Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οικονομικη κατασταση και παιδια


Recommended Posts

Τώρα διάβασα και τις υπολοιπες απαντήσεις των κοριτσιών..εγώ θα πω πως μπορουμε να κάνουμε χαρουμενα τα παιδάκια μας ακόμη και με πράγματα που φτιάχνουμε εμείς..τα παιδιά απλώς λατρεύουν τις εκπλήξεις!!:) Για παράδειγμα..<<Τι σου έφτιαξε σήμερα η μαμάααααααααααα;;;;;;>>> :) και να έχουμε φτιάξει λαχταριστά κέικ σε διάφορα σχέδια που αγαπάνε και λατρεύουν τα παιδιά και ακόμη καλύτερα στολισμένα με σμάρτις και τέτοια..δηλαδή δεν είναι ανάγκη να τα μάθουμε να βρίσκουν τη χαρά αγράζοντας μονο....επίσης μπορείτε στο σουπερ μάρκετ που πηγαίνετε να λέτε..λοιποοοονν σκέφτηκα σήμερα να κάνουμε κάτι καταπληκτικό..να φτιάξουμε τυροπιτάκια!!!! Και να ψάχνετε μαζί τα υλικά κτλ κτλ..έτσι ώστε να μάθει πως η πιο όμορφη χαρά είναι η χαρά της δικής μας δημιουργίας γενικότερα..είτε είναι στη μαγειρική είτε είναι σε κάποιον άλλο τομέα..κι ας μην είναι αυτο που κάναμε το καλύτερο . Σημασία έχει να εξωτερικεύουμε τον εσωτερικό μας κόσμο και να νιώθουμε την ίδια τη χαρά όπως όταν ψωνίζουμε.Και μια και είναι μικρουλα θα έίναι πιο εύκολο για ΄σενα να μπεις σε αυτή τη λογική ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΙΣ ΖΗΤΗΣΑ ΤΙΠΟΤΑΑ ΟΥΤΕ ΖΗΛΕΥΑ ΟΥΤΕ ΕΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΕΚΑΝΑ ΣΑΝ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ........ΘΑ ΓΙΝΩ ΤΩΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΟΝ 1 ΤΟΝ 2 Η ΤΩΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΩ ΜΕ ΑΥΤΟΟΟ

. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΧΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΟΥΤΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΛΑ ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.......... ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΟΜΩΣ? ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΑΥΤΟΟΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Νομιζω οτι ειναι πολυ μικρη για κουμπαρά και για χαρτζιλικι ! Σε κανα 2 χρονια αν και καλυτερα οταν θα παει σχολειο που εχει και νοημα το χαρτζιλικι .

Επισης διαφωνω με τα εβδομαδιαια δωράκια . Φοβερή υπερβολη καθε βδομαδα δωρο εστω και δωρο του 1ος ευρω . Ουτε τα χρηματα που μπαμπα θα πηγαινουν ολα σε δωρα .

Εγω βεβαια , πριν συνεχισες να με διαβάζεις , ειμαι σκρουτζ απο κουνια κα γενικά λιγο της λιτότητας . Να φανταστεις δεν πηραμε δωρο φετος στη μικρη (ουτε γιορτη , ουτε Χριστουγεννα ) και ο λογος δε ηταν οικονομικος !

Ειμαι υπερ να ξερουν (με απλα λογια και οχι πολλες αναλυσεις) τα παιδάκια την οικονομικη κατασταση της οικογενειας και να βοηθουν σ΄αυτο!

Γενικα η αληθεια και η συζητηση με τα παιδια νομιζω βοηθάει περισσοτερο παρα να κρυβουμε την αληθεια , να ζουν σε μια εικονικη πραγμτικότητα και να νομιζουμε οτι ετσι τα προστατευουμε .

Συμφωνω απολυτα Ελενη..με LaLa !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια γεια και από μένα!Προσωπικά θεωρώ ότι πιο σημαντικό για ένα παιδί είναι να το μάθουμε να σέβεται το γονιό του και όχι το χρήμα.όταν δηλαδή θα πω στο γιο μου δε θα πάρουμε αυτό θέλω να ξέρει ότι δε θα το πάρουμε γιατί αυτό θεωρεί η μαμά σωστό και όχι γιατί δεν έχουμε χρήματα, πιστεύω ότι αν επικεντρωθούμε στο θέμα λεφτά μετά θα αποκτήσει ανασφάλειες του τύπου να ζηλεύει τους άλλους και να θεωρεί ότι αυτοί που έχουν λεφτά μπορούν να έχουν ότι θέλουν και όποτε το θέλουν.Θα συμφωνήσω με το τιρογαριδάκι ότι σημαντικό είναι να είμαστε δημιουργικοί με τα παιδιά μας.Ελένη μου αν κλαίει στο supermarket άστην να κλαίει κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι αυτό δεν περνά και θα σταματήσει.ο σεβασμός για το χρήμα θα έρθει αργότερα, κάθε πράγμα με τον καιρό του αυτό λέω εγώ..τα παιδιά δε χρειάζεται να ξέρουν όλες τις λεπτομέρειες αλλά την ουσία του κάθε πράγματος ανάλογα πάντα με την ηλικία τους..ταπεινή μου γνώμη! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lala συμφωνώ απόλυτα. Όντως είναι πολύ μικρή γι χαντζιλίκι και το πιο βασικό δεν καταλαβαίνει ούτε την έννοια ούτε την αξία του χατζιλικιού. Έχω έναν γιο 2,5 ετών και όταν ζητάει κάτι προσπαθώ να του εξηγήσω, όσο μπορεί να καταλάβει ότι δεν έχουμε λεφτά για όλα. Δεν μπορώ να πω ότι έχω απαιτητικό παιδί. Συμφωνώ ότι πρέπει να λέμε την οικονομική μας κατάσταση στα παιδιά, όχι να τα αγχώνουμε. Εμένα, ως παιδί, πάντα μου την έκρυβαν και αυτό δεν οφέλησε πουθενά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις!

