χθές να φανταστείτε κορίτσια κόβαμε βόλτες απο τις 10 το βράδυ μέχρι τις 3 που τελικά κοιμήθηκε(μεσολάβησαν και πονάκια που είχε) :( θα προσπαθήσω να το αντιμετωπίσω έτσι χωρίς να δώσω πιπίλα.Ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι..

εγω 1 μηνων εδωσα πιπιλα...

θηλαζω αποκλειστηκα 11 μηνες... :woohoo:

6,5 μηνων μου την εκοψε..κ εκανε εμενα πιπιλα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

snowgirl και εμένα αγκαλιά θέλει όταν γκρινιάζει και συγκεκριμένα του αρέσει να τον κρατάω αγκαλιά και να κόβω βόλτες στο σπίτι και αυτός να κοιτάει.Όταν πάω να κάτσω στον καναπέ έχοντάς τον αγκαλιά κλαίει αμέσως και γκρινιάζει.

Ακριβώς τα ίδια κι εμείς!

Μάλιστα θέλει και συγκεκριμένη στάση το χρυσό μου - ψηλά στον ώμο να κοιτάζει προς τα πίσω :) Αν την κρατάω μπροστα αρχίζει τη γκρινίτσα...

Τι να κάνω κι εγώ?

Την ....κρεμάω στον ώμο και πάμε!

Κάνουμε και κανα διαλειματάκι για μαμ και προσεύχομαι να την πάρει ο ύπνος :)

Πάντως όπως σου είπα η πιπίλα δε βοήθησε...

Που θα πάει - δε θα μεγαλώσουν να απασχολούνται και με κανα παιχνιδάκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως το παιδι δεν χορταινει και κλαιει? θεωρω ότι είναι πολύ νωρίς για πιπίλα και η πιπίλα πρέπει να δίνεται όχι για όλες τις ώρες αλλά για να κοιμηθεί. Τουλάχιστον εγώ στον δικό μου έτσι έκανα που τον θήλαζα κι εγώ αποκλειστικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΕΓΩ ΠΙΠΙΛΑ ΤΙΣ ΕΔΩΣΑ 2 ΗΜΕΡΩΝ :woohoo: ΝΑΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ

ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΕΠΙΝΕ ΛΙΓΟ Κ ΜΕΤΑ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟΥΛΗ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΑΣΤΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΟΥ :( ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕ ΓΑΛΑ ΟΠΟΤΕ ΠΙΠΙΛΑ ΠΑΡ ΟΛΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΩΡΙΣ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑΝΙ Κ ΟΤΑΝ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ;) ΤΗΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

ΕΙΜΑΣΤΕ 12 ΜΗΝΩΝ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini αν γινετε μη του δωσεις καθολου πιπιλα και αν του δωσεις να του δωσεις αφου μεγαλωσει παραπανω και αμα στην εντελει του νινιου σου δωσει στο τελος πιπιλα προς θεου μην του βαζεις μελι και ζαχαρι στην πιπιλα κανει κακο στο παιδι δημιουργει ουλιτιδα και ειναι κριμα γιατι κατι τετοια χαζοκολπα κανουν κακο στο παιδι.δικια σου η επιλογη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κοπέλα μου. Όπως λέει και η Άννα Πατσούρου στο βιβλίο της "θηλασμός μια υπέροχη σχέση" καλό είναι να αποφεύγεται η χρήση της για το πρώτο 3μηνο. Οι λόγοι είναι ότι η παραγωγή σου ακόμα δεν είναι ρυθμισμένη και ακόμα και το πιπίλισμα που κάνει βοηθάει να κατέβει το γάλα σου και να σταθεροποιηθεί η ροή. Ο άλλος λόγος είναι ότι μπορεί να χάνει γεύματα και να μπλοκάρεις την ανάπτυξή του. Βάλε το μωράκι στο στήθος σου για παρηγοριά. Είναι η καλύτερη πιπίλα. Το δικό μου το μωρό δεν πήρε ποτέ πιπίλα. Έμαθε να λέει τα προβλήματά του και να μην το "βουλώνει" :woohoo: :blink::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ ήμουν αρνητική στο θέμα της πιπίλας,

αλλά η παιδίατρος μου είπε πως αν τον δω και βάζει χέρια

στο στόμα να του δώσω πιπίλα.

κι 15 ημερών σχεδόν, του έβαλα πιπίλα.

δεν την έπιανε.

τώρα τη δίνω μόνο όταν γκρινιάζει για ύπνο, και

όταν κοιμάται, τη πετάει από μόνος του.

σε γενικές γραμμές, δεν είναι φαν :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΠΙΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ...Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΩΡΙΣ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ..ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΦΤΥΝΕΙ!!!

ΔΩΣΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΤΟ ΒΥΖΑΚΙ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ,ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΓΚΡΙΝΙΕΣ,ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΩΡΟ,ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ..ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ,Κ ΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ..ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΠΙΑ & Η ΓΚΡΙΝΙΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΕ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ,Κ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.ΕΧΩ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΠΟ 2-3 ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΦΤΗΝΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Κ ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ..ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΗΣΩ ΤΟ ΟΝ ΚΟΒΕΤΑΙ ΜΑΧΑΙΡΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα πιπιλιζε το δαχτυλο...και εβαζε χερια στο στομα..αλλα τωρα πια το εκοψε, που και που βαζει ενα δαχτιλο στην αρη του ουλου πιο πολυ για ναζι, δεν ηθελε ποτε πιπιλα...αφιστε τα μωρα σας να εκφραστουν ελευθερα, μην τα καταπιεζετε με πιπιλες κλπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki 70 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!και επειδή διαβάζω το βιβλίο της Πατσούρου είμαι πιο αρνητική στο θέμα πιπίλα.

lilaki να μην χορταίνει αποκλείεται και το λέω με σιγουριά γιατί τρώει κάθε δυο ώρες σχεδόν και πολλές φορές και κάθε μια ώρα συν ότι το βάρος του είναι μια χαρά μας έχει πει η παιδίατρος συν ότι λερώνει πάρα πολλές πάνες πάνω απο 12 την ημέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

κορίτσια καλησπέρα!ήθελα να ρωτήσω είστε υπέρ ή κατά της πιπίλας;πόσο ήταν το μωράκι σας όταν του δώσατε πρώτη φορά πιπίλα;εμένα είναι πολύ μικρό ακόμα αλλά επειδή διαρκώς γκρινιάζει(και δεν είναι πονάκια πάντα)πολλοί μου λένε να του δώσω απο τώρα πιπίλα.Θεωρώ όμως πως είναι πολύ νωρίς και επειδή θηλάζω το μωράκι θα πάθει σύγχιση της θηλής :(

Καλησπέρα!

Εγώ δεν της έβαλα πιπίλα κ είναι μια χαρά... Είμαι κατά της πιπίλας. Πιστεύω ότι αν γκρινιάζει το μωρό μπορείς να το ηρεμήσεις κ χωρίς πιπίλα... Εγώ πχ όταν γκρίνιαζε (κ τώρα ακόμα) της δείχνω πράγματα κ της μιλάω, της τραγουδάω... Κάνε αυτό που εσύ αισθάνεσαι κ μην ακούς κανέναν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...