Μετάβαση σε περιεχόμενο

πολυ κακό σπερμοδιάγραμμα,και τώρα τι;


Recommended Posts

καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό...έμεινα λίγο αποστασιοποιημένη για να ελαττώσω το άγχος και να έρθει το θαύμα! δυστυχώς ακόμη και με τα serpafar δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Πριν λίγες μέρες έκανε ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα κατώπιν προτροπής του γιατρού μου για να ξέρουμε που βαδίζουμε καθώς πλησιάζαμε τον 1 χρόνο προσπαθειών - με αρκετούς κύκλους με εντοπισμό γόνιμων με υπέρηχο-.

Δυστυχώς είναι τόσο χάλια που έχουμε απελπιστεί. Επιγραμματικά :

3.000.000 σπερματοζωάρια/ml (με όριο άνω των 20.000.000/ml)

Πρόσθια κίνηση 14% (με όριο πάνω από 50%).

Φυσιολογικά : 2% μη φυσιολογικά : 98%

πραγματικά νιώθω πως μας έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι! έχετε ακούσει χειρότερα αποτελέσματα από αυτά;είμαι απελπισμένη...

εντωμεταξύ πέρυσι τον Μάρτιο είχαμε πετύχει φυσιολογική σύλληψη που οδηγήθηκε όμως σε αποβολή (βιοχημική κύηση). Πως γίνεται με τέτοιο σπέρμα;

Να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική;ο γιατρός μου ζήτησε να κάνει ο άντρας μου triplex (υπέρηχο όρχεων) και ορμονολογικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να κανετε οτι χρειαστει πριν πατε για εξωσωματικη.να αποκλεισει οτι δεν εχει κιρσοκηλη.μπορει με ενα χειρουργειο να φτιαξουν ολα.απλα να ξερεις οτι μετα την κιρσοκηλη θα πρεπει να περιμενεις 6 μηνες τουλαχιστον.απλα εχε στο πισω μερος του μυαλου σου οτι η εξωσωματικη δεν εχει 100% επιτυχια οποτε σιγα σιγα..

θα τα καταφερουμε..

δεν μπορει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!σημερα εκανε και μενα σπερμοδιαγραμμα και ειναι και εμας χαλια..το εκανε στον γυναικολογο μου που ειχε ενα μηχανημα και απλα δεν εδειξε καν αριθμο σπερματοζωαριων.ισως ηταν πολυ μικρος ο αριθμος γι αυτο και δεν εδειξε!εχει κανει αλλα δυο σπερμοδιαγραμματα και ειχε αριθμο αλλα πολυ χαμηλο μονο 4% κινητικοτητα το δευτερο ειχε βγει και με αριθμο 2.000.000 σπερματοζωαριων.εσενα σου ειπε να κανει και καποιες αλλες εξετασεις ενω εμας ειπε να κανει και αλλο ενα στην Αθηνα και αν και αυτο εχει το ιδιο αποτελεσμα μιλησε για εξωσωματικη.Κανε τις εξετασεις που χρειαζετε και στο τελος να παρεις τον δρομο για εξωσωματικη μονο αν δεν γινεται τιποτε αλλο..ετσι θα κανουμε και εμεις.Θα παμε σε ουρολογο-ανδρολογο πρωτα και αναλογα τι θα μας πει θα συνεχισουμε!Καλη επιτυχια και γρηγορα με τα σπορακια μας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΗΡΑΜΕ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΚΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ :( ΑΦΟΥ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΤΟ 1ο ΣΟΚ (ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΗΡΕ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙ.ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟ GYN.GR ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΜΕΣΑ ΕΝΑΣ ΑΝΡΟΛΟΓΟΣ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΓΝΩΜΗ.ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika έγραψε:

καλησπέρα μετά από αρκετό καιρό...έμεινα λίγο αποστασιοποιημένη για να ελαττώσω το άγχος και να έρθει το θαύμα! δυστυχώς ακόμη και με τα serpafar δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Πριν λίγες μέρες έκανε ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα κατώπιν προτροπής του γιατρού μου για να ξέρουμε που βαδίζουμε καθώς πλησιάζαμε τον 1 χρόνο προσπαθειών - με αρκετούς κύκλους με εντοπισμό γόνιμων με υπέρηχο-.

