Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΥΡΣΟΚΗΛΗ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΥΡΣΟΚΗΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΟΥΝ, ΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΖΗΓΟΥ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝΕ Η' ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΔΑΝΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΣΕ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ?? ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑΣ (16% ΖΩΗΡΑ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟ Η ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ (ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ, ΑΝΔΡΟΛΟΓΟΣ ) ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχαμε κ μεις θεμα κιρσοκηλης,,,εκανε μια επεμβαση ο αντρας μου εφτιαξε το προβλημα αλλα παρολα αυτα εκανα εωσωματικη που μου εφερε τον γιο μ και απο κατεξυγμενα ειμαι εγκυος ξανα!μιας φιλης μ ο αντρας ειχε προβλημα κιρσοκηλης εκανε επεμβαση κ συλλαβατε την κορη τουσ φυσιολογικοτατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οπως κ πολλοι αλλοι!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχαμε κανει σπερμογιαγγραμμα κ εδειξε οτι δεν εχει πολλα σπερματοζωαρια αλλα ειχε καλη κινητικοτητα,,οποτε καναμε υπερηχο κ ετσι διεγνωστηκε κιρσοκηλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ (ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ) ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ..

REDLADY ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΛΛΑ 550€ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ :angry: ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΡΕ ΓΜΤ

ΕΛΕΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΙΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΣΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ .ΤΙ ΝΑ ΠΩ ... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ :huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΚΑΡΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ..! ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ! ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και καλή χρονιά σε όλες τις κοπέλες. Το πρόβλημα της κιρσοκήλης τελικά είναι αρκετά συνηθισμένο. Εμάς ο ανδρολόγος πρότεινε να μη γίνει επέμβαση κιρσοκήλης αφού εκτίμησε την ηλικία τη δική μου και μας είπε να προχωρήσουμε κατ'ευθείαν στην εξωσωματική. Κι εμείς είχαμε χαμηλή κινητικότητα που πιθανολογήθηκε ότι οφείλεται στην κιρσοκήλη.

Το γεγονός αφενός ότι η εγχείριση κιρσοκήλης δεν αποδείδει πάντα τα επιθυμητά αποτελέσματα και αφετέρου η κιρσοκήλη μπορεί να επανέλθει μέσα σε χρονικό διάστημα μικρότερο του έτους από την ημέρα της εγχείρισης μας έβαλαν με τον άντρα μου να σκεφθούμε αρκετά και σε αυτό (άσχετα με το τι μας πρότεινε ο ανδρολόγος). Μια επέμβαση όσο απλή και να είναι, είναι πάντα μια χειρουργική επέμβαση που έστω και σε ελάχιστες περιπτώσεις μπορεί να επιφέρει κάποιες επιπλοκές αναμενόμενες ή μη. Το γεγονός ότι μπορεί να λύσει παροδικά το πρόβλημα ή να μην το λύσει καθόλου ήταν επίσης ένα θέμα που μας απασχόλησε. Η βιασύνη μας να μπούμε σε οποιαδήποτε διαδικασία άμεσα λόγω της ηλικίας μου (πέρισι ήμουν 38 ετών) ήταν και το τελικό και καθοριστικό επιχείρημα για να προχωρήσουμε στην εξωσωματική (η οποία παρεμπιπτόντως πέτυχε αλλά παλινδρόμησε λόγω μη διαγνωσμένου εγκαίρως προβλήματος θρομβοφιλίας).

Πριν προχωρήσετε κι εσείς σε οποιαδήποτε απόφαση καλό είναι να το σκεφτείτε αρκετά και να λάβετε υπόψη επίσης και τα ηλικιακά περιθώρια. Ότι και να αποφασίσετε εύχομαι καλή επιτυχία. Πάντως κάποια φίλη μου που ταλαιπωρήθηκε αρκετά έλεγε ότι το πρόβλημα στο σπέρμα του άντρα αντιμετωπίζεται πιο εύκολα και η εξωσωματική δίνει τη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα. Εγω παλι επειδη προσπαθουμε 4 μηνες..δεν ξερω απλα φοβαμαι λιγο γιατι ο αντρας μου απο μικρος εχει εκει μια κυλη που μιαπρηζεται μια όχι. Την ειχε δεν παιδιατρος και στον στρατο και του ειχαν πει οτι δεν ειναι τιποτα. Εγω βεβαια φοβαμαι αλλα επειδη ειναι λιγο που προσπαθουμε δεν θελει να το ψαξουμε ακομα. Οποτε απλα περιμενω...