Το μονο ποπυ δεν θελεω ειναι να την ανχωσω η να την στεναχωρησω με το να της πω οτι δεν εχουμε λεφτα!

Δεν θα ηθελα ομως σε καμια περιπτωση να ξερει πως εχουμε λεφτα(με το να της κριβω την κατασταση και οχι μονο) και να περνει οτι θελει!

Θα ηθελα να της δωσω να καταλαβει πως ο μπαμπας, η μαμα δουλευουν για να παρουμε μεν πραγματα που θελουμε αλλα περισσοτερο πραγματα που θα μας ηταν χρησιμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

γεια σας και απο εμενα! εγω δεν εχω μπει ιδιαιτερα στη λογικη του να διδαξω στο παιδι μου που ειναι 2,5 χρονων την οικονομικη διαχειρηση αλλα αυτο που κανουμε κυριως ειναι πριν βγουμε για ψωνια να οργανονουμε μαζι μια λιστα με τα πραγματα που χρειαζομαστε, παιρνουμε και οι 2 απο ενα χαρτι και στυλο και του λεω οτι γραφω και το επαναλαμβανει, ετσι οταν παμε στο σουπερ μαρκετ του λεω οτι ειναι γραμενο στη λιστα και ψαχνει με χαρα και τα φερνει στο καλαθι! αν καμια φορα ζητησει τιποτε ασχετο του λεω πως δεν το χρειαζομαστε αυτο τωρα και πως θα το παρουμε αλλη φορα οταν μας ειναι χρησιμο και δεν εχω αντιμετοπισει ποτε αντιδραση το αφηνει και φευγουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOGLAG έγραψε:

γεια σας και απο εμενα! εγω δεν εχω μπει ιδιαιτερα στη λογικη του να διδαξω στο παιδι μου που ειναι 2,5 χρονων την οικονομικη διαχειρηση αλλα αυτο που κανουμε κυριως ειναι πριν βγουμε για ψωνια να οργανονουμε μαζι μια λιστα με τα πραγματα που χρειαζομαστε, παιρνουμε και οι 2 απο ενα χαρτι και στυλο και του λεω οτι γραφω και το επαναλαμβανει, ετσι οταν παμε στο σουπερ μαρκετ του λεω οτι ειναι γραμενο στη λιστα και ψαχνει με χαρα και τα φερνει στο καλαθι! αν καμια φορα ζητησει τιποτε ασχετο του λεω πως δεν το χρειαζομαστε αυτο τωρα και πως θα το παρουμε αλλη φορα οταν μας ειναι χρησιμο και δεν εχω αντιμετοπισει ποτε αντιδραση το αφηνει και φευγουμε!

Σε βρίσκω πολύ σωστή! και γω αυτό κάνω ;) πάρε 1 καρματάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις!

η αληθεια ειναι οτι τελευταια με καταλαβαινει οταν της λεω οτι δεν θα το παρουμε αυτο σημερα αλλα μια αλλη φορα.

Πρεπει οταν παμε στο σουπερ να παρει κατι.

Μια "βλακεια" οπως μου λεει!

Οταν μου ζηταει και δευτερη, της λεω οτι μια μπορει να παρει γιατι ειναι υπερβολικο!

Τοτε κανει την επιλογη της1

Μετα απο το θεμετακι αυτο που ανοιξα εκανα μια συζητηση μαζι της.

Της ειπα οτι μονο ομπαμπας δουλευει και τα λεφτα μας θα τα ξοδευουμε σε πραγματα που χρειαζομαστε και οχι ασκοπα!

Δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο, αλλα μου λεει συνεχεια, μαμα οταν ο μπαμπας πληρωθει να παρουμε αυτο?

Σημερα πηγαμε στο σουπερ μαρκετ και επιασε κατι μανταλακια!

Μες ρωτησε αν τα χρειαζομασταν και της ειπα οχι.

Το αφησε κατω, λεγοντας μου πως, δεν ειναι πραγμα που χρειαζομαστε.

Δεν θελω το παιδι να πιστευει οτι μπορει να εχει οτι θελει οποτε το θελει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΛΕΩ Η ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ.ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΤΗΣ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΡΑ ΕΡΘΟΥΝ ΜΕ... ΑΔΕΙΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΛΕΕ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΡΕΣ ΚΑΤΙ?ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΔΩΡΟ?ΚΑΙ ΟΛΟ ΜΑΛΩΝΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ..ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ 3 ΧΡΟΝΟ..ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...