Δυστυχώς είναι τόσο χάλια που έχουμε απελπιστεί. Επιγραμματικά :

3.000.000 σπερματοζωάρια/ml (με όριο άνω των 20.000.000/ml)

Πρόσθια κίνηση 14% (με όριο πάνω από 50%).

Φυσιολογικά : 2% μη φυσιολογικά : 98%

πραγματικά νιώθω πως μας έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι! έχετε ακούσει χειρότερα αποτελέσματα από αυτά;είμαι απελπισμένη...

εντωμεταξύ πέρυσι τον Μάρτιο είχαμε πετύχει φυσιολογική σύλληψη που οδηγήθηκε όμως σε αποβολή (βιοχημική κύηση). Πως γίνεται με τέτοιο σπέρμα;

Να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική;ο γιατρός μου ζήτησε να κάνει ο άντρας μου triplex (υπέρηχο όρχεων) και ορμονολογικές.

Ναι έχω ακούσει χειρότερα αποτελέσματα: του άντρα μου!!!! :S

Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα ήταν περίπου 1.800.000 και το δεύτερο μετά από τρεις μήνες θεραπεία με φάρμακα ήταν περίπου το διπλάσιο. Δηλαδή και πάλι χάλια.

Μετά το πρώτο σπερμοδιάγραμμα πήγε και σε ουρολόγο και σε ενδοκρινολόγο. Έκανε και τριπλεξ όρχεων καί όλες τις ορμονολογικές και βγήκαν όλες φυσιολογικές! Κυρσοκήλη δεν έχει. Του έδωσαν μία 3μηνη θεραπεία με φάρμακα αλλά η αύξηση αν και διπλάσια δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Οπότε μας παρέπεμψαν κατευθείαν για εξωσωματική (μετά και από πολλές δικές μου εξετάσεις) και μάλιστα μικρογονιμοποίηση για να έχουμε σίγουρα αποτελέσματα. Με τόσο μικρό αριθμό σπερματοζωαρίων η απλή εξωσωματική δεν έχει αποτελέσματα.

Το καλό ήταν ότι επειδή το πρόβλημα φάνηκε από την αρχή και δεν ήταν οριακό δεν μας είπαν να περιμένουμε κάτι (δεν πρόκειται να βελτιωθεί, είναι θέμα του οργανισμού) , δεν χάσαμε χρόνο και μπήκαμε κατευθείαν στη διαδικασία επίλυσης.

Κάναμε μικρογονιμοποίηση και τώρα διανύω την 18η εβδομάδα εγκυμοσύνη!!! :)

Μην πανικοβάλλεσαι και μη σε φοβίζει η εξωσωματική. Τώρα πλέον όλα τα προβλήματα έχουν λύση. Το ότι είχες μείνει μία φορά έγκυος είναι πάρα πολύ θετικό. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Στέλνω αυτό το μήνυμα σε όλες σας για να σας ενθαρρύνω και να φωνάξω όσο πιο δυνατά μπορώ να μην απογοητευόσαστε!!!

Τα ίδια ακριβώς περάσαμε και εμείς!!! Μετά από ένα χρόνο ελεύθερων επαφών και με πρόκληση ωορρηξίας με χάπια από την πλευρά μου, δεν ερχόταν το πολυπόθητο ... έτσι λοιπόν τον Ιούλιο 2009 κάναμε ένα σπερμοδιάγραμμα ... σκέτη καταστροφή ... το επαναλάβαμε και το ξαναεπαναλάβαμε ... αριθμός σπερματοζωαρίων από 100.000 - 700.000, κινητικότητα 5% την πρώτη ώρα (μετά 0) και 100% ανώμαλα ... πόσο πιο χάλια!!!!!!! Χάσαμε την γη κάτω από τα πόδια μας (εγώ κυρίως, ο άντρας μου φάνηκε πολύ δυνατός!!!) Κάναμε και εμείς υπέρηχο όρχεων - βρέθηκε αμφοτερόπλευρη κιρσοκήλη, κάναμε και ορμονικές εξετάσεις (αυτές βρήκαν φυσιολογικές).

