Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΜΑ-ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ???


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΩΠΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ,ΤΟΥ ΑΡΕΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ(ΕΝΩ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΩ ΦΥΣΙΚΑ!!!)! ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΟΥΤΕ ΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΜΑ....

Κ ΡΩΤΩ ΕΓΩ Η ΔΟΛΙΑ ΜΑΝΑ...

Α) ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΗΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ?

Β) ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΣΕΙ?

ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ..ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,

Η ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ,ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ//ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΑ ΛΥΓΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΠΟΔΙΑ(ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ)!ΕΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΤΑΤΕ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ?

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΣΑΝ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ??

ΟΥΦ....ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΕΡΝΑ ΜΙΑ ΣΤΡΑΤΑ???? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :S:S:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boymamma...egw mexri 8 minwn den ton afina na steketai monos tou..8 1/2 minwn mposoulise kai ston xrono perpatise!!!!!!!!!!

srata den tou pira giati den ithela kai den xreiastike:)min axgesai xwris logo ola tha ginoun opote prepei na ginoun

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μπουσουλησε 9 μηνων..

ειναι σχεδον 11 κ ακομα δε περπαταει..καπου καπου στεκεται μονος του ορθιος...

στη στρατα δε το βαλα κ πολυ ;)

δε εχω μεγαλο σπιτι κ δε βολευει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΗΛ JOVANNA ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΣΤΕΚΕΤΑΙ?

ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΥΓΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ...ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΚΑΤΩ ΤΕΝΤΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ Η ΤΟ ΠΑΡΚΟ Η ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ....ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Κ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ...ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΤΩΡΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΟΡΘΙΟΣ ΠΙΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.

7 ΜΗΝΩΝ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΣΤΡΑΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ

ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ Κ 8 ΜΗΝΩΝ ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΕ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ

ΒΗΜΑΤΑ Κ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕ!

ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΡΘΙΟ ,ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΙΣΑ ΙΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΚΑΤΩ

ΩΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Κ ΟΧΙ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο μικρός μας μπουσούλησε 7μιση μηνών. Στράτα δεν του πήραμε γιατί δεν το επέτρεψε η παιδίατρος. Πριν λίγες ημέρες πιάστηκε απο μόνος του και σηκώθηκε στα ποδαράκια του για πολύ λίγο και μετά τσούπ έπεσε στον πωπό του πάλι. Απο 7 μηνών και εμένα ήθελε να στηρίζεται στα ποδια του χωρίς να τα λυγιζει με τίποτα και το ίδιο με εσένα αναρρωτιόμουν και εγώ. Πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο και μου είπε οτι δεν του κανουμε κακό απλά να μην τον αφήνουμε πολύ ώρα. Αν το έκανε απο μόνος του δεν θα υπήρχε πρόβλημα (δηλ. να σηκωθεί και να σταθεί πιασμένος απο κάπου) αλλά για λίγη ώρα αν τον στηρίζουμε στα ποδαράκια του δεν είναι πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδα καθε μωρο αναπτησετε διαφορετικα. Για να τοκανει μονο του σημενει οτι ειναι ετοιμος. Εγω καθηζω τον δικομου στο παρκο, και γυρηζει μπρουμητα, μετα ξανακαθετε, ή προσπαθε να μπουσουλησει...δηλάδη σερνετε. Αμα τον δεις και θελει, αστον λιγακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχεις, το καθε μωρο μεγαλωνει κ αναπτυσσει διαφορετικες δεξιοτητες.. Ο δικος μου απο 5 μηνων καθοταν κανονικοτατα, απο 6.5 σηκωνοταν στα ποδια του και τα πατουσε κανονικα. Απο 7 μηνων θελει να τον κραταμε απο τα χερια και να τον παμε βολτα σε ολο το σπιτι. Δε μπουσουλαει ακομα και δε νομιζω πως θα μπουσουλησει, αλλα σηκωνεται απο τα επιπλα κ περπαταει γυρω γυρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boymamma έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΩΠΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ,ΤΟΥ ΑΡΕΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ(ΕΝΩ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΩ ΦΥΣΙΚΑ!!!)! ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΟΥΤΕ ΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΜΑ....

