Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ - δικαιολογητικά τοκετού


marouli32

Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας από όποιες έχετε ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ.

Τί δικαιολογητικά χρειάζονται για να πάρουμε το επίδομα τοκετού και ποιά είναι η διαδικασία?

Μήπως ξέρετε και το ποσό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εχω τσμεδε..παντωσ το επιδομα τοκετου σχεδον για ολα τα ταμειοα ειναι γυρω στο 1000αρι..το ικα δινει και νοσηλει..ΤΟ δημοσιο και το τεβε οχι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται θα τα βρεις εδώ :

http://www.tsmede.gr/indexx.asp?page=3

επιλέγοντας "Υπηρεσίες" και μετά "επίδομα τοκετού". Το επίδομα είναι 2500 ευρώ όπως γράφει και στο site του ΤΣΜΕΔΕ.

Αν πάει ο σύζυγος ή κάποιος άλλος να εισπράξει μην ξεχάσεις να του κάνεις εξουσιοδότηση με γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω έχω τσμεδε

το ποσό που πήρα οταν γέννησα ήταν 2500 για τα δικαιολογητικά δεν θυμάμαι αλλά αν πας στη σελίδα tsmede.gr-υπηρεσίες-επιδομα τοκετού τα αναφέρει.

Με το καλό σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκια μου!!

Δύο ερωτήσεις έχω μόνο:

1) Η βεβαίωση που λέει από το νοσοκομείο τί πρέπει να αναφέρει?

2) Το επίδομα είναι 2500€ ανεξαρτήτως του ποσού που πληρώσαμε εμείς? Δηλαδή εγώ που θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο πιθανόν να πληρώσω λιγότερο από 2500€ Θα πάρω το ποσο που πλήρωσα αφού είναι λιγότερο ή θα πάρω 2500€? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γέννησα στο Ιασω και μου δώσαν εκει βεβαίωση που λέει ότι γεννησες φυσιολογικά ή με καισαρική. αν γεννησεις με καισαρική θέλουν και το λόγο που έγινε. Ξέρουν αυτοι μην αγχώνεσαι. όσο για το ποσό ειναι στάνταρ 2500€. Πάντως πίκρα με το ΤΣΜΕΔΕ για τις εξέτασεις δεν πήρα τίποτα, για την επισκεψη στο γιατρό τσακωνόμουν για να πάρω τα 20€, μου έγραφε ο γιατρός οτι είχα κολπίτιδα. τι να πεις! Με το καλό σου εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τη βεβαίωση είχε έτοιμο έντυπο που συμπλήρωσε η γιατρός όπου έλεγε το ονοματεπίθετο, πότε γέννησα, πώς (φυσιολογικά ή καισαρική) και το φύλο του παιδιού. Μην ξεχάσεις οπωσδήποτε να το πας να βάλουν και σφραγίδα από το νοσοκομείο.

Το ποσό είναι σταθερό 2500 ευρώ ανεξάρτητα πόσα θα πληρώσεις. Νομίζω ότι κάποια κοπέλα είχε αναφέρει στο φόρουμ ότι για δίδυμα είχε πάρει 5000. Εγώ που γέννησα σε δημόσιο είχα και κέρδος (και ας έδωσα χρήματα στη γιατρό). Και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είχα εισπράξει τίποτα εκτός από μοριακό έλεγχο για μεσογειακή αναιμία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ, με κατατοπίσατε πλήρως!

Εγώ ευτυχώς δεν πληρώνω τίποτα για όλες τις εξετάσεις που κάνω επειδή έχω σύζυγο γιατρό και κανείς δεν θέλει χρήματα λόγω συναδελφικότητας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...