Αφού γυρίσαμε πολλούς "καλούς" ουρολόγους ειδικούς στην υπογονιμότητα (από καθηγητή Πανεπιστημίου μέχρι διευθυντή δημόσιου νοσοκομείου) και αφού ακούσαμε απίστευτες ανοησίες ... π.χ. ότι αν δεν κάνουμε επέμβαση κιρσοκήλης, θα πιάσω παιδί με την 10η εξωσωματική - ότι τα έμβρυα που θα κάνουμε με εξωσωματική θα είναι εκτρωματικά, αν δεν βελτιώσουμε το σπέρμα με επέμβαση ... Συμβουλή: οι ουρολόγοι το μόνο που θέλουν είναι να εγχειρίσουν τον άντρα, δεν τους καίγεται καρφάκι αν θα κάνεις εσύ παιδί, άλλωστε σε σπάνιες περιπτώσεις μετά από επέμβαση κιρσοκήλης βελτιώνεται το σπέρμα (δηλαδή από μη γόνιμο να γίνει γόνιμο)... Σε αντίθεση με τον γυναικολόγο που ο σκοπός του είναι να μείνεις έγκυος -κατά την προσωπική μου ταπεινή γνώμη πρέπει να εμπιστευόμαστε περισσότερο τον γυναικολόγο μας και όχι έναν τυχαίο ουρολόγο ανδρολόγο ... Εμείς επέμβαση δεν κάναμε, διότι από όλες αυτές τις συναντήσεις με διάφορους γιατρούς και μετά από πολλή έρευνα, καταλήξαμε ότι το σπέρμα, ό,τι και να κάναμε, μόνο από θαύμα θα καλυτερεύε !!! Όσες επεμβάσεις και να κάνει, όσα χάπια και να πάρει ο άντρας, το σπέρμα από 1.000.000 δεν γίνεται 20.000.000 και με καλή κινητικότητα ... άντε το 1.000.000 να γίνει 2.000.000, και????

Μετά πολλά και με τα λίγα έφτασε ο Σεπτέμβρης, κλείσαμε ραντεβού σε ένα κέντρο εξωσωματικής (με συστάσεις) με την ευλογία του προσωπικού μου γυναικολόγου, με φόβο αλλά και αισιοδοξία ότι θα πάει καλά ... Ραντεβού με τον γιατρό της εξωσωματικής 27 Σεπτεμβρίου 2009 ... τα είπαμε, τα συμφωνήσαμε ... Επόμενη περίοδος 13 Οκτωβρίου ... ξεκινήσαμε πρωτόκολλο εξωσωματικής ... σήμερα 15 Ιανουαρίου είμαι ακριβώς 13 εβδομάδων ΕΓΚΥΟΣ σε ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ!!!!!! Τα μωράκια μου είναι πολύ καλά, μεγαλώνουν φυσιολογικότατα, κάναμε και αυχενική διαφάνεια και βγήκε άριστη!!!!!!

