Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΣΤΡΟΜΗΝΑΣ ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΝΕΣΗ


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια μου,

επιτέλους τελείωσα με όλες τις εξετάσεις και τα χαρτιά και είμαι πια έτοιμη για την επιτροπή του ικα για τις 27/1 που έχω το ραντεβου.

Η επόμενη κίνηση μετά είναι το ραντεβού με τον γιατρό και ο καθορισμός πρωτοκολου.

Η ερώτηση μου τώρα από εσας είναι

ποια είναι βρε κορίτσια η γνώμη σας για τον Μηνά Μαστρομηνά;

εκεί λέω να πάω.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου δεν τον ξερω προσωπικα ομως εχω ακουσει πολυ καλα λογια γι αυτον!!Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλιαχτίδα καλησπέρα , εγώ έχω κάνει 2 προσπάθειες στον κο Μαστρομηνά από την πρώτη έχω ένα παιδάκι 21 μηνών και από δυστυχώς η δεύτερη παλινδρόμησε στις 9,5 εβδομάδες κάτι όμως που δεν ευθύνεται ο γιατρός.Είμαι ιδιαίτερα ευχαριστιμένη και από τον ίδιο και από την ομάδα του,και ακόμη 2 φίλες μου που έστειλα έμειναν με την πρώτη προσπάθεια.Εγώ είχα 2 στις 2 .Σου εύχομαι καλή αρχή και να τον ακούς είναι εξαιρετικός επιστήμονας και άνθρωπος !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια,

κατερίνα και φανίκο σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

αχ μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες μας που προσπαθούμε γιατί δεν σας κρύβω με έχει φάει η αγωνία.

Τέλος πάντων τώρα μπήκαμε στο χορό και θα χορέψουμε.

Ελπίζω μετά να μας χειροκροτήσουν όλες :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηλιαχτίδα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την επιτροπή γιατί δεν έχω κάνει ποτέ αυτή τη διαδικασία. Δεν χρειάζεσαι τη διάγνωση και το πρωτόκολλο από την κλινική εξωσωματικής για να σου τα γράψουν μετά την επιτροπή? Μόνο τις εξετάσεις που ζητάνε (σπερμοδιάγραμμα ΙΚΑ, σαλπιγγογραφία, υπερηχογράφημα, ορμονικές κλπ)? Η επιτροπή αυτή κάθε πότε συνεδριάζει? Αν έχεις έτοιμες τις εξετάσεις μετά κλείνεις το ραντεβού?

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλιαχτίδα μου έκανε πριν 4 μήνες σε αυτό το κέντρο (ο αδελφός του αντρα μου με θεμα αζωοσπερμίας) οχι ο ίδιος η γυναίκα του :) , ο ίδιος επέμβαση για να πάρουν δείγμα απο τους όρχεις κ τώρα περιμένουν το μωράκι τους κατα το Μαϊο.

Αν δεν τα καταφερω Πάτρα, είναι η επόμενη επιλογή μου!!! Αν έμενα Αθήνα εκει θα πήγαινα

Καλη επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NIKOL σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα πάνε θα το δεις το 2010 θα είναι η χρονιά που θα φουσκώσουμε :laugh: :laugh: όλες μας.

Φωτεινή μου για να περάσεις από την επιτροπή χρειάζονται οι εξετάσεις αυτές που είπες

μετά παίρνεις την εγκριση και πας στο κέντρο εξωσωματικής να σου γράψουν τα φάρμακα και έπειτα σε κάποιο γυναικολόγο του ικα για να στα αντιγράψει και να πάρεις κάποια απευθείας από το φαρμακείο του ικα δωρεαν και τα υπόλοιπα από φαρμακειο έξω με σημετοχή.

οι επιτροπές είναι δυο

μια αθήνα και μια θεσαλονίκη , εγώ που είμαι από κέρκυρα πρέπει να πάω

αθήνα

το ραντεβου μου είναι για τις 27/1 και το έχω κλείσει εδώ και 1μιση μήνα περίπου

και να σου πω και την αλήθεια τότε δεν είχα σχεδόν τίποτα από τις εξετάσεις , μετά τις έκανα αλλά ήξερα ότι τα ραντεβού είναι μακροπρόθεσμα και οτι θα προλάβαινα να τα μαζέψω τα δικαιολογιτικά μέχρι τότε όπως και έτσι έγινε. πιστεύω πως αξίζει γλυτώνουμε τουλάχιστον το κόστος των φαρμάκων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Εγώ μέχρι τώρα τα έπαιρνα ως πρόκληση ωορηξίας (μέχρι 3000 μονάδες). Μετά την 4η φορά όμως θα πρέπει να περάσω από επιτροπή και γι'αυτό σε ρώταγα ενημερωτικά. Ελπίζω να μην χρειαστεί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά για τον Μαστρομηνά και είναι στη λίστα μου αν δεν τα καταφέρω με το νέο γιατρό μου. Έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλό εργαστήριο και υψηλά ποσοστά επιτυχίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηλιαχτιδα28 έγραψε:

καλησπέρα κορίτσια μου,

επιτέλους τελείωσα με όλες τις εξετάσεις και τα χαρτιά και είμαι πια έτοιμη για την επιτροπή του ικα για τις 27/1 που έχω το ραντεβου.

