Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΕΥΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΤΛΗΣΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα!Ο μικρός μου είναι 51 ημερων. Σημερα εκανα αντληση με το θηλαστρο απο το ενα στηθοσ ενω απο το αλλο έτρωγε ο μικρός μου. Οταν τον εβαλα να φαει κι απο το στηθος απο το οποίο εκανα την άντληση, ρουφηξε λιγο κι ανα διαστήματα γκρινιαζε,οπως γκρινιαζει οταν τον εχω πολυ ωρα στο ιδιο στηθος.Ηταν σα να μη χορταινε.

Την αντληση την εκανα γιατι επτεπε να λειψω για 1 ωρα και 45 λεπτα, αλλα μου φαινεται οτι διαταραξε το γευμα του. Περιτο να πω οτι ο μικρος ουρλιαζε οσο ελειπα...κι ο αντρας μου του εδωσε 110μλ και δεεν σταματουσε.

Η ερωτηση ειναι: η αντληση επηρεαζει το επομενο γευμα;

Τι να κανω για να μην κλαιει την ωρα που λειπω;Ισως φαινεται χαζη η τελευταια ερωτηση αλλα χρειαζομαι τη γνωμη καποιου, μηπως κανω κατι λαθος.

:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω αντλησει ποτε γιατι δεν χρειαστηκε, αλλα η καλυτερη ωρα ειναι το πρωι να αντλεις(νομιζω).

Το οτι ο μικρος γκρινιαζε ειναι φυσιολογικο διοτι δεν πεινουσε(αφου ειπες οτι ειπιε γαλα) απλα ηθελε εσενα!

Ας σου πουν τα κοριτσια που χρεισιμοποιουν θηλαστρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον αυτο που λες συμβαινει...Αν το ηξερα απο υην αρχη δεν θα αναλαμβανα το μαθημα. Καιειναι μονο 3 ωρες την εβδομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν τον εβαλες να θηλασει στο στηθος που ειχες αντληση με το θηλαστρο γκρινιαζε ισως γιατι δεν ειχε πολυ γαλα το συγκεκριμενο στηθος αν εκανες την αντληση σε συντομο διαστημα, αν θες να βγαζεις γαλα για την ωρα που θα λειψεις στο μαθημα, καντο καποια στιγμη που αργει ο μικρος να θηλασει πχ αν το βραδυ κοιμαται παραπανω, αντλησε τοτε για να εχεις χρονο να ξαναγεμισει το στηθος σου η πρωι πρωι. ακομα και οταν τον ταισεις και φαι βγαλε μετα οτι εχεις μεσα στο στηθος γιατι σιγουρα θα εχεις και αλλο και αποθηκευσε το και ξανακαντο και σε καποιο αλλο γευμα ετσι ωστε να γεμιζεις ενα μπουκαλακι, εστω και σιγα σιγα εξαλλου λες οτι μονο τρεις φορες την εβδομαδα ειναι το μαθημα σου, το γαλα φυλασετε στο ψυγειο 24 ωρες οποτε μπορεις να κανεις δυο αντλησεις μετα απο δυο φορες που θα θηλασει και ετσι να συμπληρωσεις το γαλα που θες να φυλαξεις και να εχει και χρονο να ξαναγεμισει το στηθος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με την αντληση ειναι ενα θεμα γιατι το πρωι που εβγαλα ηταν μονο 55μλ κι αυτουνου τα γευματα ειναι ανα 2 ωρες οποτε το στηθος δεν προλαβαινει να γεμισει καλα. Αλλα οπως ειπε κι η Ελενη πριν αυτος θελει να με μυριζει πιο πολυ κι οχι να φαει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυγη,(αν δεν κανω λαθος), το στηθος δεν ειναι δεξαμενη, να γεμιζει και να αδιαζει, παραγει οσο το μωρο ρουφαει!

Βαζοντας το μωρο απο το ενα στηθος και αντλωντας απο το αλλο εβγαλες παραπανω, γιατι υπηρχε ο σωστος ερεθησμος(το μωρο).

Το πρωι, δεν εβγαλες αρκετο γιατι πολυ απλα, δεν μπορουν ολλες οι γυναικες να βγαλουν γαλα με το θηλαστρο.

δεν ξερω μωρε ποτε να βγαζεις!

Συνηθως το πρωι μετα απο ξεκουραση(το βραδυνο υπνο), ειναι η καταλληλη στιγμη να αντλεις!

Οπως ειπε και η Μαριαντα , το βραδυ ενω ο μικρος κοιμαται?

Ξεκινα μικρη τραπεζα και αποθηκευσε!

Μην περιμενεις τελευταια στιγμη να αντλεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα την αντληση δεν υπαρχει θεμα οτι το μωρο δεν βρισκει γαλα αλλα οτι δεν το βρισκει με τη ροη που θελει . Κουράζεται πιο ευκολα γιαυτο και νευριάζει .