Το όνειρο ήρθε!!!!!!! Και ας ήταν το σπέρμα του άντρα μου άθλιο, η εξωσωματική μας χάρισε το Θείο δώρο!!!!!! Μην φοβάστε, κάντε έρευνα, βρείτε τους κατάλληλους γιατρούς και τα μωράκια είναι στο δρόμο!!!!!! Πίστη - δύναμη - αντοχή - υπομονή και αισιοδοξία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια. εμείς μετά από μία φυσιολογική σύλληψη (μέσα σε 3 μήνες επαφών) που έφερε στη ζωή μου το γιόκα μου (3 ετών σήμερα) στις προσπάθειες για 2ο αρχίσαμε να ψαχνόμαστε. ευτυχώς ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι το 1ο βήμα είναι το σπερμοδιάγραμμα. πάθαμε σοκ. 5.000.000 σύνολο, 1.700.000/ml, κίνηση 5%, ανώμαλα 98%, ομαδά 2%. Απογοήτευση τρελλή κ απο τους δυο. πήγαμε σε ουρολόγο, υπάρχει κιρσοκήλη, δεν εγχειρίζεται, του έχει δώσει βιταμίνες, μας σύστησε πολλές επαφές, μου είπε να ξεαγχωθώ γιατι είμαι μικρή (33 ετών) κ μόνο ένα σπερματοζωάριο χρειάζεται για να κάνει τη δουλειά!!! τώρα περιμένω να περάσει ο καιρός κ τον μάρτιο να γίνει το 2ο σπερμοδιάγραμμα κ να πράξουμε αναλόγως (σπερματέγχυση ή εξωσωματική). ο γυναικολόγος μου βέβαια μου ειπε οτι μπορεί να γίνει κ φυσιολογικά αλλά θα πάρει χρόνο κ πρέπει οι προσπάθειες να είναι εντατικές!!! δηλ. να κάνω σεξ συνέχεια, χαχαχαχαχα

σου τα λέω για να μην νιώθεις μόνη....υπάρχουν κ΄άλλες εκει έξω με τέτοια προβλήματα ....ολα θα γίνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silika μηστεναχωρίεσαι....για όλους έχει ο θεούλης...πάντως εγω θα σου πω ότι αν πάρεις τον δρόμο της εξωσωματικής σε αυτή την περίπτωση είναι πιο έυκολο να μείνεις έγκυος! Εχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι όταν ο άντρας έχει τέτοιο πρόβλημα με την εξωσωματική πετυχαίνει η εγκυμοσύνη παρά να έχει πρόβλημα η γυναίκα...! Που ξέρεις όμως μέχρι να το αποφασίσεις μπορεί να σου έρθει το Μπεμπε.......!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marsupilami σου εχω στειλει p.m.

κοριτισα και εμεισ μια απο τα ιδια με το σπερμα χαλια.σημερα πηρα τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγραματοσ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου πάνω απ΄όλα μην απογοητεύεστε, για όλα υπάρχη λύση. καταλαβαίνω την απογοήτευση και το άγχος σας γιατί τα έχουμε περάσει κι εμεις. 4-5 σπερμοδιαγράμματα κυμαινόταν στα 5.000.000-8.000.000 ανα ml με κινητικότητα περίπου 50%. ο γυναικολόγος μας μίλησε κατευθείαν για εξωσωματική αλλά δεν θέλαμε να το αποδεχτούμε τόσο εύκολα και πήγαμε σε ανδρολόγο. μετά από 3 μήνες θεραπεία το αποτέλεσμα ήταν 3.000.000 ανα ml και κινητικότητα ίδια! μετά κι απ΄αυτό ξεκινήσαμε εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση η οποία πέτυχε με τν πρώτη και μάλιστα με δίδυμα. τώρα κάθε φορά που παιρνάω από τον καθρέφτη σταματάω και καμαρώνω την κοιλίτσα μου και όλα τα υπόλοιπα τα έχω πιά ξεχάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα!

Κι εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε, και η εξέταση από τον ουρολόγο και το τρίπλεξ έδειξαν ότι δεν υπάρχει θέμα κιρσοκήλης.