Εσας που εχουν οι αντρες σας πως ειναι? Μια κυλη η οποια και με το χερι την καταλαβαινεις? και αφου κανεις εγχειρηση, φτιαχνεται η κινητικοτητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tinkerbel25 έγραψε:

Γεια σας και απο μενα. Εγω παλι επειδη προσπαθουμε 4 μηνες..δεν ξερω απλα φοβαμαι λιγο γιατι ο αντρας μου απο μικρος εχει εκει μια κυλη που μιαπρηζεται μια όχι. Την ειχε δεν παιδιατρος και στον στρατο και του ειχαν πει οτι δεν ειναι τιποτα. Εγω βεβαια φοβαμαι αλλα επειδη ειναι λιγο που προσπαθουμε δεν θελει να το ψαξουμε ακομα. Οποτε απλα περιμενω...

Εσας που εχουν οι αντρες σας πως ειναι? Μια κυλη η οποια και με το χερι την καταλαβαινεις? και αφου κανεις εγχειρηση, φτιαχνεται η κινητικοτητα?

Φιλεναδα να σου τα πω που τα εμαθα κ εγω απο πρωτο χερι.Η κυλη με την κυρσοκηλη δεν εχουν σχεση.Αλλο η κυλη που δημιουργειτε απο βαρη κ.τ.λ κι αλλο η κυρσοκηλη η ποια δημιουργειτε στους ορχεις.Βασικα,η κυρσοκηλη συμβαινει οταν φραζουν οι φλεβες απο τις οποιες κατα ενα τροπο περναει το σπερμα.Αν ειναι φραγμενες,"λιμναζει" εκει το αιμα με αποτελεσμα να δημιουργειτε μεγαλη θερμοτητα με αποτελεσμα να εππηρεαζεται αμεσα το σπερμα.Ψιλαφειτε,αλλα ειναι δυσκολο να το καταλαβεις αν δεν ξερεις πως ειναι και δεν βρισκετε πανω στους ορχεις αλλα πολυ χαμηλα στην κοιλια(φαντασου το σημειο που βρισκονται οι σαλπιγγες σε εμας τις γυναικες).Μπορει να δημιουργηθει απο τη μια μερια η κ απο τις δυο.

Τωρα ο μονος τροπος αντιμετωπισης ειναι το χειρουργειο.Αυτο αποφασιζετε περνοντας υποψιν πολλα πραγματα κ το βαθμο της,κ την ηλικια του ζευγαριου,αν τυχον υπαρχουν αλλα προβληματα υγειας κ.τ.λ.Εμεις την καναμε την επεμβαση πριν 3 μηνες κ σημερα ειναι η μερα που θα παρουμε τα αποτελεσματα απο το νεο σπερμοδιαγραμμα που εκανε ο αντρας μου το πρωι(σε καμια ωριτσα θα ξερουμε).Ο γιατρος σε εμας δεν εδωσε ουτε τρελλες ελπιδες,αλλα ουτε κ μας απογοητευσε.Ο αντρας μου βρισκετε σε μια μεση κατασταση,δηλ.ουτε χαλια σπερμα,αλλα ουτε κ φυσιολογικο (παιζει μεγαλο ρολο).Για την δικη μας περιπτωση η επεμβαση επρεπε να γινει.Θα ακουσεις κ θα διαβασεις πολλα,ομως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,μην εππηρεαζεσε.

