Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μόνη Χωρίς βοήθεια να κάνω 2ο?


Recommended Posts

Όπως είχα γράψει και στο θέμα "μου λείπουν οι γονείς μου"(μπορείτε να το διαβάσετε)θέλω πολύ να κάνω 2ο παιδί.Όμως εδώ τώρα με ένα και δύσκολα τα προλαβαίνω.Είμαι μόνη χωρίς βοήθεια.οι γονείς μου πέθαναν αδέλφια συγγενείς δεν εχω.Ποια είναι η γνώμη σας;να κάνω;κ αν ναι τώρα που η μικρή μου είναι 2 ετών η να το αναβαλλω να μεγαλώσει;θέλω πολύ κορίτσια παρέα για τη μικρή νυφίτσα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meniamamma εγω δεν εχω παιδια ειχα μια αποβολη πριν 2,5 χρονια και ααπο τοτε προσπαθουμε αλλα ακομα τιποτα............κοιτα γυρω σου ποσες κοπελες δεν μπορουν να αποκτησουν παιδακι και εσυ που μπορεις γιατι οχι?και 2 και 3 να κανεις...μην ανησυχεις κανε εσυ το δευτερο και εχει ο θεος και για σενα,απο την πλευρα του αντρα σου δεν υπαρχει καποιος που να βοηθαει..........βεβαια δεν ειμαι και η καταλληλη να σε συμβουλεψω γιατι δεν εχω παιδια ακομα,αλλα μωρε τα παιδια ειναι χαρα κανε μην το σκεφτεσαι ειναι ευλογια απο το θεο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw pisteuw oti prwta prepei na ta brite kala me ton antra sou prin proxorisete se deutero .

den eisai h monh pou den exei bohtheia .

egw menw monh athhna xoris kanenan kai oute kai ton antra mou gia megala diastimata .

tha kanoume fusika deutero den tithete thema kai ousiastika tha ta megalono monh mou .

skepsou mono oti an den katalabeneste me ena pos tha katalabeneste me duo!!!

prepei esu na apobaleis ayto pou exeis mesa sou oti den exeis kamia bohtheia .den eisai h prwth oute h teleutea .

kai prepei na dexteis oti o antras sou tha agapaei kai tha niazete thn mama sou oso kai an den simpathiosaste oti kai an den kanei .

einai h mama tou kai einai h prwth gunaika ths zwhs tou .

exoume paidia kai kapote tha ginoume petheres ...as to skeutomaste ayto ...mporei kai emeis gia tis nifes h tous gamprous mas na mhn eimaste agapites h sostes h kales h.....otidipote

eisai ikanh na megaloseis monh sou osa paidia theleis arkei na to pareis apofash kai na mhn koitas mirolatrika oti ta megaloneis xoris bohtheia .

den eimai aystirh na se tarakounisw thelw gia na ksekoliseis apo ayto to kolima sou me to oti eisai monh kai apo ayto to kolima sou ftene ta panta h pethera sou o antras sou pou niazete thn mama tou.....

filia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

αν πραγματικα θελεις να κανεις δευτερο καντο και ο θεος ειναι μεγαλος.θα σε βοηθησει και θα τα καταφερεις θα το δεις.αρκει να εχεις πιστη θεληση και αγαπη σε αυτο που θα κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου μενια

να κανεις φυσικα και 2ο

δεν δουλευεις να φανταστω;