Ξεκινάμε λοιπόν!Στον επόμενο κύκλο θα δοκιμάσουμε μια σπερματέγχυση και αν δεν πετύχει πάμε για εξωσωματική :)

Χαίρομαι λοιπόν, που ακούω ότι για αρκετές από εσάς τα πράγματα πήγαν καλά, κι έτσι μπορώ κι εγώ να πάρω κουράγιο για τη συνέχεια...Ήδη προσπαθούμε 2,5 χρόνια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΕΛΥ έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ;;;

Ειμαι κ εγω στο club!(εχουμε ασχημο σπερματακι... :unsure: ).Λοιπον,στην κλασικη εξωσωματικη αφηνουν ενα ωαριο κ ενα σπερματοζωαριο,μονα τους να ενωθουν κ να γινουν εμβρυακι.Στην μικρογονοιμοποιηση,βαζουν οι γιατροι το σπερματοζωαριο μεσα στο ωαριο,δηλ.παρεμβαινουν ακομα πιο πολυ.Αυτο γινετε στην περιπτωση που το σπερμα δεν ειναι καλο (δηλ.οπως σε εμας).

Ειναι πολυ πιο σιγουρη μεθοδος κ εχει μεγαλυτερη επιτυχια απο την απλη εξωσωματικη,βεβαια ειναι αρκετα πιο ακριβη,αλλα νομιζω ολους μας αυτο ειναι το λιγοτερο που μας νοιαζει.

Εγω την αλλη Τεταρτη εχω ραντεβου στο κεντρο που επελεξα,για να μιλησουμε με τον γιατρο κ να ξεκινησω σιγα-σιγα,οτι απορια εχεις,ρωτα με,ευχαριστως να βοηθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου,

μη χάνετε την πίστη σας!!!

Απ ότι διαβάσατε πολλές κοπέλες τα

κατάφεραν!!!

Εύχομαι σε όλες σας να γίνετε

σύντομα μανούλες!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα, εχουμε κι εμεις αναλογο προβλημα με το δικο σας. Μετα απο 2 σπερμοδιαγραμματα βρεθηκε μικρος αριθμος σπερ/ριων- 2 εκατ./ml στο πρωτο και 5 εκατ/ml στο δευτερο- με κινητικοτητα μολις 4 τοις εκατο, ευτυχως 96 τοις εκατο φυσιολογικα. Καναμε υπερηχο και αλλες σχετικες εξετασεις και εδειξαν κιρσοκηλη και στους δυο ορχεις 3ου βαθμου. Οι ουρολογοι ειπαν να εγχειριστει και μας ορκιζονται οτι το σπερμα θα βελτιωθει, ο ενας καθηγητης Πανεπιστημιου. Και η γυναικολογος μου ειπε οτι πρεπει ο αντρας μου να κανει την επεμβαση. Την εκανε και εχουν περασει 3 μηνες, μας ειπαν σπερμοδιαγραμα να κανουμε στους 6, τοτε θα εχει ανανεωθει πληρως το σπερμα. Εν τω μεταξυ κανουμε προσπαθεις, οχι εντατικα, αλλα τιποτα ακομη!Ο αντρας μου ειναι λιγο μεγαλος, 42 χρ. και εγω 38. Διαβαζω τοσα και αγχωνομαι. Ενας κουμπαρος μας που ειχε το ιδιο προβλημα εκανε επεμβαση και μετα εκανε 2 παιδια φυσιολογικα. Ηταν ομως 34 χρ. νομιζω, νεος δηλαδη. ΕΝας φιλος μου ανω των 40 την εκανε, εκανε παιδι φυσιολογικα αλλα δεν πιστευει οτι ηταν λογω της εγχειρισης αλλα λογω της αγωγης βελτιωσης σπερματος που του εδωσε ο γυναικολογος τους. Δηλαδη ισως παιζει ρολο η ηλικια για το ποσο θα βελτιωθει το σπερμα.

Δεν ξερω τι να πιστεψω, φοβαμαι οτι ποτε δεν θα κανουμε παιδι. Να σας πω κατι, φοβαμαι να ξεκινησω προαπαθεια εξωσωματικης, φοβαμαι την εκεμεταλλευση που υπαρχει σ'αυτον τον τομεα. ΔΕν ξερω αν οι γιατροι κανουν θαυματα η αν η ικανοτητα υπαρχει και ερχεται την ωρα που πρεπει. Τα περιθωρια στενευουν ομως!