Οτι αλλο θες στη διαθεση σου να βοηθησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή επιτυχία στις προσπάθειες. Η κιρσοκήλη εντοπίζεται στους όρχεις και είναι κατ'ουσίαν φλέβα μεγάλύτερη από αυτές που θα έπρεπε να υπάρχουν στην περιοχή. Για το λόγο αυτό η θερμοκρασία αυξάνεται λίγο και καταστρέφει τα σπερματοζωάρια (τα οποία είναι πολύ ευάλωτα στην αλλαγή της θερμοκρασίας). Δεν είναι επικίνδυνη για την υγεία και δεν χρειάζεται υποχρεωτικά επέμβαση (ισως και να υπαρχουν και εξαιρέσεις σε αυτό, αλλά δεν έχω ακούσει ή διαβάσει ποτέ κάτι τέτοιο). Συνήθως μπορεί να ψηλαφιστεί με το χέρι και ο ανδρολόγος την καταλαβαίνει πανεύκολα όσο μικρή και να είναι. Παρόλα αυτά η τελική διαπίστωση και απόδειξη του προβλήματος αυτού γίνεται με μια εξέταση doppler. Η κινητικόητα των σπερματοζωαρίων και γενικώς η ποιότητα του σπέρματος γίνεται με ένα απλό σπερμοδιάγραμμα. Το πλήρες σπερμοδιάγραμμα περιλαμβάνει και την εξέταση για τυχόν μικρόβια που δεν ανιχνεύονται εύκολα δεν ενοχλούν και δε μεταδίδονται πάντα ώστε να ανιχνεύονται από το τεστ παπ ή τις ετήσιες εξετάσεις που κάνουμε εμείς. Επίσης μια άλλη εξέταση του σπέρματος που αποδεικνύει την ικανότητας γονιμοποίησης από τα θεωρητικά "καλά" σπερματοζωάρια είναι το τεστ κατάτμισης dna των σπερματοζωαρίων που αναφέρει το ποσοστό των σπερματοζωαρίων που είναι ακέραια και ικανά να επιφέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν η ηλικία και των δύο είναι κάτω των τριανταπέντε έχετε λίγο χρόνο ακόμη να έχετε ελεύθερες επαφές αλλά αν έχετε ξεπεράσει την ηλικία αυτή καλό είναι να μην αφήνετε τους μήνες να περνάνε έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ! esys ΝΙΩΘΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 27 ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 30 ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ :( .ΖΟΥΜΠΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ, ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΜΕ ΑΝ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΑΑΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ ΠΟΝΟΥΣΕ ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΑ ?? ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ?? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου STRAWBERRY ευχομαι η αποφαση που θα πάρετε να είναι η πιο σωστή. Ο άντρας σου είναι λογικό να το έχει πάρει στραβά. Σε νέα παλικάρια τα πράγματα φαντάζουν διαφορετικά και νομίζουν ότι θίγεται όλος ο αντρισμός τους. Καλό είναι να τον κάνεις να νιώσει πιο όμορφα με λογικές σκέψεις και περισσότερο ενδιαφέρον απέναντί του ώστε επουδενί να νομίσει ότι είναι ανίκανος και ότι δεν έχει πλέον το ενδιαφέρον και την αγάπη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις μειναμε μονο ενα βραδυ μεσα,ο δικος μου πονουσε λιγακι αλλα ηταν κ λιγο δυσκολη η δικη του κατασταση...

Μετα απο 1 εβδομαδα περιπου αρχισαμε παλι να εχουμε επαφες.Προσεχε πως θα το χειριστεις!!!!Για τους αντρες αυτα ειναι πολυ λεπτα θεματα.Υπομονη κ οση αγαπη νοιωθεις για εκεινον να του τη διξεις,θα τη χρειαστει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι μου και esys ειστε τρομερες. Σαν να ησυχασα λιγακι με αυτα που μου ειπατε γιατι εμενα ο καλος μου εχει ενα μεγαλο γρουμπαλακι στους ορχεις οποτε δεν ειναι οπως το περιγραφεται.....

αχ...αν ποτε γνωριστουμε μεχρι για το γρουμπαλακι του αντρα μου θα ξερετε... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ζουμπι μου καλη επιτυχια ευχομαι σημερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα φιλεναδες μου,ειμαι απιστευτα στενοχωρημενη. :( Απο εχτες που πηραμε τις απαντησεις του επαναλληπτικου σπερμοδιαγραμματος,περιμενα να μεινω λιγο μονη μου για να σας γραψω τα νεα μας.Δεν ηθελα μπροστα στον αντρα μου γιατι η ψυχολογια του πλεον καταρακωθηκε...

Τα αποτελεσματα...τα χειροτερα που θα μπορουσαν.Στασιμες κ ιδιες ολες οι τιμες εκτος απο τις ανωμαλες μορφες που απο 85% που ειχαμε,γινανε 13% κ ειναι ενταξει τωρα,αλλα αριθμο κ κινητικοτητα μπορω να πω οτι ειναι πιο χαμηλα κ απο πριν την επεμβαση...τιποτα,τζιφος...