εγω σκεψουν ειμαι σχεδον μονη μου και εχω 2 στην ιδια ηλικια

ολα γινονται μην ακους τι λενε

κανε κιαλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα εγο ειμαι σχεδον 20 χρονον κ εχω ενα κοριτσακι 14 μηνων.ουτε εγω εχω βοη8εια γιατι ο αντρασ μου ειναι στρατιωτικοσ κ μενουμε μακρια απο τουσ γονεισ μασ.αυτο δεν με εμποδιζει να μεγαλωσω το παιδακι μου!ενταξει ειναι φορεσ που απελπιζομαι λιγο αλλα τα συν ειναι περισσοτερα ομως...πριν 2 μερεσ καναμε ελευ8ερα με τον αντρα μου..αν μεινω εγκυοσ 8α το κρατησω να εχει το παιδακι μου παρεα!!!πιστευω αν υπαρχει 8εληση ολα γινονται κ δεν εισαι η μονη που το περναει αυτο υπαρχουν τοσεσ κοπελεσ στον κοσμο!!!συζητησε το με τον αντρα σου κ αν το αποφασισετε καντε το!!!!τα παιδια ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια..η απολυτη!!!!κ μια συμβουλη σαν μικροτερη..μην στερησεισ απο το παιδακι σου αδερφακι..οσεσ το εκαναν το μετανιωσαν!!!!φιλια πολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν πραγματικα αγαπας τα παιδια και δε φοβασαι να αφιερωσεις ολο τον ελευθερο σου χρονο ή σχεδον ολο να κανεις .εγω ειμαι 36 χωρις γονεις και με αντρα που ελαχιστα βοηθαει και εχω κανει 4.τα 3 πρωτα μεσα σε τρια χρονια και τρεις μηνες.τον ιουνιο επιστρεφω στη δουλεια η ζωη μου ειναι εξαιρετικα απαιτητικη, αλλα αν γυρνουσα το χρονο πισω παλι τοσα θα διαλεγα να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα σου ελεγα μπραβο σου που το σκεφτεσαι πριν να το κανεις.Η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες αντοχες για να μεγαλωσουν ενα παιδι και απο την στιγμη που δεν εχεις και βοηθεια ολος ο προσωπικος σου χρονος θα αφιερωνεται στα παιδια.Ολοι ομως χρειαζομαστε και λιγο χρονο για μας αν εμεις δεν νιωθουμε καλα δεν θα ειναι ουτε τα παιδια μας.Ισως αν το μεγαλο σου παιδακι σε κανενα χρονο παει παιδικο σταθμο ισως να εχεις περισσοτερο χρονο για το δευτερο.Και

μην πιεζεσαι εσυ να εισαι καλα καταρχας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πολλά παιδάκια είναι ευτυχία και σίγουρα είναι καλό ένα παιδάκι να έχει αδελφάκια. Ωστόσο θα σου έλεγα να ξεκινήσεις τις προσπάθεις για το δεύτερο όποτε νιώσεις πραγματικά έτοιμη. Δε χρειάζεται να πιέζεις τον εαυτό σου.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ομοιοπαθεις ειμαστε (η μαμα μου ζει αλλα δεν μπορει να μου προσφερει καμμια βοηθεια..). Τα πεθερικα μου ζουν στην επαρχια (και πολυ μακρια απο την Αθηνα). Ο αντρας μου δουλευει πολλες ωρες και τις περισσοτερες ωρες που δεν δουλευει κοιμαται! Δεν τα φερνω και ευκολα βολτα με το μωρο αλλα αν μου δινοταν η ευκαιρια θα εκανα και δευτερο, μη σου πωκαι τριτο. Μεγαλωσα χωρις αδελφια και σκεφτομαι ποσο διαφορετικη θα ηταν η ζωη μου αν τα ειχα! και καλυτερα να ειναι κοντα σε ηλικια. Στη θεση σου λοιπον θα το εκανα αν και θα με δυσκολευε λιγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Εγώ μπορώ να καταλάβω τους ενδοιασμούς σου. Σίγουρα το μεγάλωμα των παιδιών είναι δύσκολη υπόθεση και ειδικά οταν δεν έχεις βοήθεια αλλά τα παιδιά σου δεν θα είναι αιωνίως μικρά. Θα μεγαλώσουν και τότε θα σε δικαιώνουν για όλα όσα πέρασες για να τα μεγαλώσεις. Κι εγώ είχα τις ίδιες ερωτήσεις με σένα αλλά επειδή δεν βρέθηκε ούτε ένας γονιός που έχει ένα παιδί να μου πει ότι αυτό είναι καλό και επειδή και κανένα μοναχοπάιδι δεν μου είπε ότι δεν θα ήθελε αδέρφια, γι΄αυτούς τους δύο λόγους αυτή τη στιγμή είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου(το πρώτο θα είναι 3 όταν γεννηθεί και θεωρώ ότι είναι πολύ καλή διαφορά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρτεμη με το καλό το δεύτερο μωρό σου!Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!Τελικά θα κάνω το αποφάσισα!Θα το καθυστερήσω όσο μπορώ βέβαια να μεγαλώσει κ άλλο η μικρή μου!Είναι 2χρ και 13 κιλά!Εχω κάποιες απορίες!Μη γέλασετε.