Ευχομαι σε ολες να αποκτησουν παιδακια με τον πιο ανωδυνο τροπο!! Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας!Ο θεος μαζι μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vassiliki έγραψε:

Κοριτσια καλημερα, εχουμε κι εμεις αναλογο προβλημα με το δικο σας. Μετα απο 2 σπερμοδιαγραμματα βρεθηκε μικρος αριθμος σπερ/ριων- 2 εκατ./ml στο πρωτο και 5 εκατ/ml στο δευτερο- με κινητικοτητα μολις 4 τοις εκατο, ευτυχως 96 τοις εκατο φυσιολογικα. Καναμε υπερηχο και αλλες σχετικες εξετασεις και εδειξαν κιρσοκηλη και στους δυο ορχεις 3ου βαθμου. Οι ουρολογοι ειπαν να εγχειριστει και μας ορκιζονται οτι το σπερμα θα βελτιωθει, ο ενας καθηγητης Πανεπιστημιου. Και η γυναικολογος μου ειπε οτι πρεπει ο αντρας μου να κανει την επεμβαση. Την εκανε και εχουν περασει 3 μηνες, μας ειπαν σπερμοδιαγραμα να κανουμε στους 6, τοτε θα εχει ανανεωθει πληρως το σπερμα. Εν τω μεταξυ κανουμε προσπαθεις, οχι εντατικα, αλλα τιποτα ακομη!Ο αντρας μου ειναι λιγο μεγαλος, 42 χρ. και εγω 38. Διαβαζω τοσα και αγχωνομαι. Ενας κουμπαρος μας που ειχε το ιδιο προβλημα εκανε επεμβαση και μετα εκανε 2 παιδια φυσιολογικα. Ηταν ομως 34 χρ. νομιζω, νεος δηλαδη. ΕΝας φιλος μου ανω των 40 την εκανε, εκανε παιδι φυσιολογικα αλλα δεν πιστευει οτι ηταν λογω της εγχειρισης αλλα λογω της αγωγης βελτιωσης σπερματος που του εδωσε ο γυναικολογος τους. Δηλαδη ισως παιζει ρολο η ηλικια για το ποσο θα βελτιωθει το σπερμα.

Δεν ξερω τι να πιστεψω, φοβαμαι οτι ποτε δεν θα κανουμε παιδι. Να σας πω κατι, φοβαμαι να ξεκινησω προαπαθεια εξωσωματικης, φοβαμαι την εκεμεταλλευση που υπαρχει σ'αυτον τον τομεα. ΔΕν ξερω αν οι γιατροι κανουν θαυματα η αν η ικανοτητα υπαρχει και ερχεται την ωρα που πρεπει. Τα περιθωρια στενευουν ομως!

Ευχομαι σε ολες να αποκτησουν παιδακια με τον πιο ανωδυνο τροπο!! Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας!Ο θεος μαζι μας!

Βασιλικη κ εγω πιστευω πως παιζει τελικα ρολο η ηλικια.Εμεις δεν ειδαμε καμια καλυτερευση μετα την επεμβαση(ο αντρας μου ειναι 44).Τελικα ολα ειναι σχετικα κ σ'αυτες τις περιπτωσεις ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο κ που εππηρεαζουν.Ισως ομως ειναι κ καθαρα θεμα τυχης,γιατι εχουν υπαρξει πολλα ζευγαρια που παρόλη την κακη ποιοτητα σπερματος εκαναν παιδι φυσιολογικα.

Οσον αφορα την εξωσωματικη,οντως υπαρχει πολλη εκμεταλευση.Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις,αν ξεκινησεις,ειναι το που θα πας.Πιστευω πως καλυτερα ειναι απευθηνθεις,σε ενα απο τα μεγαλυτερα κεντρα που υπαρχουν κ σε καποιον απο τους γιατρους που η φημη τους ειναι αρκετα μεγαλη.Οπωσδηποτε παιρνουν περισσοτερα χρηματα,αλλα τουλαχιστον θα ειναι εγγυρο,οτι σου πουν κ θα εισαι σιγουρη για οτι κανεις.Μην πας οπου να'ναι.