Οπως ειπε και η Ελενη το στηθος δεν αποθηκευει γαλα αλλα παράγει την ωρα που θηλάζει το μωρο .

Σιγα σιγα θα μαθει ο μπαμπας τα κολπα και θα περνανε ομορφα παρεα :) Δυστυχως τον πρωτο καιρο οι μπαμπαδες νιωθουν πιο αμηχανα με το μωρο και δεν κανουν τα δικα μας καραγκιοζιλικια :laugh:

Εγω τον αφηνα για λιγο μονο του να κοιμηθώ λιγακι και στα 5 λεπτα ερχοταν και μου ελεγε ή οτι κλαιει ή οτι εχει κανει κακα . :S

Βεβαια τα μωρα που θηλάζουν προτιμουν να μυριζουν μανουλα και αγκαλιτσα παρα το κρυο μπουκαλι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστω για τις απαντησεις! Ευτυχως ο μπαμπας δεν νευριασε.Μου ειπε βεβαια οτι κοντεψε ο καημενουλης ο μικρος να βαλει στο στομα του κι εκεινο το σημειο του μπιμπερο που βιδωνει στο μπουκαλι! Αυτο ειναι...νευριασε με το μπουκαλι που δε μυριζε σα μανουλα! Βεβαια ειχε νευριασει και πριν φυγω που δεν ειχε ροη στο στηθος κι ηρθε κι εδεσε! Δεν ξερω αλλα ξενερωσα με τις αντλησεις...40μλ απο το ενα στηθος σε 15 λεπτα αντληση! και ηταν και πρωι.Αυτος θελει 3 αντλησεις για 1 γευμα και μετα δεν μπορει να ευχαριστηθει και το κανονικο γευμα απο το στηθος μου!Ας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΥΛΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΚΡΕς ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ.βΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΜΑΜΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να απαντησω και εγω που αντλω 1+ χρονο!

το μωρακι ειναι μικρο, δεν εχει ωραριο!

εκτος απο γλα θηλαζει στοργη και αγαπη, νοιωθε την μυρωδια της μανουλας!

δεν στερεψε το γαλα γιατι οπως ειπαν κια τα κοριτσια δεν ειναι δεξαμενη το στηθος να γεμιζει και να αδειαζει!

επρεπε να καταβαλει λιγη περισοτερη προσπαθεια να ερθει το γαλα και αυτο το εκνευριζε!

αυτο ειναι ολο!

αλλα να ρωτησω με τι θηλαστρο εκανες αντληση?

να επισημενω οτι ειναι πολυ μικρο το μωρο σου για να κανεις συνεχεις ανλτησεις ποσο μαλλο ν με λη καταλληλο θηλαστρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκτος απο ολα τα αλλα που σου ειπαν τα κοριτσια, και ειναι απολυτα σωστα, α σου οω το εξης. Η καλυτερη ωρα για να ανλυσεις γαλα ειναι το πρωη , με την προυποεση οτι το μωρο σου εχει κοιμηθει αρκετα, ή το βραδυ την ωρα που θηλαζει. Αν χρειαστει να σημπληρωσεις γευμα, κανε δυο αντλησειςς. Αλλα στην φαση που εισαι δεν συνηστατε να κανεις αντλυση παρα μονο εαν το μωρο δεν τρωει την νυχτα και κοιματε, δηλαδη να ανλεις το "περισσευουμενο" γαλα.

Ενα θηλαστο του εμποριου απλα μπορει να αντλει το γαλα που ευκολα θα επινε το μωρο σου, δεν μπορει να ενεργοποιησει τους αδενες παραγωγης και καθοδου του γαλακτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xρησιμοποιω το ηλεκτρικο θηλαστρο της AVENT.Το μωρο θηλάζει και το βραδυ, οπότε δεν παιζει να ξυπναω στο μεσοδιαστημα. Το πρωι παντως βγαζω 40 μλ απο καθε στηθος. Σημερα βρηκα ευκαιρια και αντλησα οταν κοιμοταν. Κοιμηθηκε ενα 3ωρο οπότε μεγαλωσε το μεσοδιαστημα και ηταν οκ. Το θεμα ειναι μηπως τελικα ειναι καλύτερα να μην αντλω συστηματικά ακομη. Ας πουμε σημερα αντλησα, μετα θα ξανααντλησω μετα απο 3-4 μερες.Ισως ειναι καλυτερα την τραπεζα να την ξεκινησω μετα το 3μηνο.Λεω εγω τωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα για να αντλεις συστηματικα ειναι οντως νωρις. Για να το εκανες χρειαζοσουν ενα καλο νοσοκομεικο θηλαστρο. Ασε προς το παροντις αντλυσεις, μονο αν εχεις " περισια" γαλακτος να αντλεις και μονο στηναναγκη αν εχει να πας καπου χωρις το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι θα κανω. Ουτως η αλλως πρεπει να λειπω καθε Δευτερα και Πεμπτη ουτε 2 ωρες...Οι κοπελες που πανε δουλεια κανονικα τι να πουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...