Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ?????


Recommended Posts

Κοριτσια μου κοβεται το γαλα....

Απο 8 θηλασμους τη μερα κατεβηκαμε στους 3 με το ζορι....

Η μικρη μου ειναι συνεχως μες τα νευρα και μου εχει αλλαξει ολο της το προγραμμα..δεν ξυνουσε καθολου τη νυχτα και τωρα καθε 2 - 3 ωρες ειμαι στο ποδι...τι να κανω;;;

Παιζει ρολο οτι στις γιορτες η πεθερα μου την ταιζε με το μπουκαλι και δεν με περιμενε να γυρισω απο την αγορα π.χ. και μου εμενε το γαλα μεσα;;;

Αν ναι πως να το αντιστρεψω;;;;HELP!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν ένα ένα.

1)Ηρέμησε. Το γάλα δεν κόβεται έτσι απλά. Μπορεί να μειωθεί για διάφορους λόγους αλλά παροδικά.

2)Τι εννοείς 3 θηλασμούς;;;Δίνεις συμπλήρωμα;Αν ναι για ποιο λόγο;

3)Το ότι ξυπνάει μου φαίνεται πια πολύ λογικό. Εγώ έχω να κοιμηθώ 9 μιση μήνες και πολλές άλλες κοπέλες εδώ μέσα πολύ περισσότερο.

4)Πόσο μηνών είναι;

5)Για να αυξηθεί η παραγωγή μία είναι λύση. Πολλοί θηλασμοι. Αφήνεις το παιδί να ρυθμίσει την παραγωγή και δε δίνεις συμπλήρωμα.

KAI NAI ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ!!! :cheer::cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι 2 μηνων και 11 ημερων..συμπληρωμα εδινα μετα το θηλασμο και συνηθως τις απογευματινες ωρες γυρω στα 30 γρ. απο οταν γεννηθηκε...

Το θεμα ειναι οτι πλεον παιρνει τη θηλη μονο το πρωι πανω στον υπνο της ολες ολη την υπολοιπη μερα και νυχτα οχι...το βγαζω με θηλαστρο...

βγαζω γυρω στα 150 γρ. της τα δινω και μετα απο 1 ωρα θελει ξανα συμπληρωμα 120 γρ..

Δεν τη χορταινω με τιποτα..ειναι 62 εκατοστα και 5710 βαρος..Για 2 μηνων δεν ειναι μεγαλη;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΓΝΩΜΗ

ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΒΓΑζΕΙς ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΗς ΔΩΣΕΙς???????

τι θηλαστρο χρεισημοποιεις?????

Τα κοριτσια εδω λενε οτι μονο το νοσοκομειακο κανει πριν την εδραιωση της γαλουχιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαθηκε το προηγουμεν μνν???? γκρρρρ

Να σου ζησει το μωράκι σου :)

Ολα οσα κανεις ειναι λαθος .... Συγνωμη αλλα αν θελεις να θηλάσεις πρεπει να αλλαξουν ΟΛΑ .

Το μωρο εχει παθει συγχηση θηλης και λογικο ειναι αφου μια μπουκάλι μια στηθος . Φυσικα και δε θελει να καθησει στο στηθος και να παλευει να θηλάσει περιμενει την ευκολη ροή .

Οι 8 θηλασμοι σε μωρο 2 μηνων δεν ειναι φυσιολογικοι . Να ξυπνα ολη νυχτα ειναι απολυτως φυσιολογικό !!!

Αν θελεις να θηλάσεις πρεπει να πετάξεις θηλαστρο , μπουκαλια και ξενο γαλα ! Το μωρο μονο στο στηθος !!!!

Ποσο συμπληρωμα πινει το 24ωρο ?

Θηλαζουν μαμαδες με διδυμα επιτυχως ! Λες να μην καταφερεις εσυ ενα μωρο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνησω με τα παραπνω!

αυτο που α σου πω ειναι οτι οταν θηλαζες και εδινες μονο τα 30 μλ συμπληρωμα ησουν οκ. λεγοντας οκ εννοω οτι τα 30 δεν τα χρειαζοταν το μωρο

, τα εδινες εσυ απο ανασφαλεια!

δυστηχως οσα κανεις τωρα τωρα ειναι λαθος!

αν θες να θηλασεις θα ξεχασειις τα ωραρια!

ο θηλασμος δεν εχει ωραριο,

βασικα ωραριο δεν εχει ενα μωρο, ποσο μαλλον ενα τοσο μικρο μωρο!

ασχολησου με το μωρο μονοεσυ και ο μπαμπας!

οι υπολοιποι μονο αγχος μπορουν να σου μεταφερουν!

αν πραγματικα το αποφασισεις εμεις ειμαστε εδω!

αλλα μην αφησεις να περασει ο καιρος....

οσο περνα τοσο δυσκολευουν τα πραγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια σας ευχαριστω πολυ..

Αν δεν επινε τα 30 γραμμαρια σηκωνε την πολυκατοικια στο ποδι.

Ο γιατρος μου ειπε οτι το γαλα μου ειναι σαν νερο..

Φανταστειτε οτι της δινω την περασμενη εβδομαδα τη νυχτα 150 γρ δικο μου και μεσα σε μιση ωρα πεινουσε..ξυπνησε και ειχε βαλει ολο το δαχτυλο στο στομα και του εδινε...Δυστυχως δεν ειχα αλλο..