Κ ΡΩΤΩ ΕΓΩ Η ΔΟΛΙΑ ΜΑΝΑ...

Α) ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΗΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ?

Β) ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΣΕΙ?

ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ..ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,

Η ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ,ΚΑΡΕΚΛΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ//ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ,ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΑ ΛΥΓΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΠΟΔΙΑ(ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ)!ΕΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΤΑΤΕ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ?

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΣΑΝ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΥΣΟΥΛΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ??

ΟΥΦ....ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΕΡΝΑ ΜΙΑ ΣΤΡΑΤΑ???? :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :S:S:S

Oπως ξερεις, ο μικρος μου ειναι ομοια σχεδον με το δικο σου.

Οταν ηταν 4-5 μηνων μας ελεγε ο παιδιατρος να μην τον βαζουμε καθιστο στις 90 μοιρες... Στον 5ο μηνα μας ειπε οτι μπορει να θελει να τον κραταμε ορθιο και να χοροπηδαει και οτι δεν πειραζει καθολου, αλλα οχι καθιστος κανονικα γιατι δεν ειναι ετοιμη η μεση του... Οταν συμπληρωσε τους 6 μηνες, μας ειπε να τον βαζουμε να καθεται οπως θελει... Το ορθιος, το ηθελε και ετσι βγαζαμε τη μιση μερα, καιρο πριν... Το μονο που μας ειπε και ισχυει πλεον ειναι να μην τον βαζουμε (κινητικα) να κανει πραγματα που δεν θελει!

Νομιζω οτι το καθε παιδι αναπτυσεται διαφορετικα και μονο ο παιδιατρος που το παρακολουθει μπορει να πει για τι πραγμα ειναι ετοιμο ή οχι...

Ισως ομως να ισχυει το να μην τον βαζεις να κανει κατι που δεν θελει ή βολευει... Μαλλον θα ηταν καλυτερα να μην τον ζοριζεις αν δεν θελει να καθησει κανονικα.

Ουτε ο δικος μου μπουσουλαει ακομα και δεν φαινεται ακομα να εχει τετοια προθεση...

Κρατιεται ορθιος απο το παρκο και μετα απο λιγο πεφτει και ξεραινεται στα γελια!

Α! Για στατα ο δικος μας γιατρος ειπε οχι. Δεν βοηθαει και πολυ στο περπατημα και γινονται πολλα ατυχηματα, ειπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax...kalhmera kai apo emena koritsia exo kai ego anxos me to thema ..oloi mou lene oti to moro ths tade mposoulise kai to dikosou den ekane akomh tipote mono griniazei sinexeis !!! emena tou aresh na stekete ortheio na to kratame omos ..tou phra kai perpatoura kai tipote akomh !!! Esy ti lete !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekoliou έγραψε:

Sorry boymamma pou danistika to thema sou !!!

ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΝΥΣΥΧΟΥΜΕ!ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΤΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΕΙ...ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΙΑ ΜΠΡΟΥΜΙΤΑ!ΚΑΠΙΑ ΜΩΡΑ ΔΕ ΜΠΟΥΣΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ...ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΕΛΥ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ....

ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΠΟΥΣΟΥΛΗΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 8 ΜΗΝΩΝ(ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΤΗΣ) Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΑΝΑΘΥΜΗΘΗΚΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 9 ΜΗΝΩΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχάς το κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης οπώτε μην συγκρίνεις με τα άλλα παιδάκια και να μην αγχώνεσαι!!Το μπουσούλημα δεν είναι απαραίτητο..εννοώ οτι κάποια παιδάκια περπετάνε κατευθείαν χωρίς να έχουν μπουσουλήσει!!

Ο δικός μου π.χ κάθεται απο 6μηνών,μπουσουλάει απο 7 μηνών,7,5-8 πιάνεται και σηκώνεται μόνος του και περπατάει με στήριγμα όμως ενοείται..στεκεται κκ.τ.λ..οπου να ναι θα περπατησει απ οτι βλέπω..

στρατα ουτε η δικη μου παιδιατρος δεν αφησε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...