1ο)πως θα τη σηκώνω όταν θα είμαι έγκυος

2ο)όταν θα θηλαζω ποιος θα ασχολείτε με τη μικρή μου που είναι πολύ ζωηρή κ ο θηλασμός θέλει ηρεμία

3ο)αν την παω παιδικό το νεογέννητο θα το παίρνω κ αυτό μαζί;αν βρέχει η έχει ψοφόκρυο;

4ο)όταν θα έρθει η ώρα να γεννήσω θα παω μόνη με ταξί στο μαιευτήριο?Ο άντρας μου θα κάτσει σπίτι με τη μικρή.Δεν έχουμε κανένα να την αφήσουμε.Θα είμαι μόνη τόσες μέρες μέσα εκεί;

ιδίως το τελευταίο ερώτημα το λέμε με τον άντρα μου κ λύση δε βρίσκουμε!Μη γέλασετε κορίτσια δεν ξέρω αν σας φάνηκαν αστεία όλα αυτα έχουν λίγο πλάκα να πούμε την αλήθεια!Μπορείτε να μου απαντήσετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω οπως λες δεν ειχα καμια βοηθεια γι αυτο και περιμενα 6 χρονια. Τωρα ομως ταποφασισα και θα κανω και αλλα παιδακια Θεου θελοντοςΔεν ειμαστε οι μονες χωρις βοηθεια. Θα το παλεψουμε καλη μου.Φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κίμων τα 6 χρόνια μου φαίνονται τέλεια γιατί το παιδάκι μου θα είναι ανεξάρτητο πλέον.Όμως φοβάμαι να το καθήστερησω τόσο γιατί εχω hpv(κονδυλώματα που προκαλούν δυσπλασια τραχήλου).Εχω κάνει ήδη μια κωνοειδη εκτομή.Αν χρειαστώ κ δεύτερη γιατί ο ιός υποτροπιαζει ίσως ο τραχήλος μου να είναι ανεπαρκής για εγκυμοσύνη.Τα χω όλα βλέπεις εχω κ αυτό το άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λόγω επαγγέλματος του άνδρα μου δεν είμαστε κοντά στους

δικούς μας. (Συγκεκριμένα ειμαστε Κυπρο όπου εδω συνελλαβα και γεννησα το 2ο παιδι μου)Αυτός δεν ήταν λόγος να μήν χαρίσουμε στην κορούλα

μας ενα αδελφάκι που τόσο πολυ ήθελε. Συναιχεια με ρωτούσε

"μαμά γιατι όλα τα παιδακια στο σχολείο εχουν αδελφακι εκτός απο μένα?"

Ναι, είναι δύσκολο να μεγαλώσεις 2 παιδιά μόνη με τον ανδρα σου΄, αλλά

όχι και ακατόρθωτο. Απλά γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο να μεγαλώσει

ώστε να αυτοεξυπηρετειται μόνο του πχ στην τουαλετα, ν α ντυνεαι μόνο του, να σου φερνει απο το άλλο δωμάτιο πραγματα που χρειαζεσαι κλπ.

πίστεψε με είναι μια βοήθεια και αυτό! Και το παιδι αισθάνεται υπέροχα όταν του αναγνωρίζεις τα όσα σου προσφέρει.Γνώμη μου πάντα έτσι;

Η μεγάλη μου ελιναι 6 χρ. και το μωρο 6 μηνων. Χαίρεται να με βοηθαει να το φροντιζω κα δεν εχουμε ζηλιες.