Καλη επιτυχια σε ολες μας κ καλο κουραγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bluerose γεια σου εγω ειμαι η redrose :P

ειμαστε στα ιδια και εμεις 2,5 χρονια προσπαθουμαι αλλα τωρα θα παμε σε ουρολογο να το ψαξουμε αν εχει κατι.εσενα δεν ειχε τιποτα ε?και απο τι προερχετε το κακο σπερμα δεν σου ειπαν?ευχομαι καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας και για ολες μας δηλαδη να νιωσουμε συντομα το θαυματακι μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη οπωσ εχω ξανα γραψει και εμεισ εχουμε αυτο το προβλημα 2% κινητικοτητα και αρκετεσ ανωμαλεσ μορφεσ μου ειπε συγκεκριμενα ο βιοπαθολογοσ που καναμε το σπερμοδιαγραμμα οτι αν προκειτε για ενα σπερμα τοσο κατω απο τα φυσιολογικα ορια ειναι δυσκολο πολυ εωσ ακατορθωτο να πετυχεισ κατι με μια θεραπεια απο ουρολογο.στην ουσια χασιμο χρονου.δηλαδη μου λεει απο το 2% να φτασει το 10% κινητικοτητα.και παλι πασ για εξωσωματικη.παρολα αυτα εγω θα παω παλι σε ουρολογο μιασ και πριν ξεκινησουμε προσπαθειεσ ειχαμε παει σε καποιον αλλο που και αυτοσ μασ ειπε τα ιδια.βεβαια μασ εδωσε μια θεαπεια τριμηνη αλλα τιποτα.την αλλη τριτη θα παμε και θα δουμε.βεβαια δεν περιμενω κατι σημαντικο να μασ πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια εχουμε και εμεις το ιδιο προβλημα που δυστυχως δεν ειναι οτι το πιο ευκολο.πηγαμε στον ουρολογο και εχει κυρσοκηλης αλλα λογω καποιου αλλου δικου μου προβληματος καθυστερουμε την επεμβαση την αφηνουμε για μεσα φλεβαρη.ειχε κινητικοτητα 24%τη πρωτη ωρα και το συνολο ήταν 70εκατ. απλα μονο το 6%ειναι φυσιολογικα.τα άλλα εχουν προβλημα στο κεφάλι και αυχένα.προσπαθουμε κοντα 1,5 χρονο αλλα τιποτα....,όπως και να έχει έλπιζω και θέλω το καλύτερο,όχι μόνο για μένα αλλά για όλες μας!τώρα όμως ..προήγειται η δική μου επανεξ'εταση τελη ιανουριου σχετικά με τη δυσπλασίας του τραχήλου που μου έχει διημιουργηθεί εξαιτίας των κονδυλωμάτων.εχώ όμως την αίσθηση ότι όλα θα πανε καλα................... :P:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xara22 τι κανεις?εχουμε καιρο να τα πουμε!σε σκεφτομουν αυτες τις μερες να σου στειλω μηνυμα...ηλπιζα να ειχες ευχαριστα νεα να μου πεις αλλα απο οτι βλεπω ακομα προσπαθειτε ε?Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας και εμεις στον ιδιο αγωνα ειμαστε.μακαρι να μας πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Και μόνο που ξέρω ότι δεν είμαι μόνη, μου δίνει κουράγιο και ελπίδες. Ειδικά όταν βλέπω ότι υπάρχουν ζευγάρια που τα κατάφεραν παρόλη τη κακή κατάσταση σπέρματος!

θα κάνουμε και τις άλλες εξετάσεις, θα κάνω και την σαλπιγγογραφία και τις ορμονικές εγώ και βλέπουμε. όπως μου είπε και ο ανδρολόγος στο εργαστήριο του Λυμπερόπουλου υπάρχουν σπέρματα που ότι και να κάνουν η ποιότητά τους δεν βελτιώνεται- μάλλον για εμάς το είπε αυτό-.