Η επόμενη κίνηση μετά είναι το ραντεβού με τον γιατρό και ο καθορισμός πρωτοκολου.

Η ερώτηση μου τώρα από εσας είναι

ποια είναι βρε κορίτσια η γνώμη σας για τον Μηνά Μαστρομηνά;

εκεί λέω να πάω.

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ηλιαχτιδα,εκανες την καλυτερη επιλογη.Και εγω εκει θα παω,εχω ραντεβου για την αλλη Τεταρτη.Ειναι ο καλυτερος,μαζι με δυο ακομα αλλους γιατρους οι οποιοι θεωρουνται κορυφαιοι.Στον Μαστρομηνα εμεινε εγγυος μια φιλη μου μετα απο 10 χρονια προσπαθειων κ μετα απο πολλες δυσκολιες.Με το που πηγε τον ιδιο μηνα εμεινε εγγυος κ τωρα εχει ενα αγορακι 8 χρονων.Και μιλαμε οτι η κοπελα ειχα προβληματαρες...

Ευχομαι να σταθουμε κ εμεις το ιδιο τυχερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γνώμη της καθε κοπέλας που έκανε εξωσωματική εξαρτάται κυρίως από το αν είχε θετικό αποτέλεσμα. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά θα παρουσιάσω την άλλη όψη από φίλη μου που έκανε την τρίτη της εξωσωματική στον συγκεκριμένο και δεν έμεινε ευχαριστημένη. Μου είπε ότι το πρωτόκολλο που της εφάρμοσε ήταν υπερδοσολογημένο σε σχέση με τις προηγούμενες εξωσωματικές της με αποτέλεσμα να κάνει πολλά ωάρια. Επίσης αν και πολύ οργανωμένα ήταν πολύ απρόσωπα και τα πάντα σε γραμμή παραγωγής. Δηλαδή περίμεναν οι κοπέλες σε γκρουπ με τις ιατρικές ρόμπες για την οωληψία. Επίσης μίλησε με κοπέλες που έκαναν 5η και 6η προσπάθεια στον ίδιο γιατρό χωρίς να έχουν θετικό αποτέλεσμα στις προηγούμενες προσπάθειες. Μετά το αρνητικό αποτέλεσμα με παρακάλια κατάφερε να δει τον γιατρό για να συζητήσουν επί του αποτελέσματος. Φαντάζομαι βέβαια ότι αν τελικά η φίλη μου είχε θετικό αποτέλεσμα δεν θα ήταν δυσαρεστημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ηλιαχτίδα, εγώ δεν πήγα σε αυτόν γιατι δεν με βόλευε η αθήνα αλλά ο γιατρός μου, μου τον είχε συστήσει σαν τον καλύτερο!

Κι εγώ περνάω επιτροπή στης 28/1.Θα έχω πάει νωρίτερα στο γιατρό μου να μου γράψει τα φάρμακα.Μετά ξέρεις πόσο καιρό κάνουν τα φάρμακα για να τα παραλάβείς?Πρέπει να μου τα γράψει ο γιατρός του ικα Ε? και πότε θα έρθουν?Γιατί δεν έχω πολύ χρόνο μέχρι την περίοδό μου.Ευχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou iliaxtida kai apo mena!

Ego eimai apo kipro kai ekana tin exosomatiki sto embryogenesis

oxi ston kirio Mastromina alla ston k papanikopoulo kai doxa ton theo petixe me tin proti.exo akousei ta kalitera gia ton k mastromina,an den petixene i exosomatiki apo tin proti tha xanapigena sto idio kentro.

Edo stin kipro einai poli xakousto kai to kentro kai oi giatroi tou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου καλημέρα σας

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

teri προς το παρόν ότι ξέρεις - ξέρω

πάντος το μόνο σίγουρο είναι ότι όντως τα φάρμακα πρέπει να στα γράψει ο γυναικολόγος του ικα

τώρα πόσες μέρες κάνουν να έρθουν πολύ θα ήθελα να το ξέρω και γω γιατί περίοδο περιμένω στις 08/2.

ξέρεις ποιο πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικά με τα φάρμακα, με το που σου τα γράφει ο γιατρός του ΙΚΑ πρέπει μέσα σε 5 εργάσιμες να τα παραλάβεις από το φαρμακείο του ΙΚΑ - σου τα δίνουν απευθείας.Εκτός αν είστε από επαρχία και σας τα στέλνουνε, δεν την ξέρω αυτή τη διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...