Τζαμπα η ταλαιπωρια του,τσαμπα η αγωνια μας,τσαμπα οι ελπιδες μας...οτι θα γινει το θαυμα κ θα κανουμε παιδακι φυσιολογικα η εστω με σπερματεγχυση.

Εχτες το βραδυ εκλαιγε στην αγκαλια μου,σαν μωρο...τι να πεις τωρα σε αυτον τον αντρα;Και να πω δεν ειναι δυνατος;Η Παναγια μαζι του,οχι οτι ειναι αντρας μου,αλλα εχει περασει στη ζωη του τρομερες δυσκολιες κ ομως ποτε δε λυγισε,παντα ψυχραιμος κ ισσοροπημενος κ τωρα...

Σκιστηκε η καρδια μου να τον βλεπω ετσι κ να μην μπορω να τον βοηθησω...Βεβαια,του μιλησα ψαχνοντας πολυ προσεκτικα τι λογια να του πω,τον φιλουσα,τον αγκαλιαζα,στο τελος κατι καταφερα...

Για εμενα..μη ρωτατε..μπροστα του δεν υπαρχει περιπτωση να τον αφησω να καταλαβει τη στενοχωρια μου.Για αυτο σηκωθηκα σημερα απο τις 6.00,να σας τα πω,να τα βγαλω απο μεσα μου.

Πλεον η μικρογονοιμοποιηση για εμας ειναι μονοδρομος.Ενταξει δεν ειναι πια τιποτα το φοβερο να κανουμε κ αυτη την υστατη προσπαθεια..απλα ειναι οτι εδω κ 2 χρονια τιποτα καλο δεν μας εχει ερθει..ολα δυσκολα,ολα αναποδα.Θα θυμουνται κ καποιες κοπελες οτι ακομα κ ο γαμος μας εγινε μετ'εμποδιων.Μια εβδομαδα πριν το γαμο αντι να κανω το bachelor,ειμουν στο χειρουργειο εοειδη κοντεψα να παθω παγκρεατιτιδα...

Τελος παντων αυτα περασαν,ενταξει ειμαι αισιοδοξη κ θελω να βλεπω το ποτηρι μισο-γεματο,αλλα οι απανωτες αναποδιες με εχουν καταβαλλει.

Το θεμα ειναι κ τα οικονομικα μας...αλλα προβληματα εκει.Μεγαλες αναποδιες με τη δουλεια του αντρα μου.Σας λεω περασαμε πολυ δυσκολα,ηρθε στιγμη πριν λιγους μηνες που δεν ειχαμε ουτε τσιγαρο...

Τωρα τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα...αλλα δεν εχουμε την ευχερεια

να δωσουμε τοοοσα λεφτα για εξωσωματικη...τουλαχιστον τωρα,προς το παρον...πολλα λεφτα ρε κοριτσια..κ αν χρειαστει(που θα χρειαστει δηλ.)

να κανουμε κ 2 κ 3 προσπαθειες;;

Αρα το μονο που αποφασισαμε ειναι προς το παρον να χαλαρωσουμε λιγο,να ηρεμησουμε,να περασει καποιο διαστημα να δουμε πως θα βρουμε ολα αυτα τα χρηματα για να ξεκινησουμε.

Δεν θελω να απογοητευσω αλλα κοριτσια που αντιμετωπιζουν οι αντρες τους παρομοιο προβλημα...εμεις ειμασταν απο τους ατυχους,υπαρχουν ομως περιπτωσεις που τα πραγματα διορθωθηκαν κ ολα πηγαν καλα.Σε εμας δεν ξερω τι μπορει να φταιει...μπορει η στραβη μας μοιρα..

Κουραστηκα κοριτσια,μπουχτησα...ολη μου η ζωη απο παιδακι,ηταν μια δυσκολια κ τιποτα αλλο,το ιδιο κ του αντρουλη μου,συναντηθηκαμε κ οταν αρχισαμε να λεμε ο καθενας την ιστορια του ειδαμε πως οι ζωες μας ηταν σχεδον παραλληλες κ ομοιες και πιστεψαμε πως βρεθηκαμε μαζι

για να απολαυσουμε κ οι δυο οτι στερηθηκαμε τοσα χρονια..αλλα βλεπεις οταν οι ανθρωποι κανουν σχεδια ο Θεος γελαει...