Έχω και τον εξής φόβο- αν πρέπει να πάω για εξωσωματική η λαπαροσκόπηση είναι υποχρεωτική; (έχω μεγάλη φοβία στις επεμβάσεις, ειδικά με ολική νάρκωση).

Και κάτι άλλο που μπορεί να ακουστεί από χαζό ώς και αχάριστο..η εξωσωματική συνεπάγεται ως επί το πλείστον κύηση διδύμων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koukla mou glukia den eisai monh sou...dustuxws eimaste polles pou pername ta idia

exw k egw diko mou post oson afora thn kakh morfologia spermatos tou antra mou.shmera ekana salpiggografia k thn epomenh evdomada perimenw apotelesmata ormonikou profil k 8romvofilias logw palaioterhs apovolhs.

kalo einai na kanete tis e3etaseis pou prepei na ginoun...apo kei k pera vlepete...1 vhma ka8e fora...gia na ftasoume oles sto polupo8hto apotelesma!!! :laugh: filia polla!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika έγραψε:

σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Και μόνο που ξέρω ότι δεν είμαι μόνη, μου δίνει κουράγιο και ελπίδες. Ειδικά όταν βλέπω ότι υπάρχουν ζευγάρια που τα κατάφεραν παρόλη τη κακή κατάσταση σπέρματος!

θα κάνουμε και τις άλλες εξετάσεις, θα κάνω και την σαλπιγγογραφία και τις ορμονικές εγώ και βλέπουμε. όπως μου είπε και ο ανδρολόγος στο εργαστήριο του Λυμπερόπουλου υπάρχουν σπέρματα που ότι και να κάνουν η ποιότητά τους δεν βελτιώνεται- μάλλον για εμάς το είπε αυτό-.

Έχω και τον εξής φόβο- αν πρέπει να πάω για εξωσωματική η λαπαροσκόπηση είναι υποχρεωτική; (έχω μεγάλη φοβία στις επεμβάσεις, ειδικά με ολική νάρκωση).

Και κάτι άλλο που μπορεί να ακουστεί από χαζό ώς και αχάριστο..η εξωσωματική συνεπάγεται ως επί το πλείστον κύηση διδύμων;

Η λαπαροσκοπηση,κανονικα,δεν ειναι υποχρεωτικη,θα πρεπει να υπαρχει ενα αιτιο για να την κανεις,οπως ολες οι εξετασεις βεβαια.Τωρα γιατρος δεν ειμαι αλλα η λογικη αυτο λεει.Προσεξε πολυ σε ποιον γιατρο θα πας,σε ποιο κεντρο κ που θα εμπιστευτεις το ονειρο σου κ την υγεια σου.

Η εξωσωματικη δεν συνεπαγεται υποχρεωτικα διδυμη κυηση.Ομως επειδη σου τοποθετουν συνηθως 2 εμβρυα,υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μεινουν κ τα δυο,οποτε...πας για ενα κ καταληγεις με δυο.Αυτο βεβαια εξαρταται απο παρα πολλα πραγματα,δηλ.το ποσα εμβρυα θα βαλεις.Η καθε γυναικα ειναι διαφορετικος οργανισμος κ απαιτει διαφορετικους χειρισμους.Αυτο θα το συζητησεις με το γιατρο σου.

Παντως αν εισαι οντως αποφασισμενη να κανεις παιδι κμπεις στη διαδικασια αυτη θα πρεπει να προετοιμασεις την ψυχολογια σου για πολλα πραγματα.Δεν ειναι κ τιποτα το φοβερα τραγικο,αλλα δεν ειναι κ ευκολο...

Μην σκεφτεσε ολα αυτα που προκειτε να συμβουν,απο αυτα που ακους γυρω-γυρω,μην εππηρεαζεσαι,ξεκινα οσο μπορεις πιο αισιοδοξα κ ηρεμα κ σιγουρα θα εχεις γρηγορα τα θετικα αποτελεσματα. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...