Σηκωνομαι της κανω 120 γρ..ξενο τα ρουφηξε ολα συν αλλο ενα 30 γρ...!!!Δεν ξερω τι αλλο να κανω...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιταξε να δεις...και το δικο μου γαλα ηταν σαν νερο...ετσι λεγανε διαφοροι ¨ειδημονες" γιατι μολις κρυωνε δεν ειχε παχια στρωση λιπους πανω..πλακα μας κανουν...με αυτο το "νερο το μωρο μου επαιρνε βαρψς με αποκλειστικο θηλασμο 1200 με 1000 γραμμ το μηνα Η παιδιατρος τραβουσε τα μαλλια της γιατι ελεγε οτι αρχησε να γινετε χοντρουλης.

Μην ακους κανενα, το γαλα σου ειναι αυτο ακριβως που χρειαζετε το μωρο σου. Αντι να της δινεις αυτα τα 30 γραμμαρια, βαλτηνα λιγο παραπανω στο στηθος.

Και γαλα εχεις οσο θελει το μωρο σου. Δεν ειναι οτι ρουφαιε το ξενο, απλα νευριαζει γιατι δυσκολευετε να τραβηξει το δικο σου γαλα απο το στηθος, ενω απο το μπιμπερο η ροη ειναι ευκολη. Κανενα μωρο δεν θα προτιμησει το γαλα σκονη απο αυτο της μαμας, μα κανενα απολυτος, προτιμαει απλα το μπουκαλι γιατι της ειναι αυκολο.

Αν θελεις να θηλασεις θα πρεπει απλα να προσπαθησεις λιιιιγο παραπανω, και να επιμηνεις λιιιιγο παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penelope_2 έγραψε:

Kοριτσια σας ευχαριστω πολυ..

Αν δεν επινε τα 30 γραμμαρια σηκωνε την πολυκατοικια στο ποδι.

Ο γιατρος μου ειπε οτι το γαλα μου ειναι σαν νερο..

Φανταστειτε οτι της δινω την περασμενη εβδομαδα τη νυχτα 150 γρ δικο μου και μεσα σε μιση ωρα πεινουσε..ξυπνησε και ειχε βαλει ολο το δαχτυλο στο στομα και του εδινε...Δυστυχως δεν ειχα αλλο..

Σηκωνομαι της κανω 120 γρ..ξενο τα ρουφηξε ολα συν αλλο ενα 30 γρ...!!!Δεν ξερω τι αλλο να κανω...!!!!

αυτο που σου ειπε ο γιατρος ειναι χαζομαρα!

το πρωτο γαλα που τρεχει απο το στηθος ειναι πιο αραιο αλλα το ιδιο θρεπτικο το πιο μετα γαλα ειναι πιο παχυ και με πιο πολλες θερμιδες!

αν θηλαζεις με αναλλαγες στηθους το πιθανοτερο ειναι να παιρνει μονο το αραιο γαλα και απλα να ξεδιψα και να πεινα πιο γρηγορα!

το μωρακι ειναι πολυ μικρο!

αυτο που πρεπει να κανει ειναι να θηλαζει συνεχως!

το στομαχακι του ειναι ισ αμε ενα μπαλακι, ποσο φανατζεσαι οτι χωρα?

ασε που το μητρικο γαλα χονευεται πιο γρηγορα!

ο θηλασμος δεν ειναι μονο τροφη!

ειναι αγκαλια, ασφαλεια, παρηγορια , ζεστασια κ.α!

δεν ειναι απαριατητο να κλαιει απο πεινα, αν και αν κρατας ωραριο απο πεινα κλαιει!

το οτι εβαζε το δαχτυλο στο στομα ηταν επειδη ειχε εντονο το συναισθημα του να πιπιλησει.... αρα να θηλασει!

δηλαδη μετα το μπουκαλι δεν ξαναεβαλε το δαχτυλο στο στομα?

πρεινα κολλησει ςτο μωρο στο στηθος!

αυτο ξερει τι να κανει!

θα σε καθόδηγησει εκεινο!

η φυση εχει προνοησει για αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penelope_2 έγραψε:

Kοριτσια σας ευχαριστω πολυ..

Αν δεν επινε τα 30 γραμμαρια σηκωνε την πολυκατοικια στο ποδι.

Ο γιατρος μου ειπε οτι το γαλα μου ειναι σαν νερο..

Φανταστειτε οτι της δινω την περασμενη εβδομαδα τη νυχτα 150 γρ δικο μου και μεσα σε μιση ωρα πεινουσε..ξυπνησε και ειχε βαλει ολο το δαχτυλο στο στομα και του εδινε...Δυστυχως δεν ειχα αλλο..

Σηκωνομαι της κανω 120 γρ..ξενο τα ρουφηξε ολα συν αλλο ενα 30 γρ...!!!Δεν ξερω τι αλλο να κανω...!!!!

Το μωρο επινε περιπου ενα λιτρο γαλα την ημερα . Λες τα 30 γρμ να την χορταιναν ???

Ποσο γεννηθηκε ?

Τα μωρα μετα τον 2ο μηνα περνανε αλματα αναπτυξης , ξυπνου τη νυχτα και θελουν να θηλασουν για να αυξησουν την παραγωγή . Αν δινεις ξενο γαλα τοτε η παραγωγη δεν θα αυξηθει .

Το χερι στο στομα δεν σημαινει παντα πεινα ! Ειδικα μετα τον2ο μηνα .

Το οτι πινει το ξενο δεν σημαινει οτι πειναει . Το βρισκει ευκολο και το καταπινει .

Αποφασισε τι θελεις να κανεις για να σου δωσουμε καταλληλες συμβουλες .

Για τον παιδιατρο δεν θα σχολιασω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...