Συγνωμη για την ψυχοπλακωμαρα μου πρωι-πρωι,αλλα αν δεν ειχα κ εσας..

Τελος παντων,ευχαριστω προκαταβολικα οσες με διαβασετε κ ΣΥΝΕΧΙΖΩ να ελπιζω πως κατι θα γινει...καποιο φως στο βαθος του τουνελ θα υπαρξει.

Το μονο που θελω να πω ειναι ευχαριστω στη ζωη (κ ας παει κοντρα απο παιδι)που μου εστειλε αυτον τον αντρα.Μαζι του ενοιωσα τι σημαινει ερωτας,παθος,αγαπη,λατρεια...κ αυτο ειναι το σημαντικοτερο.Κραταω το χερι του κ περνω δυναμη κ εκεινος το ιδιο...

.....δεν μπορει μετα την ανηφορα,υπαρχει παντα η κατηφορα...κατι θα γινει...δεν μπορει...

Σας αγαπω ολες σαν να σας ξερω...ξεκινησε καινουργια χρονια ας πιστεψουμε πως μας περιμενουν καλυτερα πραγματα για ΟΛΕΣ ΜΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΟΥΜΠΙ....ΜΗ ΜΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..ΘΑ ΔΕΙΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΛΟΙΠΟΝ ΗΡΕΜΗΣΕ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΙΑΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!! ΤΩΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΞΩΣΟΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ, ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ 1η ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ! ΚΑΙ ΜΕΝΑ Η ΑΓΑΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΣΘΕΝΟΣΠΕΡΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝΩΜΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ Π.Δ. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΕΞΩΣΟΜΑΤΙΚΗ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕ. ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ, ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΓΟΝΕΙΣ!!!!!ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Η ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ..ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!!! :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζούμπι, καλημέρα, ειλικρινά λυπάμαι για τα αποτελέσματα. Πρέπει να στηρίξεις τον άντρα σου, γιατί αυτός τώρα υποφέρει περισσότερο, να πάρετε δύναμη και κουράγιο και να πιστέψετε στην ελπίδα για το όνειρό σας! Επειδή κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα κι έχω πρόσφατα μια αποτυχημένη εξωσωματική, πήγαμε σε ανδρολόγο, ο οποίος μας είπε ότι μετά τα 30 η εγχείριση της κυρσοκήλης δεν ενδείκνυται διότι δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα. Του έγραψε να κάνει ένα σωρό εξετάσεις, που στοιχίζουν πολύ και αφού δει τα αποτελέσματα θα μας<πει αν μπορεί να βοηθήσει με θεραπεία. Ο γυναικολόγος πάλι της εξωσωματικής μου είπε ότι το σπέρμα δεν πρόκειται να βελτιωθεί και ότι άδικα θα χάσουμε χρόνο και χρήματα σε εξετάσεις. Ποιον να πιστέψω?

Κι εγώ μετά την αποτυχημένη εξωσωματική δεν ήμουν ούτε οργανικά, ουτε ψυχολογικά καλά και ούτε που ήθελα να ξανακούσω για 2η προσπάθεια..Τώρα όμως αρχίζω να το ξαναφέρνω στο μυαλό μου. Το όλο θέμα θέλει δύναμη, πίστη, γερά νεύρα και το χέρι βαθειά στην τσέπη δυστυχώς.

Μην στεναχωριέσαι, να είστε καλά εσύ και ο άντρας σου και όλα παλεύονται και κερδίζονται. Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε όλοι, αλλιώς πρέπει να τρελαθούμε.

Δυστυχώς και εμείς ασχολούμαστε μονίμως με το θέμα αυτό και δεν απολαμβάνουμε τίποτε άλλο. Και ξέρεις όσοι το ξέρουν σου λένε, αφήστε το λίγο, βγάλτε το απο το μυαλό σας κ.λ.π. αλλά η ίδια η κατάσταση σε κάνει να ασχολείσαι συνέχεια μ αυτό.

Ηρέμησε και όλα θα πάρουν το δρόμο τους και θα φτιάξουν. Αν έχεις ασφάλεια ΙΚΑ τα φάρμακα θα τα πάρεις δωρεάν.. Κάτι είναι κι αυτό.