Σου εύχομαι τα καλίτερα σε ό,τι και αν αποφασίσεις!

Πάντως εγω θα σε συμβούλευα να κανεις κ 2ο!

αλήθεια.. ο σύζηγος σε βοηθάει στις δουλειές του σπιτιου κ στη φροντιδα του παιδιού; παιζει κ αυτο ρολο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη φροντίδα του παιδιού ναι στις δουλειές λίγο.Τέλεια λέω κ πάλι τα 6 χρόνια.Θέλω να το καθυστερήσω αλλά αν συμβεί κάτι με τον ιό που εχω κ κάνω κ άλλη επέμβαση κ πάθω ανεπάρκεια τραχήλου;ο τραχήλος μου είναι ήδη 1εκ μικρότερος.Ζω με άγχος με τον βρωμοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meniamama έγραψε:

Στη φροντίδα του παιδιού ναι στις δουλειές λίγο.Τέλεια λέω κ πάλι τα 6 χρόνια.Θέλω να το καθυστερήσω αλλά αν συμβεί κάτι με τον ιό που εχω κ κάνω κ άλλη επέμβαση κ πάθω ανεπάρκεια τραχήλου;ο τραχήλος μου είναι ήδη 1εκ μικρότερος.Ζω με άγχος με τον βρωμοιο.

Πάνω σε αυτό ο γιατρός σου είναι ο καλλίτερος συμβουλος!

Αν το παρακολουθεις συχνα δεν μπορεις να το προλαβεις

με καποια θεραπεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meniamama έγραψε:

Άρτεμη με το καλό το δεύτερο μωρό σου!Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!Τελικά θα κάνω το αποφάσισα!Θα το καθυστερήσω όσο μπορώ βέβαια να μεγαλώσει κ άλλο η μικρή μου!Είναι 2χρ και 13 κιλά!Εχω κάποιες απορίες!Μη γέλασετε.

1ο)πως θα τη σηκώνω όταν θα είμαι έγκυος

2ο)όταν θα θηλαζω ποιος θα ασχολείτε με τη μικρή μου που είναι πολύ ζωηρή κ ο θηλασμός θέλει ηρεμία

3ο)αν την παω παιδικό το νεογέννητο θα το παίρνω κ αυτό μαζί;αν βρέχει η έχει ψοφόκρυο;

4ο)όταν θα έρθει η ώρα να γεννήσω θα παω μόνη με ταξί στο μαιευτήριο?Ο άντρας μου θα κάτσει σπίτι με τη μικρή.Δεν έχουμε κανένα να την αφήσουμε.Θα είμαι μόνη τόσες μέρες μέσα εκεί;

ιδίως το τελευταίο ερώτημα το λέμε με τον άντρα μου κ λύση δε βρίσκουμε!Μη γέλασετε κορίτσια δεν ξέρω αν σας φάνηκαν αστεία όλα αυτα έχουν λίγο πλάκα να πούμε την αλήθεια!Μπορείτε να μου απαντήσετε;

Προς το παρον πάει σε ιδιωτικο νηπιαγωγειο, και την παιρνει σχολικο.

αναγκαστικα του χρονου θα παιρνω τον μικρο μαζι καλα ντυμενο αν μεχρι τοτε δεν εχω παρει τουτου. μένουμε Λαρνακα και γέννησα λευκωσια. Μια ώρα δρομος περιπου με το αυτοκ/το. Πηγαμε ολοι μαζι να γεννησω!

που να αφηνα τη μικρη?

4 τα ξημερωματα! γεννησα στις 11 και μετα την πηγε ο ανδρας μου στους κουμπαρους μας. Για ολα υπαρχει λύση! Καλη θεληση να υπαρχει! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 13 years later...

Κορίτσια να ρωτήσω όσες έχετε δύο μικρά παιδιά χωρίς βοήθεια , μπορείτε κ βγαίνετε απτό σπίτι για έναν γρήγορο καφέ ή δουλειές σουπερμάρκετ κτλ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...