Φιλιά πολλά, δύναμη και κουράγιο και να θυμάσαι ότι πολλοί ζούνε την ίδια κατάσταση με σένα και βιώνουν τον ίδιο αγώνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα strawberry!!!!

Kαι εμεις αντιμετωπιζαμε το ιδιο προβλημα.Τελικα ο αντρας μου εκανε την επεμβαση,μετα ακολουθησε κ μια θεραπεια για την ενισχυση του σπερματος δυστυχως ομως χωρις αποτελεσμα!!!!

Ετσι καταληξαμε στην εξωσωματικη και εμεινα εγκυος με την πρωτη φορα!!!

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια.....

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΛΙΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΦΙΛΟΣ. ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΗΜΕΡΑ ΕΦΗΜΕΡΙΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουμπι μου καλημερα. Στενοχωρηθηκα πολυ με τα νεα σου και οτι και να πω το ξερω οτι αυτη τη στιγμη εχεις κι εσυ τον νταλκα σου...

ενα μονο ξερω να σου πω, επειδη και η αδελφη μου εχει κανει αρκετες εξωσωματικες εχει χαλασει αρκετα λεφτα. Ομως τουλαχιστον τα φαρμακαι που ειναι πανακριβα καλυπτονται απο την ασφαλεια οποτε θα εχεις μονο την αμοιβη του γιατρου...

Ηρεμηστε και θα δειτε οτι στο τελος θα σας χαμογελασει η τυχη δεν μπορει πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι καλημέρα,

διάβασα την ιστορία σου και στεναχωρήθηκα πολύ.Βλέπω ότι έχετε περάσει πολλά και οι δυσκολίες σας έχουν διαλύσει μέχρι τώρα. Όπως το λες, δεν μπορεί μετά την ανηφόρα έρχεται η κατηφόρα και μην ξεχνάς ότι το ουράνιο τόξο βγαίνει μετά από καταιγίδα. Εύχομαι σύντομα να το δείτε στον ουρανό.

Η μικρογονιμοποίηση κοστίζει πράγματι, το καλοκαίρι πληρώσαμε 3000 €υρώ με απόδειξη αν θυμάμαι καλά. Το μόνο που θα κάνεις είναι να βρεις ένα γιατρό που θα σε προσέξει στην εξωσωματική. Να ρωτήσει το γυναικολόγο σου που θα απευθυνθείς. Πολλές κοπέλες όταν το πρόβλημα ήταν στο σπέρμα και μόνο μείνανε αμέσως έγκυες. Εύχομαι κι εσύ αν διαλέξεις αυτή την οδό να δεις την προσπάθειά σου να καρποφωρεί άμεσα.

Πάντως και κάτι άλλο, που μας το είχε πει και η γυναικολόγος και ο ανδρολόγος. Δεν είναι απίθανο έστω και με κακό σπέρμα να μείνεις έγκυος και μόνη σου. Μην ξεχνάμε ότι για να γονιμοποιηθεί ένα ωάριο θέλει ένα και μόνο σπερματοζωάριο. Ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε ότι στην επόμενη προσπάθεια απο το ποσοστό των καλών σπερματοζωαρίων θα τρέξει κάποιο αρκετά γρήγορα και θα γίνει πρωταθλητής.

Επίσης κάτι άλλο που δεν διάβασα από καμία κοπέλα εδώ. Μετά την εγχείριση κιρσοκήλης τα αποτελέσματα δε φαίνονται άμεσα αλλά πρέπει να περάσει ένα τρίμηνο τουλάχιστον για να ανανεωθούν τα σπερματοζωάρια. Εσεις πριν κάνετε την εξέταση αφήσατε τρεις μήνες να περάσουν ή κάνατε άμεσα το σπερμοδιάγραμμα. Γιατί άμεσα δε θα δείξει σίγουρα τίποτε.

Με τη lina θα συμφωνήσω στο γεγονός ότι με τις βιταμίνες που δινουν οι ανδρολόγοι δεν βλέπουμε καμία τρελή βελτίωση. Άντε το πολύ 1 με 2 % (στην καλύτερη) θα δεις το σπέρμα να βελτιώνεται. Τον άντρα μου τον τάραξαν στις βιταμίνες και φως δεν είδαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...